SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Čo musí vedieť ozbrojený vírus

Vírusový zabijak zhubných buniek druhej generácie už nepoužíva iba zbrane, ktoré dostal do vienka od evolúcie. Vedci ho vyzbrojujú novým arzenálom, ktorý donúti rakovinovú bunku spáchať samovraždu - apoptózu (práve tento mechanizmus je v zhubnej bunke ..

Profesor Darren Shafren so svojím tímom z univerzity v austrálskom Newcastle pred dvoma rokmi ako prvý zistil, že adenovírusy, ktoré spôsobujú bežné príznaky prechladnutia, dokážu ničiť bunky zhubného nádoru kože, obávaného melanómu.

FOTO - TASR/AFP

Vírusový zabijak zhubných buniek druhej generácie už nepoužíva iba zbrane, ktoré dostal do vienka od evolúcie. Vedci ho vyzbrojujú novým arzenálom, ktorý donúti rakovinovú bunku spáchať samovraždu - apoptózu (práve tento mechanizmus je v zhubnej bunke vypnutý). Ako sa však vírus pri svojej ceste telom vyhne bojovníkom imunitnej ochrany? Tí, samozrejme, nevedia rozoznať priateľský vírus od nepriateľského, a snažia sa ho za každú cenu zlikvidovať. Jednou z možností je obliecť vírus, nesúci protirakovinový náklad, do takého "odevu", aby v ňom imunitný systém nespoznal odvekého nepriateľa.

Oklamať imunitný systém však nie je jednoduché. Jedným z adeptov sú niektoré používané typy vakcín, ktoré sa dokážu zahaliť do neviditeľného plášťa a preplávať krvným riečiskom až do cieľa.

Tím Lena Seymoura z Univerzity v Oxforde pokryl adenovírus polymérom, ktorý ho robí pre imunitný systém neviditeľným, a zároveň ho zbavuje bielkovín, ktoré mu za normálnej situácie dovolia naviazať sa na povrch bunky a vniknúť do nej. Ak by sa podarilo pridať do plášťa také bielkoviny, ktoré sa viažu iba na rakovinové bunky, získali by vedci zbraň, ktorú by bolo možné zacieliť presne na tumor. (ač)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Vďaka akému princípu lietajú lietadlá?

Ako vyzerá fyzika lietania.

Na Mesiaci má byť 4G sieť. Vybuduje ju Nokia

Zariadenie vynesú koncom roka 2022.

Vizualizácia práce astronautov na Mesiaci. NASA a telekomunikačný výrobca Nokia sa spojili, aby na našej družici poskytli prvú bezdrôtovú sieť 4G.
Koľko známych vesmírnych objektov na fotke nájdete? Fotka Tomáša Slovinského sa už tretíkrát za posledný rok stala Astronomickou snímkou dňa NASA.