SME
Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Brothers in Arms: Earned in Blood - datadisk alebo pokračovanie?

Ubisoft skúša na hráčov rôzne triky. Najprv odstránil z pokračovaní svojich hier čísla, ďalej zrušil datadisky a nahradil ich „pokračovaniami“ či „ďalšími kapitolami“. Ubisoft asi vie, čo robí a nech už má k tomu akékoľvek dôvody, rovnakú stratégiu použív

Ubisoft skúša na hráčov rôzne triky. Najprv odstránil z pokračovaní svojich hier čísla (séria Splinter Cell, Prince of Persia, Ghost Recon), ďalej zrušil datadisky a nahradil ich „pokračovaniami“ či „ďalšími kapitolami“. Takéto označovanie môže menej znalých hráčov v hernom obchode dokonale zmiasť. Ubisoft asi vie, čo robí a nech už má k tomu akékoľvek dôvody, rovnakú stratégiu používa aj v prípade novej vojnovej série Brothers in Arms. Namiesto dvojky za logom nájdete len podtitul Earned in Blood.

Skryť Vypnúť reklamu

Tiež sa vám to zdá divné? Brothers in Arms: Road to Hill 30, úspešný prvý diel, sme predsa hrali len pred pár mesiacmi (v marci, ty prilba deravá!) a už tu máme pokračovanie? Naozaj sa nebavíme o lacnejšom datadisku, ale – podľa vydavateľa - o plnohodnotnej dvojke a samozrejme za plnohodnotnú cenu. Každému ostrieľanejšiemu veteránovi musí byť hneď jasné, že za tých 6 mesiacov od vydania jednotky nemohli autori vymyslieť veľa nového. Prečo by ste sa vlastne mali zaujímať? Keď je tu Call of Duty 2...

Dôvodov máte hneď niekoľko. Za prvé, Brothers in Arms je o úplne niečom inom ako Call of Duty 2 (CoD2) a obsahuje všetko, čo vám v posledne menovanej hre chýbalo. Za druhé, ak ste hrali jednotku, viete, že sa jedná o perfektnú zábavu a pokračovanie prináša rovnakú porciu s niekoľkými vylepšeniami. Za tretie, nebuďte nároční! Čo viac by ste chceli za taký krátky čas? Ak ste si zamilovali unikátny herný štýl, ktorý priniesla Road to Hill 30, Earned in Blood vám poskytne to isté a ešte o niečo viac. Napríklad vylepšený multiplayer. 

Skryť Vypnúť reklamu

          

To čo v Call of Duty 2 citeľne chýba - prepracovaný príbeh a postavy – nájdete v oboch hrách Brothers in Arms. Vývojári zvolili zaujímavý prístup k príbehu a v Earned in Blood prežívate sčasti tie isté udalosti ako v jednotke, ale z pohľadu nového hrdinu, Joea „Reda“ Hartstocka. „Red“ je kvôli farbe vlasov. Ak vám teraz niekde hlboko v pamäti cvaklo, že ste to meno už niekde počuli, máte pravdu. Red bol jedným z vašich spolubojovníkov, keď ste ako Matt Baker, dobýjali Hill 30 v prvom Brothers in Arms. Celý príbeh je pritom pospájaný retrospektívnym rozhovorom vojnou zničeného Joeoa Hartstocka s vyšším dôstojníkom výbornými in-game filmíkmi.

Na city vám zahrá fakt, že prežívate osudy skutočných vojakov. Spoznáte ich mená, kamarátstva, prečítate si ich listy mame, vzájomnú korešpondenciu rodičov mŕtvych vojakov, a niektorých spolubojovníkov uvidíte na dobových fotografiách. Počas misie s nimi môžete dokonca prehodiť zopár slov. Keď vám v Brothers in Arms zomrie kolega, pekelne to zamrzí. V CoD2 len mávnete rukou alebo, a to skôr, ani si nevšimnete. Všetkých 10 misií je pritom vytvorených podľa autentických zápisov udalostí spred 60 rokov. Vývojárom z Gearboxu sa takto podarilo vytvoriť výborný recept na hlbší herný zážitok a emocionálny náboj, ktorý vám umožní lepšie pochopiť, aká hrozná je skutočná vojna.

