Prison Tycoon - pôjdeme do väzenia

Dnešný svet sa nezmieta v anarchistickom chaose, všade vládne zákon a poriadok. Idylka je narušená nami samými, ľuďmi. Ak je niečo zakázané, vždy sa nájde niekto, kto porušuje dané pravidlá. Málokoho vystraší pohrozenie prstíkom, preto je jediným riešením

väzenie.

A my budeme spravovať práve jedno z týchto sociálnych zariadení financovaných štátom. (Niekedy si až vravím, aby som spáchal nejaký ten trestný čin, podmienky v base vyzerajú často lepšie ako ubytovanie na internátoch. Nebudem to však bližšie rozoberať, aby som sa náhodou neprebral s kudlou v chrbte.) Aby to všetko vyzeralo ešte príťažlivejšie, máme v názve slovíčko tycoon, čiže strategické hody podľa osvedčeného kľúča by mohli byť zaručené. Ono väznica nie je tradičné miesto pre stratégiu. Dokonca ani pre tycoon – obchodný dom, podmorský svet, automobilky a blabla; veď to všetko sú také „tradičné“ koncepty. V kútiku mysle mi stále leží spomienka na fenomenálnu hru Theme Hospital. Oh, srdiečko poskočí pri zábavnom budovaní nemocnice à la Bullfrog (firmička, ktorú založil P.Molyneux, ale po spapaní gigantom EA svoje rodné hniezdo opustil). Tak zábavné, tak hrateľné, tak prepracované. Teraz tu predo mnou tróni cd Prison Tycoon a hoci o hre toho veľa napísané nebolo, mohlo by ísť o výbornú záležitosť.

Veď si predstavte ako sa staráte o komplex väznice, staviate nové príbytky (nielen ako budovu, ale i vybavenie domčeka), sledujete väzňov, pričom vám nič nebráni vyvolať si tabuľku s informáciami o pánoch v oranžovom overale. Tie maličké postavičky predstavujúce ľudí, potrebujú aj papať, chcú oddychovať, dokonca niekedy aj pracujú, poctivo športujú a raz za čas navštívia nemocnicu. Obyvatelia vášho mestečka majú navyše rôznu minulosť, teda pykajú za iný trest a podľa toho sa odvíja ich snaha vyvolávať roztržky až bitky. Ostrejšie povahy vyťahujú nože (ííí ííí ííí) a krv nám strieka, mozgová hmota z hláv sa valí, kusy mäsa na zem padajú a dozorcovia sa snažia spraviť poriadok. Ranení ležia na ošetrovni a kolobeh života pokračuje ďalej. Po roku môžete dať niektorým pánom za vzorné chovanie milosť, dozviete sa koľko väzňov vám zdrhlo, a hlavne ako ste na tom s financiami. Holt, štátna kasa má tiež svoje dno.

           

No povedzte, nevyzerá to chutnučko. Taká tradičná gameska, ktorú si pustíte počas nejakej tej reality show, pričom televíziu postupne nesledujete ani povestným jedným očkom. Ponárate sa hlbšie a do reality vás privedie až pohľad na hodinky – áno za tri hodiny vstávate, takže do postieľky sa už ani neoplatí ísť, kruhy pod očami budú tak či tak. Vyzerá to tak. Podľa tlačovej správy by sme si mali dať všetci nejaký rituálny tanec osláv. Veď sa prehryzieme cez to, že je to budget a nejako to prežijeme. Nie? Nie! Sprznený nápad ohavnou grafikou, minimálnou hrateľnosťou, priemerným ovládaním a neskutočnou nudou. To je tak v skratke Prison Tycoon.

GRAFIKA 3 / 10
Nežijeme v roku 123, a preto, keď už hra má obsahovať izometrický pohľad, požadoval by som adekvátne množstvo detailov, prehľadnosť a hlavne život. Je pekné, že môžeme kamerou otáčať, približovať ju – sakra, veď to je novinka, a teraz z toho spadneme všetci na zadok. Ha-ha. Šedé textúry síce zodpovedajú väznici, ale oku to lahodí ako prichádzajúca päsť. Viete, taká veľká od toho plešatého uja, čo je opitý, a hlavne agresívny. Pohroma. Keď už máme postavený steny budovy, môžeme do skeletu nahádzať aj samostatné objekty. Lenže všetko je tak príšerne sterilné, neprirodzené, až si začínam myslieť, že grafik mal svoje melancholické obdobie a všetko obliekol do hnusných a nevýrazných farieb. Textúry sú typicky budgetové – minimum detailov, ale účel plnia. Animácie oranžových machúľ (teda väzňov) nepotrebujú komentár, veď nejako sa to hýbe a z nadhľadu to môžeme považovať aj za chôdzu ľudí. Zoomovaním si však už tak dosť biedny zážitok pokazíte.

