Po tom, čo ste si na MOBIL.SME.SK mohli v slovenskej premiére prečítať veľmi podrobné prvé dojmy z manažérskeho Siemensu S75, prinášame vám ďalší exkluzívny materiál. Opäť v slovenskej premiére si môžete prečítať, ako sa Siemensu podaria nová verzia elegantného slidera SL75. Telefón je výbavou takmer identický s modelom S75 a stáva sa tak veľmi výkonným variantom elegantného no dokonale vybaveného telefónu pre ženy (aj keď model SL75 nie je určený len výhradne pre ne).
Keďže sa funkcie i menu telefónu v mnohom zhodujú s modelom S75, niektoré pasáže článku sú identické s prvou recenziou tohto telefónu.
Dizajn a klávesnica
Siemens si koncept slidera, teda telefónu, ktorý sa otvára vzájomným protipohybom tela s displejom a spodného tela s klávesnicou vyskúšal už na modeli SL55. Odvtedy sa veľa zmenilo – lacno vyzerajúci plast nahradili kvalitnejšie materiály, zmenil sa dizajn, i to najpodstatnejšie – parametre. Zatiaľ čo modely SL55 a SL65 spoliehali na joystick, čoby hlavný ovládací prvok, v SL75 nájdete masívne päťsmerové tlačidlo, ktoré vďaka masívnemu chrómovanému rámčeku tvorí jeden z hlavných dizajnových prvkov na prednej strane telefónu.
Telefón si ponecháva tvar vajíčka s výrazne zaoblenými hranami. V tomto trende pokračuje aj tvarovanie päťsmerového tlačidla a funkčných kláves okolo neho. Nad displejom sú dva otvory na reproduktor prekryté jemnou kovovou mriežkou. Hneď pod displejom sú umiestnené funkčné tlačidlá – dve nad päťsmerovým, dve vedľa neho a dve pod ním. Okrem funkčných tlačidiel na ovládanie menu sú tam umiestnené zelené a červené tlačidlo, tlačidlo na spustenie MP3 prehrávača a tlačidlo na rýchle spustenie internetového prehliadača.
Po odsunutí vrchnej časti krytu sa odkryje klávesnica, ktorú tvorí jeden monoblok s ostro lomenými klávesmi. Tie sú zapustené do povrchu krytu, pričom sú vypuklé s ostrou hranou v tvare kaskády. Ovládajú sa však dobre. Na pravej strane telefónu sú premiestnené ovládacie tlačidlá hlasitosti – tento nápad sme vysoko ocenili už v modeli S75.
Napravo je umiestnené dvojtlačidlo na spustenie fotoaparátu a MP3 prehrávača – tu sa funkcia MP3 prehrávača zbytočne zdvojuje.
Na zadnej strane je očko zapusteného fotoaparátu, ktorý bude pri používaní trpieť rovnakým neduhom, ako fotoaparát v modeloch S65 a S75 – do zapusteného otvoru sa bude ukladať prach a nečistoty.
Vedľa objektívu je LED dióda. Pod ním je vo veľkom vyleštenom ovále umiestnené zrkadielko, ktoré pomôže každej dáme v núdzi.
Klávesnica sa ovláda dobre aj používateľom s veľkými prstami. Podsvietená je ľadovobielym svetlom.
Kryt telefónu tvorí čierny vysokoleštený plast v kombinácii s lesklým chrómom. Telefón vyzerá dokonale – má veľmi elegantný vzhľad a bez akýchkoľvek kompromisov bude konkurovať podobne vybaveným, ale aj vyzerajúcim špičkovým modelom Samsungu.
Displej
Displej telefónu zobrazuje 262144 farieb a má rozlíšenie 132 x 176 bodov. Na tento typ telefónu postačuje, aj keď konkurencia je dnes ďalej. Viac o parametroch displeja čítajte v recenzii S75 – http://mobil.sme.sk/clanok.asp?cl=2477944.
Ovládanie
Joystick v predchádzajúcom modeli SL65 nahradilo päťsmerové tlačidlo. Vďaka veľkoryso riešeným funkčným tlačidlám nám v tomto telefóne pripadá ako podstatne lepšie riešenie. Vďaka mierne vystúpenému rámčeku s tvrdým ovládaním a mäkšiemu stredovému tlačidlu sa vynikajúco a presne ovláda. Veľké vypuklé funkčné tlačidlá nahmatáte takisto bez problémov.