Skryť Vypnúť reklamu

Celistvý príbeh má na druhej strane aj tienisté stránky. Earned in Blood sa odohráva na malom území vo Francúzsku a celá hra je tým pádom dosť jednotvárna. Najmä ak ju porovnáme s obrovskou variabilitou misií v Call of Duty 2, ktorá trikrát vystrieda svetové bojiská. Našťastie je tu dôležitý prvok taktiky a možnosť priamo zadávať príkazy členom vašej jednotky. Takže vám nakoniec ani nenapadne sťažovať sa na monotónnosť prostredia.

Práve vďaka jednoduchému príkazovému systému a nutnosti takticky uvažovať bol Brothers in Arms: Road to Hill 30 výnimočný. Tí, čo ste s hrou mali tú česť, nemá zmysel vysvetľovať princípy v Earned in Blood, pretože zostali úplne rovnaké. Pre neskúsených „bažantov“ ho radšej zopakujeme. K dispozícii máte zväčša jednotku o piatich vojakoch (niekedy aj s tankom), pričom dvaja slúžia na ostreľovanie nepriateľa z diaľky a zvyšok na jeho likvidáciu. Každý nepriateľ má nad hlavou červený kruh, ktorý slúži ako ukazovateľ jeho schopnosti presne strieľať. Kým je červený, nepriatelia sú pekelne presní. Keď po nich začnete páliť, nepriateľ sa dostáva od úzkych a červenú pomaly strieda šedá. Vtedy je nepriateľ najmenej schopný presne strieľať. Práve ten moment musíte využiť na jeho likvidáciu. Možno to znie na akčnú strieľačku zložito, ale vďaka jednoduchému myšoidnému systému zadávania príkazov si tento spôsob boja zamilujete.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľkým plusom pre hru sú rôzne bonusové materiály o druhej svetovej, vývoji hry či ďalšie podrobnosti o hlavných hrdinoch. Po každej splnenej misii sa vám odomkne nový bonus. Každá ponúka až štyri rôzne, avšak záleží na akej náročnosti hráte. Na „normal“ sa vám odomkne vždy polovica z nich. V materiáloch Gearbox okrem iného prezentuje svoju až maniakálnu posadnutosť historickou autentickosťou všetkého. Preto ak chcete vidieť, ako vyzerali napríklad budovy z hry v minulosti a ako vyzerajú dnes, určite sa nezabudnite pozrieť do položky Extras v hlavnom menu

           

GRAFIKA 8 / 10
V položke vizuálneho spracovania Brothers in Arms: Earned in Blood jednoznačne zaostáva za moderným enginom CoD2. Holt, grafický engine má už svoje roky a pôvodne je hra určená pre zastaraný hardvér Xboxu na rozdiel od next-gen grafiky Call of Duty 2. S Road to Hill 30 je si hra podobná ako vajce vajcu. Možno ak sa budete veľmi snažiť postrehnete nejaké tie ostrejšie textúry a podobné detailíky. Za tých 6 mesiacov od vydania prvej hry sme ani nič iné nečakali. Napriek tomu však hra vyzerá veľmi dobre a čo je dôležité, svižne pobeží aj na starších mašinách.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 9 / 10
Už vyššie sme spomínali, že ovládanie je dokonale jednoduché a kópiou toho z Road to Hill 30 . Shiftom si prepínate, či chcete útočný alebo ostreľovací tím, pravým myšítkom zadeľujete úlohy. Ak ukážete na nepriateľa, znamená to, samozrejme, paľbu. Ak ukážete na zem za padnutým stromom, vaši vojaci sa tam rýchlo presunú a sami si už nájdu najbezpečnejšie miesto pred nepriateľskou paľbou. Stále geniálne jednoduché. Dokonalý prehľad o bojisku získate stlačením V-éčka. Vtedy kamera vyletí do vtáčej perspektívy a vy sa môžete rozhodnúť, aký bude ďalší krok. Interface je bezchybný, len si naň chvíľku musíte zvykať. Najmä ak ste tesne predtým dohrali CoD2.

