Donovaly 24. februára (TASR) - Najnovšie poznatky a skúsenosti z transplantológie si vymenilo od štvrtka dodnes vyše 60 slovenských a českých špecialistov na Donovaloch neďaleko Banskej Bystrice. Zaoberali sa novými trendmi v príprave darcov, operačných postupoch a technikách, ako aj v pooperačnej starostlivosti o pacientov - príjemcov orgánov.
Českí odborníci z Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) v Prahe prezentovali slovenským kolegom pooperačné techniky a pooperačnú starostlivosť súvisiacu s imunosupresívnou liečbou. Predstavili už nimi odskúšané lieky. Upozornili na úskalia tejto liečby a odporučili inú, s novými preparátmi, ktoré sú na trhu a treba ich v určitej kombinácii v pooperačnej starostlivosti podávať.
V súvislosti s problematikou transplantácií pečene na Slovensku sa lekári zhodli, že "nepokrývajú dopyt". Približná potreba sa odhaduje na 50 transplantácií pečene ročne. Lekári ich nemôžu vykonať kvôli nedostatočnému materiálno-technickému zabezpečeniu transplantačných centier (TC). Jedným z východísk je podľa nich rozšírenie transplantačného programu v banskobystrickom TC. Odborníci z IKEM-u ponúkli osobnú pomoc pri realizácii tohto zámeru.
Úroveň transplantácie pankreasu, ktorú vykonávajú od roku 2000 v TC v Banskej Bystrici, pooperačnej starostlivosti o pacientov s transplantovanou pečeňou a pankreasom na Slovensku hodnotili odborníci na stretnutí veľmi pozitívne.