SME
Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

WipeOut Pure - čisté vychutnávanie si futuristickej rýchlosti

Najväčší grafický orgazmus na Playstation Portable? Extrémne rýchle preteky, plné tunelov, skokov a siedmich drzých súperov, snažiacich sa dostať na prvú priečku za každú cenu? Plus zbrane, vylepšenia a vznášadlá z budúcnosti? WipEout Pure – tri v jednom.

Najväčší grafický orgazmus na Playstation Portable? Extrémne rýchle preteky, plné tunelov, skokov a siedmich drzých súperov, snažiacich sa dostať na prvú priečku za každú cenu? Plus zbrane, vylepšenia a vznášadlá z budúcnosti? WipEout Pure – tri v jednom.

Ak použijem slovné spojenie futuristické preteky, okamžite musí byť každému jasné, o čo tu dnes pôjde. Navyše, názov hry je veľavravný, aspoň pre starších hráčov. WipEout je dlhoročná séria, ktorá mala za úlohu graficky ohromiť a hrateľnosťou získať početné publikum. Úspešne sa jej to darilo nielen na PC, ale aj na zábavnej škatuľke od Sony. Vráťme sa však k definícii žánru, do ktorého WipEout Pure spadá. Ako som už v úvodnom odstavci nechcene podotkol, hlavným hrdinom je jazdec futuristického vznášadlá, dosahujúceho niekoľkonásobnú rýchlosť maximálky na diaľnici. Keďže sme o pár desiatok rokov napred, musia naše vozidlá obsahovať rôzne vylepšenia. A skoky. A zbrane. A jednoducho to tu už bolo neskutočne mnohokrát, no ostáva záhadou, že nás to vždy chytí a dokážeme sa vyhradiť postupne narastajúci čas na skúsenie ďalšej trate.

Skryť Vypnúť reklamu

Tradičnú zmes módov netreba bližšie rozoberať, okrem Zone Mode tu nenájdeme nič špeciálne. Jedna trať a šampionát je už klasikou. V novátorskej ponuke si vyberiete svoj stroj a krúžite ním po trati až do vyčerpania vopred stanoveného času, ktorý si môžete pridávať za čisté prejazdy. Nič nové, lenže netreba zabudnúť na automaticky sa zvyšujúcu rýchlosť vozidla – stále rastie, po náraze síce spomalíte, ale na dovtedy nadobudnutú maximálnu rýchlosť sa vyšplhá behom okamihu. Vznášadlo má svoje štíty, po ktorých zničení nasleduje koniec. Takže ako dlho vydržíte na trati? Uznávam, je to značne primitívna myšlienka, no hodinku dve z môjho času zobrať dokázala, čo už o niečom svedčí.

Na začiatku si však každý v nevedomosti vyberie šampionát, prípadne jednu trať, nasleduje voľba vozidla. Tu sa musím zastaviť. Dávajte si pozor, do čoho vaša imaginárna postavička sadá. Rozdiely nie sú len v grafickom výzore a podivných tvaroch. I keď je WipEout Pure arkáda až to bolí, rozdiely medzi jednotlivými strojmi sú dokonale simulované. Rozdelenie ich vlastností medzi známe položky (akcelerácia, rýchlosť, výdrž, zatáčanie) sa vyplatí preštudovať a odporúčam vybrať vhodného adepta, totožného s vašim štýlom hrania. Tátošov z budúcnosti je dostatočné množstvo, takže svojho vyvoleného si nájde úplne každý. Čo sa týka tratí, nechýba im pestrosť, výborný dizajn a hlavne neskutočný spád. Rovinky sa striedajú spleťou zákrut, niektoré preteky si prejdete pod morskou hladinou, inokedy uháňate v obrovských výškach na tratiach bez zvodidiel, kde sa pád do neznáma rovná reštartu vozidla. Ako to už v konzolovkách býva, všetko je postupne odomykateľné, čo sa týka hlavne šampionátu. Postupne otvárajúce sa bonusy spestria postupne upadajúcu hrateľnosť a znovu vás naštartujú.

