SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Načo bude hladným v Afrike internet?

Je ťažké uveriť, že 19 žiarivých počítačov s LCD obrazovkami by malo pomôcť tejto malej komunite v Južnej Afrike, kde ľudia denne bojujú s chudobou, hladom, AIDS a negramotnosťou. Napriek tomu americký počítačový gigant Hewlett-Packard a juhoafrický ...

Obrovský boom mobilnej komunikácie v rozvojovom svete nikto neočakával. FOTO - REUTERS

Je ťažké uveriť, že 19 žiarivých počítačov s LCD obrazovkami by malo pomôcť tejto malej komunite v Južnej Afrike, kde ľudia denne bojujú s chudobou, hladom, AIDS a negramotnosťou. Napriek tomu americký počítačový gigant Hewlett-Packard a juhoafrický prezident Thabo Mbeki propagujú dedinku Dipichi ako príklad toho, ako môžu informačné technológie podporiť rozvoj najchudobnejších regiónov.

Prekonanie takzvanej digitálnej priepasti v Afrike sa stalo populárnou mantrou v čase amerického technologického boomu v 90. rokoch. Mnohé narýchlo budované počítačové centrá v mestách však zostávali nevyužívané a prvotné nadšenie darcov rýchlo opadlo.

Skeptici sa pýtajú: načo je počítač človeku, ktorý je hladný, príliš chudobný na to, aby mohol poslať deti do školy, alebo umiera na AIDS? Napriek tomu dnes mnohé veľké firmy znova masovo investujú v Afrike a presadzujú nové technológie ako liek na choroby tohto regiónu. Podľa spoločnosti HP projekt v Dipichi jednoznačne vytvára nové pracovné miesta, zlepšuje prácu farmárov aj vzdelanie obyvateľov.

"Zachránil som jednému človeku život po uštipnutí hadom, pretože som sa z počítača naučil, ako podávať prvú pomoc," hovorí Rosina Ledwaba, 39-ročný dedinčan starajúci sa o ženu a päť detí.

Hneď vedľa maringotky s počítačovou učebňou Viviane Marakalalová hrdo ukazuje dedinskú zeleninovú záhradu plnú kapusty. Skupina miestnych žien ju založila po tom, ako sa zo špeciálneho počítačového programu naučili, ako vybudovať efektívny zavlažovací systém. "Nikdy predtým som počítač nevidela, ale teraz ho už viem používať," hovorí 27-ročná Viviane. "Pozreli sme sa doň a povedal nám v našom jazyku, ako lepšie využiť našu vodu."

Podľa Miriam Segabutsovej, jednej zo šéfov projektu, síce počítačová gramotnosť na prvý pohľad nevyzerá ako najvhodnejšia priorita pre kontinent sužovaný chorobami a hladom, ale v skutočnosti môže ľuďom výrazne zlepšiť životy. "Nejde o vyučovanie práce s počítačom kvôli počítačom, ide o spôsob, ako k ľuďom, dostať informácie, ktoré potrebujú," povedala agentúre Reuters.

Mobily zmenili Afriku

Technológiou, ktorá najvýraznejšie pomáha najchudobnejším, sú mobilné telefóny. Tisícky afrických farmárov či rybárov sú totiž zrazu schopní rýchlo zisťovať ceny v rôznych mestách, prestávajú byť takí odkázaní na sprostredkovateľov a tovar predávajú oveľa výhodnejšie.

Šéf asociácie predajcov z trhu v Nairobi tvrdí, že mobil mu ročne ušetrí štyri až šesť týždňov času, ktorý predtým trávil cestovaním medzi Keňou a Tanzániou a vyhľadávaním čerstvého tovaru. "Namiesto predtým najúnavnejšej časti práce stačí urobiť zopár telefonátov," hovorí 61-ročný obchodník Wilson Kuria Macharia.

Mobilných telefónov je dnes už v Afrike trikrát viac ako pevných liniek - takú dôležitú úlohu nemajú nikde inde na svete. Na kontinente žijú tisícky ľudí, ktorí si zarábajú na živobytie len nákupom mesačných paušálov na telefonovanie, ktoré potom po minútach predávajú susedom - sú tak často jediným komunikačným kanálom na miestach, kde neexistujú nijaké pevné telefónne linky.

Mobilné telefóny pripevnené na slonoch či iných zvieratách sa na čiernom kontinente bežne používajú aj na sledovanie ich pohybu, majitelia tak už zvieratá nemusia prácne vyhľadávať v džungli.

Mobily slúžia aj humanitárnym pracovníkom na sledovanie stavu pacientov trpiacich na AIDS v odľahlých oblastiach.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.