WipeOut Pure - čisté vychutnávanie si futuristickej rýchlosti

Najväčší grafický orgazmus na Playstation Portable? Extrémne rýchle preteky, plné tunelov, skokov a siedmich drzých súperov, snažiacich sa dostať na prvú priečku za každú cenu? Plus zbrane, vylepšenia a vznášadlá z budúcnosti? WipEout Pure – tri v jednom.

Najväčší grafický orgazmus na Playstation Portable? Extrémne rýchle preteky, plné tunelov, skokov a siedmich drzých súperov, snažiacich sa dostať na prvú priečku za každú cenu? Plus zbrane, vylepšenia a vznášadlá z budúcnosti? WipEout Pure – tri v jednom.

Ak použijem slovné spojenie futuristické preteky, okamžite musí byť každému jasné, o čo tu dnes pôjde. Navyše, názov hry je veľavravný, aspoň pre starších hráčov. WipEout je dlhoročná séria, ktorá mala za úlohu graficky ohromiť a hrateľnosťou získať početné publikum. Úspešne sa jej to darilo nielen na PC, ale aj na zábavnej škatuľke od Sony. Vráťme sa však k definícii žánru, do ktorého WipEout Pure spadá. Ako som už v úvodnom odstavci nechcene podotkol, hlavným hrdinom je jazdec futuristického vznášadlá, dosahujúceho niekoľkonásobnú rýchlosť maximálky na diaľnici. Keďže sme o pár desiatok rokov napred, musia naše vozidlá obsahovať rôzne vylepšenia. A skoky. A zbrane. A jednoducho to tu už bolo neskutočne mnohokrát, no ostáva záhadou, že nás to vždy chytí a dokážeme sa vyhradiť postupne narastajúci čas na skúsenie ďalšej trate.

Tradičnú zmes módov netreba bližšie rozoberať, okrem Zone Mode tu nenájdeme nič špeciálne. Jedna trať a šampionát je už klasikou. V novátorskej ponuke si vyberiete svoj stroj a krúžite ním po trati až do vyčerpania vopred stanoveného času, ktorý si môžete pridávať za čisté prejazdy. Nič nové, lenže netreba zabudnúť na automaticky sa zvyšujúcu rýchlosť vozidla – stále rastie, po náraze síce spomalíte, ale na dovtedy nadobudnutú maximálnu rýchlosť sa vyšplhá behom okamihu. Vznášadlo má svoje štíty, po ktorých zničení nasleduje koniec. Takže ako dlho vydržíte na trati? Uznávam, je to značne primitívna myšlienka, no hodinku dve z môjho času zobrať dokázala, čo už o niečom svedčí.

Na začiatku si však každý v nevedomosti vyberie šampionát, prípadne jednu trať, nasleduje voľba vozidla. Tu sa musím zastaviť. Dávajte si pozor, do čoho vaša imaginárna postavička sadá. Rozdiely nie sú len v grafickom výzore a podivných tvaroch. I keď je WipEout Pure arkáda až to bolí, rozdiely medzi jednotlivými strojmi sú dokonale simulované. Rozdelenie ich vlastností medzi známe položky (akcelerácia, rýchlosť, výdrž, zatáčanie) sa vyplatí preštudovať a odporúčam vybrať vhodného adepta, totožného s vašim štýlom hrania. Tátošov z budúcnosti je dostatočné množstvo, takže svojho vyvoleného si nájde úplne každý. Čo sa týka tratí, nechýba im pestrosť, výborný dizajn a hlavne neskutočný spád. Rovinky sa striedajú spleťou zákrut, niektoré preteky si prejdete pod morskou hladinou, inokedy uháňate v obrovských výškach na tratiach bez zvodidiel, kde sa pád do neznáma rovná reštartu vozidla. Ako to už v konzolovkách býva, všetko je postupne odomykateľné, čo sa týka hlavne šampionátu. Postupne otvárajúce sa bonusy spestria postupne upadajúcu hrateľnosť a znovu vás naštartujú.

