HP OfficeJet Pro K550 - šprintér pre foto i kanceláriu

Ak tlačiť, tak rýchlo a lacno. OfficeJet Pro K550 zaiste nie je lowendovou atramentovou tlačiarňou pre domácnosť, kde pri príležitostnej tlači nerozhoduje čas ani peniaze. Dvojnásobná rýchlosť v porovnaní s farebnými laserovými tlačiarňami a až o tretinu

nižšie náklady hovoria skutočne za seba.

Už na prvý pohľad upúta robustné, masívne telo, ktoré je optimalizované pre vysoké mesačné zaťaženie a odolnosť v kancelárskom prostredí. Hrubé plasty a pevný oceľový rám chránia jemnú mechaniku precízneho tlačového systému a pritom používateľovi poskytujú priestor pre manipuláciu bez prílišnej jemnosti a trpezlivosti. Konštrukcia berie ohľad na ergonómiu použitia na pracovisku a úsporu miesta na pracovnom stole. Je však zrejmé, že ide o tlačiareň ktorá obslúži nielen jednotlivca, ale kompletnú malú pracovnú skupinu.


FOTO - MILAN GIGEL

Kým telo tlačiarne je štandardne osadené jedným tlačovým zásobníkom, vstupná mechanika posunu papiera počíta s dvoma zdrojmi tlačových médií. Modely obsahujúce v modelovom značení písmenko "t" (tray) prichádzajú na trh so sekundárnym zásobníkom papiera, ktorý sa osadzuje pod telo tlačiarne. Kým v jednom zo zásobníkov bude vložený fotopapier alebo predtlačené formuláre, v druhom môže byť kancelársky papier. Výhodou je, že pred tlačovou úlohou nemusíte vstať zo stoličky, aby ste vložili typ papiera, ktorý chcete použiť. Kým vstavaný zásobník papierov obsiahne celkovo 250 listov papiera, do sekundárneho zásobníka vložíte ďalších 350 hárkov.


FOTO - MILAN GIGEL

Tlačiareň je na prídavnom vstupnom zásobníku nezávislá, takže v prípade jeho poruchy môže tlačiareň zostať na svojom mieste - v kancelárii. Prehľadný systém zarovnávania tlačových médií umožňuje pracovať s variabilnou škálou formátov bez toho, aby ste sa museli obávať že sa pokrčia alebo nebudú zavedené kolmo. Tradičným nepriateľom podávacieho mechanizmu je však prach, takže pravidelná priebežná údržba nie je na škodu.


FOTO - MILAN GIGEL

Výstupný tlačový zásobník je vybavený teleskopickou plošinou, ktorú je možné podľa potreby prispôsobovať formátu médií. Zasúvateľnosť redukuje priestorové požiadavky v prípade že sa s tlačiarňou nepracuje. "Nos", ktorým je vybavené na pánte osadené čelo, zabraňuje skĺznutiu výtlačkov na podlahu. Keďže tlačiareň je za minútu schopná vychŕliť až neurveriteľných 37 čiernobielych výtlačkov, vždy oceníte výstupnú kapacitu, ktorá dosahuje až 150 listov.


FOTO - MILAN GIGEL

Centrálna časť dopravného mechanizmu pre tlačové médiá je rovnako modulárna ako vstup. Pri štandardnej konfiguácii je tlač jednostranná, pretože dopravný mechanizmus je vybavený iba prítlačným mechanizmom.


FOTO - MILAN GIGEL

Akonáhle však do hry vstúpi komplikovanejšie súkolesie vybavené valcovými posuvnými telesami, používateľ je obohatený o možnosť automatickej duplexnej (obojstrannej) tlače. Otočenie tlačového média po vytlačení prvej strany zaistí mechanizmus tlačiarne automaticky a tak je možné ušetriť pri mnohostranových dokumentoch na tlači až takmer 50 percent nákladov. Modely vybavené duplexnou jednotkou majú za číslom pridané písmenko "d" (duplex).