INTERFACE 5 / 10
V pravom hnáte držím myšku a s ňou som klikaním na ikonky všetko hravo zvládol. Teda až na počiatočné problémy s umiestňovaním väčších objektov. Rolovanie ponukou interiérových objektov je tak zábavné, až mi z toho zle prišlo. Prečo nemohol niekto roztiahnuť to pidi-menu na, povedzme 1/6 obrazovky, nech mám celú ponuku hneď na očiach. Nie, v mojom životopise zrejme stojí, že rád klikám na šípky v menu, než sa dostanem na požadovanú položku. V budovách si môžete zapnúť kamery, čo momentálne vyzerá ako riadna reklama na VyHolených (doslova, že áno:) a Malého Brata. Ak nemáte šmírovania dosť, môžete sledovať väzňov ako cvičia, pracujú, spinkajú... nuda.

HRATEĽNOSŤ 2 / 10
Môj pracovný stôl pripomína skladisko papierov, časopisov, reklamných letákov a, teraz pozor, našiel som tam aj zošit zo školy. Prázdny, ale mal som tam napísaný názov predmetu, tak tíško. A prečo to spomínam? Pri inštalácii alebo nudných hrách, ktoré nevyžadujú až takú námahu, či sú až príliš náročne – využívam výhody tohto organizovaného chaosu. Prison Tycoon mi otvoril oči a dal som si všetok neporiadok do richtigu. Ono sa totiž počas celého hrania, až na momenty, kedy hra spadne, nič nedeje. Všetko sa delí na dve fázy: mám prachy a nemám prachy. Keď mám niečo vo vrecku, postavím niektorú budovu z ponuky a zvýšim tak rating väznice. Postavím domček s postieľkami (rôzne stupne luxusu až po apartmány päť hviezdičkového hotela), jedáleň s čačanými stolíkmi, telocvičňu s činkami, basketbalové ihrisko, bejzbolové ihrisko alebo pridám lavičky na sedenie. Treba aj nemocnicu, do ktorej okrem lôžok môžeme nahádzať aj psychiatrické izbičky, kde naprávame zlých a kakaných ujov (ženy zrejme nekalé skutky nevykonávajú... rovnoprávnosť vo všetkom, kua). Ešte zopár kúskov sa tam nájde, ale nebudem recitovať manuál. Dôležitou budovou je totiž tzv. výrobňa, kam nacápete čo najviac výrobných liniek a zlodoši robošia. 

             

Fajn, viete ako sa zachovať, keď práve nemáte prázdne vrecká. Lenže korunky sa rozkotúľajú behom chvíle a neviem, či som šafáril až tak zle, ale často ma postihol bankrot, a ja som nechápal prečo. Niekto zo mňa robil riadnu pipinu, ale budiš. Takže väčšinu času pozeráte na otrasnú grafiku, nudný priebeh dňa si môžete spríjemniť sledovaním bitky a nosením ranených preč z epicentra bojov. Paráda. Pár minút zábavy, a potom si už len vyberáte kúsky jedla z dutiny ústnej, okukávate pavučiny v rohoch izby alebo sa škriabete v obľúbenom otvore. A čo robí taký recenzent? Dá si šlofíka (nikdy nespite na stoličke, príšerne z toho bolí chrbát), prečíta si nejednu knižku, pozrie si niečo v telke. A popritom zúrivo premýšľa, čo napíše do recenzie na tak nudnú hru.

Sledovanie kariet väzňov je zúfalé, pretože nič neobsahujú, tradičné štatistiky nie sú samozrejmosťou, proste nemáte čo robiť. V Theme Hospital ste mohli sledovať promenádovanie sa panáčikov po komplexe, kde bolo vidieť, že chorá panička vedela, prečo a kam ide. Tu máme masu idiotov, ktorí behajú hore dole.

MULTIPLAYER
Popoluška mala Juráška a Prison Tycoon nemá nikoho. Multiplayeru niet.