Aj červené tlačidlo v SL75 má novú funkciu. Po jeho krátkom stlačení sa objaví menu s nasledujúcimi položkami:
- vypnúť telefón
- tóny zvonenia vypnúť
- telefón a upozornenia vypnúť (t.j. nespustí sa napríklad budík a pripomienkovač, i keď je telefón vypnutý)
Menu a ovládací softvér telefónu
Model SL75 je rovnako ako S75 postavený na úplne novej platforme. Naše prvé dojmy sú vynikajúce. Aj nový SL75 si získa všetkých tých používateľov, ktorí si viac ako dokonalú grafiku cenia stabilitu a rýchlosť operačného systému. V prípade SL75 toto všetko dopĺňa ešte vyšperkované menu, ktoré ovládanie telefónu uľahčuje a hlavne ešte zrýchľuje. Hlavné menu má o 3 ikony viac, dohromady ich je deväť: kontakty, zoznamy volaní, internet, organizér, správy, fotoaparát, hry, mediaplayer, budík, extra, vlastné súbory, nastavenia.
Veľmi výraznou zmenou je horizontálny pohyb v menu a s tým súvisiace záložky, v ktorých možno veľmi komfortne prepínať. Submenu je textové, no v niektorých položkách pribudli horizontálne záložky, ktoré vždy v pravý čas ponúknu na výber.
Podstatne sa tak zlepšil prístup ku kontaktom, prepínanie SMS a e-mailov, či browsovanie v mediaplayeri. Zaujímavé je, že Siemens nešiel cestou konkurencie a horizontálne záložky sú v menu skutočne len na vybraných pozíciách a prístup k mnohým funkciám zabezpečuje po starom textové submenu, v ktorom sa vertikálne listuje.
Zaujímavé je tiež, že akcia „Voľby“ je v modeli SL75 priradená k opačnému – pravému – kontextovému tlačidlu.
Funkcie
Telefón SL75 nekompromisne spája módny malý telefón so špičkovými manažérskymi funkciami. Stane sa tak dokonalou alternatívou pre zamestnané ženy, ktoré potrebujú dokonale vyzerajúci mobil na každodennú prácu.
Kontakty
Siemens aj v modeli SL75 odstránil nezmyselné delenie kontaktov podľa umiestnenia a nová verzia softvéru pracuje rovnocenne s kontaktmi na SIM karte, i v pamäti telefónu. Odlíšené sú od seba ikonkou. Pribudla horizontálne umiestnená lišta, v ktorej päť položiek.
Všetky kontakty – tu sú prakticky sústredené všetky kontakty v pamäti i na SIM karte
Skupiny – prehľadne zoradené skupiny kontaktov, ak kontakt nie je v skupine, je zaradený do položky „bez skupiny“. Pri každej skupine sa zobrazuje počet zaradených kontaktov
Online status – informácie o používateľoch, ktorí sú online – túto funkciu slovenskí operátori nepodporujú
SIM – všetky záznamy na SIM karte
Filter – tu si môžete vyfiltrovať kontakty podľa nasledujúcich kritérií: najpoužívanejšie čísla, URL, narodeniny, obraz, tón zvonenia, e-mail, pamäť telefónu. Táto funkcia príjemne prekvapila.
V telefóne je viacpoložkový zoznam s 20 pozíciami a jeho kapacita je 1000 miest.
Zoznam podporuje až 9 skupín volajúcich, ku kontaktom si môžete priradiť obrázok volajúceho, tón zvonenia, tón prichádzajúcej správy, ale aj záznamy k funkcii, ktorá sleduje vašich známych online (na Slovensku nefunguje). Priamo v kontaktoch funguje aj vyhľadávanie podľa akéhokoľvek reťazca slov použitého v ktorejkoľvek z 20 položiek kontaktu. Výborná vec, ak si neviete spomenúť na meno a v pamäti máte 800 položiek :)
Nové funkcie pribudli v možnostiach nastavenia – nastaviť možno poradie zobrazovaných položiek, kritériá zobrazovania, lištu záznamov a iné parametre. Telefónny zoznam toho ponúkne skutočne veľa.
Správa hovorov je rovnaká ako v SL65. V podrobnom výpise nájdete telefónne číslo alebo meno z adresára, dátum a čas hovoru i jeho dĺžku. Číslo v zázname sa dá vytočiť, uložiť do telefónneho zoznamu, zmazať a čo je najdôležitejšie, jedným kliknutím naň môžete odoslať esemesku alebo ememesku.
Správy
Položka správy je takmer rovnaká ako v predchodcovi – pribudli nové funcie, ako napríklad WAP Push.
Telefón podporuje SMS, EMS, MMS i e-mail.
Spojené SMS podporujú maximálne 760 znakov, pri písaní sa priamo na dispeji odpočítavajú. Pamäť na prijaté SMS má kapacitu 100 správ, ďalšie však možno presúvať do archívu využívajúceho dynamickú pamäť telefónu s kapacitou 85 MB. Nechýba ani slovník T9 i funkcia lupa.
MMS editor je iný ako v modeli S65, no pracuje sa s ním rovnako jednoducho.
