SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Pro Evolution Soccer 5 - nádherný futbal sa hrá i u nás

Futbal je krásna hra, zabávajúca obrovské množstvo fanúšikov po celom svete. Nie každý však dokáže s loptou divy a hoc má túto loptovú hru rád, chce niečo dokázať. Najlepší spôsob je virtuálne ihrisko v Pro Evolution Soccer 5.

Hovorí sa, že každý novonarodený chlapec je potenciálnou futbalovou hviezdou. Dôležitý je jeho prvý kontakt s loptou, hneď ako sa naučí chodiť. Ak ju vraj chytí do ruky, bude to brankár, ak do nej kopne, bude to hráč v poli. Samozrejme, nie je to až také jednoduché, ale svedčí to o nesmiernej popularite tejto hry. Futbal je proste všade. Hrá sa na ulici v Indii, či na pláži v Brazílii, hrávajú ho Indiáni, Eskimáci, Cigáni, ale aj Slováci. Proste všetci. Nie náhodou má naša planéta tvar futbalovej lopty.

Skryť Vypnúť reklamu

My všetci menej talentovaní, ktorí nikdy nebudeme stáť na výborne upravenom trávniku pred vypredaným hľadiskom a nikdy nerozhodneme svojím gólom v predĺžení o majstrovi a všetci, ktorí sme hneď po narodení futbalovú loptu ani len nevideli a prelozili sa priamo k počítaču, máme možnosť vstúpiť do futbalovej siene slávy trošku iným spôsobom. Alternatívu nám ponúkajú virtuálne futbalové štadióny a všetky futbalové možnosti, ktoré vymysleli tvorcovia počítačových hier. A že sú počítačové futbalové simulátory stále reálnejšie, máme možnosť presvedčiť sa každý rok.

Princíp futbalu je pomerne jednoduchá záležitosť. Podmienky na to, aby si futbal mohol ktokoľvek zahrať, tiež nie sú neprekonateľnou prekážkou. Stačí len niekoľko spoluhráčov, jedna lopta a niečo, čo sa môže aj dosť vzdialene podobať na futbalovú bránu. Ešte zohnať nejakého súpera a futbalová zábava môže začať. Práve popularita futbalu, o ktorej mali byť úvodné riadky tohto článku, dostupnosť a masový charakter spôsobuje autorom „počítačových“ futbalov nemalé problémy. Ľudia im nezožerú hocičo, a preto musia neustále vývíjať nové zaujímavé prvky, ktoré priblížujú ich dielko skutočnej hre. Rovnako je na tom aj firma Konami so svojím herným titulom, ktorý má slovo vývoj už vo svojom názve. 

Skryť Vypnúť reklamu

         

Do starej futbalovej Európy sa až z ďalekého exotického Japonska dostáva Pro Evolution Soccer 5! Hoci by sa mohlo zdať, že práve Japonci by do futbalu veľmi nemuseli hovoriť, opak je pravdou. Nadšenie a futbalový boom v krajine vychádzajúceho slnka sa prejavil aj v oblasti herného priemyslu. My si môžeme len povzdychnúť, je naozaj obrovskou škodou, že nie sú rovnakými fanúšikmi hokeja, basketbalu, golfu, guličiek (a kde sú céčka? - pozn. kordi)... 

Nebudem tu chodiť okolo horúcej kaše. Nakoniec, ten, kto nepozná predchádzajúce podarené futbalové PC kúsky od Konami, vie asi o hraní počítačových, a nielen športových, hier pramálo. Pro Evolution Soccer 3 rozbúril pokojné stojaté vody hrania futbalu na PC tak, ako to asi nikto nečakal. Predovšetkým asi chlapcov od EA Sports zastihol tento fakt riadne nepripravených. Odrazu sa zrútil monopol na futbal v podaní tejto firmy, ba čo viac, Fifa utržila debakel. Všetci sme boli teda zvedaví na reakciu EA a plní očakávania sme škodoradostne sledovali boj mladej krvi so skúseným matadorom. No, aby som bol presný, Konami nie je na poli virtuálnej futbalovej zábavy žiadnym nováčikom. Trom pecečkovým verziám PES predchádzali monhé ďalšie, s úspechom prijaté konzolovými hráčmi. Naozaj, veľká vďaka za to, že sa v Konami rozhodli vstúpiť aj do sveta klasických počítačových hier.

