VEĽKÁ POROVNÁVACIA RECENZIA S K750I A D750I

Sony Ericsson W800i: o čo je lepší ako K750i?

V redakcii MOBIL.SME.SK sme mali na dlhší test telefón Sony Ericsson W800i s integrovaným walkmanom. V čom je W800i lepší a v čom sa odlišuje od K750i?

V redakcii MOBIL.SME.SK sme mali na dlhší test telefón Sony Ericsson W800i s integrovaným walkmanom. Tento telefón je takmer identickým dvojčaťom K750i, no ani dvojčatá nie sú vždy na vlas rovnaké. Hlavným rozdielom je integrovaný prehrávač typu walkman, ktorý nahrádza obyčajný prehrávač z K750i. V čom je teda W800i lepší a v čom sa odlišuje od K750i? Čítajte ďalej.

Odporúčame prečítať si podrobnú recenziu aj na Sony Ericsson K750i, keďže v tejto recenzii sa budeme na ňu odvolávať.

Dizajn a klávesnica
Navonok vyzerá trojica modelov W800i, K750i a D750i, ktorá je v ponuke T-Mobilu, takmer identicky. Odlišujú sa len farebnou kombináciou a model K750i sa navyše odlišuje krytom objektívu na zadnej strane a má mierne inú klávesnicu. U modelu W800i je kryt objektívu integrovaný do tela telefónu, pričom sa odsúva posuvníkom, ktorý je zarovno so zabudovanou diódou na dosvietenie scény alebo na núdzové osvetlenie zámku dverí. Otvorením krytu objektívu sa automaticky aktivuje fotoaparát a pri jeho zatvorení sa fotoaparát vypne. Okolie objektívu je spolu s krytom na konektor externej antény mierne vyvýšené a telefón zo zadnej strany pripomína fotoaparát. Ide však o jedinú vonkajšiu odlišnosť medzi W800i a K750i. Rozmery 100 x 46 x 20,5 mm a hmotnosť 99 g sú identické ako pri ostatných dvoch modeloch.
Prednej strane telefónu dominuje displej, pod ktorým je pätica funkčných klávesov s joystickom a alfanumerická klávesnica. Na pravej bočnej strane je spúšť fotoaparátu a dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti reproduktoru pri telefonovaní alebo počúvaní hudby. Na opačnej strane je kryt pre pamäťovú kartu Memory Stick a tlačidlo PLAY/PAUSE, ktoré slúži na ovládanie walkmanu alebo rádia podľa nastavenia. Infraport s tlačidlom na vypínanie je na hornej hrane a systémový konektor FastPort pre handsfree a nabíjačku je na dolnej.
Pri tomto modeli musíme oceniť posuvník, ktorým sa otvára objektív. Oproti K750i má tri výstupky vďaka ktorým sa dobre otvára a nešmýka sa, ako je tomu v prípade práve K750i. Vďaka výstupkom sa dajú bočné klávesy na ovládanie hlasitosti a PLAY/PAUSE aj vo vrecku ľahko nahmatať.
Klávesnica je opticky rozdelená na funkčné klávesy, ktoré sú strieborné, a alfanumerickú časť, ktorá je biela. Klávesy v číselnej časti sú od seba oddelené a všetky sú približne rovnako veľké. Tlačidlo na spustenie prehrávača, ktoré je medzi kontextovými tlačidlami slúži na zapnutie walkmanu a zároveň aj na jeho minimalizovanie. Bočné tlačidlo PLAY/PAUSE a ovládanie hlasitosti sú pri zapojenom stereo handsfree aktívne aj pri zablokovanej klávesnici.
Celá klávesnica je podsvietená na oranžovo a displej jasnou bielou. Podsvietenie pritom dobre osvecuje nápisy na jednotlivých klávesoch aj v tme.
Oranžová v kombinácii s maslovou bielou telefónu pristane a hodí sa tak tínedžerovi ako aj manažérovi.

Displej
Sony Ericsson montuje do telefónov W800i, K750i aj D750i rovnaký typ displeja. Ide o aktívny TFT displej s rozlíšením 176 x 220 bodov, ktorý zobrazí 262 tisíc farieb. Má jemný raster a farby zobrazuje verne. Trpí však typickým problémom aktívnych TFT displejov, keď je pod priamym slnečným svetlom zle čitateľný.

