SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Prison Tycoon - pôjdeme do väzenia

Dnešný svet sa nezmieta v anarchistickom chaose, všade vládne zákon a poriadok. Idylka je narušená nami samými, ľuďmi. Ak je niečo zakázané, vždy sa nájde niekto, kto porušuje dané pravidlá. Málokoho vystraší pohrozenie prstíkom, preto je jediným riešením

väzenie.

A my budeme spravovať práve jedno z týchto sociálnych zariadení financovaných štátom. (Niekedy si až vravím, aby som spáchal nejaký ten trestný čin, podmienky v base vyzerajú často lepšie ako ubytovanie na internátoch. Nebudem to však bližšie rozoberať, aby som sa náhodou neprebral s kudlou v chrbte.) Aby to všetko vyzeralo ešte príťažlivejšie, máme v názve slovíčko tycoon, čiže strategické hody podľa osvedčeného kľúča by mohli byť zaručené. Ono väznica nie je tradičné miesto pre stratégiu. Dokonca ani pre tycoon – obchodný dom, podmorský svet, automobilky a blabla; veď to všetko sú také „tradičné“ koncepty. V kútiku mysle mi stále leží spomienka na fenomenálnu hru Theme Hospital. Oh, srdiečko poskočí pri zábavnom budovaní nemocnice à la Bullfrog (firmička, ktorú založil P.Molyneux, ale po spapaní gigantom EA svoje rodné hniezdo opustil). Tak zábavné, tak hrateľné, tak prepracované. Teraz tu predo mnou tróni cd Prison Tycoon a hoci o hre toho veľa napísané nebolo, mohlo by ísť o výbornú záležitosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Veď si predstavte ako sa staráte o komplex väznice, staviate nové príbytky (nielen ako budovu, ale i vybavenie domčeka), sledujete väzňov, pričom vám nič nebráni vyvolať si tabuľku s informáciami o pánoch v oranžovom overale. Tie maličké postavičky predstavujúce ľudí, potrebujú aj papať, chcú oddychovať, dokonca niekedy aj pracujú, poctivo športujú a raz za čas navštívia nemocnicu. Obyvatelia vášho mestečka majú navyše rôznu minulosť, teda pykajú za iný trest a podľa toho sa odvíja ich snaha vyvolávať roztržky až bitky. Ostrejšie povahy vyťahujú nože (ííí ííí ííí) a krv nám strieka, mozgová hmota z hláv sa valí, kusy mäsa na zem padajú a dozorcovia sa snažia spraviť poriadok. Ranení ležia na ošetrovni a kolobeh života pokračuje ďalej. Po roku môžete dať niektorým pánom za vzorné chovanie milosť, dozviete sa koľko väzňov vám zdrhlo, a hlavne ako ste na tom s financiami. Holt, štátna kasa má tiež svoje dno.

Skryť Vypnúť reklamu

           

No povedzte, nevyzerá to chutnučko. Taká tradičná gameska, ktorú si pustíte počas nejakej tej reality show, pričom televíziu postupne nesledujete ani povestným jedným očkom. Ponárate sa hlbšie a do reality vás privedie až pohľad na hodinky – áno za tri hodiny vstávate, takže do postieľky sa už ani neoplatí ísť, kruhy pod očami budú tak či tak. Vyzerá to tak. Podľa tlačovej správy by sme si mali dať všetci nejaký rituálny tanec osláv. Veď sa prehryzieme cez to, že je to budget a nejako to prežijeme. Nie? Nie! Sprznený nápad ohavnou grafikou, minimálnou hrateľnosťou, priemerným ovládaním a neskutočnou nudou. To je tak v skratke Prison Tycoon.