Skryť Vypnúť reklamu

Nechcem brať nikomu vlastný názor, ale Pro Evolution Soccer 4 celkom s prehľadom zdolal svojho konkurenta aj v minulom roku. Hoci v EA Sports sa mohli poučiť z minulých chýb a tentokrát už poznali silu svojho súpera, stále akoby nevedeli celkom presne, čo je pre futbalového hráča podstatné. Dosť bolo ale pohľadu do minulosti, porovnanie minulých verzií poznáte a zrejme ste si ho spravili aj sami. Na scénu prichádza nový Pro Evolution Soccer s poradovým číslom päť (hoci na monitoroch počítačov sa objavuje len tretíkrát.

Poďme teda pekne poporiadku. Čo prináša PES 5, hra, ktorá má aj teraz ambíciu stať sa najlepším futbalovým simulátorom na našich počítačoch? Pôjde o pohľad fanúšika futbalu (krajiny, ktorá sa takmer dostala na MS, ako aj hráča očakavajúceho znova lepšiu futbalovú hru, v duchu prirodzeného vývinu.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri prvom spustení hry som si veľmi ochotne odsledoval úvodnú animáciu, ktorá navodí fajn atmosféru a naznačí, o čom to celé bude. Veru, je to futbal. Celá je poctivo počítačom generovaná v štýle reklám na futbalovú obuv či loptu, tak, ako to všetci poznáme z TV. Samozrejme, stačí to vidieť dvakrát, ale poteší. Podľa môjho skromného názoru je hra v novom, slušivejšom šate. Hlavné menu a jednotlivé podmenu sú vizuálne serióznejšie a precíznejšie spravené ako tomu bolo minulý rok. Dominuje sivomodrostrieborná nadvezujúca na úvodné video a oproti minulému, doslova až detinskému vizuálu, je to príjemná zmena. Tvárami tohtoročnej verzie sú hviezdy tímov Chelsea a Arsenalu Terry a Henry vyskytujúci sa už na obale hry. Prejdem však k podstatnejším veciam, hoci v boji o futbalového kráľa môže rozhodovať každý detail. 

Skryť Vypnúť reklamu

          

Hra ponúka osvedčené možnosti, jednotlivé voľby ostali nezmené. Vybrať sa dá jednoduchý zápas dvoch tímov ukončený možným penaltovým rozstrelom. Ďalšou možnosťou je boj o ligový titul. Na výber je anglická, nemecká, talianská, španielská, holandská, francúzska a liga s možnou účasťou ktoréhokoľvek klubu. Spojením jednoduchého hrania zápasov a možností futbalového manažéra je voľba Master League. Teda žiadna Liga Majstrov, ale postupné budovanie mužstva s cieľom dosiahnúť najvyššie méty. Z podpriemerného tímu druhej ligy môžete nákupom, výchovou a vhodným tréningom vytvoriť majstra. K dispozícii sú bohaté takticko-strategické možnosti, ako aj hodnotiace ukazovatele hráčskych kvalít a ich predpoveď do budúcnosti.

Nechýba ani možnosť zahrať si turnaj. Aj tu je viac nastavení. Dajú sa tu hrať obdoby MS, ME, Africký pohár či Copa America. V PES 5 sa nachádza 57 národných reprezentačných výberov (vrátane Slovenska). Pro Evo 5 taktiež obsahuje voľbu tréningu, čo je pre plnohodnotné (a najmä úspešné hranie) nevyhnutná vec. Tréning nie je samoúčelný, ale naozaj rôznou pútavou formou približuje techniku samotného hrania. O tom, že sa naozaj je čo učiť, bude reč neskôr.

Skryť Vypnúť reklamu

Hra ešte ponúka multiplayer, ktorý som ale nemal možnosť testovať. Podobne, ako minule, aj v tejto verzii sa nachádza tzv. PES SHOP, ktorý po dosiahnutí určitého počtu bodov odomyká niektoré bonusové možnosti (napr. zahrať si za Brazíliu s klasickými hráčmi najväčšieho kalibru jej histórie a pod.).