Ovládanie
Hoci je ovládanie telefónov Sony Ericsson odlišné od ovládania u iných výrobcov, dá sa na neho rýchlo navyknúť.
Hlavným ovládacím prvkom je joystick, ktorý okrem pohybu do štyroch smerov slúži aj na výber zvolenej funkcie. Na návrat späť v menu slúži tlačidlo „o úroveň späť“. Podržaním tohto tlačidla sa dá vyjsť von z menu z ktorejkoľvek vnorenej úrovne. Ďalším tlačidlom je „c“, ktoré slúži na vymazávanie znakov alebo objektov ako sú správy či hudobné súbory. Ovládanie dopĺňajú dve kontextové tlačidlá, ktorých funkcia je zobrazená na displeji a mení sa podľa aktuálnej potreby. Obvykle sa však ľavým tlačidlom potvrdzuje zvolená položka v menu a pravé slúži na vstup do menu ďalších možností.
V základnej obrazovke slúži joystick aj na rýchly prístup k vybraným funkciám. Funkcie pre jednotlivé smery okrem dohora sa dajú meniť. Po stlačení joysticku smerom hore sa otvorí výber ďalších skratiek, ktoré sa dajú taktiež upravovať. Často používané funkcie tak nie je nutné hľadať hlboko v menu, ale sú rýchlo prístupné.

Softvér a menu telefónu
Chvalabohu sa už pri nových modeloch z dielne Sony Ericssonu nemusíme obávať pomalých odoziev ako tomu bolo ešte prednedávnom. Písanie správ, pohyb v menu či prehliadanie wapových stránok – to všetko je u W800i rýchle. Prirodzene, ešte je čo vylepšovať, no oproti konkurencii je W800i porovnateľným súperom. Rýchlosť je tak pre veľkú väčšinu používateľov akceptovateľná a telefón môžeme odporučiť aj náročným používateľom.
Hlavné menu je veľmi pekne animované a Sony Ericsson je v tomto ohľade kilometre pred konkurenciou. Menu pozostáva z dvanástich ikon, pričom u väčšiny konkurenčných modelov je k dispozícii len deväť. Všetky ikony sú trojrozmerne animované a pri pohybe joystickom sa nafukujú pričom sa vo vrchnom riadku vypisuje názov položky. V menu sú tieto ikony: PlayNow, Služby internetu, Zábava, Fotoaparát, Správy, Walkman, Súborový manažér, Kontakty, Rádio, Hovory, Organizér a Nastavenia.
Submenu sú textové, ale každú položku dopĺňa malá statická ikona. Každé submenu sa pekne efektne rozbaľuje.

Funkcie
Funkčne má W800i oproti K750i naviac len funkcionalitu walkmanu. Telefón má pritom zabudované všetky funkcie, ktoré môže záujemca očakávať. Slot pre pamäťové karty je pritom pri walkmane nevyhnutnosťou.

Kontakty
Ako je pri nových modeloch Sony Ericssonu vidieť, tak už aj dizajnéri tohto výrobcu pochopili, že bez poriadneho adresára nemajú oproti konkurencii šancu. Síce je kapacita stále len 500 položiek, oproti starším modelom to už nie je počet čísel ale mien. Ku každému menu sa pritom dá uložiť niekoľko čísel, e-mail, adresu webstránky, firmu s adresou, poznámku a dátum narodenia. Ku každému kontaktu sa dá ešte priradiť jedinečné zvonenie, fotka a hlasová značka ku každému číslu. Nie je však nám jasné, že prečo sa Sony Ericsson tak drží obmedzenia na 500 kontaktov. Ide pritom len o softvérovú záležitosť a kontaktov môže byť dvakrát toľko, teda ako u konkurencie.
Kontakty vo vnútornej pamäti a na SIM karte sa zobrazujú oddelene a vybrať sa dá len jeden zdroj dát. Podobnú vlastnosť majú aj telefóny iných značiek.
V zozname hovorov sa dajú zobraziť všetky hovory alebo samostatne volané, prijaté a zmeškané hovory.
Podrobnejší popis kontaktov a zoznamu hovorov nájdete v recenzii K750i.

