FOTO - NASA |
Tímy Dietricha Leibfrieda z NIST (USA) a Hartmuta Häffnera z Rakúskej akadémie vied v Innsbrucku vytvorili unikátne verzie Schrödingerovej mačky čiže kvantovej superpozície stavov. V prvom prípade z iba šiestich atómov berýlia, v druhom z iba ôsmich iónov vápnika.
Moonhyun Oh a Chad Mirkin zo Severozápadnej univerzity (USA) vyvinuli novú triedu materiálov. Skladajú sa z polymérových mikroguľôčok, obsahujúcich atómy kovov. Môžu sa stať ideálnymi katalyzátormi, kombinujúcimi výhody rozpustných a pevných katalyzátorov.
Tím Kevina Luhmana z Pennsylvánskej štátnej univerzity (USA) objavil kozmickým infračerveným ďalekohľadom Spitzer najmenšieho hnedého trpaslíka ("nepodarenú hviezdu") s rozmermi planéty, okolo ktorého vzniká slnečná minisústava. Je ním Cha 110913-773444.
Sebastien Charnoz z CEA (Francúzsko) s kolegami zistil pomocou sondy Cassini, že Saturnov vonkajší prstenec F (na obrázku) tvorí jednoramenná špirála, trikrát ovinutá okolo planéty.
Tím Christiana Müllera z Ústavu Alfreda Wegenera pre polárny a morský výskum (Nemecko) odhalil v Antarktíde "spev ľadovca" - seizmické signály podobné chveniu v sopkách. Pružné vibrácie asi vznikajú pretekaním vody tunelmi a trhlinami v ľadovci.
Africký Sahel, pás medzi Saharou a dažďovými pralesmi, by mal podľa modelovania vývoja globálnej klímy tímu Isaaca Helda z GFDL/NOAA (USA) v 21. storočí ešte viac vyschnúť, najmä vplyvom pribúdania skleníkových plynov v ovzduší.
Martin Whyte zo Sheffieldskej univerzity (Veľká Británia) objavil v Škótsku stopy, ktoré pred 330 miliónmi rokov zanechal vodný škorpión, veľký ako človek (dlhý 1,6 metra, široký 1 meter). Hibbertopterus vedel prežiť aj na súši, kde bol súčasníkom prvých štvornožcov.
Tím Floriana Raibla z EMBL (Nemecko) zistil, že morský červ Platynereis dumerilii zdieľa s človekom po spoločnom predkovi dvojsúmerníkových živočíchov dve tretiny intrónov (úsekov DNA, nekódujúcich bielkoviny). Hmyz a hlísty, bližšie človeku, túto podobu stratili.
Tím Reubena Shawa zo Salkovho ústavu (USA) odhalil u myší signálnu dráhu, ktorá ovláda syntézu glukózy v pečeni. Podieľa sa na nej enzým LKB1, ktorý potláča tumory, čo potvrdzuje črtajúci sa úzky vzťah medzi rakovinou a fyziologickou kontrolou metabolizmu.
ZDENůK URBAN