Jedná vec, ktorá bude oproti konkurenčnej Fife slabšia je jasná už vopred. V PES 5 sú plne licencované len tri súťaže: španielska, holandská a talianská a ešte dve súpisky anglickej Premiership, ktoré vystupovali už v hrateľnom oficiálnom deme. Je to celkom škoda, ale verím tonu, že takéto zmluvy na mená hráčov a štadiónov sa nezískavajú ľahko. EA Sports je mamutia firma, ktorá už má nejaké tie skúsenosti a licenciu má snáď na všetko futbalové. Takže chybička pretrváva, nepodarilo sa to odstrániť a pravdepodobne to ešte nejaký čas potrvá, kým japonskí herní majstri získajú práva na používanie oficiálnych mien väčšieho počtu hráčov.

Skryť Vypnúť reklamu

Takto nenápadne som sa dostal k poslednej možnosti hlavného menu, ktorou je editácia hráča, družstva, štadiónu, čísla na drese či dokonca kopačiek. Takže snaživci si pokojne môžu nájsť víkend – dva a prepisovať všetko, čo sa im nepáči. My ostatní so počkáme na patch, ktorým sa všetko zlé na dobré obráti. Futbal však nie sú len mená hráčov, v počítačovej hre o to viac. Podoba hráčov – zovňajšok, ale aj futbalové atribúty sú, samozrejme, pevnou súčasťou hry a dobrých hráčov bude poznať bez ohľadu na ich skomolené meno. Omnoho dôležitejšie je, akú kontrolu poskytuje hráčovi PES 5 nad skutočným priebehom hry. Na prvý pohľad sa od svojho predchodcu veľmi nelíši. Ono je naozaj dosť ťažko hľadať výborné prvky v hre, ktorá už aj v predošlej verzii vyzerala takmer bezchybne.

Skryť Vypnúť reklamu

Hra samotná saznova posunula o krok vpred, na čo prídete po odohratí prvých minút. Opäť sa to celé posunulo smerom k väčšej reálnosti. Futbal sa skutočne stále viac podobá na futbal. Hráči sú len ľudia a robia občas chyby, lopta je guľatá, občas neposlúcha tak, akoby sme si želali. Podstatné je, a to zvykne byť dosť veľký problém Fify , že nás hra „nenúti“ využívať určitý typ herných situácií, že futbalové akcie nemajú neustále opakujúci sa charakter. Dôležité je, že v Pro Evolution Soccer 5 ste limitovaní len svojimi schopnosťami a kreativitou. Nemalú úlohu tu zohráva futbalová stratégia, vaše taktické plány dokážu hráči na ihrisku celkom presne napĺňať. Často tak priebeh zápasu pripomína šachovú partiu tak, ako to vidíme aj v skutočnom futbale.

Skryť Vypnúť reklamu

         

GRAFIKA  8 / 10
Grafické spracovanie hry je na vysokej úrovni, nečakajte však žiadne prevratné zmeny a novinky oproti minulej verzii. Celkový pohľad na hru je podobný ako minule, pri hlbšom sledovaní však potešia niektoré vylepšenia. Sú to síce drobnosti, ale dajú sa zaznamenať. Detailnejší pohľad kamery odhaľuje skutočne prepracovanú podobu hráčov. Niekto sa podobá viac, niekto menej, ale nastal tu určitý pokrok. Animácia hráčov predošlých častí PES bola, povedzme, diskutabilná. Obzvlášť smiešne sa mi javil beh hráčov, ktorí boli príliš strnulí, akoby autori zabudli, že pri behu sa nehýbu len nohy. Túto skutočnosť v Konami vyriešili a teraz to vyzerá o poznanie lepšie. Dresy hráčov už nie sú poslušne v trenírkach a celkovo pôsobia voľnejšie, aj tu sa prejavuje individualita jednotlivcov. Rozhodcovia sú už plnou súčasťou hry, občas kamera zaznamená aj asistentov rozhodcu pri signalizácii ofsajdu. Zmeny k lepšiemu sa dočkali aj futbalové stánky. Nie sú už také pochmúrne a vyzerajú veľkolepejšie, výraznejšie. Novinkou je aj možnosť hrať na zamrzntom, z časti zasneženom, teréne s oranžovou loptou pre lepšiu viditeľnosť. Hráčom v tomto prostredí pri detailnejších záberoch ide para z úst, čo zosilňuje mrazivú atmosféru.