FOTO - MILAN GIGEL

Daňou obosjtrannej tlače sú však vyššie priestorové náklady. Duplexná jednotka z tela tlačiarne vytŕča, takže je potrebné počítať s väčšou hĺbkou systému.


FOTO - MILAN GIGEL

Plastová mechanika tlačiarne je pripravená na vysokú záťaž. Výrobca kalibroval mechanickú časť tlačiarne na 7500 strán vytlačených mesačne, čo zodpovedá potrebám menších pracovných skupín v administratíve. Mechanizmus má pomerne tichý chod a vibrácie prenášané na stôl nepresahujú úroveň útlejších tlačiarňových systémov. Všetko sa však odvíja od kvality výtlačkov a rýchlosti, ktorú zvolíte.


FOTO - MILAN GIGEL

Tlačový mechanizmus je postavený na technológii atramentov Vivera. Na vozíku sú osadené dve tlačové hlavy, z ktorých každá spracováva dve farebné zložky. Atramenty sa do systému vkladajú vo forme zásobníkov pre štyri základné odtiene modelu CMYK. Tlačová hlava má rozlíšenie 1200 DPI a na jeden priechod dokáže vykresliť plochu so šírkou viac ako 2 centimetre. Práve tu sa rodí rýchlosť tlače, ktorá dosahuje až 37 strán za minútu pri čiernobielych konceptoch a 33 strán za minútu vo farbe. Farebné atramenty majú kapacitu 1200 výtlačkov, pričom čierny atrament sa dodáva i vo forme vysokokapacitnej náplne s tlačovým objemom 2350 strán.


FOTO - MILAN GIGEL

Tlačové zásobníky však nie sú iba "bandaskou" na atrament, ale obsahujú aj čip, ktorý pomáha lepšie vyčísliť zostávajúcu kapacitu atramentu.


FOTO - MILAN GIGEL

Oddelené tlačové zásobníky umožňujú lepšie využiť spotrebný materiál obzvlášť v prostrediach, kde je typickým problémom nadmerné používanie niektorého základného odtieňa. Atramenty Vivera sú vyvinuté tak, aby si výtlačky svoju farebnosť udržali po dlhú dobu, pričom technológia ColorLok zaisťuje vodeodolnosť.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak však chcete využiť výhody rýchlej tlače, musíte použiť papiere, ktoré sú schopné rýchlo absorbovať použitý atrament. V hre sú teda tradičné kancelárske papiere. Čím je povrch lesklejší, tým pomalšie atrament zasychá a pri rýchlej tlači sa môže stať, že sa výtlačky rozmažú - to je však skôr otázka experimentovania ako každodennej tlače. Bežný kancelársky papier je pre rýchlu tlač vhodným médiom.


FOTO - MILAN GIGEL

Tlačiareň je vybavená vysokopriepustným rozhraním USB 2.0, pričom dostupné je i káblové ethernet rozrhanie (n) či variant s WiFi rozhraním realizovaným formou USB modulu (w). Sieťová funkcionalita prospieva nasadeniu v pracovných skupinách, pričom WiFi rozhranie dokáže prenášané dáta zabezpečiť technológiou WPA. Napájací zdroj je súčasťou zariadenia, takže pri jeho poruche je potrebné do servisu odoslať kompletnú tlačiareň.


FOTO - MILAN GIGEL

Čelný panel je pre rýchly prístup vybavený tlačidlami, ktoré však vďaka prepracovaným ovládačom možno nikdy nepoužijete. Výhodou však je, že obsluha tlačiarne i bez počítača vždy vie, aký spotrebný materiál je potrebné vymeniť. Optická indikácia je prítomná pre výmenu oboch hláv, doplnenie papiera i výmenu zásobníka s atramentom. Pre každú farbu je osadená samostatná LEDka.


