SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Týždeň vo vede

(17. - 23. 11. 2005)

FOTO - PETER VUKUSIC /UNIVERSITY OF EXETER

* Tím Christophera Voigta z Kalifornskej univerzity v San Franciscu (USA) vytvoril "živý fotografický film" z geneticky upravených baktérií druhu Escherichia coli. Ponúka rozlíšenie až 100 megapixelov, čiernobielo. Princíp: prenos svetlocitlivého génu zo sinice do baktérie.

* Jean-Francois Donati z Observatória Midi-Pyrénées (Francúzsko) s kolegami prvý raz priamo zachytili magnetické pole tesne pri mladej hviezde vo vnútri plynoprachového disku. Týka sa to hviezdy FU v súhvezdí Orióna. Pole jej pomáha rásť prísunom ďalšieho materiálu z disku.

* Tím Chrystéle Sanloupovej z Univerzity Pierra a Marie Curieovcov (Francúzsko) vysvetlil, kam mizne predpokladane nereaktívny xenón z atmosfér Zeme a Marsu, na rozdiel od neónu, argónu a kryptónu. Pri vysokých tlakoch a teplotách "zaskakuje" za kremík v kremeni.

* Tím Marka Harrisona z Austrálskej národnej univerzity dospel analýzou kryštálov minerálu zirkónu z pohoria Jack Hills v Západnej Austrálii k záveru, že Zem mala dôkladnú kontinentálnu kôru už pred 4,3 miliardami rokov, ba možno už pred 4,5 miliardami rokov.

* Jung-Eun Leeová z Kalifornskej univerzity v Berkeley (USA) zistila, že stromy v Amazónii koreňmi ovplyvňujú sezónnu klímu. V noci presúvajú vodu z vlhkej pôdy na suchý povrch.

* Peter Vukusic a Ian Hooper z Exeterskej univerzity (Veľká Británia) zistili, že šupinky na krídlach motýľov druhu Papilio nireus z východnej Afriky (na obrázku) pokrývajú vrstvy fotonických nanokryštálov. Špecifickým odrazom svetla umožňujú efektívne svetielkovanie.

* Judy Liebermanová z Harvardovej univerzity (USA) s kolegami vyvinula mikrobicíd, ktorý chráni laboratórne myši pred smrteľným genitálnym herpesvírusom HSV-2. Založený je na využití malých interferujúcich molekúl RNA (siRNA), zacielených proti dvom génom vírusu.

* Tím Davida Smitha z Národných ústavov zdravia (USA) zistil na základe údajov z 90 afrických dedín, že 80 percent uštipnutí komármi, ktoré prenášajú pôvodcu malárie - prvoka Plasmodium falciparum, zasahuje iba približne 20 percent potenciálne ohrozenej populácie.

* J. Kirsty Milalrová z Edinburskej univerzity (Veľká Británia) s kolegami osvetlila úlohu génu DISC1 v genéze schizofrénie. Jeho bielkovina interaguje s enzýmom PDE4B a ten zasa mení aktivitu signálnej molekuly cAMP. Tento systém pôsobí na učenie, pamäť a náladu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Ako sa vyhnúť vzniku domácich teroristických skupín (píše Michal Havran)

Fanúšikovské násilie má pôvod v pocite zasvätenia.

Demonštranti a policajti počas nepovoleného protivládneho protestu pred Úradom vlády.
Stĺpček šéfredaktorky

Jankovská usvedčuje Fica, že vedel o Kočnerovi

Pred Jankovskou navštívil Fica Bödör.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.

Moniku Jankovskú odvážajú z NAKA v Nitre.
Testovanie na nový koronavírus.

Neprehliadnite tiež

Astronautka: Byť prvou ženou na Mesiaci by bolo ohromné

Jeanette Eppsová bude na Noci výskumníkov.

Astronautka Jeanette Epps.
Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.

Vyskúšali sme, ako sa hrá na jednej z najrýchlejších grafických kariet

Počítačové hry sa konečne dočkajú filmovej grafiky, aj vďaka herným konzolám.