GRAFIKA 3 / 10
Nežijeme v roku 123, a preto, keď už hra má obsahovať izometrický pohľad, požadoval by som adekvátne množstvo detailov, prehľadnosť a hlavne život. Je pekné, že môžeme kamerou otáčať, približovať ju – sakra, veď to je novinka, a teraz z toho spadneme všetci na zadok. Ha-ha. Šedé textúry síce zodpovedajú väznici, ale oku to lahodí ako prichádzajúca päsť. Viete, taká veľká od toho plešatého uja, čo je opitý, a hlavne agresívny. Pohroma. Keď už máme postavený steny budovy, môžeme do skeletu nahádzať aj samostatné objekty. Lenže všetko je tak príšerne sterilné, neprirodzené, až si začínam myslieť, že grafik mal svoje melancholické obdobie a všetko obliekol do hnusných a nevýrazných farieb. Textúry sú typicky budgetové – minimum detailov, ale účel plnia. Animácie oranžových machúľ (teda väzňov) nepotrebujú komentár, veď nejako sa to hýbe a z nadhľadu to môžeme považovať aj za chôdzu ľudí. Zoomovaním si však už tak dosť biedny zážitok pokazíte.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 5 / 10
V pravom hnáte držím myšku a s ňou som klikaním na ikonky všetko hravo zvládol. Teda až na počiatočné problémy s umiestňovaním väčších objektov. Rolovanie ponukou interiérových objektov je tak zábavné, až mi z toho zle prišlo. Prečo nemohol niekto roztiahnuť to pidi-menu na, povedzme 1/6 obrazovky, nech mám celú ponuku hneď na očiach. Nie, v mojom životopise zrejme stojí, že rád klikám na šípky v menu, než sa dostanem na požadovanú položku. V budovách si môžete zapnúť kamery, čo momentálne vyzerá ako riadna reklama na VyHolených (doslova, že áno:) a Malého Brata. Ak nemáte šmírovania dosť, môžete sledovať väzňov ako cvičia, pracujú, spinkajú... nuda.

HRATEĽNOSŤ 2 / 10
Môj pracovný stôl pripomína skladisko papierov, časopisov, reklamných letákov a, teraz pozor, našiel som tam aj zošit zo školy. Prázdny, ale mal som tam napísaný názov predmetu, tak tíško. A prečo to spomínam? Pri inštalácii alebo nudných hrách, ktoré nevyžadujú až takú námahu, či sú až príliš náročne – využívam výhody tohto organizovaného chaosu. Prison Tycoon mi otvoril oči a dal som si všetok neporiadok do richtigu. Ono sa totiž počas celého hrania, až na momenty, kedy hra spadne, nič nedeje. Všetko sa delí na dve fázy: mám prachy a nemám prachy. Keď mám niečo vo vrecku, postavím niektorú budovu z ponuky a zvýšim tak rating väznice. Postavím domček s postieľkami (rôzne stupne luxusu až po apartmány päť hviezdičkového hotela), jedáleň s čačanými stolíkmi, telocvičňu s činkami, basketbalové ihrisko, bejzbolové ihrisko alebo pridám lavičky na sedenie. Treba aj nemocnicu, do ktorej okrem lôžok môžeme nahádzať aj psychiatrické izbičky, kde naprávame zlých a kakaných ujov (ženy zrejme nekalé skutky nevykonávajú... rovnoprávnosť vo všetkom, kua). Ešte zopár kúskov sa tam nájde, ale nebudem recitovať manuál. Dôležitou budovou je totiž tzv. výrobňa, kam nacápete čo najviac výrobných liniek a zlodoši robošia. 

Skryť Vypnúť reklamu

             

Fajn, viete ako sa zachovať, keď práve nemáte prázdne vrecká. Lenže korunky sa rozkotúľajú behom chvíle a neviem, či som šafáril až tak zle, ale často ma postihol bankrot, a ja som nechápal prečo. Niekto zo mňa robil riadnu pipinu, ale budiš. Takže väčšinu času pozeráte na otrasnú grafiku, nudný priebeh dňa si môžete spríjemniť sledovaním bitky a nosením ranených preč z epicentra bojov. Paráda. Pár minút zábavy, a potom si už len vyberáte kúsky jedla z dutiny ústnej, okukávate pavučiny v rohoch izby alebo sa škriabete v obľúbenom otvore. A čo robí taký recenzent? Dá si šlofíka (nikdy nespite na stoličke, príšerne z toho bolí chrbát), prečíta si nejednu knižku, pozrie si niečo v telke. A popritom zúrivo premýšľa, čo napíše do recenzie na tak nudnú hru.

Skryť Vypnúť reklamu

Sledovanie kariet väzňov je zúfalé, pretože nič neobsahujú, tradičné štatistiky nie sú samozrejmosťou, proste nemáte čo robiť. V Theme Hospital ste mohli sledovať promenádovanie sa panáčikov po komplexe, kde bolo vidieť, že chorá panička vedela, prečo a kam ide. Tu máme masu idiotov, ktorí behajú hore dole.

MULTIPLAYER
Popoluška mala Juráška a Prison Tycoon nemá nikoho. Multiplayeru niet.

