SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Prison Tycoon - pôjdeme do väzenia

Dnešný svet sa nezmieta v anarchistickom chaose, všade vládne zákon a poriadok. Idylka je narušená nami samými, ľuďmi. Ak je niečo zakázané, vždy sa nájde niekto, kto porušuje dané pravidlá. Málokoho vystraší pohrozenie prstíkom, preto je jediným riešením

väzenie.

A my budeme spravovať práve jedno z týchto sociálnych zariadení financovaných štátom. (Niekedy si až vravím, aby som spáchal nejaký ten trestný čin, podmienky v base vyzerajú často lepšie ako ubytovanie na internátoch. Nebudem to však bližšie rozoberať, aby som sa náhodou neprebral s kudlou v chrbte.) Aby to všetko vyzeralo ešte príťažlivejšie, máme v názve slovíčko tycoon, čiže strategické hody podľa osvedčeného kľúča by mohli byť zaručené. Ono väznica nie je tradičné miesto pre stratégiu. Dokonca ani pre tycoon – obchodný dom, podmorský svet, automobilky a blabla; veď to všetko sú také „tradičné“ koncepty. V kútiku mysle mi stále leží spomienka na fenomenálnu hru Theme Hospital. Oh, srdiečko poskočí pri zábavnom budovaní nemocnice à la Bullfrog (firmička, ktorú založil P.Molyneux, ale po spapaní gigantom EA svoje rodné hniezdo opustil). Tak zábavné, tak hrateľné, tak prepracované. Teraz tu predo mnou tróni cd Prison Tycoon a hoci o hre toho veľa napísané nebolo, mohlo by ísť o výbornú záležitosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Veď si predstavte ako sa staráte o komplex väznice, staviate nové príbytky (nielen ako budovu, ale i vybavenie domčeka), sledujete väzňov, pričom vám nič nebráni vyvolať si tabuľku s informáciami o pánoch v oranžovom overale. Tie maličké postavičky predstavujúce ľudí, potrebujú aj papať, chcú oddychovať, dokonca niekedy aj pracujú, poctivo športujú a raz za čas navštívia nemocnicu. Obyvatelia vášho mestečka majú navyše rôznu minulosť, teda pykajú za iný trest a podľa toho sa odvíja ich snaha vyvolávať roztržky až bitky. Ostrejšie povahy vyťahujú nože (ííí ííí ííí) a krv nám strieka, mozgová hmota z hláv sa valí, kusy mäsa na zem padajú a dozorcovia sa snažia spraviť poriadok. Ranení ležia na ošetrovni a kolobeh života pokračuje ďalej. Po roku môžete dať niektorým pánom za vzorné chovanie milosť, dozviete sa koľko väzňov vám zdrhlo, a hlavne ako ste na tom s financiami. Holt, štátna kasa má tiež svoje dno.

Skryť Vypnúť reklamu

           

No povedzte, nevyzerá to chutnučko. Taká tradičná gameska, ktorú si pustíte počas nejakej tej reality show, pričom televíziu postupne nesledujete ani povestným jedným očkom. Ponárate sa hlbšie a do reality vás privedie až pohľad na hodinky – áno za tri hodiny vstávate, takže do postieľky sa už ani neoplatí ísť, kruhy pod očami budú tak či tak. Vyzerá to tak. Podľa tlačovej správy by sme si mali dať všetci nejaký rituálny tanec osláv. Veď sa prehryzieme cez to, že je to budget a nejako to prežijeme. Nie? Nie! Sprznený nápad ohavnou grafikou, minimálnou hrateľnosťou, priemerným ovládaním a neskutočnou nudou. To je tak v skratke Prison Tycoon.