Aj e-mailový klient je rovnako ako MMS editor iný, najprv sa v ňom píše text a až potom sa pridáva adresa či príloha. E-mailový editor podporuje protokoly POP3, IMAP4 a SMTP.
Podrobnejšie testovanie MMS a e-mailového editora vám prinesieme v recenzii finálnej vzorky telefónu.
Manažérske funkcie
Manažérske funkcie sú rovnaké ako v modeli S75 – nájdete ich integrované v zložke Organizér. V telefóne je kalendár, pripomienkovač, poznámky, úlohy, diktafón, časové pásma a synchronizácia na diaľku.
Prekvapujúco chýba celkom podarená funkcia „Zmeškané udalosti“, ktorá informovala o všetkých zmeškaných termínoch v predchádzajúcom modeli SL65.
Kalendár neprešiel žiadnymi zmenami – dá sa v ňom nastaviť zobrazenie po dňoch, alebo týždňoch, do pamäte sa zmestí viac ako 500 poznámok. V kalendári môžete uložiť 6 rôznych druhov udalostí. Nastaviť sa dá aj to, akou hodinou sa začína váš pracovný deň, ktorým dňom chcete začať pracovný týždeň, ktoré dni chcete označiť ako „víkendové“, alebo či vás má kalendár upozorniť na sviatok vašich blízkych.
Pripomienkovač využíva rovnaký spôsob pridávania udalostí ako kalendár.
V úlohách sa dá okrem dátumu a informácií uložiť aj priorita a aktuálny stav plnenia.
Poznámky majú viac možností využitia, suplujú napríklad funkciu elektronickej peňaženky – záznam si môžete diskrétne ochrániť heslom.
Aj v modeli SL75 je kapacita diktafónu obmedzená len veľkosťou dostupnej pamäte, náš telefón ukazoval viac ako 70 minút voľnej kapacity.
Doplnky
Budík tvorí samostatná aplikácia s odkazom priamo z hlavného menu. Programátori ho prerobili a nová verzia nám vyhovovala podstatne menej ako stará. Má novú, gýčovú grafiku, nastavuje sa príliš komplikovane. Napriek zmene sa dá stále nastaviť len jeden čas zvonenia, môžete si vybrať čas a dni, kedy zazvoní. Bohužiaľ, nastaviť sa dá iba jeden čas zvonenia.
Novinkou je pohodlné nastavenie hudby, ktorá nahradí doterajší hnusný zvuk budíka v modeli SL65.
Niektoré ďalšie doplnky poznáme z modelu SL65: záznamník zvuku na zvonenie, kalkulačka, prevodník veličín, stopky. Pribudli aj nové: prepočet dátumu (napr. počet dní, týždňov, mesiacov a rokov od dátumu po dátum), aplikácia na kontrolu online stavu vašich známych (na Slovensku nefunguje), položka „moje menu“ so skratkami k funkciám a aplikáciám a nová položka „Moje aplikácie“. Nájdete v nej tieto programy:
- Golf Scorecard – zaujímavá aplikácia, do ktorej si môžete zapisovať výsledky a iné dôležité údaje pri hre golfu
- Download Assistent – aplikácia na asistované sťahovanie aplikácií do telefónu
- Photoeditor – program na úpravu fotografií
MP3 prehrávač
MP3 prehrávač je súčasťou aplikácie Mediaplayer, ktorá okrem hudby zobrazuje aj obrázky a video.
Prepínanie medzi médiami je vyriešené horizontálnou lištou. Hudobný prehrávač je, bohužiaľ, otrokom grafického riešenia menu telefónu a pri porovnaní s iTunes v Motorole ROKR E1 alebo riešením Sony Ericsson W800i vychádza jednoznačne najhoršie. Aj keď sa nedá zoradeniu hudobného obsahu uprieť logika, graficky je prístup a zoradenie skladieb veľmi chaotické a na prvý pohľad nezrozumiteľné. Používateľa skutočne zachráni len logika zoradenia, na ktorú sa dá časom zvyknúť.
Hudobné súbory sú zoradené buď všetky, podľa umelca, podľa albumu alebo podľa žánru. Pri všetkých záznamoch sa miešajú zvonenia s MP3 skladbami. Pri prehrávaní možno nastaviť režim – buď jednu nahrávku, opakovanú nahrávku, všetko, opakovať všetko, náhodné prehrávanie alebo prehratie krátkych ukážok skladieb. Skladbu možno rovno priradiť vybranému kontaktu ako zvonenie, ale dá sa nastaviť aj v ďalších režimoch tónov: pre hovory, pre správy, pre budík a organizér. Pri prehrávaní sa dá nastaviť buď zobrazenie skladieb, alebo animácia – pulzujúce čiary. Na rozdiel od starších modelov umožňuje nový MP3 player prehrávanie hudby na pozadí. Zo skadieb, samozrejme, možno jednoducho vytvárať playlisty.