Skryť Vypnúť reklamu

Silnou stránkou PES uz v minulosti bol aj replay, opakovacky kazdej vyznamnejsej strely v zapase. Highlighty nastupujú aj na konci polčasu a po záverečnom hvizde rozhodcu. Najlepšie góly sa dajú uložiť a prezrieť a rozobrať z ktoréhokoľvek pohľadu a spomalene. Nevýhodou však je, že opakovačka sa nedá zobraziť kedykoľvek v zápase. Už z minulosti sme zvyknutí, že v hre je výborne zakomponovaná fyzika jednotlivých modelov. Je tomu tak aj teraz. Lopta je vari ešte viac „ochotná“ reagovať na prekážku. Preto nie je ojedinelým javom, ak aj niekoľkokrát zmení svoj smer v priebehu letu v spleti hráčov. Okulahodiace odrazy lopty od konštrukcie brány sú tiež samozrejmosťou. Taktiež hráči sú samostatne reagujúce objekty. Popri vytláčaní, strkaní, ťahaní protihráčov sa môže stať, že si v jednom okamihu budú zavadzať aj spoluhráči, prípadne sa zrazia. Občas sa stane maličká nehoda a nejaký ten polygón „újde“ (časť brankára viditeľná aj cez žrď brány), ale je to naozaj sporadické a len pri detailnejšom pohľade na plochu.

Skryť Vypnúť reklamu

Grafika je teda v hre naozaj dostatočne prepracovaná. Zlepšil sa ja pohľad na divákov, hoci stále je čo vylepšovať (priamo úmerne s kvalitou hardwéru). V konečnom dôsledku dávam hre za grafiku štyri hviezdičky, ale len preto, že som možno až príliš náročný. Mnohým sa grafika môže zdať takmer dokonalá, čo môžete sami posúdiť pri pohľade na obrázky z hry. Nikomu názor neberiem, ale zdá sa mi až príliš podobná tej minulej verzii a hádam sa predsalen môže zlepšovať. Kto však nečaká rapídnejší vývin v tejto oblasti, môže si dať o pol hviezdičky viac.

INTERFACE  8 / 10
Konami vytvorilo svoje futbalové hry v prvom rade pre konzoly. PES 5 pokračuje v tejto tradícii a je už zvykom aj u oveľa tradičnejších a konzervatívnejších PC vývojarov, že predošlú konzolovú verziu sa im už akosi nechce do detailov prerábať. Preto sa stretávame s ovládaním, ktoré je zarytým klasickým hráčom proti srsti. Dôležitý je ale konečný zážitok z hrania, ktorý v tomto prípade nemôže pokaziť menej prehľadné nastavovanie serepetičiek v menu. Fakt je ale ten, že pri hraní Pro Evolution Soccer 5 môžete, podobne ako minule, nechať svojho obľúbeného počítačoveho hlodavca odpočívať. Myš v tejto hre naozaj nebudete potrebovať. Trochu potrvá, kým si človek zvykne na inštrukcie v konzolovej reči (teda trojuholník, krížik, štvorček a krúžok), ale nakoniec to bude stáť za to. Ideálnym riešením je zaobstarať si gamepad, pre ktoré sú v poslednej dobe špotové hry prvoplánovo navrhované. Ide to však aj bez neho. Klávesníca ponúka široké možnosti rôznych kombinácií ôsmich základných kláves. Aj tu to občas vyzerá, že pohyb na monitore si človek v reálnom čase sám programuje. Chce to však tréning, aby sa dalo využívať naozaj všetko, čo hra ponúka. Od kľučiek, fintičiek až po rôzne typy striel, prihrávok, vhadzovaní atď. Celé to smeruje k jedinému: mať čo možno najlepšiu kontrolu nad hrou. Oplatí sa venovať ovládaniu trošku času a hra vám ponúkne výnimočný pôžitok.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ  10 / 10
Dostal som sa k hodnoteniu najlepšej a asi aj najpodstatnejšej časti hry Pro Evolution Soccer 5. Ak som v úvode spomínal, že ľudia vedia o futbale toho naozaj dosť, hrávajú ho, sledujú v TV, diskutujú o ňom, tak potom s čistým svedomím môžem tvrdiť, že PES 5 je takou futbalovou hrou, ktorá spĺňa prísne kritéria a v takomto profutbalovom neoblobnom prostredí uchváti aj tých najnáročnejších. Futbal v podaní Konami skutočne baví. Prvky, ktoré ešte viac priblížili hru k realite spôsobujú, že PES 5 je veľmi príťažlivý, umožňuje maximálne vtiahnutie do hry a neustálu chuť víťaziť. Všetky fintičky, špeciálne pohyby futbalových hviezd, nabiehanie do voľného priestoru, zlepšené podmienky pri prihrávaní, strategicko-taktické prvky a obrovské možnosti zakončenia robia zo zápasu pôžitok. Hra sa posunula smerom k zlepšeniu ovládania tímu ako celku. Bez jasnej koncepsie a taktiky sa predsa veľké zápasy nevyhrávajú ani v skutočnosti. Celkovo teda hrateľnosti uďeľujem zaslúžených 5 hviezdičiek a už teraz som zvedavý, kam to až môžu v Konami v hrateľnosti dotiahnuť v budúcnosti. 