GRAFIKA 3 / 10
Nežijeme v roku 123, a preto, keď už hra má obsahovať izometrický pohľad, požadoval by som adekvátne množstvo detailov, prehľadnosť a hlavne život. Je pekné, že môžeme kamerou otáčať, približovať ju – sakra, veď to je novinka, a teraz z toho spadneme všetci na zadok. Ha-ha. Šedé textúry síce zodpovedajú väznici, ale oku to lahodí ako prichádzajúca päsť. Viete, taká veľká od toho plešatého uja, čo je opitý, a hlavne agresívny. Pohroma. Keď už máme postavený steny budovy, môžeme do skeletu nahádzať aj samostatné objekty. Lenže všetko je tak príšerne sterilné, neprirodzené, až si začínam myslieť, že grafik mal svoje melancholické obdobie a všetko obliekol do hnusných a nevýrazných farieb. Textúry sú typicky budgetové – minimum detailov, ale účel plnia. Animácie oranžových machúľ (teda väzňov) nepotrebujú komentár, veď nejako sa to hýbe a z nadhľadu to môžeme považovať aj za chôdzu ľudí. Zoomovaním si však už tak dosť biedny zážitok pokazíte.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 5 / 10
V pravom hnáte držím myšku a s ňou som klikaním na ikonky všetko hravo zvládol. Teda až na počiatočné problémy s umiestňovaním väčších objektov. Rolovanie ponukou interiérových objektov je tak zábavné, až mi z toho zle prišlo. Prečo nemohol niekto roztiahnuť to pidi-menu na, povedzme 1/6 obrazovky, nech mám celú ponuku hneď na očiach. Nie, v mojom životopise zrejme stojí, že rád klikám na šípky v menu, než sa dostanem na požadovanú položku. V budovách si môžete zapnúť kamery, čo momentálne vyzerá ako riadna reklama na VyHolených (doslova, že áno:) a Malého Brata. Ak nemáte šmírovania dosť, môžete sledovať väzňov ako cvičia, pracujú, spinkajú... nuda.

HRATEĽNOSŤ 2 / 10
Môj pracovný stôl pripomína skladisko papierov, časopisov, reklamných letákov a, teraz pozor, našiel som tam aj zošit zo školy. Prázdny, ale mal som tam napísaný názov predmetu, tak tíško. A prečo to spomínam? Pri inštalácii alebo nudných hrách, ktoré nevyžadujú až takú námahu, či sú až príliš náročne – využívam výhody tohto organizovaného chaosu. Prison Tycoon mi otvoril oči a dal som si všetok neporiadok do richtigu. Ono sa totiž počas celého hrania, až na momenty, kedy hra spadne, nič nedeje. Všetko sa delí na dve fázy: mám prachy a nemám prachy. Keď mám niečo vo vrecku, postavím niektorú budovu z ponuky a zvýšim tak rating väznice. Postavím domček s postieľkami (rôzne stupne luxusu až po apartmány päť hviezdičkového hotela), jedáleň s čačanými stolíkmi, telocvičňu s činkami, basketbalové ihrisko, bejzbolové ihrisko alebo pridám lavičky na sedenie. Treba aj nemocnicu, do ktorej okrem lôžok môžeme nahádzať aj psychiatrické izbičky, kde naprávame zlých a kakaných ujov (ženy zrejme nekalé skutky nevykonávajú... rovnoprávnosť vo všetkom, kua). Ešte zopár kúskov sa tam nájde, ale nebudem recitovať manuál. Dôležitou budovou je totiž tzv. výrobňa, kam nacápete čo najviac výrobných liniek a zlodoši robošia. 

Skryť Vypnúť reklamu

             

Fajn, viete ako sa zachovať, keď práve nemáte prázdne vrecká. Lenže korunky sa rozkotúľajú behom chvíle a neviem, či som šafáril až tak zle, ale často ma postihol bankrot, a ja som nechápal prečo. Niekto zo mňa robil riadnu pipinu, ale budiš. Takže väčšinu času pozeráte na otrasnú grafiku, nudný priebeh dňa si môžete spríjemniť sledovaním bitky a nosením ranených preč z epicentra bojov. Paráda. Pár minút zábavy, a potom si už len vyberáte kúsky jedla z dutiny ústnej, okukávate pavučiny v rohoch izby alebo sa škriabete v obľúbenom otvore. A čo robí taký recenzent? Dá si šlofíka (nikdy nespite na stoličke, príšerne z toho bolí chrbát), prečíta si nejednu knižku, pozrie si niečo v telke. A popritom zúrivo premýšľa, čo napíše do recenzie na tak nudnú hru.

Skryť Vypnúť reklamu

Sledovanie kariet väzňov je zúfalé, pretože nič neobsahujú, tradičné štatistiky nie sú samozrejmosťou, proste nemáte čo robiť. V Theme Hospital ste mohli sledovať promenádovanie sa panáčikov po komplexe, kde bolo vidieť, že chorá panička vedela, prečo a kam ide. Tu máme masu idiotov, ktorí behajú hore dole.

MULTIPLAYER
Popoluška mala Juráška a Prison Tycoon nemá nikoho. Multiplayeru niet.

