SME
Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Týždeň vo vede

(24. - 30. 11. 2005)

FOTO - NASA

Tímy Dietricha Leibfrieda z NIST (USA) a Hartmuta Häffnera z Rakúskej akadémie vied v Innsbrucku vytvorili unikátne verzie Schrödingerovej mačky čiže kvantovej superpozície stavov. V prvom prípade z iba šiestich atómov berýlia, v druhom z iba ôsmich iónov vápnika.

Moonhyun Oh a Chad Mirkin zo Severozápadnej univerzity (USA) vyvinuli novú triedu materiálov. Skladajú sa z polymérových mikroguľôčok, obsahujúcich atómy kovov. Môžu sa stať ideálnymi katalyzátormi, kombinujúcimi výhody rozpustných a pevných katalyzátorov.

Tím Kevina Luhmana z Pennsylvánskej štátnej univerzity (USA) objavil kozmickým infračerveným ďalekohľadom Spitzer najmenšieho hnedého trpaslíka ("nepodarenú hviezdu") s rozmermi planéty, okolo ktorého vzniká slnečná minisústava. Je ním Cha 110913-773444.

Sebastien Charnoz z CEA (Francúzsko) s kolegami zistil pomocou sondy Cassini, že Saturnov vonkajší prstenec F (na obrázku) tvorí jednoramenná špirála, trikrát ovinutá okolo planéty.

Tím Christiana Müllera z Ústavu Alfreda Wegenera pre polárny a morský výskum (Nemecko) odhalil v Antarktíde "spev ľadovca" - seizmické signály podobné chveniu v sopkách. Pružné vibrácie asi vznikajú pretekaním vody tunelmi a trhlinami v ľadovci.

Africký Sahel, pás medzi Saharou a dažďovými pralesmi, by mal podľa modelovania vývoja globálnej klímy tímu Isaaca Helda z GFDL/NOAA (USA) v 21. storočí ešte viac vyschnúť, najmä vplyvom pribúdania skleníkových plynov v ovzduší.

Martin Whyte zo Sheffieldskej univerzity (Veľká Británia) objavil v Škótsku stopy, ktoré pred 330 miliónmi rokov zanechal vodný škorpión, veľký ako človek (dlhý 1,6 metra, široký 1 meter). Hibbertopterus vedel prežiť aj na súši, kde bol súčasníkom prvých štvornožcov.

Tím Floriana Raibla z EMBL (Nemecko) zistil, že morský červ Platynereis dumerilii zdieľa s človekom po spoločnom predkovi dvojsúmerníkových živočíchov dve tretiny intrónov (úsekov DNA, nekódujúcich bielkoviny). Hmyz a hlísty, bližšie človeku, túto podobu stratili.

Tím Reubena Shawa zo Salkovho ústavu (USA) odhalil u myší signálnu dráhu, ktorá ovláda syntézu glukózy v pečeni. Podieľa sa na nej enzým LKB1, ktorý potláča tumory, čo potvrdzuje črtajúci sa úzky vzťah medzi rakovinou a fyziologickou kontrolou metabolizmu.

ZDENůK URBAN

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Richard Sulík
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sulík zasa berie Matovičovi hračku

Premiér sa vyhráža zatváraním a otvára maturitné ročníky.

Peter Tkačenko
Predseda SaS Richard Sulík pred rokovaním krízového štábu.

OĽaNO pripúšťa pri voľbe generálneho prokurátora aj odchod z koalície

Remišová by chcela, aby sa koalícia dohodla na jednom mene.

Premiér Igor Matovič.

Neprehliadnite tiež

Test: iPhone 12 mini je dokonalý malý smartfón

Je malý, výkonný a robí skvelé fotky.

Ľadovce na Mount Evereste sa zmenšujú, v snehu našli mikroplasty

Himaláje sú z klimatického a ekologického hľadiska málo preskúmanou oblasťou.

Čakanie v rade na vrchol Mt. Everestu 22. mája tohto roku.

V Pompejach našli zachované pozostatky dvoch ľudí (fotogaléria)

Vedci sa domnievajú, že išlo o otroka a bohatšieho muža.

V Pompejách našli zachovalé pozostatky dvoch ľudí.
Podcast Klik

Klik: Nové čipy od Applu sú veľká vec

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik.