SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

ThinkPad Z60m - ako Lenovo zmenilo notebooky IBM

Notebooky ThinkPad sú známe svojim konzervatívnym dizajnom, detailným vypracovaním, množstvom zabudovaných technológií ThinkVantage a drobnými svojskými prvkami, ktoré nie každému vyhovujú. Odkúpením IBM PCD divízie spoločnosťou Lenovo však prišli drobné

zmeny, ktoré túto platformu posunuli o kúsok vpred.


FOTO - MILAN GIGEL

Hneď pri prvom stretnutí s notebookom Lenovo ThinkPad Z60m padne do oka odhalenie toho, čo IBM dlhé roky skrývalo pod vrstvou nezničiteľnej čiernej farby. Veko displeja je vyhotovené z titánovej zliatiny, takže dizajnéri sa rozhodli nové modely trochu odbremeniť od korporátnej šedosti a nechali prehovoriť materiály. Firemné značenie zostalo zachované, i keď čoskoro sa tri dominantné písmenká pravdepodobne vytratia. Veko dokáže dokonale ochrániť displej pred prehýbaním a vonkajšími nárazmi, čo v spojitosti s robustným kĺbovým uchytením hrá v prospech životnosti.


FOTO - MILAN GIGEL

Krivky nového dizajnového konceptu sčasti odstránili hrany avšak všetky ergonomické prvky pôvodného konceptu zostali zachované. Pozornosti nesmie ujsť trapézoidné skosenie základne prispievajúce k stabilite a mechanickej ochrane systému.


FOTO - MILAN GIGEL

Uzamykanie veka je dvojbodové a ovláda ho jediný posuvný ovládač s manipulačným výbežkom umiestnený v pravej časti veka. Jeho chod je jemný a pružina kladie dostatočný odpor na to, aby nebolo možné veko otvoriť násilím. Kým pevný rám veka zabraňuje prehnutiu, dvojbodový zámok bráni otvoreniu - displej notebooku sa tak nevystaví možnému poškodeniu ani v extrémnych podmienkach. Stabilná poloha navyše bráni ošúchaniu displeja tlačidlami klávesnice. Výrobca osadil 15,4" širokouhlý displej, ktorého radenie zabezpečuje akcelerátor ATI Mobility Radeon X300 so zbernicou PCI Express. Priklopenie veka automaticky uzamkne systém bez nutnosti manuálneho zásahu tak, ako je tomu pri ostatných notebookoch.


FOTO - MILAN GIGEL

Chrbtová časť notebooku odhaľuje masívne kĺbové uchytenie, ktoré azda nie je potrebné ani predstatovať. Pozornosti by nemali ujsť konektory napájania a USB, a vysokokapacitný akumulátor prečnievajúci cez telo notebooku. V zadnej časti veka sú umiestnené LEDky indikujúce prevádzkový stav.


FOTO - MILAN GIGEL

Aby trapézoidné skosenie základne nebolo problémom pri pripájaní periférií, USB port je na zadnej strane namiesto zapustenia olícovaný tak, aby poskytoval priestor i pre USB kľúče netradičných tvarov. Port poskytuje štandardizované 5V 0,5A napájanie, takže nie je potrebné obávať sa problémov súvisiacich s napájaním náročnejších periférií. Otvor pre uzamykací systém Kensington je azda samozrejmosťou.


FOTO - MILAN GIGEL

Drobným sklamaním je rozhodnutie výrobcu v zmene napájania. Z 19V platformy prešli vývojári na 20V, takže staré pravidlo o bezrahičnej prenositeľnosti príslušenstva akosi prestáva v istom rozmere platiť. Zmenený bol i formát napájacieho konektoru (čosi podobné je možné vidieť u Fujitsu Siemens). Neprehliadnite ani medený tepelný výmenník, ktorý odovzdáva svoje teplo kdesi dozadu, mimo akčného poľa používateľa.


FOTO - MILAN GIGEL

Telo napájacieho zdroja zostalo takmer nezmenené a výrobca pre tento model prikladá 90W výkon. Pre pripojenie k elektrickej sieti sa používa dvojžilové vedenie. Pre tých, čo vsadili na APC pre riešenie napájania v teréne - či už vo forme vaku alebo špeciálnej aktovky - je dobrou správou, že ponúkané riešenie súčasnú voľbu Lenova podporuje.