ZVUKOVÉ EFEKTY  2 / 10
Hovoreného slova si veľa neužijete, občas zaznie ruch, ktorý by som prirovnal k vrave v hypermarketoch. Pri bitkách je výkrikov viac (ako v hypermarketoch pri veľkých zľavách). Ale inak nič podstatné.

HUDBA 3 / 10
Do uška mi z reproduktorov znelo niečo na štýl country. Určite si dokážete predstaviť väzenské vybrnkávanie na gitaru. Muzika s danou tematikou sa do podobnej hry vcelku hodí, len by to chcelo bohatší repertoár.

Skryť Vypnúť reklamu

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA  2 / 10
V základnom menu si môžete vybrať z dvoch možností – misie alebo free hranie. Prvá ponuka zodpovedá úlohám, teda na začiatku úrovne dostanete zadanie a musíte ho splniť. Klasika. Druhá možnosť je tiež známou veličinou. Začínate na zelenej lúke/žltej púšti/hnedej... ehm... krajinke a sami staviate od začiatku svoje hniezdočko lásky. Pri prvej ponuke totiž už máte väčšinu budov postavených. Milé od tvorcov, že vám to utrpenie uľahčujú, nie? Možnosti hrania skrz-naskrz nudné a nezáživné, hracia doba sa preto počíta na minúty. Nemáte motiváciu spraviť niečo viac, nik vám nerobí napriek, príbehové misie sú veľkou neznámou. Ono to stačí nechať tak a nejako sa to spraví. Dobre, takto môžete variť vodu, ale nie hrať hru. Hra->hranie sa->zábava a to sa nerovná čučanie do blba. Náročnosť na herné skúsenosti minimálna, na vašu bdelosť maximálna.

Skryť Vypnúť reklamu

Umelá inteligencia je... má tam vôbec niekto/niečo AI? Panáčikovia sa pohybujú ako po riadnej dávke sedatív, mlátia sa ako chcú a hoci sa tvorcovia chvália mnohými typmi umelej inteligencie väzňov, mne všetci splývali do jedného obrovského stáda volov. Niektorí sú agresívnejší (v reči programátorov aggressivity=0 alebo 1) a to je vsjo. Dozorcovia sa snažia byť okamžite pri dôležitých veciach, ale ich path finding, čiže hľadanie cesty, je podobne biedne ako u väzňov. Ja vravím, že sú na sedatívach.

         

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 2 / 10
Fajn, je to budget, takže treba prižmúriť očko a dať autorom šancu. Tento pokus je však trefov pánu bohu do okien a nie do čierneho bodu v terčíku hrateľnosti. Do repertoáru „zábavných“ záležitostí, akými sú sledovanie svätej omše či magazín pre rybárov, môžeme pokojne zaradiť i Prison Tycoon. Trochu to naštve, veď nápad to bol zaujímavý, stačilo by zúfalo okopírovať Theme Hospital a len prispôsobiť detaily. Lenže nie, máme tu hnusné väzenie, kde všetci kapú nudou.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Experti nesúhlasia s Krajčího vyjadreniami o AstraZenece a posune očkovania

Tento týždeň príde o takmer päťtisíc dávok vakcíny od Pfizeru menej.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám ostáva, keď Fico slintá po moci a vláda sa háda?

Čoraz ťažšie sa rozlišuje, ktoré rozhodnutie smeruje k ochrane životov a ktoré je len zneužívaním dôvery občanov.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý sa opäť zatajuje. Buď porušil pravidlá, alebo Britov zavádzal

Na Slovensku pravidlá neporušil, v Anglicku to isté nie je.

Štefan Holý.

Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 1 909 nakazených, pribudlo 111 úmrtí (minúta po minúte)

Od začiatku pandémie zomrelo v súvislosti s covidom 3 637 osôb, vyliečilo sa 173 761 ľudí.

Plošné testovanie na Covid-19:Zdravotník odoberá vzorku.

Neprehliadnite tiež

Petržalský domov seniorov v Bratislave počas začatia očkovania zamestnancov a klientov v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) na prevenciu ochorenia COVID-19.
Podcast Klik

Klik: Ako vás na internete sledujú a čo s tým robiť

Čo všetko sa o vás môžu na internete dozvedieť.

Podcast Klik.

Rok 2020 bol jeden z najteplejších. Nepotreboval ani pomoc

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 4. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 7. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 8. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 25 113
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 18 465
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 874
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 344
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 648
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 848
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 783
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 721
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 445
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 956