Európa v oblasti moderných technológií stále viac zaostáva za svetom. Podľa štúdie nemeckej pobočky medzinárodnej spoločnosti McKinsey pochádza v súčasnosti len 17 percent najväčších high-tech firiem z Európy. Najvážnejšia je situácia v oblasti softvérového priemyslu, kde len tri podniky s ročným obratom viac než miliarda eur pochádzajú z Európy, kým v Amerike je takýchto firiem 14.
Priepasť medzi Európou na jednej strane a USA a Áziou na strane druhej podľa štúdie stále rastie. "Ak bude takýto vývoj pokračovať, nebude hrať európsky priemysel v oblasti využitia a vývoja vyspelých technológií v priebehu desiatich rokov žiadnu rolu," varovala autorka štúdie Claudia Funkeová z McKinsey.
Spoločnosť skúmala budúcnosť podnikov z oblasti dátových komunikácií, obrany, softvéru, zábavnej elektroniky, počítačových služieb, polovodičov, medicínskych systémov a leteckej dopravy. Len v málo oblastiach vyspelých technológií patrí ešte Európa k medzinárodnej elite. Darí sa jej to pri leteckom priemysle, kde z Európy pochádza osem z 20 najúspešnejších podnikov (napr. EADS, Thales, Rolls-Royce či Dassault Aviation).
Dobrú pozíciu majú ešte podniky v oblasti mobilnej a dátovej komunikácie, horšie je to pri softvéri, zábavnej elektronike alebo polovodičoch. V iných priemyselných sektoroch je situácia lepšia, celkovo tri z každých desiatich významných firiem vo svete sú európske. V oblasti moderných technológií však svetovému trhu jednoznačne dominujú Spojené štáty, kde pôsobí viac než polovica najúspešnejších high-tech podnikov.
Podobný obraz ponúka aj porovnanie výdavkov na výskum a vývoj. Kým Spojené štáty investovali v roku 2003 do tejto oblasti 268 miliárd dolárov, Európania len 189 miliárd. Európu navyše dobieha aj Čína, ktorá v roku 1991 investovala do výskumu a vývoja len desatinu toho, čo Európa, ale v roku 2003 už 43 percent európskych výdavkov. Takisto pri patentoch sú USA s takmer 50 percentami prihlášok ďaleko pred európskou konkurenciou.