Pár slovíčok utrúsim ešte o bonusoch a potom už konečne prejdem na hodnotenie všetkých položiek. Každú pomôcku si aktivujete jednoduchým prejdením po textúre na vozovke. Netreba dodávať, že niekedy sú bonusy rozmiestnené v neskutočne náročnej pozícií, ale o to väčšiu zábavu s nimi zažijete. Medzi najzákladnejšie a mnou využívané, bolo okamžité zrýchlenie. Prejdete cez bielu šípku a už tátoš klusá neporovnateľné svižnejšie. Prejdete cez viacero týchto bonusov, budete ohúrení výbornou akceleráciou. A samozrejme budete postupovať v rebríčku. Medzi „zbierateľné“ (teda vezmem a aktivujem v správnu chvíľu) bonusy patria rôzne druhy rakiet, štít, autopilot (riadne priopitý), míny, bomba alebo mega-maxi-ultra-zrýchlenie. Ak sa vám pomôcka nepáči, prípadne nezapadá do vášho inventáru, môžete ju pokojne absorbovať a vzniknutá energia sa prenesie do štítov, teda do energie vášho miláčika. Ono pri využívaní zbraní si treba dať veľký pozor, akonáhle energie dosiahne nulovú hodnotu, skončili ste.

K popisu hry by to hádam aj stačilo, veď nie až tak zložité si predstaviť akékoľvek rýchle futuristické preteky. Treba brať na zreteľ číru akčnosť a z toho plynúcu rýchlosť. Z tohto dôvodu môže kdekto prehlasovať o WipEout Pure tie najšťavnatejšie slovíčka, môže ho vychvaľovať do nebies z rôznych stránok – je to nádherná „podívaná“, lenže to musí byť váš krígeľ piva, inak po piatich minútach začnete ohrňovať nosom a nudiť sa.

GRAFIKA 9 / 10
Už samotné obrázky, rozhádzané všade naokolo, dosť jasne prezentujú kvalitu grafického spracovania. Je to úžasné, vyzerá to až neskutočne podmanivo. Po intre Ridge Racera ma už nič tak dokonale nenavnadí (to sa nepodarilo ani novému WipEoutu), ale recenzovanej hre sa nedá uprieť štýlovosť. Svojské menu, svojský dizajn, plný čiar a hranatých tvarov, tabuliek a jasných farieb. Vôbec to nie je na škodu, k časovému zameraniu hry to proste sedí. Po odklikání niekoľkých volieb sa konečne presúvate na trať a po prvých pár metroch vám padne sánka. Ako je možné, že tak malá krabička predvádza také úžasné divadlo. Všetko sa hýbe rýchlo, rôznorodé prostredia sú dokonca tak diametrálne odlišné, až si trate budete vychutnávať nie pre dosiahnutý výsledok, ale z dôvodu ich krásy. To sa mi už dávno nestalo, aby som si jazdu tak užíval – btw, a v skutočnosti sa mi to tak skoro nestane, keďže nejeden feši s vytuneným favoritom jazdí i dnes na letných gumách a zvuk, vychádzajúci z dvoch chrastítok (reproduktorov) má vopred upozorní, že magor sa blíži, čiže sa skôr obávam o tátoša, ako si užívam jazdu.

Je úplne jedno, čo začnem rozoberať skôr, ku všetkému budem mať kladný komentár. Samotné vznášadlá majú rozmanité tvary, detailné textúry a za každou mašinkou horí modrý plameň. Po náraze do stien sršia zo všetkých strán iskry, výbuchy po zásahu by sa nestratili ani v akčných filmoch, pričom najlepší dojem som mal z tratí. Už som písal, že sú rôznorodé, no každá má špecifický vzhľad a niečím zaujme. Hneď prvý okruh sa na začiatku nelíši od arén s tribúnami, avšak to ešte netušíte, že zavítate aj pod morský povrch. Alebo v inej sa vyrútite z tmavého tunela a svetlo vás doslova oslepí – je silné a vytvára pekné efekty. To je ešte nič proti kľukatým tunelom, ktoré pri správnom prejazde zrýchľovačmi zvládnete bravúrne k úžitku svojmu, i okolitých divákov. Trate sú neskutočne živé, originálne a je úplne jedno, že všetky okruhy tu podobne tematicky spracované už boli. Dizajn na jednotku, animácie pri pohyboch taktiež, len by to chcelo trochu pridať v animovaných sekvenciách, ktorých je pomálo a nenahneval by som sa na viac adrenalínovejší zostrih.