FOTO - MILAN GIGEL

Inštalácia tlačiarne je bezproblémová a inštalačný sprievodca počíta okrem USB pripojenia i so sieťovými variantami. S trochou skúseností a intuície tlačiareň naištaluje i koncový používateľ bez technických skúseností a zdatností. Prehľadný ovládač umožňuje presne navoliť kvalitu výstupu, voliť vstupný tlačový zásobník a pomôcť používateľovi pri výbere optimálnych nastavení. Pre správcov je dostupné web rozhranie pre konfiguráciu acentrálnu správu, pričom nechýbajú ani nástroje pre objednávky spotrebného materiálu. Všetko je navrhnuté tak, aby pri hromadnom nasadení nemusel správca obchádzať pri každej úlohe všetky zariadenia fyzicky.

Tlačiareň po inštalácii okrem rýchlosti tlače neprináša žiadne nečakané prekvapenia. Do hry nevstupujú žiadne nečakané komplikácie a na všetkých prvkoch vidno, že výrobca pri vývoji využil všetky skúsenosti a ohlasy z predchádzajúcich modelov tlačiarní. Kvalita čiernobielych výtlačkov svojou ostrosťou a kresbou dosahuje bez problému kvalitu laserovej tlače, pričom vodeodolný atrament po zaschnutí nestráca na svojej sýtosti ani vo vlhkom a mokrom prostredí. Farebné výtlačky sú sýte, majú jasne definované farby a prirodzené kontrasty sú jasne oddelené od ostrých línií. Fotografická tlač dosahuje vysokú úroveň, štvorfarebný tlačový model je však v jemných odtieňoch a prechodoch znateľný. Tlačiareň má však omnoho vyšší grafický potenciál, ako vyžaduje kancelárska grafika. Pozornosť však tereba upriamiť na rýchlosť tlače. Tá pri štandardnej kvalite dosahuje 16 strán za minútu, pri maximálnej 5. Znamená to, že i keď sa upriamite na kvalitu výtlačkov, budete ich mať pripravené skôr, ako ste zvyknutí.

Kancelársku tlačiareň HP OfficeJet K550 je možné hodnotiť ako robustný systém, ktorý je schopný odolať každodennému nešetrnému náporu anonymných používateľov kancelárie, ktorý prekvapí rýchlosťou tlače a nízkou nákladovosťou. Centralizovaná správa je vďaka zabudovanému webserveru a rozhraniu pre správu hračkou, pričom vždy je jasný prehľad o vyťaženosti a zásobe spotrebného materiálu. Sieťová konektivita vrátane bezdrôtovej, vysoká kapacita vstupných zásobníkov a duplexná jednotka pre obojstrannú tlač dopĺňajú komfort ponúkaný ovldádačmi. Prehliadnuť netreba ani oddelené tlačové zásobníky a dvojicu hláv, ktoré s atramentami Vivera zaisťujú vysokú kvalitu výtlačkov a ich vodeodolnosť.

Hodnotenie:

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

SVET

Čoho sa boja ľudia v IT aj robotníci tak, že volia populistov?

Musíme sa zbaviť delenia na nás a Brusel.

KVÍZ

Ako dobre poznáte pravidlá slušného správania?

Otestujte svoje vedomosti z etikety a protokolu.

Neprehliadnite tiež

Drobné prepeličky môžu pomáhať v boji proti rakovine

Vedecký výskum na zvieratách vždy bol a aj bude otázkou rôznych názorov. Výskum na vtáčích vajciach a embryách však prináša nové rozmery.

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory. Jedným z nich je aj bioinformatika.

TECH_FM

Odhalili, prečo sú veľryby také obrovské

Gigantizmus veľrýb bol dlho záhadou. Už nie je.

Vzdali sa ropy, ponúknu tenisky z morských rias

Nerozpadnú sa po jednom daždi, nový materiál je určený na štandardné použitie.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 878
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 14 749
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 12 120
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 749
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 472
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 665
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 404
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 632
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 3 847
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 795