FOTO - MILAN GIGEL

LEDky umiestnené na veku vám prezradia všetko čo potrebujete vedieť - dozviete sa stav napájania a akumulátoru pričom neprehliadnete ani režim spánku. Polostriebristé prekrytie takmer dokonale maskuje popisky v prípade, že LEDka nesvieti.


FOTO - MILAN GIGEL

Na pravej bočnici si na ráme LCD panelu môžete všimnúť jednu z dvojice duálnych antén pre WiFi, pričom základňa poskytuje útočisko pre modulárny slot UltraBay osadený optickou mechanikou, S-Video výstup pre analógové pripojenie k TV prijímaču či projektoru, dvojicu USB rozhraní a otvor zámku Kensignton - ten je pre pohodlnosť použitia zdvojený. Všetky prvky sú pohodlne prístupné a notebook je ovládateľný i pri prítomnosti všetkých káblových prepojov. Jediným limitom môže byť S-Video kábel ktorý sa môže križovať s otvoreným trayom optickej mechaniky.


FOTO - MILAN GIGEL

Na ľavej bočnici nájdete VGA konektor, ktorého umiestnenie vás pre každodenné použitie príliš nenadchne (problém však rieši dock s jeho zadným umiestnením), dvojicu RJ konektorov pre pripojenie k LAN sieti a telefónnej linke, analógový vstup a výstup pre audio, FireWire rozhranie a jeden slot CardBus formátu III.


FOTO - MILAN GIGEL

Podstatné prekvapenia však prináša klávesnica. Spodné plášťovanie a obvodové vytesnenie zabraňuje preniknutie náhodne rozliatej tekutiny dovnútra a tým že je pláštenie kovové, klávesnica sa takmer vôbec neprehýba. Keďže vývojári zabránili využitiu kávesnice pre odvod tepla z tela, pracovné pohodlie je na úrovni bez páľavy pod prstami. Pribudli však tlačidlá, ktoré IBM v minulosti ponúkala iba virtuálnym mapovaním a alternatívy - tlačidlá Windows a Application Key. Používateľský komfort vzrástol. V plnej miere zostalo zachované "Modré tlačidlo" a pohodlné ovládanie hlasitosti audiovýstupu.


FOTO - MILAN GIGEL

Popri TrackPointe zabudovanom v klávesnici s ovládacími tlačidlami, ktorý slúži pre pohodlný pohyb kurzorom nechýba ani doplnkový touchpad pod klávesnicou, takže používateľ má dostupné dve možnosti ovládania. Tu sa môže zariadiť podľa okolitého prostredia (isté obmedzenie nastáva pri cestovaní kde na vás pôsobia vibrácie), poprípadne je možné zvládnuť techniku dvojitého ovládania, kde dokážete pri primárnom používaní touchpadu sekundárne s trackpointom šetriť čas.


FOTO - MILAN GIGEL

Bezpečnosť by mala byť na prvej priečke a tak okrem zabudovaného bezpečnostného čipu tvoriaceho trusted computing platformu nechýba ani snímač odtlačkov prstov - v tomto prípade ide o subdodávkou riešený lineárny snímač umiestnený na pravej strane opierky zápästí. Namiesto toho aby ste prst k snímaču priložili, presuniete ho celou dráhou po snímacej štrbine. Jediný odtlačok prstu vás identifikuje pri zapnutí systému, ale nahradí aj heslá pri prístupe k webom, aplikáciám či šifrovaným súborom.


FOTO - MILAN GIGEL

Nad klávesnicou nechýba tradičná lišta s LEDkami informujúcimi o všetkých prepínateľných stavoch.


FOTO - MILAN GIGEL

K pohodliu práce prospieva ešte dvojica drobností, ktoré nájdete na čelnej strane základne. Je to kombinovaná čítačka pamäťových kariet so zabudovaným IrDA rozhraním a manuálny vypínač pre WiFi. Práve druhý z prvkov je u platformy ThinkPad novinkou, i keď niektorí výrobcovia podobný systém používajú už roky (napr. Clevo).

 
FOTO - MILAN GIGEL

Pohľad na "podvozok" naznačuje, že k žiadnym podstatným zmenám nedošlo. Gumové nožičky sú precízne vyhotovené tak, aby ste ich po mesačnom používaní nestratili a používateľovi prístupné sloty pre rozširovanie nie sú ničím blokované.