INTERFACE 8 / 10
V ovládaní sa toho príliš pokaziť nedalo a po pár minútach sa budete prevážať v rýchlych vznášadlách s prstom vo svojom obľúbenom otvore. Brzdu nepotrebujete, dôležité je načasovanie zatáčania, pretože zákrutu vyberiete optimálne pri správnom naklonení vznášadla a pridaní plynu. Na prvý pohľad jednoduché, avšak zvládnutie vám bude robiť zo začiatku menšie problémy. Niekedy totiž ovládanie pôsobí dosť neohrabane a to sa na rýchle vznášadlá proste nehodí. Voľba obľúbeného žihadla je tak jednou z najdôležitejších vecí, ktoré vám pomôžu vyhrať viacero šampionátov.

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Obyčajná – a hlavne jednoduchá arkáda dokáže zaujať. Netýka sa to len grafickej stránky, dôležitá je hrateľnosť. Keďže najlepšie sa recenzuje pri porovnávaní vlastností podobných hier, nemá vo svojom obore WipEout Pure žiadneho konkurenta. Ak môžem porovnávať s Ridge Racerom, jednoznačne vyhráva druhý menovaný. Nie je to vôbec o tom, že by bol nový WipEout hrou zlou, prípadne nudnou, RR však patrí medzi kvalitnejšie stálice, pričom budúcnosť je fajn vec, no môjmu srdcu je lahodnejšia alternatívna prítomnosť s imaginárnymi vozmi v RR. Nie je vôbec jednoduché prehrýzť sa cez viacero šampionátov, keďže začínate so štvoricou tratí, musíte na každej dosiahnuť dobrý výsledok, inak sa zaváhanie okamžite prejaví v konečnom hodnotení. Neustále sústredenie kazia dlhšie nahrávacie časy. Keď vám jedna trať zaberie niečo medzi 3 a 4 minútami, určite zamrzia loadingy dlhé cez 15-20 sekúnd. Ak sa naučíte využívať všetky pomôcky a bonusy k vášmu víťazstvu, stratí hra svoje čaro, no na krátke časové úseky je WipEout Pure výborným závodným odreagovaním. Chytí vás to ako mnohokrát predtým a odskúšaný systém odomykania nových vecí vás ženie stále dopredu. Nepodarilo sa to teraz? Stačí rozohrať šampionát znovu a ja vám zaručujem, že po stránke hrateľnosti vám hra zožerie mnoho času, až sa začnete diviť, prečo nič nestíhate.

MULTIPLAYER
Hru pre viacerých hráčov WP samozrejme obsahuje, celkovo ju môže otestovať až osem hráčov, no mne sa nepodarilo nikoho zohnať. Zábava to bude takmer totožná so singleplayerom, len viete, že nesúperíte s kremíkovým kamarátom, ale zvádzate súboje s ďalším človekom – a ten robí chyby, nečakané manévre, proste dokáže prekvapiť. Práve o tom to celé je. Obrovským plusom je možnosť sťahovania nových tratí, šampionátov alebo vznášadiel. To všetko dostane zdarma, takže to treba zohľadniť.

ZVUKOVÉ EFEKTY 6 / 10
Okrem zvuku vznášadla sa vám do uší dostane plesk pri nárazoch, streľba, výbuchy, ale chýbalo mi viac hovoreného slova. Takto máme pred sebou len preteky bez výraznej zvukovej podpory. Väčšina efektov znie výborne, lenže ako dobre vieme, s jedlom rastie chuť a mne sa zdalo ozvučenie minimalistické.