Správy
Okrem krátkych textových SMS správ podporuje telefón aj rozšírené EMS správy, multimediálne MMS a e-mailové správy. Na rýchlejšie písanie poslúži slovník T9 v slovenčine. Nedostatkom, ktorý sa objavuje pri telefónoch Sony Ericsson, je, že editor správ priebežne nezobrazuje počet zostávajúcich znakov. O blížiacom sa konci esemesky sa používateľ dozvie len 20 znakov pred koncom. Prechod do druhej správy ohlási telefón krátkym oznámením a pípnutím. Počet znakov spojených esemesiek taktiež chýba.
S MMS správami sa dobre pracuje vďaka prehľadnému editoru. Maximálna veľkosť jednej správy je 300 kB a telefón si fotky a obrázky automaticky zmenší. Pri prezeraní správy sa zobrazuje ukazovateľ času, takže je vidieť ako dlho bude ešte obrázok zobrazený na displeji.
Prehliadač e-mailov ponúka slušný komfort a ponúka sťahovanie e-mailov cez POP3 aj IMAP. Odosielanie, prirodzene, cez protokol SMTP. Podrobnejšie sme sa e-mailovému klientovi venovali v recenzii K750i.
Pre jednotlivé typy správ sa dá nastaviť samostatný ľubovoľný zvuk, ktorý oznámi prijatie novej správy. Pri SMS a MMS možno nastaviť aj doručenku a vyžiadanie odpovede. K dispozícii je pri správach ešte funkcia automatického podpisu, push správy, informácie siete a priamy vstup do hlasovej schránky. Funkciu okamžitých správ typu ICQ alebo MNS s názvom Moji priatelia na Slovensku zatiaľ nevyužijete, chýba podpora zo strany operátorov.

Manažérske funkcie
Aj keď je W800i prezentovaný ako walkman, ponúka všetky potrebné manažérske funkcie. Základom je kalendár, ktorý je pekne graficky prepracovaný. Okrem základného mesačného prehľadu sa dá prepnúť do týždenného a denného prehľadu. Aktuálny deň je zvýraznený rámčekom a deň so stretnutiami zase hrubým číslom. Pri dennom prehľade sú jednotlivé stretnutia zoradené podľa seba a zobrazuje sa začiatok, koniec a téma stretnutia.
Prekvapilo nás, že pripomienky nie sú priamo integrované do kalendára a pripomienku na telefonát v mesačnom alebo dennom prehľade v kalendári nie je vidieť.
Samotné písanie poznámok nie je nijak zvláštne. Zaujalo nás však, že poznámka sa dá zobrazovať na základnej pohotovostnej obrazovke. Dôležitá informácia tak ostáva stále na očiach.
Z manažérskych funkcií je ešte k dispozícii kalkulačka, synchronizácia cez GPRS, stopky a záznamník, ktorý zaznamenáva aj hovory. Keďže však nie je etické nahrávať hovor bez vedomia druhej strany, tak sa každých 20 sekúnd ozve pípnutie.
Profily zvonení sú dnes už aj v základných modeloch a tak je prirodzené, že sa objavili aj vo W800i. Vďaka profilom sa dá jednoducho zmeniť správanie telefónu v rôznych situáciách aby nerušil na schôdzke alebo aby ho bolo počuť na hlučnej ulici.
K manažérskej triede telefónov Sony Ericsson patrí aj ovládanie hlasom, pričom ovládať sa dá vytáčanie kontaktu a prijatie hovoru hlasom. Na aktiváciu ovládania hlasom možno použiť hlasový povel.

