SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Sťahovavým vtákom sa do Afriky nechce

Ako napísal National Geographic, v uplynulom roku prezimovalo vo Veľkej Británii jedenásť druhov sťahovavých vtákov. Pozorovatelia tiež odhalili prekvapujúcu zachádzku európskych spevavcov. Tí trávia leto vsevernej Európe a už nelietajú každú jeseň ...

Aj tieto mláďatá lastovičky budú žiť v otepľujúcom sa svete. FOTO - TASR/AP

Ako napísal National Geographic, v uplynulom roku prezimovalo vo Veľkej Británii jedenásť druhov sťahovavých vtákov. Pozorovatelia tiež odhalili prekvapujúcu zachádzku európskych spevavcov. Tí trávia leto vsevernej Európe a už nelietajú každú jeseň do Afriky a Stredozemného mora. Podľa Grega Conwaya z Britského ornitologického trustu (BTO) je množstvo týchto spevavcov udivujúce a vtáčie posolstvo môžeme čítať takto: "Načo sa v zime trápiť s cestou do Afriky?"

Reakcia na otepľovanie

Správy od viac ako tisícky britských výskumníkov vtákov zahŕňajú pozorovania približne 1500 peníc čiernohlavých (Sylvia atricapilla) a takmer tisíc kolibkárikov čipčavých (Phylloscopus collybita). "Penice sa takmer výlučne rodia v Nemecku a strednej Európe. Namiesto do Afriky teraz prilietajú do Británie," povedal expert z BTO na spevavé vtáky Graham Appleton. Populácie kolibkárikov tvoria hlavne vtáky z Británie, ktoré sa nesťahujú a zopár jedincov prichádzajúcich z kontinentálnej Európy.

Zmenu zimoviska mnohých druhov vtákov odborníci vysvetľujú ako ich reakciu na globálne otepľovanie. Stále miernejšie zimy totiž znamenajú, že odolajú aj najchladnejším mesiacom v Európe. Rozhodnutie necestovať na juh cez Saharu má zjavné výhody: zvyšuje ich šance na prežitie a vedie aj k nárastu počtu mláďat.

Otepľovanie prospieva aj niektorým druhom peníc, ktoré majú v génoch zakódovanú skôr cestu na západ ako na juh. Doteraz počas chladných európskych zím hynuli, v nových podmienkach však mnoho z nich prežije a odovzdajú túto dráhu migrácie svojim potomkom.

Neistota sa zvyšuje

Klimatická zmena však na druhej strane prináša väčšiu neistotu pre tie vtáky, ktoré sa stále sťahujú. "Ak migrujete a neviete, čo urobí počasie počas letu, ani na miestach, kde sa zastavíte, je to pre vás veľmi zlá správa," vraví Appleton. Vážne následky môže mať napríklad rastúce sucho v oblasti Sahelu, kde vtáky naberajú nové sily pred prekonaním Sahary. Preto možno očakávať ďalší pokles množstva húževnatých trans-saharských cestovateľov.

Prebiehajúca zmena klímy ohrozuje aj prežívanie niektorých druhov v miestach ich letného pobytu. Napríklad lastovičky majú prílet z Afriky načasovaný podľa výskytu hmyzu na začiatku jari. Aj tu však nastáva problém, pretože hmyz sa s postupujúcim otepľovaním objavuje skôr, v priemere o šesť dní s každým pribúdajúcim stupňom. Takýto nesúlad medzi lastovičkami a ich potravou prináša vtákom problémy, pretože čas kladenia vajec sa u nich prakticky nezmenil.

Ako povedal Appleton, v porovnaní s rokom 1960 už pozorovatelia zaznamenali oveľa menej druhov britských vtákov odlietajúcich do Španielska či Portugalska. Aj skrátenie ich migračnej trasy je spôsobom, ako prežiť v otepľujúcom sa svete.

Penica čiernohlavá prilieta prezimovať do Veľkej Británie, namiesto do Afriky. FOTO - ARCHÍV

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zoroslav Kollár prichádza na výsluch.
STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Koaličná diskusia o výbere šéfa prokurátorov pripomína handlovanie na konskom trhu

Podstatné je, aby sa koncovka našla v dohľadnom čase.

Peter Tkačenko
Minister školstva Branislav Gröhling a minister hospodárstva, prvý podpredseda vlády pre ekonomiku Richard Sulík (obaja SaS).
Ilustračné foto.

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.
Podcast Klik

Klik: Vianoce 2020, toto sú naše tipy na technologické darčeky

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.