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Earned in Blood sa hrá presne tak isto, ako prvý Brothers in Arms. To je jeho najväčšie plus a mínus zároveň. Spustíte na nepriateľa paľbu a so zvyškom jednotky sa mu snažíte dostať za chrbát, odkiaľ ho pohodlne zlikvidujete. Na pohľad jednoduchý koncept ale v reáliách hry stále veľmi zábavný. Napriek tomu, že ste to isté robili pred pol rokom.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak však chceme byť fér, musíme vývojárom uznať, že sa do hrateľnosti snažili pridať aj novinky. Dizajn levelov je tentokrát o niečo akčnejší, pretože viac času strávite v ruinách miest a dediniek, kde sa zvádzajú tuhé boje o každý meter. Ste oveľa bližšie k nepriateľovi, keď je medzi vami iba polozborený plot. Prestrelky sú tak tuhšie.

Zabudnite na štýl super hrdinského boja z Call of Duty 2. Tu by ste sa ďaleko nedostali. Každý nasledujúci krok si treba aspoň trochu premyslieť, inak za to zaplatíte životom vy alebo vaši druhovia. Verte mi, že hrať Brothers in Arms sám ako prst je v pokročilejších štádiách hry dosť nereálne. 

          

MULTIPLAYER 9 / 10
Hra po sieti v prvom diele bola tak trochu chudobná príbuzná v porovnaní s konkurenciou, aj keď sa jednalo o kvalitnú zábavu. Vývojári si to uvedomili, v pokračovaní nenechali nič na náhodu a okrem starých MP máp a módov predstavili pefektné nové skirmish módy. Máme tu možnosť kooperatívnej hry všetkých singleplayerových misií, ďalej obranu pred nekonečnými prúdmi nepriateľov či časovo ohraničený útok, keď za každý „kill“ získate pár sekúnd k dobru. To však nie je všetko a pre skutočne vytvrdlých veteránov je tu mód Tour of Duty. Prejdite 5 misií bez zomretia a máte ho! Skirmish módy si dokonca môžete zahrať aj sami. Multiplayer dobre kompenzuje nedostatok noviniek v singleplayeri. S ním vám Earned in Blood vydrží veľmi dlho.

Skryť Vypnúť reklamu

ZVUKOVÉ EFEKTY 9 / 10
Pri hrách takéhoto kalibru sme rozmaznaní špičkovou kvalitou ozvučenia a Brothers in Arms toto pravidlo neporuší. Zbrane znejú dokonale - a ako inak než – autenticky. Nemci pokrikujú vo svojej rodnej reči, vaši „bratia v boji“ sú tiež perfektne nahovorení. Na rozmanitosť hlášok z CoD2 bohužiaľ nemajú. Zvýrazniť treba najmä výborný herecký výkon hlavného hrdinu. Pri rozprávaní jeho príbehu máte pocit, že ten chlap prežil peklo na zemi.

HUDBA 7 / 10
Po hudobnej stránke nám hra trochu zaostáva. Asi to bude tým, že jej je máličko. Nejakú smutnú melódiu si vypočujete v menu, pri loadovaní a pozeraní odomknutých bonusov. To je všetko, žiadne dramatické orchestrálky na konci splnenej misie.

NÁROČNOSŤ & UMELÁ INTELIGENCIA 9 / 10
Po rýchlom a v zásade jednoduchom Call of Duty 2 som bol až prekvapený ako často v Earned in Blood zomieram. Chvíľku mi totiž trvalo, kým som prepol na taktické uvažovanie. V hre takisto neexistujú lekárničky, ani žiadna samoregenerácia. Musíte si vystačiť so životom, čo ste dostali na začiatku misie. Automatický save je k dispozícii iba zriedka, takže občas zažijete napínavé chvíle. Vývojári boli na hráčov dokonca takí dobrí, že po niekoľkých neúspešných reloadoch im hra poskytne možnosť ozdravenia a oživenia padlých členov jednotky. Mnohokrát som za tento systém ďakoval, na druhej strane znižuje emotívnosť hry, keď viete, že mŕtveho kamaráta si aj tak za chvíľu oživíte.