Aplikácie
Telefón má zabudovanú podporu Java aplikácií, no medzi predinštalovanými sme našli jedine aplikáciu na zobrazenie svetového času.
Pre bežného používateľa sú však zaujímavejšie editori obrázkov, videa a zvukov – PhotoDJ, VideoDJ a MusicDJ. Ponúkajú však len základné úpravy pričom VideoDJ nájde svoje uplatnenie skôr pri strihaní zábavných klipov na posielanie cez MMS ako pri serióznych úpravách natočeného videa.
Za veľmi užitočnú aplikáciu pre manažérov považujeme diaľkové ovládanie počítača, ktoré komunikuje cez Bluetooth. Ovládať sa dá samotný počítač, multimediálny prehrávač a spustená prezentácia. Táto aplikácia sa objavila už napríklad v modeli T610, pričom nevyžaduje žiadnu špeciálnu inštaláciu. Stačí telefón pripojiť k počítaču s aktualizovaným Windows XP a všetko pracuje korektne. Žiaľ nemali sme možnosť odskúšať túto funkciu s Linuxom.
Program PlayNow, ku ktorému sa dá dostať priamo z hlavného menu, u nás kvôli nezáujmu operátorov naplno nevyužijete. Sony Ericsson však pre slovenských zákazníkov sprístupnil niekoľko zvonení zdarma. Ikona PlayNow ale zbytočne zaberá miesto v hlavnom menu niektorej inej, dôležitejšej, funkcii.
Potešilo nás, že svetelná dióda, ktorá slúži primárne ako blesk fotoaparátu, sa dá využiť aj inak. Dióda sa totiž dá zapnúť aj bez aktivovaného fotoaparátu a navyše je k dispozícii mód, v ktorom dióda automaticky vyblikáva kód SOS v morzeovke. Silná dióda dokáže dokonca nahradiť klasickú baterku.
Vyskúšali sme niekoľko aplikácií ako napríklad Jimm na pripojenie k ICQ alebo Google Local na prezeranie satelitných máp či konvertor jednotiek a všetky pracovali bez problémov. Vďaka prehľadnosti v nastaveniach nevznikol problém ani pri pripájaní programov k internetu.

Java hry
Silný grafický 3D procesor, ktorý montuje Sony Ericsson do telefónov, nevyužíva ani jedna predinštalovaná hra. Zatiaľ čo jedna pripomína legendárny tetris, druhá je zase istý druh puzzle, ktorá využíva obrázky uložené v telefóne. Prirodzene, nové hry sa dajú do telefónu bez problémov nahrať.

Súborový manažér
Správca súborov zobrazuje základnú stromovú štruktúru adresárov a súborov, pričom hlavné rozdelenie je nemenné. Na najvyššej úrovni sú adresáre: obrázky, videá, zvuky, témy, webové stránky, hry, aplikácie a iné. Nové priečinky je však možné vytvárať ako podadresáre týchto hlavných. Súbory sa dajú označiť buď naraz všetky alebo po jednom, zoraďovať podľa názvu alebo dátumu vytvorenia a určiť si veľkosť miniatúry. Súborový manažér umožňuje aj presúvanie súborov medzi priečinkami, ich kopírovanie medzi pamäťou telefónu a pamäťovou kartou a premenovanie. Jednotlivé súbory sa dajú poslať niekoľkými spôsobmi – v MMS, ako príloha e-mailu, cez Bluetooth a cez infraport. Multimediálne súbory sa dajú priamo zo súborového menu nastaviť napríklad na pozadie alebo ako vyzváňací tón.