HUDBA 6 / 10
Čo iné čakať od pretekov z budúcnosti, než modernú hudbu v techno štýle? Meniace sa sample, pospájané do stredne dlhých melódií nebude takmer vôbec vnímať a keďže sa jedná o pomerne neznáme a nevýrazné skladby, vaše nadšenie z hudby bude mierne nadpriemerné. Hudbu som vôbec nevnímal, neburcovala ma, len v niektorých hluchých okamihoch som postrehol, že tam niečo hrá. Niekomu to môže takto vyhovovať, lenže ja pri arkáde musím počuť rýchlu muziku, ktorá ma bude hnať vpred.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 7 / 10
Ako to už býva takmer v každej hre, zo začiatku budete nadávať na príliš veľkú obtiažnosť, súper vám bude neustále unikať a hoci budete niekde v strede pelotónu, často sa nevyhnete chybám, ktoré vás môžu stáť miesto. Treba to neustále skúšať a ono to napokon povolí. Vaši protivníci totiž nepatria medzi príliš inteligentných a hoci medzi sebou občas zabojujú, svoje umenie ani tak nepredvádzajú a idú si v ideálnych stopách. Ak sa vám nedarí predrať sa na čelo, určite to nebude ich kvalitou, ale vašou vysokou frekvenciou chýb. Po čase vám každá trať prejde do ruky, naučíte sa správne vyberať zákruty, hoc to je niekedy priam nemožné. Záleží na výbere vznášadla, ale v niektorých momentoch mi prišla počítačovosť protivníka až príliš badateľná. A to naserie hlavne pri úvodných šampionátoch, kde bodujete len na štvorici tratí a jeden neúspech vás stojí najvyššie postavenie. Tým pádom sa po čase dostaví slečna monotónnosť a tú predsa nemáme radi. Chvalabohu sa dajú stiahnuť rôzne bonusy z internetu, viď. hodnotenie multiplayeru.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8 / 10
Grafika nie je všetko. Zo začiatku som zažíval obrovské nadšenie a vychvaľovanej hre som chcel dať vyššie hodnotenie, no po niekoľkých hodinách radosť opadla a zostala predo mnou „iba“ kvalitná hra, s ktorou žiadnu veľkú chybu nespravíte. Vyhypovaná grafika spraví svoje, skutočne je to pastva pre oči, ale po chvíli zistíte, že jednoduchý koncept sa nedá oblbnúť. Zabavíte sa, dokonca na celkom dlhú dobu, avšak pomaly začína byť PSPčko „preautíčkované“. No ak sú futuristické preteky váš sen, WipEout Pure tu máte ako na podnose.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Prečo je nevyhnutná vojna Facebooku a Bruselu

Padol prvý výstrel v regulačnej vojne, ktorá bude určovať podobu Európy.

DOMOV

Únos, ktorý prispel k zrušeniu amnestií, prekonal očakávania

Od marca ho videlo vyše 275-tisíc divákov.

Neprehliadnite tiež

Najväčšia plávajúca elektráreň? Spustili ju v Číne

Ak solárne panely plávajú na vode, možno ich efektívne chladiť pre zachovanie životnosti a výkonu.

Umelá inteligencia porazila svetového šampióna v hre Go

AlphaGo je zručnejšia a šikovnejšia. V prvej hre porazila aktuálnu svetovú jednotku.

V obežných dráhach planét vzdialenej sústavy objavili vzorec

Obežné dráhy planét v sústave TRAPPIST-1 spája dráhová rezonancia.

Pozor na stiahnuté titulky k filmom, môžu otvoriť cestu hackerom

Majú boriť jazykovú bariéru, v skutočnosti však môžu preraziť bezpečnostný štít počítača.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 4. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 8. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 13 048
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 888
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 8 504
 4. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 689
 5. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 448
 6. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 5 442
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 982
 8. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 4 897
 9. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 4 550
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 341