ZVUKOVÉ EFEKTY  2 / 10
Hovoreného slova si veľa neužijete, občas zaznie ruch, ktorý by som prirovnal k vrave v hypermarketoch. Pri bitkách je výkrikov viac (ako v hypermarketoch pri veľkých zľavách). Ale inak nič podstatné.

HUDBA 3 / 10
Do uška mi z reproduktorov znelo niečo na štýl country. Určite si dokážete predstaviť väzenské vybrnkávanie na gitaru. Muzika s danou tematikou sa do podobnej hry vcelku hodí, len by to chcelo bohatší repertoár.

Skryť Vypnúť reklamu

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA  2 / 10
V základnom menu si môžete vybrať z dvoch možností – misie alebo free hranie. Prvá ponuka zodpovedá úlohám, teda na začiatku úrovne dostanete zadanie a musíte ho splniť. Klasika. Druhá možnosť je tiež známou veličinou. Začínate na zelenej lúke/žltej púšti/hnedej... ehm... krajinke a sami staviate od začiatku svoje hniezdočko lásky. Pri prvej ponuke totiž už máte väčšinu budov postavených. Milé od tvorcov, že vám to utrpenie uľahčujú, nie? Možnosti hrania skrz-naskrz nudné a nezáživné, hracia doba sa preto počíta na minúty. Nemáte motiváciu spraviť niečo viac, nik vám nerobí napriek, príbehové misie sú veľkou neznámou. Ono to stačí nechať tak a nejako sa to spraví. Dobre, takto môžete variť vodu, ale nie hrať hru. Hra->hranie sa->zábava a to sa nerovná čučanie do blba. Náročnosť na herné skúsenosti minimálna, na vašu bdelosť maximálna.

Skryť Vypnúť reklamu

Umelá inteligencia je... má tam vôbec niekto/niečo AI? Panáčikovia sa pohybujú ako po riadnej dávke sedatív, mlátia sa ako chcú a hoci sa tvorcovia chvália mnohými typmi umelej inteligencie väzňov, mne všetci splývali do jedného obrovského stáda volov. Niektorí sú agresívnejší (v reči programátorov aggressivity=0 alebo 1) a to je vsjo. Dozorcovia sa snažia byť okamžite pri dôležitých veciach, ale ich path finding, čiže hľadanie cesty, je podobne biedne ako u väzňov. Ja vravím, že sú na sedatívach.

         

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 2 / 10
Fajn, je to budget, takže treba prižmúriť očko a dať autorom šancu. Tento pokus je však trefov pánu bohu do okien a nie do čierneho bodu v terčíku hrateľnosti. Do repertoáru „zábavných“ záležitostí, akými sú sledovanie svätej omše či magazín pre rybárov, môžeme pokojne zaradiť i Prison Tycoon. Trochu to naštve, veď nápad to bol zaujímavý, stačilo by zúfalo okopírovať Theme Hospital a len prispôsobiť detaily. Lenže nie, máme tu hnusné väzenie, kde všetci kapú nudou.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jaromír Čižnár.
Premiér Igor Matovič.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Po víchrici nech súdnictvo rozmetá orkán

Peklo je prázdne a všetci diabli sú tu.

Peter Tkačenko
Cynická obluda

Hrôzostrašné čísla

Korona jedného dňa určite pominie, ale epidémia ľudskej hlúposti bude spoločnosť ničiť oveľa oveľa dlhšie.

Neprehliadnite tiež

Kozmická loď nesúca robotické vozidlo je na polceste k Marsu

Vesmírna loď už od svojho štartu prekonala vzdialenosť 235,4 milióna kilometrov.

Z Mysu Canaveral v americkom štáte Florida odštartovalo vo štvrtok 30. júla 2020 k planéte Mars robotické vozidlo Perseverance.
Stroj Turek, ktorý vydávali za šahový automat, v skutočnosti sa v jeho vnútri skrýval človek, ktorý Turka riadil

Recenzia: Serious Sam 4 vás vráti 20 rokov do minulosti

Hra, ktorá k úspechu nepotrebuje skvelý príbeh.

Južný pól Mesiaca. V tejto oblasti má v roku 2024 pristáť misia Artemis III.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Pomáhajte čítaním
 1. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 2. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 3. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 4. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 8. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 9. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 10. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 091
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 145
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 634
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 030
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 541
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 432
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 567
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 557
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 461
 10. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 10 427