Multimédiá
Začneme asi tým najzaujímavejším a tým je multimediálny prehrávač walkman. Prístup k walkmanu je priamo z menu alebo aj pomocou špecializovaného tlačidla nad joystickom. V základnej obrazovke sa zobrazujú informácie o skladbe z ID3 tagu, vybraný typ ekvalizéru, poradie skladby a celkový počet skladieb v playliste, odohraný čas pesničky a grafický ukazovateľ koľko z celej dĺžky skladby už odznelo. Okrem toho sa zobrazuje ešte či je zapnutý náhodné prehrávanie skladieb a opakovanie.
Do zoznamu skladieb v playliste sa dá dostať jednoducho joystickom hore alebo dole. Tlačidlom „o úroveň vyššie“ sa dostaneme k výberu skladby podľa interpreta alebo si môžeme nechať zobraziť všetky skladby v pamäti. K dispozícii je aj práca s playlistami, pričom okrem tie sa dajú vytvárať, premenovávať a dá sa v nich upravovať zoznam skladieb. Ocenili by sme funkciu na vyhodenie skladieb, ktoré už nie sú v pamäti. Poslednou položkou, okrem prístupu k základnej obrazovke, je zoznam videoklipov.
Ekvalizér pomáha zvýrazniť niektoré časti zvukového spektra tak, aby skladby zneli lepšie. K dispozícii sú prednastavené normal, bass, mega bass, voice a treble boost. Komu by tieto nastavenia nepostačovali, môže si vytvoriť vlastné nastavenie ekvalizéra. Skladby sa dajú zoraďovať podľa interpreta, názvu a dátumu vytvorenia. Na ovládanie walkmanu možno použiť aj bočné tlačidlo PLAY/PAUSE, ktoré je aktívne aj pri nezapojených slúchadlách, pričom vtedy ide zvuk zo vstavaného hlasného reproduktora. Hlasitosť sa dá počas prehrávania ovládať bočnými tlačidlami plus a mínus a to aj keď je prehrávač minimalizovaný.
Po zvukovej stránke sme k walkmanu nemali žiadne výhrady a ocenili sme slúchadlá. Ide síce o takzvané štuple do uší, no príjemne prekvapili reprodukciou zvuku a to najmä basov keď sme mali zvolený ekvalizér mega bass. Ich originálneho výrobcu Sony Ericsson neuvádza. Namiesto týchto slúchadiel sa však dajú pripojiť ľubovoľné s 3,5 mm jackom, pričom používateľ neprichádza ani o mikrofón z handsfree, keďže slúchadlá sa pripájajú práve do tela mikrofónu. Zaujímavosťou je, že telefón sa dá zapnúť len do režimu prehrávača a vtedy je rádiová časť úplne vypnutá. Telefón môžete mať v tomto móde pustený aj v lietadle.
FM rádio, ktoré je v prípade walkman telefónu len doplnkovým, je na vysokej úrovni vďaka podpore RDS systému. Okrem zobrazovania názvu stanice tuner sám vyhľadáva nové frekvencie zvoleného rádia. Nerobí to ale na pozadí a tak je počas vyhľadávania novej frekvencie v slúchadlách ticho. Do pamäte je možné uložiť 20 frekvencií, ktorý sa dá priradiť názov. Rádio funguje len pri pripojených slúchadlách, ale dá sa počúvať aj cez hlasný reproduktor.
Skladby vo formáte MP3 sa dajú nastaviť ako aj zvonenia, pričom sme počas testu nenarazili na obmedzenia.

Personalizácia
Typickým prvkom personalizácie telefónu je používanie rôznych tém a zmena pozadia. Jedno aj druhé sa dá stiahnuť zdarma z internetu a navyše existujú voľne šíriteľné programy, v ktorých sa dajú témy vytvárať a upravovať. Fantázii sa medze nekladú.
Zároveň sa dajú nastaviť rôzne skratky na pohyby joysticku, pričom v smere hore sa dostaneme k podmenu skratiek. Tie sa dajú, samozrejme, upravovať podľa ľubovôle. Ako sme si už pri Sony Ericssone zvykli, skratku si možno dať na takmer každú funkciu v telefóne. Okrem joysticku sa dá meniť správanie aj hudobného tlačidla na boku, ktoré môže ovládať walkman, FM rádio alebo tú multimediálnu aplikáciu, ktorá bola spustená naposledy.
Na displeji sa dá nastaviť len jas a aktivácia úsporného režimu, ktorý kontroluje dĺžku podsvietenia.

Dáta
Na prenos dát cez sieť operátora využíva telefón GPRS triedy 10, no pri sťahovaní e-mailov alebo väčších súborov by sa hodilo EDGE. Sony Ericsson však EDGE do európskych telefónov zatiaľ nedáva. Pri vytáčanom spojení sú k dispozícii CSD a HSCSD.
Prehliadač wapu a jednoduchých webových stránok má problémy jedine s diakritikou, no ostatné stránky zobrazí bez problémov. Dátovo náročnejšie stránky alebo videá však neotvorí. Bezproblémovo funguje aj prehrávanie on-line streamovaného videa.
Pri prenose dát na krátku vzdialenosť poslúži infraport a Bluetooth. Oba možno zapnúť do režimu stáleho príjmu, pričom infraport je šetrnejší k batérii. Pri bežnom používaní telefónu so stále zapnutým Bluetooth vydrží telefón bez problémov celé dva dni, pri vypnutom je to podstatne dlhšie. Aj preto pridal výrobca funkciu šetrenia energie v menu Bluetooth.
Na rýchlejší prenos dát z telefónu do počítača pribaľuje výrobca kábel pre USB 2.0, cez ktorý sa telefón aj dobíja.

Pamäť telefónu
Interná pamäť telefónu pojme 34 MB dát. Pri kúpe však dostanete hneď pamäťovú kartu Memory Stick Pro s kapacitou 512 MB pričom maximálna podporovaná kapacita karty je 2 GB. Informácie o využití pamäte sú neprehľadné a používateľ nevidí, koľko pamäte spotrebovali jednotlivé typy súborov na pamäťovej karte a koľko v internej pamäti.