Skryť Vypnúť reklamu

Pár slovíčok utrúsim ešte o bonusoch a potom už konečne prejdem na hodnotenie všetkých položiek. Každú pomôcku si aktivujete jednoduchým prejdením po textúre na vozovke. Netreba dodávať, že niekedy sú bonusy rozmiestnené v neskutočne náročnej pozícií, ale o to väčšiu zábavu s nimi zažijete. Medzi najzákladnejšie a mnou využívané, bolo okamžité zrýchlenie. Prejdete cez bielu šípku a už tátoš klusá neporovnateľné svižnejšie. Prejdete cez viacero týchto bonusov, budete ohúrení výbornou akceleráciou. A samozrejme budete postupovať v rebríčku. Medzi „zbierateľné“ (teda vezmem a aktivujem v správnu chvíľu) bonusy patria rôzne druhy rakiet, štít, autopilot (riadne priopitý), míny, bomba alebo mega-maxi-ultra-zrýchlenie. Ak sa vám pomôcka nepáči, prípadne nezapadá do vášho inventáru, môžete ju pokojne absorbovať a vzniknutá energia sa prenesie do štítov, teda do energie vášho miláčika. Ono pri využívaní zbraní si treba dať veľký pozor, akonáhle energie dosiahne nulovú hodnotu, skončili ste.

Skryť Vypnúť reklamu

K popisu hry by to hádam aj stačilo, veď nie až tak zložité si predstaviť akékoľvek rýchle futuristické preteky. Treba brať na zreteľ číru akčnosť a z toho plynúcu rýchlosť. Z tohto dôvodu môže kdekto prehlasovať o WipEout Pure tie najšťavnatejšie slovíčka, môže ho vychvaľovať do nebies z rôznych stránok – je to nádherná „podívaná“, lenže to musí byť váš krígeľ piva, inak po piatich minútach začnete ohrňovať nosom a nudiť sa.

GRAFIKA 9 / 10
Už samotné obrázky, rozhádzané všade naokolo, dosť jasne prezentujú kvalitu grafického spracovania. Je to úžasné, vyzerá to až neskutočne podmanivo. Po intre Ridge Racera ma už nič tak dokonale nenavnadí (to sa nepodarilo ani novému WipEoutu ), ale recenzovanej hre sa nedá uprieť štýlovosť. Svojské menu, svojský dizajn, plný čiar a hranatých tvarov, tabuliek a jasných farieb. Vôbec to nie je na škodu, k časovému zameraniu hry to proste sedí. Po odklikání niekoľkých volieb sa konečne presúvate na trať a po prvých pár metroch vám padne sánka. Ako je možné, že tak malá krabička predvádza také úžasné divadlo. Všetko sa hýbe rýchlo, rôznorodé prostredia sú dokonca tak diametrálne odlišné, až si trate budete vychutnávať nie pre dosiahnutý výsledok, ale z dôvodu ich krásy. To sa mi už dávno nestalo, aby som si jazdu tak užíval – btw, a v skutočnosti sa mi to tak skoro nestane, keďže nejeden feši s vytuneným favoritom jazdí i dnes na letných gumách a zvuk, vychádzajúci z dvoch chrastítok (reproduktorov) má vopred upozorní, že magor sa blíži, čiže sa skôr obávam o tátoša, ako si užívam jazdu.