Skryť Vypnúť reklamu

        

MULTIPLAYER  
PES 5 umožňuje tiež hru po sieti. Bohužiaľ, nemal som možonsť skúsiť si tento spôsob hry, takže hodnotenie tejto časti vynechám. Autori však sľubovali, že sa s multiplayerom pohrajú viac, než tomu bolo minulý rok, takže nastane aj v tomto smere vylepšenie. Nebude to len jednoduchý zápas cez lokálnu sieť, ale podporí sa aj bohaté zápolenie futbalových nadšencov prostredníctvom internetu s rozsiahlejšími možosťami online hrania.

ZVUKOVÉ EFEKTY  9 / 10
Zvukové efekty v športových hrách možno rozdeliť do troch väčších skupín. Ústredným je komentár športových reportétov. Peter Brackley a Trevor Brooking opäť komentujú zápasy a opäť na vysokej úrovni. Využívajú široký repertoár slov, ktoré pomerne šikovne obmieňajú. Osobne mi ich hlasy nie sú extra sympatické, ale chlapci to nahovorili poctivo. Občas sa nechajú uniesť a komentár pôsobí živo a impulzívne, inokedy hovoria o zápase trošku bez záujmu. Ťažko to hodnotiť ako chybu, veď autori nemohli vedieť, ktoré zápasy sú pre nás dôležité.

Skryť Vypnúť reklamu

Atmosféra na zápasoch v podaní zaplnených tribún je skvelá. Skandovanie, spievanie futbalových chorálov, tlieskanie podarenej akcii či zákroku. Je jednoducho taká, aká by mala byť. Občas sa človek pristihne pri tom, že je plne vtiahnutý do hry a vďaka výbornej atmosfére nevníma okolitý svet dlhé hodiny. Ďalšou výraznou časťou, ktorá dotvára celkovú úroveň zvukových efektov sú zvuky vychádzajúce priamo z hracej plochy. Takzvané ruchové mikrofóny zaznamenávajú štandard, zvuky lopty pri kontakte s hráčmi či bránkovou konštrukciou a samozrejme piskot rozhodcu. Dopočujete sa takmer všetko. (Až na nadávky hráčov, možno nabudúce :). Zvuky sú ďalším faktorom, ktorý zvyšuje atmosféru a vlastne aj celkovú hrateľnosť na vysokej úrovni.