Opäť skončíme pri krátkom predstavení – podrobnejšie prehrávač preberieme pri teste finálnej verzie.
Súborový manažér
Po tom, ako celý rad 65 a časť telefónov radu 75 pracuje s dátami v telefóne ľubovoľne (možno ich presúvať, kopírovať, vytvárať adresáre, atď.), v Siemens SL75 nájdete primitívny súborový manažér. Ten je na úrovni kritizovaných konkurenčných značiek, ktorým sme práve šikovný súborový manažér telefónov Siemens dávali za vzor.
V novom súborovom manažéri nájdete len zvuky, obrázky, videá, témy, telefónni piloti, hry, konverzácia, aplikácie a rôzne.
Tento krok sa dá vysvetliť jednoducho: mobilným operátorom sa nepáčila sloboda, ktorú Siemens daroval používateľom svojich telefónov a na základe ich protestov výrobca súborový manažér upravil tak, aby sa v ňom nedalo tak jednoducho pracovať so súbormi. Pribudla aj správa licencií, takže zvonenia a iný platený obsah už asi nebude možné tak jednoducho posielať ďalej na iné zariadenia.
Na druhej strane, menej náročným dámam toto riešenie pravdepodobne nebude ani trochu prekážať.
Java hry
V telefóne sú dve nové hry.
Singh Pro Golf – priemerne vyzerajúci golf
Wappo2 – logická behačka
Aplikácie
Aplikácie v telefóne sme popísali v rubrike „Doplnky“. V menu telefónu výrobca presunul hry z položky Internet&Zábava do samostatnej položky Hry a aplikácie schoval do doplnkov (extras).
Personalizácia
Telefón si môžete prispôsobiť wallpapermi a screensavermi, ktoré dopĺňajú podarené farebné témy. Siemens konečne integroval do telefónu podporu MP3 a AAC zvonení. Nechýbajú ani 40-tónové polyfonické zvonenia.
Dáta
Na internet sa dostanete cez WAP 2.0 a GPRS triedy 10. Siemens SL75 milo prekvapuje podporou EDGE triedy 10. Súčasťou výbavy je infraport a bluetooth. Telefón možno synchronizovať s počítačom.
Bluetooth dokonale spolupracuje s externými zariadeniami a výrobca ponúka všetky dostupné služby vrátane audio streamingu.
Synchronizácia
Nový SL75 sa bude dať rovnako ako SL65 pohodlne synchronizovať s PC. Telefón sa dá k počítaču pripojiť buď cez kábel alebo bluetooth. Nemali sme však zatiaľ možnosť nový balík otestovať.
Pamäť a pamäťová karta
Telefón má pamäť s kapacitou 85 MB, no nepodporuje pamäťové karty. Na bežnú prácu pamäť s kapacitou 85 MB bohate stačí, no ak by ste chceli telefón využiť ako MP3 prehrávač, kapacita pamäte vám dovolí uložiť len niekoľko skladieb.
Fotoaparát
V SL75 nájdete fotoaparát s rozlíšením 1,3 megapixla – hardvérovo je pravdepodobne identický s fotoaparátom v CX75 či M75.
Po tom, čo v modeli SL65 bol len VGA fotoaparát to je výrazná zmena.
Fotoaparát fotí v v piatich úrovniach kvality, najvyššie rozlíšenie ostáva na úrovni 1280 x 960 bodov. Fotiť môžete v troch farebných módoch, nastaviť sa dá jas i kontrast. Nastaviť sa dá aj vyváženie bielej.
Položky sú v menu rôzne popresúvané, pribudli nové funkcie: rámček (ale len na nižšie rozlíšenia), nočný režim a blesk.
Dĺžka videa sa predĺžila na maximum 1.30 min.
Kvalita fotoaparátu však neoslní a použiť ho možno len na núdzové zaznamenanie tam, kde nie je k dispozícii riadny fotoaparát.
Batéria
Batéria Li-Ion s kapacitou 720 mAh by mala vydržať 300 hodín v pohotovostnom režime a 300 minút hovoru. Hodnotiť ju budeme vo finálnej úprave telefónu.
Celkové hodnotenie
Siemens SL75 prešiel pozitívnymi zmenami – má ešte elegantnejší dizajn, ktorý možno neponúkne toľko možností na rôzne úpravy ako SL65, no osloví už v základnej úprave viac používateľov. Bohatá výbava telefónu prekvapuje – výrobca sa zjavne snaží dostať až k topmanažérom v sukni, ktorým výbava predchádzajúcej SL65 nemusela stačiť. Pochváliť musíme aj zmeny v operačnom systéme telefónu – prinášajú množstvo malých, no významných zlepšení.
Zabudnúť nesmieme aj na pridanú pružinu, ktorá konečne skultivovala otváranie krytu.