SME

Týždeň vo vede

(24. - 30. 11. 2005)

FOTO - NASA


Tímy Dietricha Leibfrieda z NIST (USA) a Hartmuta Häffnera z Rakúskej akadémie vied v Innsbrucku vytvorili unikátne verzie Schrödingerovej mačky čiže kvantovej superpozície stavov. V prvom prípade z iba šiestich atómov berýlia, v druhom z iba ôsmich iónov vápnika.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Moonhyun Oh a Chad Mirkin zo Severozápadnej univerzity (USA) vyvinuli novú triedu materiálov. Skladajú sa z polymérových mikroguľôčok, obsahujúcich atómy kovov. Môžu sa stať ideálnymi katalyzátormi, kombinujúcimi výhody rozpustných a pevných katalyzátorov.

SkryťVypnúť reklamu

Tím Kevina Luhmana z Pennsylvánskej štátnej univerzity (USA) objavil kozmickým infračerveným ďalekohľadom Spitzer najmenšieho hnedého trpaslíka ("nepodarenú hviezdu") s rozmermi planéty, okolo ktorého vzniká slnečná minisústava. Je ním Cha 110913-773444.

Sebastien Charnoz z CEA (Francúzsko) s kolegami zistil pomocou sondy Cassini, že Saturnov vonkajší prstenec F (na obrázku) tvorí jednoramenná špirála, trikrát ovinutá okolo planéty.

Tím Christiana Müllera z Ústavu Alfreda Wegenera pre polárny a morský výskum (Nemecko) odhalil v Antarktíde "spev ľadovca" - seizmické signály podobné chveniu v sopkách. Pružné vibrácie asi vznikajú pretekaním vody tunelmi a trhlinami v ľadovci.

Africký Sahel, pás medzi Saharou a dažďovými pralesmi, by mal podľa modelovania vývoja globálnej klímy tímu Isaaca Helda z GFDL/NOAA (USA) v 21. storočí ešte viac vyschnúť, najmä vplyvom pribúdania skleníkových plynov v ovzduší.

SkryťVypnúť reklamu

Martin Whyte zo Sheffieldskej univerzity (Veľká Británia) objavil v Škótsku stopy, ktoré pred 330 miliónmi rokov zanechal vodný škorpión, veľký ako človek (dlhý 1,6 metra, široký 1 meter). Hibbertopterus vedel prežiť aj na súši, kde bol súčasníkom prvých štvornožcov.

Tím Floriana Raibla z EMBL (Nemecko) zistil, že morský červ Platynereis dumerilii zdieľa s človekom po spoločnom predkovi dvojsúmerníkových živočíchov dve tretiny intrónov (úsekov DNA, nekódujúcich bielkoviny). Hmyz a hlísty, bližšie človeku, túto podobu stratili.

Tím Reubena Shawa zo Salkovho ústavu (USA) odhalil u myší signálnu dráhu, ktorá ovláda syntézu glukózy v pečeni. Podieľa sa na nej enzým LKB1, ktorý potláča tumory, čo potvrdzuje črtajúci sa úzky vzťah medzi rakovinou a fyziologickou kontrolou metabolizmu.

SkryťVypnúť reklamu

ZDENůK URBAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simulácia rozloženia hmoty v kubickej časti vesmíru. Modré štruktúry vlákien predstavujú hmotu (predovšetkým tmavú hmotu) a prázdne oblasti medzi nimi predstavujú vesmírne prázdnoty.

Kontroverzná hypotéza môže vysvetliť Hubblovo napätie.


Najjužnejšie položená sopka na Rossovom ostrove pri pobreží Antarktídy. Na Antarktíde spí stovka sopiek pod ľadovcom, ktorý sa postupne topí.

Klimatická zmena môže poháňať erupcie.


2

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Poloha 3I/Atlas.

(Ne)vedecký newslettre Tomáša Prokopčáka.


SkryťZatvoriť reklamu