SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Prízrak Jesseho Gelsingera

V histórii medicíny sa stalo už veľakrát, že vírusy, ktoré náhodne vnikli do tela, donútili rakovinu k ústupu. Pretože však títo inak nevítaní návštevníci okrem chorých zasahujú aj zdravé bunky, výsledkom je reakcia imunitného systému.

Nie je isté, či vírusy sú živé alebo neživé čiastočky hmoty. V každom prípade títo voľným okom neviditeľní spoločníci, sprevádzajúci ľudstvo od úsvitu dejín, prinášajú novú nádej v liečbe rakoviny. ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS

V laboratóriách síce mnohé upravené vírusy fungujú, liečba ľudí je však niečo iné. Vo vzduchu sa okrem toho stále vznáša prízrak 18-ročného Jesseho Gelsingera, ktorý v roku 1999 dostal do tela veľkú dávku nereplikujúcich sa adenovírusov ako nosičov genetickej terapie. Jeho imunitný systém sa proti votrelcom vzbúril tak silno, že Jesseho zabil. Živé vírusy, samozrejme, môžu byť ešte nebezpečnejšie.

Dobrou správou, ktorú prináša výskum tímu Moiry Brownovej z Univerzity v Glasgowe je, že vstrekovanie upravených vírusov do nádoru prinieslo jediný vedľajší účinok - v niektorých prípadoch zvýšenú teplotu. Otázkou však zostáva, kde nájsť zlatú strednú cestu, aby vírus už neškodil, ale bol ešte účinný. Vtedy, keď pacientom nepomohol, zrejme vedci oslabili jeho prirodzenú schopnosť množiť sa natoľko, že stratil schopnosť zlikvidovať aj svoj cieľ - rakovinovú bunku.

Rybári vylovili od októbra z dvoch jazier v provincii Ibaraki vo východnom Japonsku viac ako tisíc ton mŕtvych kaprov. Vinníkom je vírus herpesu, príbuzný toho, ktorý pred ôsmimi rokmi v Glasgowe pomohol zachrániť život mladého muža a ktorý sa zakrátko stane prvým oficiálne povoleným vírusom, určeným na liečbu rakoviny. FOTO - ČTK/AP

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Matovič hovorí o prvých výsledkoch testovania.

Zoroslav Kollár aj dvaja sudcovia idú do väzby

Policajná akcia Víchrica sa týkala celkovo desiatich ľudí.

Eskorta priváža obžalovanú bývalú podpredsedníčku Najvyššieho súdu SR Jarmilu Urbancovú.
Sean Connery v bondovke Žiješ len dvakrát.
Členky Zohry - prvého ženského orchestra v Afganistane.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Apple pravdepodobne pracuje na vlastnom vyhľadávači

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik
Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.