Aj tieto mláďatá lastovičky budú žiť v otepľujúcom sa svete. FOTO - TASR/AP
Ako napísal National Geographic, v uplynulom roku prezimovalo vo Veľkej Británii jedenásť druhov sťahovavých vtákov. Pozorovatelia tiež odhalili prekvapujúcu zachádzku európskych spevavcov. Tí trávia leto vsevernej Európe a už nelietajú každú jeseň do Afriky a Stredozemného mora. Podľa Grega Conwaya z Britského ornitologického trustu (BTO) je množstvo týchto spevavcov udivujúce a vtáčie posolstvo môžeme čítať takto: "Načo sa v zime trápiť s cestou do Afriky?"
Reakcia na otepľovanie
Správy od viac ako tisícky britských výskumníkov vtákov zahŕňajú pozorovania približne 1500 peníc čiernohlavých (Sylvia atricapilla) a takmer tisíc kolibkárikov čipčavých (Phylloscopus collybita). "Penice sa takmer výlučne rodia v Nemecku a strednej Európe. Namiesto do Afriky teraz prilietajú do Británie," povedal expert z BTO na spevavé vtáky Graham Appleton. Populácie kolibkárikov tvoria hlavne vtáky z Británie, ktoré sa nesťahujú a zopár jedincov prichádzajúcich z kontinentálnej Európy.
Zmenu zimoviska mnohých druhov vtákov odborníci vysvetľujú ako ich reakciu na globálne otepľovanie. Stále miernejšie zimy totiž znamenajú, že odolajú aj najchladnejším mesiacom v Európe. Rozhodnutie necestovať na juh cez Saharu má zjavné výhody: zvyšuje ich šance na prežitie a vedie aj k nárastu počtu mláďat.
Otepľovanie prospieva aj niektorým druhom peníc, ktoré majú v génoch zakódovanú skôr cestu na západ ako na juh. Doteraz počas chladných európskych zím hynuli, v nových podmienkach však mnoho z nich prežije a odovzdajú túto dráhu migrácie svojim potomkom.
Neistota sa zvyšuje
Klimatická zmena však na druhej strane prináša väčšiu neistotu pre tie vtáky, ktoré sa stále sťahujú. "Ak migrujete a neviete, čo urobí počasie počas letu, ani na miestach, kde sa zastavíte, je to pre vás veľmi zlá správa," vraví Appleton. Vážne následky môže mať napríklad rastúce sucho v oblasti Sahelu, kde vtáky naberajú nové sily pred prekonaním Sahary. Preto možno očakávať ďalší pokles množstva húževnatých trans-saharských cestovateľov.
Prebiehajúca zmena klímy ohrozuje aj prežívanie niektorých druhov v miestach ich letného pobytu. Napríklad lastovičky majú prílet z Afriky načasovaný podľa výskytu hmyzu na začiatku jari. Aj tu však nastáva problém, pretože hmyz sa s postupujúcim otepľovaním objavuje skôr, v priemere o šesť dní s každým pribúdajúcim stupňom. Takýto nesúlad medzi lastovičkami a ich potravou prináša vtákom problémy, pretože čas kladenia vajec sa u nich prakticky nezmenil.
Ako povedal Appleton, v porovnaní s rokom 1960 už pozorovatelia zaznamenali oveľa menej druhov britských vtákov odlietajúcich do Španielska či Portugalska. Aj skrátenie ich migračnej trasy je spôsobom, ako prežiť v otepľujúcom sa svete.
Penica čiernohlavá prilieta prezimovať do Veľkej Británie, namiesto do Afriky. FOTO - ARCHÍV