Nikdy som nepatril k tým, čo si dokázali vziať do rúk mikrofón a niečo zo seba dostať, aby to nepripomínalo mrmlanie a podivné mladícke pazvuky. Niekto má tam, niekto zase v hlase, všakže. No keď sa mi v rukách objavil Singstar – aby som bol konkrétny, jedná sa o verziu, kde nájdete piesne z 80.-tych rokov – považoval som to za dobrý vtip. Čo už, keď človek vidí, ako jednoducho sa spieva našim superstar, povie si, že to zvládne takmer každý. Chyba lávky, ale veď to vám potvrdí každý, kto si vyskúšal karaoke.
Tým by sme mali z krku charakter hry a mohol by som pokojne spínať ruky k nebesám a popisovať vám zábavné historky (pre koho ako) zo svojho nudného života. Lenže samotný nápad „karaoke v obývačke“ si zaslúži aj trochu viac, než chaotické bláboly. Klasické spievanie v nejakom podniku je síce fajn, ale ak nemáte slušné hlasové proporcie, sotva budete hádzať desaťkoruny do večne hladného automatu. Základná otázka, či sa človek naučí aspoň trochu spievať, je okamžite zodpovedaná – Singstar je výborný základ. K hre dostane dva mikrofóny a môžete sa pustiť do osamelého spievania (čo je neskutočná nuda) alebo sa strápňovať pred početnou svorkou podobne zameraných priateľov. Tu to už naberá grády, môžete sa totiž pustiť do súboja alebo hrabať body spoločne – duety sú fajn, ale hrozia konfliktné situácie, ak to partnerovi nejde. Hovoríme o speve.
Aby to nebolo len o pokusoch o spievanie, k hre je priložená aj minihra – klasický Pong, avšak pálku ovládate hlasom. Dvíhate obočie a automaticky túto možnosť zavrhujete? Pche, aj ja som niekedy ohŕňal nos nad pivom a... jednoducho stará dobrá zábava v brilantnom prevedení. K dispozícii som mal staršie piesne a hoci mi takmer všetky boli známe, pre mňa sa jednalo zo začiatku o menej atraktívny výber. Ak si spomeniete na bláznivú módu, podivné pohyby, zvané tanec (budem sa rúhať – to ešte aj moja maličkosť vyvádza na parkete zvodnejšie kúsky) a neskutočne vysoký spev. Lenže človeka to jednoucho chytí a baví sa s arzenálom daných piesní. Keďže som trochu sklerotický, nepamätám si všetky songy a vymenujem vám len zopár, v našich zemepisných šírkach, známejších vecí – Alice Cooper (Poison), Billy Joel (Uptown Girl), Blondie (Atomic), Europe (The Final Countdown), Frankie Goes To Hollywood (The Power of Love), Madness (Our House), Madonna (Material Girl), Nena (99 Red Ballons), Run DMC (It´s Tricky), Soft Cell (Tainted Love), Tina Turner (Simply The Best) a kopec ďalších.
Ono si treba uvedomiť, že hoc sa jedná o vykopávky, po niekoľkých hodinách spevu si budete na druhý deň ráno cestou do práce „hmkať“ niekoľko melódií a nezmiznú vám z hlavy. Na výber sú samozrejme aj staršie verzie, ktoré obsahujú modernejšie veci, takže vybrať si môžete.
GRAFIKA 8 / 10
Jednoduchá, prehľadná... a viac menej ani nejde o grafiku, ale skôr o interaktívne prostredie. Vyššie popisovaný hudobný Pong je v primitívnej grafike a pri samotnom spievaní sa v pozadí spustí videoklip (oh, to boli časy...), v dolnej časti obrazovky máte text a cez klip vidíte bubliny. Tie vám znázorňujú okrem výšky hlasu i dĺžku spevu danej slabiky. Zo začiatku sa nebudete triafať a váš hlas nebude príliš prekrývať so skutočnou predlohou. Ale neskôr... A to je z grafiky úplne všetko, čo viac ste čakali?
INTERFACE 8 / 10
Základným ovládacím prvkom sú samozrejme mikrofóny, ale bez gamepadu sa nezaobídete. Výberom položiek beháte po menu, všetko je prehľadné, jednoduché, pričom sa nestratíte vďaka nápovede.
HRATEĽNOSŤ 9 / 10
MULTIPLAYER 10 / 10
Práve o tom to celé je. To si však môžete prečítať predošlý odstavec. Spoločne s Eye Toy a Buzz sa jedná doslova o moderné spoločenské hry. Človeče, nehnevaj sa samozrejme nehádžem do kúta, ale je to už o niečom inom. Práve podobné tituly odporúčam hlavne večným odporcom hier, ktorý za virtuálnou zábavou vidia niečo satanistické a považujú ho za zbytočné mrhanie času. Ak sa chcete zabávať s priateľmi (pri súkromnom posedení s opačným pohlavím odporúčam Singstar '80s len ako predohru... teda ak potom svojho druha odtiahnete od hry), nie je lepšia možnosť. A nemusíte vôbec vedieť spievať! Vážení, ak som dokázal byť aj ja úspešný, nebude to robiť nikomu problémy.
ZVUKOVÉ EFEKTY
Bez hodnotenia. Nedovolím si hodnotiť váš hlasový prejav a keby som mal vyriecť verdikt na základe svojho, zrejme by sa to celé nevyšplhalo ani na jednu hviezdičku. A to predsa nechceme. Nie, nebudeme sarkastickí a nechceme to!
HUDBA 7 / 10
Ach, ten výber piesní. No netreba hádzať mikrofón do spoluhráča, máme tu aj iné verzie, ale keďže sa jedná o hodnotenie 80.-tych rokov, nemôžem ísť s hodnotením ani o promile vyššie. Hudba je inak čistá a prevedenie nahrávok nepodlieha žiadnej badateľnej zvukovej kompresii.
NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 8 / 10
Zo začiatku bude vaše výsledné skóre, teda ohodnotenia za kvalitu spevu, príliš malé, ale netreba vešať hlavu a hlavne meniť neustále piesne. Prvým dôležitým krokom k úspešnému zvládnutiu je poznanie textu. Ak totiž zamestnávate svoju hlavu čítaním, ťažko si bude všímať i odporúčania o držaní hlasu. Určite sa po sústredenom tréningu dostanete do hry a zvládnete niektoré piesne ľavou zadnou, no stačí si zdvihnúť obtiažnosť (tri stupne) a hneď to bude zložitejšie, hra zvýši škálu výšky hlasu a je obtiažne sa trafiť presne do nôt. Je to určite výzva. Ten pocit publika, ak zvládnete nejaký song, sa nevyrovná žiadnemu zabitiu bossa alebo porazeniu taktického súpera. Toto je najlepšia odmena.
ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8 / 10
Nikdy zo mňa nebude spevácka hviezda, ale to ma ani príliš netrápi. Osobne mi stačí zábava, ktorú s virtuálnym karaoke zažijem. Ak patríte medzi mladšie ročníky, rozhodne odporúčam niektorú z iných verzií, no ani Singstar '80s na tom nie je zle.