Skryť Vypnúť reklamu

Je úplne jedno, čo začnem rozoberať skôr, ku všetkému budem mať kladný komentár. Samotné vznášadlá majú rozmanité tvary, detailné textúry a za každou mašinkou horí modrý plameň. Po náraze do stien sršia zo všetkých strán iskry, výbuchy po zásahu by sa nestratili ani v akčných filmoch, pričom najlepší dojem som mal z tratí. Už som písal, že sú rôznorodé, no každá má špecifický vzhľad a niečím zaujme. Hneď prvý okruh sa na začiatku nelíši od arén s tribúnami, avšak to ešte netušíte, že zavítate aj pod morský povrch. Alebo v inej sa vyrútite z tmavého tunela a svetlo vás doslova oslepí – je silné a vytvára pekné efekty. To je ešte nič proti kľukatým tunelom, ktoré pri správnom prejazde zrýchľovačmi zvládnete bravúrne k úžitku svojmu, i okolitých divákov. Trate sú neskutočne živé, originálne a je úplne jedno, že všetky okruhy tu podobne tematicky spracované už boli. Dizajn na jednotku, animácie pri pohyboch taktiež, len by to chcelo trochu pridať v animovaných sekvenciách, ktorých je pomálo a nenahneval by som sa na viac adrenalínovejší zostrih.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 8 / 10
V ovládaní sa toho príliš pokaziť nedalo a po pár minútach sa budete prevážať v rýchlych vznášadlách s prstom vo svojom obľúbenom otvore. Brzdu nepotrebujete, dôležité je načasovanie zatáčania, pretože zákrutu vyberiete optimálne pri správnom naklonení vznášadla a pridaní plynu. Na prvý pohľad jednoduché, avšak zvládnutie vám bude robiť zo začiatku menšie problémy. Niekedy totiž ovládanie pôsobí dosť neohrabane a to sa na rýchle vznášadlá proste nehodí. Voľba obľúbeného žihadla je tak jednou z najdôležitejších vecí, ktoré vám pomôžu vyhrať viacero šampionátov.

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Obyčajná – a hlavne jednoduchá arkáda dokáže zaujať. Netýka sa to len grafickej stránky, dôležitá je hrateľnosť. Keďže najlepšie sa recenzuje pri porovnávaní vlastností podobných hier, nemá vo svojom obore WipEout Pure žiadneho konkurenta. Ak môžem porovnávať s Ridge Racerom, jednoznačne vyhráva druhý menovaný. Nie je to vôbec o tom, že by bol nový WipEout hrou zlou, prípadne nudnou, RR však patrí medzi kvalitnejšie stálice, pričom budúcnosť je fajn vec, no môjmu srdcu je lahodnejšia alternatívna prítomnosť s imaginárnymi vozmi v RR. Nie je vôbec jednoduché prehrýzť sa cez viacero šampionátov, keďže začínate so štvoricou tratí, musíte na každej dosiahnuť dobrý výsledok, inak sa zaváhanie okamžite prejaví v konečnom hodnotení. Neustále sústredenie kazia dlhšie nahrávacie časy. Keď vám jedna trať zaberie niečo medzi 3 a 4 minútami, určite zamrzia loadingy dlhé cez 15-20 sekúnd. Ak sa naučíte využívať všetky pomôcky a bonusy k vášmu víťazstvu, stratí hra svoje čaro, no na krátke časové úseky je WipEout Pure výborným závodným odreagovaním. Chytí vás to ako mnohokrát predtým a odskúšaný systém odomykania nových vecí vás ženie stále dopredu. Nepodarilo sa to teraz? Stačí rozohrať šampionát znovu a ja vám zaručujem, že po stránke hrateľnosti vám hra zožerie mnoho času, až sa začnete diviť, prečo nič nestíhate.

Skryť Vypnúť reklamu

MULTIPLAYER
Hru pre viacerých hráčov WP samozrejme obsahuje, celkovo ju môže otestovať až osem hráčov, no mne sa nepodarilo nikoho zohnať. Zábava to bude takmer totožná so singleplayerom, len viete, že nesúperíte s kremíkovým kamarátom, ale zvádzate súboje s ďalším človekom – a ten robí chyby, nečakané manévre, proste dokáže prekvapiť. Práve o tom to celé je. Obrovským plusom je možnosť sťahovania nových tratí, šampionátov alebo vznášadiel. To všetko dostane zdarma, takže to treba zohľadniť.

ZVUKOVÉ EFEKTY 6 / 10
Okrem zvuku vznášadla sa vám do uší dostane plesk pri nárazoch, streľba, výbuchy, ale chýbalo mi viac hovoreného slova. Takto máme pred sebou len preteky bez výraznej zvukovej podpory. Väčšina efektov znie výborne, lenže ako dobre vieme, s jedlom rastie chuť a mne sa zdalo ozvučenie minimalistické.

