Na druhom globálnom summite OSN o informačnej spoločnosti bolo minulý týždeň uzavretých viac než 200 rôznych dohôd o tom, ako zabezpečiť chudobnejším krajinám lepší prístup k informačným technológiám. Pozornosť sveta však k stretnutiu prilákal najmä spor medzi USA a zvyškom sveta o to, kto má mať v rukách dohľad nad systémom internetových adries. K žiadnym zmenám však zatiaľ nedôjde - štáty sa dohodli, že o probléme budú diskutovať, všetky právomoci však naďalej zostanú Američanom.
Kto sľúbi viac
Podľa účastníkov nastal na summite pokrok vo všeobecnom prijatí myšlienky, že informačné technológie môžu pomôcť chudobným krajinám vymaniť sa z biedy. Vyspelé štáty sa však nezaviazali k žiadnej novej konkrétnej pomoci. "Len sľubujú a sľubujú a sľubujú, a ani toto nesľubujú prvýkrát," komentoval to pre agentúru AP telekomunikačný konzultant Diallo Mohamadou zo Senegalu. "V roku 2000 sľúbili, že pripoja všetky vidiecke sídla v Afrike na internet. Po piatich rokoch sa stále neudialo nič."
Najviditeľnejším projektom bol odvážny plán Johna Negroponteho z americkej MIT, ktorý prvýkrát predstavil prototyp "stodolárového laptopu" - do konca budúceho roka by chcel miliónom takýchto prístrojov zaplaviť krajiny tretieho sveta.
Investori predviedli aj zariadenia ako e-mailový terminál poháňaný solárnou energiou a firmy ako Microsoft oznámili uvoľnenie ďalších prostriedkov na podporu digitálnej gramotnosti v rozvojových štátoch.
Do Digitálneho fondu solidarity OSN však z pokladníc jednotlivých štátov pribudlo len necelých osem miliónov eur.
Súboj o kontrolu internetu
Najkontroverznejšou témou summitu bola žiadosť veľkej skupiny najmä rozvojových štátov, ktoré však podporila aj Európska únia, aby sa Spojené štáty podelili o časť kontroly nad systémom internetových domén. Ten dnes kontroluje organizácia amerického ministerstva obchodu (O spore sme informovali 5. 10.: pc.sme.sk/c/2410074/ ).
Politici len niekoľko hodín pred stretnutím dospeli k dohode, že systém zostane fungovať bez zmien, na pôde Medzinárodnej telekomunikačnej únie však vznikne fórum, kde budú zástupcovia vlád diskutovať o správe internetu, ale aj o spame a iných technologických otázkach.
Dohodu obe strany s pôvodne úplne nezlučiteľnými názormi prezentovali ako svoje víťazstvo. "V dokumente nie je vôbec nič nové," povedal šéf americkej delegácie David Gross. USA zásadne odmietli myšlienku zveriť kontrolu OSN, kde majú zastúpenie aj krajiny snažiace sa o jeho cenzúru.
"Môžete povedať, že zatiaľ sme situáciu zakonzervovali, ale to neplatí pre budúcnosť," vyhlásil zasa Bernd Pfaffenbach z nemeckého ministerstva ekonomiky, podľa ktorého je terajšia dohoda základom pre možný budúci medzinárodný dohľad nad internetom.
Autor: tb