SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Rozhodnutia súdov budú na webe

Rozhodnutia slovenských súdov sa začnú od budúceho roka uverejňovať aj na internete. Na konferencii ITAPA v Bratislave to minulý týždeň oznámil minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Zverejňované budú rozhodnutia prvostupňových a odvolacích súdov. Odstrá

Z ministrov sa podľa poroty Ceny ITAPA informatizácii najviac venujú minister vnútra Vladimír Palko (na snímke nižšie) a minister spravodlivosti Daniel Lipšic. FOTO - SITA

Rozhodnutia slovenských súdov sa začnú od budúceho roka uverejňovať aj na internete. Na konferencii ITAPA v Bratislave to minulý týždeň oznámil minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Zverejňované budú rozhodnutia prvostupňových a odvolacích súdov. Odstránené z nich budú osobné údaje účastníkov sporu, prípadne zostanú namiesto mien účastníkov sporov len ich inicálky.

Lipšic dúfa, že zverejňovanie rozsudkov zvýši ich kvalitu - sudcovia budú musieť poctivejšie spracovávať najmä zdôvodnenia svojich rozsudkov. Okrem toho by sa malo "zvýšiť právne vedomie verejnosti" - zverejňovaním rozhodnutí by tieto mali byť predvídateľnejšie a vytvorí sa aj tlak na sudcov, aby v podobných prípadoch rozhodovali podobne.

Na ministerstve spravodlivosti v súčasnosti pracuje až 120 informatikov a od roku 2000 úrad do informatizácie investoval 904 miliónov korún.

Jedným z ďalších projektov v rezorte má byť aj informatizácia súdneho konania, ktorá umožní výmenu dokumentov medzi jeho účastníkmi elektronickou formou. Časti textov z obvinení či obžalôb tak napríklad už nebude musieť súd ručne prepisovať do rozsudku, ale bude ich môcť priamo použiť v elektronickej forme. Systém by mal viesť aj k zrýchleniu súdnych konaní, keďže odpadne čakanie na fyzické doručovanie rôznych dokumentov.

"Bude to moderný, takmer prevratný systém, čo sa týka justície, niečo podobné majú v Európe zatiaľ len vo Fínsku," povedal minister Lipšic. V súčasnosti sa takýto systém testuje v bratislavskej Petržalke, Lipšic dúfa, že v roku 2006 by mohol byť plošne nasadený.

Ministerstvo spravodlivosti získalo aj za tieto svoje aktivity na konferencii ITAPA špeciálne čestné uznanie za prínos k rozvoju eGovernmentu na Slovensku. Druhým oceneným bolo ministerstvo vnútra, ktoré buduje elektronický register obyvateľov. Už v krátkom čase ho budú môcť využívať aj občania, ktorým cez internet prezradí napríklad to, v akom štádiu sa nachádza povedzme ich žiadosť o vydanie nového pasu alebo vodičského preukazu a či si ho už môžu vyzdvihnúť, povedal na konferencii minister vnútra Vladimír Palko. Ministerstvo zároveň začína pripravovať aj vydávanie nových občianskych preukazov s čipom a cestovných pasov obsahujúcich aj biometrické údaje. Na ministerstve momentálne skúmajú, či sa bude dať na občianske vložiť napríklad aj elektronický podpis.

"Budeme sa snažiť, aby na čipe bolo čo najviac služieb, podrobnosti sú však ešte predmetom štúdie," povedal riaditeľ úradu informatiky a telekomunikácií ministerstva vnútra Pavel Struhárik.

Cenu ITAPA 2005 za nový informatizačný projekt vo verejnej správe s najväčším prínosom pre občana získalo minulý týždeň Daňové riaditeľstvo SR a jeho projekt eTax. Daňovej správe eTax umožňuje elektronicky komunikovať s podnikateľmi i občanmi. Ako súčasť tohto systému bude do prevádzky zavedená elektronická podateľňa spoločná pre všetky daňové orgány.

V kategórii Zlepšovanie procesov sa stal víťazom projekt Informatizácia vnútorných procesov Úradu Trnavského samosprávneho kraja, ktorý vo veľkej miere odbúral papierovú administratívu v tomto kraji.

Titul eGovernment lídra za prínos v oblasti informatizácie verejnej správy si odniesla poslankyňa NR SR Beáta Brestenská.

 

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Gröhling by mohol na revanš blokovať Matovičov plán, ale neurobí to

Do Vianoc otvoria aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Lídri strán po rokovaní u prezidentky.
Dobré ráno

Dobré ráno: Lučanský mal brať úplatky. Kedy sa skončí zatýkanie?

Čo to vypovedá o štáte v ktorom sme žili?

Prokurátor Maroš Žilinka.

Neprehliadnite tiež

Sackboy: A Big Adventure je hra pre celú rodinu

Rodinná hra s vlnenou bábikou v hlavnej úlohe.

Kuracie kúsky z pestovaného mäsa od firmy Eat Just. Predaj kultivovaného mäsa schválil ako prvý Singapur.

Najvýznamnejšia vedkyňa, o ktorej ste asi nikdy nepočuli

Spoluzaklada významnú oblasť matematiky.