HUDBA  8 / 10

Skryť Vypnúť reklamu
Nepatrím medzi ľudí, ktorí by štýl hudby ozývajúcej sa v Pro Evolution Soccer 5 vyhľadávali a počúvali vo svojom voľnom čase. To ale neznamená, že sa nehodí práve do takéhoto typu hier. Skladby sú pomalšie, pohodové, ale aj rýchlejšie. Majú svoju šťavu, hoci ich nerobili mne známi hudobníci. Výrazný rytmus sa kombinuje s chytľavými melódiami, často v štýle latino, čo hneď evokuje predstavu „juhoamerickej futbalovej samby“. Do hry sa hodí, no zo skladieb zrejme nikto nepadne na zadok. Hudba hre v žiadnom prípade neublíži, práve naopak, dokáže nabudiť na ten správny futbalový duel.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA  8 / 10
Hra ponúka obtiažnosť, v ktorej si to pravé orechové nájde každý. Od úplneho začiatočníka až po profíka. Päť úrovní obtiažnosti je vcelku príjemný počet. Prvé dve sú pomerne ľahko zvládnuteľné, serióznejší futbal začína neskôr. Obrana súpera sa zrýchli, pozične lepšie bráni, vysúva sa bližšie k vašej bráne, naopak presnosť sa z vašich kopačiek vytráca, prihrávky častejšie nenájdu adresáta, strieľať pri nedostatku času je tiež náročnejšie. Pristavil by som sa tu ešte pri rozhodcoch a brankároch. Páni v čiernom majú väčšinou hru pevne v rukách, na môj vkus často prerušujú hru. Bránenie je tak náročnejšie, bez faulu to chce dobré načasovanie. Rozhodcu si však môžete vybrať podľa svojich predošlých skúsenosti. Pískanie je ale citlivejšie, rozhodca často po faule ponechá výhodu útočiacem tímu. Ak išlo o hrubý faul, po dokončení celej akcie predsa len vinníkovi udelí kartu. Tie lietajú pomerne často, červená sa však objaví len po extra hrubom faule pri zatiahnutí poslednej záchrannej brzdy v úniku protihráča.

Stane sa, že rozhodca hodí rozhodcovskú loptu po prerušení hry z dôvodu zranenia. Novinkou je posudzovanie ofsajdu. Pri opakovanom zábere sa už tradičná čiara signalizujúca úroveň obráncov v čase priestupku zvýrazni červenou farbou. Všetko to však poznáme zo skutočného futbalu. Vylepšenia sa dočkali aj brankári. Hlavne sú inteligentnejší. Pozorne sledujú hru a vedia zasiahnúť v pravý moment včasným vybehnutím a odkopnutím lopty aj za šestnástkou. Celkovo sú brankári v PES 5 dobre nastavení, nedajú sa prekonať len tak jednoducho, no niekedy na dobre mierenú strelu nemajú nárok a len ju sledujú očami. Novinkou je to, že ak aj strela mieri mimo bránu, brankár na ňu reaguje. V minulosti sa ani len nepohol, hoci strela lízala žrď. Toľko k umelej inteligencii a náročnosti. Len prehnaná úzkostlivosť rozhodovania znižuje moje hodnotenie z vyššej cifry. 

           

ZÁVEREČNÝ VERDIKT  9 / 10
Hovorí sa, že chlapi sa vedia baviť len o ženách, autách, politike a futbale. Neviem, ako o ostatnom, no o futbale toho chlapci z Konami vedia naozaj dosť. Pripravili nám, futbalovým labužníkom, fajnšmekrom i príležitostným fanúšikom, možnosť ovládať hru, ktorú tak dôkladne na každom kroku sledujeme. A spravili to tak, ako doteraz asi ešte nik. Séria Pro Evolution Soccer pokračuje v pravidelnom zlepšovaní sa. Oproti konkurencii má náskok v tom, že vsádza na radosť z hry. Reálnosť tejto hry nespočíva v autentických súpiskách oficiálnych klubov, ale v obrovskej voľnosti a slobode futbalu. Ak si chcete preveriť, čoho ste naozaj schopní, PES 5 je ta správna voľba.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Petra Vlhová počas obrovského slalomu v stredisku Kranjska Gora.

Koronavírus: Matovič trvá na tom, že plošné testovanie je efektívne (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 222-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 417 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

Premiér Igor Matovič.

Chôdza ako terapia aj šport. Ako ňou chudnúť aj meditovať?

Prečo je pre nás chôdza taká dôležitá?

Vizualizácia projektu Bytový dom Hradská.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 130
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 017
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 10 433
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 043
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 997
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 287
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 618
 8. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 554
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 551
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 410