SME

Kino v obývačke: ako si vybrať ideálny projektor

Ak chcete dosiahnuť maximálnu uhlopriečku "filmového plátna" vo svojej obývačke a vychutnať si televíziu či filmy skutočne naplno, najlepším riešením je projektor. Na trhu je dnes už viacero rôznych projektorových technológií, tu je niekoľko rád, ako ...

ILUSTRAČNÉ FOTO

Ak chcete dosiahnuť maximálnu uhlopriečku "filmového plátna" vo svojej obývačke a vychutnať si televíziu či filmy skutočne naplno, najlepším riešením je projektor. Na trhu je dnes už viacero rôznych projektorových technológií, tu je niekoľko rád, ako sa v nich vyznať a vybrať si tú správnu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Ujasnite si vaše požiadavky na uhlopriečku obrazu, ktorú chcete dosiahnuť, a zhodnoťte, aké je fyzické usporiadanie miestnosti, kde budete obraz premietať. Každý z projektorov má inú optiku, iný pomer medzi uhlopriečkou a vzdialenosťou projektora od steny. Ak potrebujete na krátku projekčnú vzdialenosť dosiahnuť veľkú uhlopriečku obrazu, ubezpečte sa, že to prostredníctvom širokouhlého objektívu projektor zvládne. Niektoré projektory majú optiku výmennú, pre iné je vo forme príslušenstva dostupná predsádka objektívu - overte si preto vopred dostupné riešenia.

SkryťVypnúť reklamu

2. Vytipujte miesto, kde uskutočníte montáž projektora. Treba počítať s tým, že k nemu musí viesť napájací kábel, kabeláž pre prepojenie obrazových vstupov a zvuku, prípadne kabeláž na prepojenie s počítačom. Ideálne by pohyb ľudí v miestnosti nemal rušiť obraz, lepšia je preto stropná montáž, ak je to možné, tak úplne kolmo na premietaciu plochu. Ak nie je možné kolmicu dosiahnuť, ubezpečte sa, že rozsah korekcie trapézoidného skreslenia obrazu situáciu zvládne. Ukotvenie vám zjednodušia rôzne montážne sady.

3. Projektor dokáže na stene vykresliť iba svetlo v rôznych farbách, nie však tmu. Preto sú jeho možnosti zobrazenia obmedzené len na tóny svetlejšie ako projekčná plocha. Preto je nevyhnutné pre dosiahnutie čiernej farby a tmavých odtieňov dokonale zatemniť miestnosť žalúziami, závesmi alebo roletami. I keď je možné sledovať pri projektoroch s vysokým jasom ich obraz i bez zatemnenia, obraz stráca na farebnosti a tmavé odtiene sa zlievajú tak, že bez zatemnenia si horor odohrávajúci sa v noci nevychutnáte. Okrem intenzity zatemnenia je pre výslednú kvalitu obrazu dôležitá aj projekčná plocha. Môžete využiť špeciálne plátno alebo stenu vyhladiť sadrovou stierkou a natrieť ju farbou s vysokým indexom belosti.

SkryťVypnúť reklamu

4. Lampa, ktorá je jadrom každého projektora, vytvára obrovský objem tepla, ktorý musí ventilácia projektora stíhať odčerpať. S tým súvisia dva nežiaduce vedľajšie efekty: hlučnosť a teplo hromadiace sa v miestnosti. Ubezpečte sa, že zvolený projektor je taký tichý, aby ste ho mohli používať i v noci s tlmeným ozvučením. Vibrácie ventilátora prerážajúce zvuk filmu nie sú tým, čo by ste chceli doma mať. Vopred si premyslite i to, ako budete v kritických situáciách vetrať. Päť členov domácnosti uzavretých v jednej miestnosti spolu s projektorom vydá do okolia väčšinou viac tepla, ako je akceptovateľné.

5. Popri hodnotení hlučnosti a vzniknutého tepla si nezabudnite vypočítať aj prevádzkové náklady zvoleného modelu. Skladajú sa z dvoch podstatných položiek. Prvou je spotreba, ktorá dosahuje rádovo stovky wattov, pričom nároky jednotlivých modelov sa podstatne líšia. Druhou je výdrž lampy, ktorá sa udáva v hodinách pri režime s najnižším jasom. Skontrolujte si jej cenu, odhadnite, aký jas budete potrebovať dosiahnuť v miestnosti, a odvoďte od toho jej výdrž.

SkryťVypnúť reklamu

6. Pri charakteristikách obrazu si všimnite formát a rozlíšenie. Pravdepodobne budete uprednostňovať projektor so širokouhlým 16:9 zobrazením, ktorý je pripravený poskytnúť dostatočné rozlíšenie pre štandard HDTV. Vysoké rozlíšenie využijete i pri prepojení s počítačom, ktoré umožní prehrávanie filmov i televízneho vysielania.

7. Zabudované reproduktory sú zväčša veľmi lacné, takže zvážte použitie samostatného ozvučenia. Niektoré projektory poskytujú iba monofónny zvukový výstup alebo sa kvalitou približujú k "plážovému rádiu". Nezabúdajte na to, že rovnováha medzi obrazom a zvukom je pre zážitok z filmov veľmi dôležitá.