ZVUKOVÉ EFEKTY  2 / 10
Hovoreného slova si veľa neužijete, občas zaznie ruch, ktorý by som prirovnal k vrave v hypermarketoch. Pri bitkách je výkrikov viac (ako v hypermarketoch pri veľkých zľavách). Ale inak nič podstatné.

HUDBA 3 / 10
Do uška mi z reproduktorov znelo niečo na štýl country. Určite si dokážete predstaviť väzenské vybrnkávanie na gitaru. Muzika s danou tematikou sa do podobnej hry vcelku hodí, len by to chcelo bohatší repertoár.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA  2 / 10
V základnom menu si môžete vybrať z dvoch možností – misie alebo free hranie. Prvá ponuka zodpovedá úlohám, teda na začiatku úrovne dostanete zadanie a musíte ho splniť. Klasika. Druhá možnosť je tiež známou veličinou. Začínate na zelenej lúke/žltej púšti/hnedej... ehm... krajinke a sami staviate od začiatku svoje hniezdočko lásky. Pri prvej ponuke totiž už máte väčšinu budov postavených. Milé od tvorcov, že vám to utrpenie uľahčujú, nie? Možnosti hrania skrz-naskrz nudné a nezáživné, hracia doba sa preto počíta na minúty. Nemáte motiváciu spraviť niečo viac, nik vám nerobí napriek, príbehové misie sú veľkou neznámou. Ono to stačí nechať tak a nejako sa to spraví. Dobre, takto môžete variť vodu, ale nie hrať hru. Hra->hranie sa->zábava a to sa nerovná čučanie do blba. Náročnosť na herné skúsenosti minimálna, na vašu bdelosť maximálna.

Umelá inteligencia je... má tam vôbec niekto/niečo AI? Panáčikovia sa pohybujú ako po riadnej dávke sedatív, mlátia sa ako chcú a hoci sa tvorcovia chvália mnohými typmi umelej inteligencie väzňov, mne všetci splývali do jedného obrovského stáda volov. Niektorí sú agresívnejší (v reči programátorov aggressivity=0 alebo 1) a to je vsjo. Dozorcovia sa snažia byť okamžite pri dôležitých veciach, ale ich path finding, čiže hľadanie cesty, je podobne biedne ako u väzňov. Ja vravím, že sú na sedatívach.

         

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 2 / 10
Fajn, je to budget, takže treba prižmúriť očko a dať autorom šancu. Tento pokus je však trefov pánu bohu do okien a nie do čierneho bodu v terčíku hrateľnosti. Do repertoáru „zábavných“ záležitostí, akými sú sledovanie svätej omše či magazín pre rybárov, môžeme pokojne zaradiť i Prison Tycoon. Trochu to naštve, veď nápad to bol zaujímavý, stačilo by zúfalo okopírovať Theme Hospital a len prispôsobiť detaily. Lenže nie, máme tu hnusné väzenie, kde všetci kapú nudou.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Viedol spor aj s Babišom. Koalícia chce šéfa ÚPN odvolať

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.

SVET

Dlžíte nám peniaze, odkazuje Trump spojencom

NATO ide do boja s terorizmom.

SVET

Hlásna trúba brexitu kolabuje, Farageove výkriky už voličov nezaujímajú

Strane Ukip hrozí, že sa nedostane do parlamentu.

Neprehliadnite tiež

Boli sme naivní, povedala NASA, keď videla prvé fotky podbruška Jupiteru

Nové fotografie pólov Jupitera od sondy Juno rozbili doterajšie teórie o fungovaní plynných obrov.

Bielenie Veľkej koralovej bariéry je ešte horšie, než sa čakalo

Koraly predstavujú živobytie nielen pre ľudí, ale aj pre milióny živočíchov.

Koniec latrín a chemických záchodov, nová toaleta odpad prefiltruje a spáli

Akademici sľubujú vyššiu hygienu pre chudobné kúty sveta.

Do mobilu pozeráme čoraz viac. V Brazílii aj päť hodín denne

Vybaviť hovor a prečítať správu - to je mobilná história, ktorá bola len skromným začiatkom dnešných dní.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 7. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Slováci sa hojne stávajú majiteľmi nehnuteľností v cudzine
 2. Prečo mamy lákali deti na mobil, kľúče či diaľkové ovládanie?
 3. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 4. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 5. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 6. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 7. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 8. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 9. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 10. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 17 602
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 16 178
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 8 058
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 230
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 7 000
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 594
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 073
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 071
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 825
 10. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov 2 921