Fotoaparát
Vylepšením telefónu o walkman neutrpela žiadna iná funkcia a rovnako je tomu aj pri fotoaparáte. Je úplne rovnaký aký má model K750i. Svetlocitlivý čip má 2 milióny efektívnych pixelov, automatické ostrenie, úpravu expozície, zoom a ďalšie možnosti. Detailnejšie sme sa fotoaparátu venovali v recenzii modelu K750i, pričom fotoaparát v K750i je identický s tým vo W800i.

Batéria
V základnej výbave mobilu je Li-Pol batéria s kapacitou 900 mAh. Podobne ako u K750i je výdrž batérie 3-4 dni, pričom pri stále zapnutom Bluetooth, telefonovaní, esemeskovaní a počúvaní MP3 sme nabíjali každý druhý deň.
Výdrž však závisí od mnohých ďalších faktorov ako je úroveň signálu či dĺžka dátových prenosov alebo čas prehrávania hudobných súborov.
Pri detailnom testovaní výdrže sme sa zamerali najmä na čas prehrávania
MP3 nahrávok. Po trinástich hodinách pustenej hudby ukazoval telefón nabitie batérie na 24 percent. Popri prehrávaní sme mali telefón zapnutý v normálnom režime, teda aj s GSM časťou a aktívnym Bluetooth. Okrem prehrávania teda telefón zvládol v tomto čase aj prijať zopár telefonátov a esemesiek no prenosy cez Bluetooth sme nerobili. Pri teste s vypnutou GSM časťou nám telefón hral celých 15 hodín.
Spotreba energie však závisí aj od kvality MP3 súborov – čím vyššie dátový tok v kbps tým vyššia spotreba. My sme testovali výdrž pri hudobných súboroch s priemernou kvalitou okolo 160 až 192 kbps.

Celkové hodnotenie
Multimediálny prehrávač v mobilnom telefóne sa zdá byť ďalším krokom k integrácii jednotlivých digitálnych zariadení do jedného multifunkčného. Podpora Sony Ericssonu zo strany materskej firmy Sony sa prejavila a môžeme povedať, že walkman W800i jej nebude robiť hanbu. Zo strany telefónu nie je čo by sme tomuto modelu vytkli, veď ide o rozšírený model K750i.
Jednoznačný výber medzi K750i a W800i nie je jednoduchý. V prospech K750i hovorí cena, ktorá je vďaka skoršiemu príchodu na trh v akciových ponukách operátorov nižšia. Oproti tomu stojí kvalitný integrovaný MP3 prehrávač v modeli W800i. Je teda na zákazníkovi, či dá prednosť nižšej cene a obmedzenému multimediálnemu prehrávaču K750i alebo si za veľmi dobre spracovaný walkman vo W800i priplatí. Jednou z možností je aj vyčkať, kým dotovaná cena W800i neklesne na akceptovateľnú hranicu.

Zhrnutie odlišností modelov K750i, D750i a W800i
Po dizajnovej stránke je jediným rozdielom kryt objektívu, ktorý je u K750i vonkajší a u W800i a D750i je vstavaný. Tu sa prikláňame radšej k riešeniu, ktoré bolo použité u W800i. Pri otváraní krytu u tohto modelu sa totiž prst nešmýka tak ako pri kryte na K750i. Pri pokuse o zachytenie momentky to totiž môže byť problém.
Po vnútornej stránke je zásadným rozdielom funkcionalita walkmanu, ktorá je u W800i. Prehrávač skladieb v D750i a K750i predsa len neponúka také možnosti ako walkman. Ide pritom aj o maličkosti. Walkman napríklad pri zmene skladby zobrazí interpreta a názov skladby v riadku v hornej časti displeja vždy, teda aj pri prezeraní wapových stránok, obrázkov alebo v základnej obrazovke. Prehrávanie sa nezastaví pri stlačení klávesu „o úroveň vyššie“, ale minimalizuje sa. U sedemstopäťdesiatiek sa dal prehrávač minimalizovať len výberom tejto funkcie z menu. Rozdiel je aj v tlačidle PLAY/PAUSE, ktoré u W800i spustí prehrávač aj bez pripojeného handsfree. V balení osemstovky je navyše pamäťová karta s kapacitou 512 MB.
Po hudobnej stránke je rozdiel aj v kvalite slúchadiel. Predsa len k walkmanu dodáva výrobca kvalitnejšie slúchadlá. Lepšie interpretujú najmä nižšie tóny – basy. Zároveň vďaka svojej konštrukcii z nich nebolia po dlhšom nosení uši. Značku týchto pribalených slúchadiel Sony Ericsson neuvádza, môžeme sa len domnievať, že pôjde o slúchadlá materskej značky Sony.
Rozdiel je aj v menu skratiek po stlačení joysticku smerom hore v základnej obrazovke. Zatiaľ čo u K750i a D750i sa otvorí trojité menu so skratkami, záložkami wapového prehliadača a zoznamom udalostí, tak u W800i sa zobrazia len skratky.
Ostatné funkcie sú takmer identické a pri tak malých rozdieloch môžeme zodpovedne povedať, že W800i je K750i s walkmanom. Model W800i teda nie je oproti K750i o nič ochudobnený, práve naopak.