Skryť Vypnúť reklamu

HUDBA 6 / 10
Čo iné čakať od pretekov z budúcnosti, než modernú hudbu v techno štýle? Meniace sa sample, pospájané do stredne dlhých melódií nebude takmer vôbec vnímať a keďže sa jedná o pomerne neznáme a nevýrazné skladby, vaše nadšenie z hudby bude mierne nadpriemerné. Hudbu som vôbec nevnímal, neburcovala ma, len v niektorých hluchých okamihoch som postrehol, že tam niečo hrá. Niekomu to môže takto vyhovovať, lenže ja pri arkáde musím počuť rýchlu muziku, ktorá ma bude hnať vpred.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 7 / 10
Ako to už býva takmer v každej hre, zo začiatku budete nadávať na príliš veľkú obtiažnosť, súper vám bude neustále unikať a hoci budete niekde v strede pelotónu, často sa nevyhnete chybám, ktoré vás môžu stáť miesto. Treba to neustále skúšať a ono to napokon povolí. Vaši protivníci totiž nepatria medzi príliš inteligentných a hoci medzi sebou občas zabojujú, svoje umenie ani tak nepredvádzajú a idú si v ideálnych stopách. Ak sa vám nedarí predrať sa na čelo, určite to nebude ich kvalitou, ale vašou vysokou frekvenciou chýb. Po čase vám každá trať prejde do ruky, naučíte sa správne vyberať zákruty, hoc to je niekedy priam nemožné. Záleží na výbere vznášadla, ale v niektorých momentoch mi prišla počítačovosť protivníka až príliš badateľná. A to naserie hlavne pri úvodných šampionátoch, kde bodujete len na štvorici tratí a jeden neúspech vás stojí najvyššie postavenie. Tým pádom sa po čase dostaví slečna monotónnosť a tú predsa nemáme radi. Chvalabohu sa dajú stiahnuť rôzne bonusy z internetu, viď. hodnotenie multiplayeru.

Skryť Vypnúť reklamu

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8 / 10
Grafika nie je všetko. Zo začiatku som zažíval obrovské nadšenie a vychvaľovanej hre som chcel dať vyššie hodnotenie, no po niekoľkých hodinách radosť opadla a zostala predo mnou „iba“ kvalitná hra, s ktorou žiadnu veľkú chybu nespravíte. Vyhypovaná grafika spraví svoje, skutočne je to pastva pre oči, ale po chvíli zistíte, že jednoduchý koncept sa nedá oblbnúť. Zabavíte sa, dokonca na celkom dlhú dobu, avšak pomaly začína byť PSPčko „preautíčkované“. No ak sú futuristické preteky váš sen, WipEout Pure tu máte ako na podnose.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Haščák strávil noc za mrežami. Môže tam pobudnúť dlhšie

Po zásahu sa vzdal výkonných funkcií v Pente. Ostáva spolumajiteľom.

V bratislavskom Digital Parku, kde sídli finančná skupina Penta, zasahovali ozbrojení policajti. Na snímke podnikateľ Jaroslav Haščák počas zadržania.
Milan Lučanský.
Špecializovaný trestný súd odsúdil Miroslava Marčeka na 23 rokov väzenia.

Minúta po minúte: PCR testy odhalili dvetisíc nakazených, zomrelo 30 pacientov

PCR testy na Slovensku odhalili už viac ako 109-tisíc nakazených.

Testovanie miesto na nový koronavírus.

Neprehliadnite tiež

Kuracie kúsky z pestovaného mäsa od firmy Eat Just. Predaj kultivovaného mäsa schválil ako prvý Singapur.

Najvýznamnejšia vedkyňa, o ktorej ste asi nikdy nepočuli

Spoluzaklada významnú oblasť matematiky.

Podcast Zoom

Zoom: Najkrajší rádioteleskop Arecibo sa už nedá opraviť

Podcastový prehľad noviniek z vedy.

Čínska sonda pristála na Mesiaci a začala plniť misiu

Sonda má na Zem priniesť vzorky hornín.

Ilustračné foto.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 3. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 4. Študuj v malom a ži vo veľkom
 5. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 6. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 7. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 8. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 9. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 10. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 1. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 2. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 3. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 4. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 5. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 6. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Novinka medzi prefabrikátmi
 10. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 23 710
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 16 093
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 449
 4. Aká je chémia vôní 11 800
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 311
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 801
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 619
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 271
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 717
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 5 856