Skryť Vypnúť reklamu

Už na strednej náročnosti je hra v niektorých momentoch tuhá ako vojenská podrážka. Spôsobené je to vylepšenou a najmä agresívnejšou umelou inteligenciou nepriateľov. Tí sa tentokrát nenechajú len tak dobehnúť a sami často menia pozície, aby ste sa im nemohli dostať za chrbát. V pôvodnej hre sa nepriateľskí vojaci len málokedy hýbali. Pozitívum, za ktoré som vývojárov preklínal. 

          

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8 / 10
Brothers in Arms: Earned in Blood je rovnako unikátny herný zážitok ako pred pol rokom v Road to Hill 30. Aj keď ste to už hrali, budete sa stále výborne baviť. Emotívne prerozprávaný príbeh a prepracované postavy vás vtiahnu do hry ako po prvýkrát. Tých zopár vylepšení, o kúsok krajšia grafika a agresívnejšia umelá inteligencia však nie sú dostatočným dôvodom na to, aby sa hra predávala za cenu novej hry. Preto len 4 hviezdy. Ak však fičíte na hre po sieti, kľudne si tú polovicu pripočítajte.

Skryť Vypnúť reklamu

Nakoniec ešte rozriešenie hlavolamu: Brothers in Arms alebo Call of Duty? Ja odporúčam oboje, pretože každá ponúka výborný a úplne odlišný herný zážitok. Ak by ste si však museli vybrať, zamyslite sa nad tým, čo máte radšej – (1) dokonale vyzerajúcu akciu a nič len akciu alebo (2) prepracovanejšiu hrateľnosť s taktickým uvažovaním a príbehom. Ak ste typ jedna, berte Call of Duty, ak typ dva, Brothers in Arms je pre vás to pravé.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Richard Sulík
Ppremiér Igor Matovič (vpravo) a minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Premiér Igor Matovič.
Komentár Tomáša Prokopčáka

Jedna zlá a dve dobré správy o novej vakcíne

Očkovanie je jeden z najúžasnejších objavov ľudstva.

Tomáš Prokopčák.

Neprehliadnite tiež

Čína vyslala na Mesiac sondu, má priniesť vzorky z jeho povrchu

Vzorky z prirodzenej družice Zeme prinesie sonda po vyše 40 rokoch.

Štart čínskej sondy Čchang-e 5.

Test: iPhone 12 mini je dokonalý malý smartfón

Je malý, výkonný a robí skvelé fotky.

Ľadovce na Mount Evereste sa zmenšujú, v snehu našli mikroplasty

Himaláje sú z klimatického a ekologického hľadiska málo preskúmanou oblasťou.

Čakanie v rade na vrchol Mt. Everestu 22. mája tohto roku.

V Pompejach našli zachované pozostatky dvoch ľudí (fotogaléria)

Vedci sa domnievajú, že išlo o otroka a bohatšieho muža.

V Pompejách našli zachovalé pozostatky dvoch ľudí.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vianočnú edíciu kávy Starbucks tento rok kúpite už aj v obchode
 2. Investície s fixným ročným výnosom 5,5 % - 8 %
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 4. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 5. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 6. Neberieme štúdium športovo, ale športujeme
 7. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 8. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME
 9. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe
 10. Mercedes-Benz EQV je elektrické riešenie všestranného vozidla
 1. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 2. Get our subscription and support the Online Charity Auction
 3. Ako overiť či máte aktívny druhý pilier?
 4. Kurzarbeit – then, now and tomorrow
 5. Fanshop HC Košice prichádza s novinkami
 6. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 7. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe
 8. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 9. Vianočnú edíciu kávy Starbucks tento rok kúpite už aj v obchode
 10. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 30 632
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 565
 3. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 10 004
 4. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 9 393
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 303
 6. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 988
 7. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 972
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 796
 9. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 8 661
 10. Ako nahradiť fosílne palivá geotermálnou energiou? 8 564