Ako si vybrať v ponuke T-Mobile?
T-Mobile má v dotovanej ponuke Sony Ericsson D750i i walkman telefón W800i. Ceny oboch telefónov sa výrazne odlišujú - zatiaľ čo D750i si môžete zaobstarať už od 3990 Sk, model W800i predáva T-Mobile najlacnejšie za 7990 Sk.
Ak by ste si chceli model D750i prispôsobiť na parametre W800i, museli by ste nájsť firmu, ktorá dokáže prepáliť firmware W800i do D750i (je to možné, prídete však o záruku). Pamäťovú kartu Memory Stick Duo s kapacitou 512 MB môžete kúpiť za 2826 Sk (Agem Bratislava). Nezabudnite však, že k modelu W800i ponúka výrobca kvalitnejšie slúchadlá. Ak zarátame 500 Sk za zmenu softvéru, upgrade D750i na W800i vás bude stáť najmenej 7316 Sk. Preto je len na vás, či sa vyberiete cestou náročnejších úprav, alebo sa vám viac oplatí kúpiť W800i drahšie o 674 Sk.

 

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

My sme les. Zastavíme katastrofu?

Slovenské lesy miznú, rozšírili sa v nich pilčíci a traktory.

KOMENTÁRE

Úrad, ktorý by Slovensku zdvihol reputáciu

To, že prípadný úspech vláda zneužije na marketing, je rub príbehu.

Neprehliadnite tiež

Záhadné Pluto má ešte záhadnejšiu atmosféru

Trpasličiu planétu zrejme neochladzuje plyn, ale pevné častice.

DETSKÁ RUBRIKA

Lelek lesný vidí aj za seba, nemusí ani pohnúť hlavou

Prezývali ho kozodoj, hoci kozy nikdy nedojil.

OBJEKTÍV

Skutočný Iron Man: Vynálezca s oblekom stanovil nový rýchlostný rekord

Oblek poháňa šesť malých prúdových motorov.

Vesmírne kráľovstvo Asgardia vypustilo do vesmíru svoj prvý satelit

Má vlajku a dokonca aj hymnu. Zatiaľ ho však žiadna pozemská krajina či národ neuznáva.

Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu
 3. Moskva alebo Petrohrad?
 4. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 5. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 6. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 7. Nový Jaguar XF Sportbrake
 8. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov
 9. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 10. Výhodné a lacné neznamená to isté, ani pri PZP
 1. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu
 2. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 3. Moskva alebo Petrohrad?
 4. Aké auto si vybrať - nové, zánovné alebo jazdené?
 5. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 6. Nový článokHB Reavis predstavuje projekt Stanica Nivy na veľtrhu
 7. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 8. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 9. Nový Jaguar XF Sportbrake
 10. Tradičné bratislavské dvory sú späť. V Jarabinkách sú až dva
 1. Moskva alebo Petrohrad? 12 673
 2. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 3 938
 3. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 2 108
 4. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni 1 824
 5. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program 1 674
 6. Nový Jaguar XF Sportbrake 1 450
 7. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov 1 098
 8. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli 1 020
 9. Výhodné a lacné neznamená to isté, ani pri PZP 856
 10. Aké auto si vybrať - nové, zánovné alebo jazdené? 471