SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Na prenositeľnosť čísel si ešte počkáme

Hoci má prenositeľnosť čísel medzi mobilnými aj pevnými operátormi fungovať už niekoľko mesiacov, ešte stále musia používatelia pri zmene operátora meniť aj telefónne číslo.

Pri volení čísla sa volajúci nebude môcť spoľahnúť na predvoľbu. Hoci bude na prvý pohľad volať do tej istej siete, v akej je zapojený aj on sám, v skutočnosti sa môže dovolať ku konkurencii za úplne inú sumu.

ILUSTRAČNÉ FOTO - SME

BRATISLAVA - Prvý zákon, ktorý nariaďoval možnosť nechať si svoje pôvodné číslo aj po výmene operátora, schválila Národná rada s účinnosťou od januára 2005.

Prenositeľnosť čísla, ku ktorej zavedeniu nás tlačí Brusel, by podľa najnovšieho odhadu Telekomunikačného úradu mala byť možná v prvom štvrťroku 2006.

Paradoxne bol však Telekomunikačný úrad jedným zo subjektov, ktoré zavedenie tejto služby oddialili. Úrad totiž vydal všeobecný záväzný predpis, ktorý stanovuje pravidlá na prenos čísel, až koncom minulého roka.

Samotné zavedenie služby môže podľa hovorcu T-Mobilu Milana Hrica trvať až osemnásť mesiacov od vydania nariadenia a podľa skúseností zo zahraničia je realizácia prenosu čísel finančne náročná. "Je preto pochopiteľné, že operátori odmietli pri neexistencii jasných pravidiel financovať zabezpečenie tejto služby," povedal predseda predstavenstva Asociácie na prenositeľnosť čísla Branislav Máčaj.

Aj napriek vysokým investíciám operátorov nebude záujem o prenesenie čísla veľký. Zavedenie služby nemalo ani na rozvinutých trhoch zásadný vplyv na migráciu zákazníkov medzi operátormi. "Predpokladáme, že Slovensko sa nebude v tomto smere vymykať z priemeru," povedal hovorca firmy Orange Peter Tóth. V rámci únie má záujem o prenos čísla od dvoch do piatich percent užívateľov ročne.

Operátor pevných liniek Slovak Telecom je podľa hovorcu firmy Radoslava Bielku vo svojej sieti po technickej stránke na prenos čísel pripravený. Podmienkou však je, aby boli pripravení všetci hráči na trhu a zároveň, aby bol vytvorený spoločný register čísel, podľa ktorého budú hovory smerované do správnej siete. Oproti vyspelejším trhom, kde bol prenos čísel zavedený najprv na pevných linkách, bude podľa Tótha na Slovensku mobilná prenositeľnosť čísla zavedená skôr ako na fixných linkách.

Zákazníka zaujíma najmä to, ako dlho bude zmena operátora pri zachovaní pôvodného telefónneho čísla trvať a koľko to bude stáť. Proces prenosu čísla nesmie podľa Telekomunikačného úradu trvať dlhšie ako desať dní okrem prípadu, keď sa obe strany dohodnú na jeho predĺžení. Úrad sa zaviazal, že zabezpečí, aby nespôsobil tento poplatok nezáujem u používateľov.

Čo prinesie prenositeľnosť

* zmena operátora bez toho, aby sa menilo telefónne číslo,

* číslo si bude možné nechať len pri prestupe medzi mobilnými operátormi alebo medzi operátormi pevných liniek,

* ocenia to najmä podnikatelia, ktorým pri zmene operátora, odpadnú náklady na nové vizitky a propagačné materiály.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.
Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Podcast Dobré Ráno.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.

Predseda Smeru Robert Fico.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Trump patrí do múzea

Trump bol nesmiernou inšpiráciou pre všetkých populistov, ale aj autokratov.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Neprehliadnite tiež

Časť ostrova Kotelnyj, ktorý sa nachádza v mori Laptevovcov na zábere z júna 2016.

Ben 10: Power Trip vám zabaví deti cez prázdniny

Výlet do otvoreného sveta obľúbeného detského seriálu.

Podcast Zoom

Zoom: Vedci odmerali dosiaľ najkratší čas

Týždenný prehľad noviniek z vedy.