FOTO - MILAN GIGEL

Či už sa rozhodnete pre vysokokapacitný akumulátor, alebo objemovo menšiu náhradu, ktorá nevytŕča z rámca notebooku záleží iba na vás - všetko je otázkou potrieb a preferencií. Od toho sa však odvíja i čas, ktorý pre prevádzku poskytne notebook v teréne.


FOTO - MILAN GIGEL

Tieniaca klietka pevného disku zostala zachovaná, stíšila sa však jeho prevádzka. Novým doplnkom sú gumové tlmiče namontované na oboch stranách jeho rámu, ktoré minimalizujú prenos vibrácií a akustických vlnení na telo notebooku. Prevádzka notebooku je tak tichšia ako pri predchádzajúcich notebookoch. Druhou výhodou je, že disk je i napriek technológii Active Protection lepšie chránený pri nárazoch - ich sila sa podstatne tlmí. Úlohou systému Active Protection je podľa používateľských nastavení vypínať chod pevného disku v závislosti na dátach, ktoré dodá akcelerometer. Pri páde na zem alebo náraze je tak disk vždy už vypnutý a tým sú dáta chránené.


FOTO - MILAN GIGEL

I po výkonovej stránke prichádza zlepšenie. Pevný disk je vybavený rozhraním Serial ATA s vyššou priepustnosťou a možnosťami optiamalizácie čítania a zápisov. Systém NCQ (native command queuing) zoradí operácie čítania a zápisov tak, aby ich bolo možné vykonať rýchlejšie (v priemere o 30 percent, v závislosti na charaktere práce.)


FOTO - MILAN GIGEL

Vnútorné mechanické usporiadanie zostalo takmer v plnej miere zachované z predchádzajúcich modelov. Rozširujúce moduly a vymeniteľné súčasti sú pohodlne dostupné, chladiaci systém myslí na všetko.


FOTO - MILAN GIGEL

V čelnej časti sa nachádza duálny slot pre pamäťové moduly, z ktorých jedna pozícia prichádza obsadená výrobcom podľa zákazníkom zvolenej konfigurácie. Tradične sú používané pamäťové moduly Hynix. Pamäte sú však typu DDR II pre zaistenie vysokej dátovej priepustnosti.


FOTO - MILAN GIGEL

Pre výmenu je jednoducho dostupná i líthiová batéria zálohujúca nastavenia a časový modul.


FOTO - MILAN GIGEL

Keďže ide o Centrino platformu, WiFi rozhranie je riešené modulárne a môžete si vybrať z troch možností dostupných na trhu. V tomto prípade je podporovaná kompletná trojica štandardov IEEE 802.11a/b/g s vyváženým dvojokruhovým anténnym systémom, pričom všetko je pripravené tak, aby nedochádzalo ku kolíziám so signálom zabudovaného BlueTooth modulu.


FOTO - MILAN GIGEL

Rozhranie bluetooth je rovnako modulárne a pre pripojenie použil výrobca zbernicu USB. Anténny systém zapadá do celkovej koncepcie a tak je možné súčasne používať ako WiFi tak Bluetooth komunikáciu v rovnakom frekvenčnom pásme.


FOTO - MILAN GIGEL

Je potrebné povedať, že ide o notebook, ktorý je vybudovaný na najčerstvejšej mobilnej platforme od Intelu s tým, že okrem technológií ThinkVantages, ktorým sa budeme venovať v samostatnom článku nájdete v architektúre skutočnú špičku - SATA rozhranie, DDR II pamäte a PCI Epress zbernicu. I keď a v súvislosti s prechodom IBM PCD pod krídla Lenovo objavovali obavy o to, aký osud postihne notebooky a stolné systémy optimalizované pre nasadenie v korporátnom segmente, vidno že všetko dobré zostalo zachované a do konštrukcie boli vnesené drobné prvky, ktoré dostupné modely iba vylepšili. Neznamená to však, že by Lenovo neponúklo i alternaívu optimalizovanú pre domácich používateľov. Nové produkty z vlastného vývoja však budú mať iné označenie ako ThinkPad či ThinkCentre. Notebook ThinkPad Z60m patrí v súčasnosti medzi špičku na trhu.

Hodnotenie:
  

Dostupnosť: http://www5.pc.ibm.com/cr/products.nsf/Products?openagent&brand=ThinkPad&series=ThinkPad+Z+notebooks

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava: Jozef Brhel, Milan Fiľo, Jaroslav Haščák a Juraj Široký.

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

18 h

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.

8 h

Nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí.

22. jan

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

23. jan

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

22. jan