8. Skontrolujte, aké videovstupy projektor ponúka. Keďže budete závislí od pripojeného DVD prehrávača, zdroja televízneho signálu alebo počítača, ubezpečte sa, že okrem VGA/DVI pripojenia k počítaču je dostupný niektorý z trojzložkových vstupov - napríklad komponentný. Dvojzložkové S-Video alebo jednozložkový kompozitný vstup dokážu kvalitu obrazu podstatne degradovať. Výhodou je automatické vyhľadávanie zdroja signálu, ktoré vám ušetrí prácu pri viacerých pripojených zariadeniach.

SkryťVypnúť reklamu

9. Projektor nie je televízny prijímač, a preto zväčša nemá integrovaný TV tuner. Aby ste mohli sledovať televízne vysielanie, budete potrebovať externý TV tuner s diaľkovým ovládačom, alebo môžete využiť DVD rekordér alebo starý videorekordér s integrovaným tunerom. V prípade starého videorekordéra sa ubezpečte, že zvládne správne naladenie i pri programoch káblovej televízie.

10. Projektory ponúkajú množstvo doplnkových špecifických funkcií. Mnohé z nich sú vybavené počítadlom prevádzkových hodín pre odhadnutie životnosti lampy, umožňujú zablokovanie prístupovým heslom alebo dokážu spracovať multimédiá uložené na pamäťovej karte, USB kľúči či komunikovať pomocou rozhraní WiFi, Ethernet či FireWire. Mnohé z funkcií sú orientované hlavne pre použitie v obchode pri prezentáciách a vy ich v domácnosti nepoužijete. Okrem funkcií sa zvyčajne pripláca i za ľahkú prenosnosť, malé rozmery a priložené príslušenstvo, napríklad aktovky.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa vyznať v rôznych technológiách projektorov?

Použitá projekčná technológia, dosiahnuté rozlíšenie a druh použitej lampy tvoria základ pre kvalitu výstupného obrazu. Do úvahy treba brať jas projektora, kontrast obrazu a mieru jeho blikania. Na trhu sú zastúpené viaceré technológie, z ktorých každá má svoje špecifiká a odlišnú cenovú úroveň.

Technológia 3LCD používa trojicu priehľadných LCD displejov na to, aby v jedinom momente na stenu premietala trojicu farebných zložiek zlúčených hranolom do jediného obrazu. Výhodou je, že obraz je statický a nebliká a tým šetrí očiam námahu. Ide o technológiu, ktorá sa zaobíde bez zotrvačnosti ľudského oka, čo sa však jemne odzrkadľuje na kontraste a ostrosti obrazu.Lacnejší variant LCD používa iba jeden displej, cez ktorý na stenu striedavo premieta modrú, červenú a zelenú zložku, pričom výsledné "blikanie" ľudské oko registruje ako statický obraz. Keďže systém ponúka horšie vlastnosti, ako všetky ostatné technológie, ide o najlacnejšiu technológiu. Všetky LCD projektory sa vo všeobecnosti musia vyrovnávať so stratou svetelnosti pri prechode mnohými vrstvami displejov a jemnými zdvojeniami obrazu, ktoré vznikajú pri prechode každou vrstvou. Z pohľadu farebnosti ide však o skvelú reprodukciu.Technológia DLP vytvára obraz tak, že displej je nahradený sústavou miniatúrnych zrkadielok zoskupených do matice, podobne ako body LCD displeja. Vyklápaním jednotlivých mikroelementov je svetlo buď odrazené do optickej cesty s prenosom na stenu, alebo do mimopriestoru. Keďže zobrazovacia jednotka je iba jedna, obraz sa tvorí tak, že odrazené svetlo prechádza rotujúcim kotúčom rozdeleným na viacero farebných polí. Čím je polí viac, tým kvalitnejší je výsledný obraz. Rôzni výrobcovia používajú rôzne farby pre tvorbu obrazu, niektorí opakujú rovnaké farby na kotúči viackrát. Prednosťou technológie je vysoký kontrast vďaka minimu objektov v optickej ceste, nulové zdvojovanie obrazu, avšak farebnosť je priamo úmerná rýchlosti rotácie farebného kotúčika.Technológia LCOS používa polovodičový systém, ktorý odráža svetelný tok podobne ako sústava miniatúrnych zrkadielok v systéme DLP, využívajú sa však tri cesty pre tri farebné zložky, ako pri technológii 3LCD. Vďaka analógovému spracovaniu signálov je farebnosť takmer neobmedzená, systém má nulové zdvojenia obrazu, nevýhodou je však vysoká cena. 

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie časti nákupného poradcu SME:

Ako si vybrať televízor do domácnosti

Ako si vybrať hudobný prehrávač do vrecka

Ako si vybrať ideálne domáce kino

Naučte sa, ako kupovať tlačiareň

Ako si vybrať správny digitálny fotoaparát

Pätnásť rád, ako si vybrať správny notebook

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu