SME

Ako si vybrať televízor do domácnosti

Ak je televízor neodmysliteľnou súčasťou vašej domácnosti a uvažujete práve o jeho výmene za novší typ, ponúkame vám niekoľko rád, čo by ste si mali pri výbere všímať. Televízne prijímače sú totiž už omnoho inteligentnejšie ako pred pár rokmi a voľba ...

Pri výbere televízora pozerajte aj na spotrebu energie, formát obrazu či tvar diaľkového ovládača. FOTO - SITA/AP

Ak je televízor neodmysliteľnou súčasťou vašej domácnosti a uvažujete práve o jeho výmene za novší typ, ponúkame vám niekoľko rád, čo by ste si mali pri výbere všímať. Televízne prijímače sú totiž už omnoho inteligentnejšie ako pred pár rokmi a voľba toho ideálneho môže byť o to zložitejšia.

1. Prehodnoťte svoje finančné možnosti, požiadavky na nový televízor a počet hodín, ktoré budú za obrazovkou členovia vašej domácnosti tráviť. Ak bude televízor zapnutý viac než štyri hodiny denne, mala by sa jeho energetická náročnosť stať kľúčovou vlastnosťou, ktorú si budete všímať.

2. Rozhodnite sa pre správnu technológiu. K dispozícii máte tradičné elektrónkové obrazovky ("s bruchom"), LCD displeje, plazmové PDP panely a televízne prijímače so zadnou projekciou. Prijímače s tradičnou obrazovkou patria medzi cenovo najdostupnejšie a najvšestrannejšie, avšak ich spotreba energie môže byť neraz podstatne vyššia, ako očakávate. LCD displej je nenáročný na priestor, jeho spotreba je v porovnaní s klasickým TV prijímačom menej ako polovičná, avšak najmä pri dennom svetle môže byť jeho farebnosť obmedzená a utrpieť i kontrast. Plazmové televízory ponúkajú širokú škálu farieb, nemilo vás môže prekvapiť ich hmotnosť. Televízne prijímače so zadnou projekciou ponúkajú veľké uhlopriečky do veľkých miestností, avšak ich obraz nie je taký ostrý, aby sa dali sledovať z malej vzdialenosti. Navyše ich prevádzka závisí od spotrebného materiálu - lampy s obmedzenou životnosťou.

3. Rozhodnite sa pre správny formát zobrazovania a uhlopriečku televízora. Tradičné vyhotovenie 4:3 pomaly nahrádzajú širokouhlé formáty 16:9 a 16:10, ktoré oceníte pri sledovaní DVD titulov. V širokouhlom formáte však môžete sledovať i bežné televízne vysielanie - riadiaci čip upraví obraz tak, aby sa čiastočne roztiahol a pokryl celú plochu obrazovky. Nenechajte sa však zmiasť uhlopriečkami. Ak ste zvyknutí na 72 cm formát 4:3, pre dosiahnutie rovnakej pohody sledovania vo formáte 16:9 budete potrebovať obrazovku s uhlopriečkou viac ako 84 cm. Rozdiel plochy oboch formátov pri rovnakej uhlopriečke dosahuje takmer 17 percent.

4. Výrobcovia používajú pri tradičných televíznych prijímačoch viacero druhov obrazoviek, ktoré sa líšia kvalitou výstupného obrazu. Odlišnosti sa týkajú miery plochosti obrazu a ostrosti jeho rohov, postavenia zobrazovacích bodov a ich vlastností. Najdôležitejšie je, aby čierna farba bola čiernou i pri intenzívnom dennom svetle a farebnosť bola blízka realite. Pri vykresľovaní obrazu sa používajú 50 a 100 Hz technológie, pričom druhá z nich využíva digitálnu riadiacu jednotku. Tá zaistí nielen stabilnejší obraz bez blikania (badateľný hlavne na titulkoch filmov), ale umožní i jeho pozastavenie. V prípade digitálnych prijímačov dbajte na to, aby podporovali funkciu "progressive scan", obraz s ňou je pri scénach s rýchlym pohybom ucelenejší a bez defektov.

5. Pri LCD prijímačoch si všimnite dva dôležité detaily. Prvým je počet reprodukovateľných farieb a kvalita zobrazovania na dennom svetle. LCD televízory na rozdiel od LCD monitorov so zabudovaným TV tunerom majú omnoho vyšší jas a ich krycí film je upravený tak, aby poskytol lepší kontrast a farebnosť i pri priamom oslnení. Druhým dôležitým parametrom je rozlíšenie panelu. I keď pre sledovanie televízie a analógového videa postačí 640x480 bodov, na ktoré je obraz optimalizovaný, vyššie rozlíšenie oceníte pri pripojení k digitálnej technike a podpore HDTV štandardov (televízne vysielanie s vysokým rozlíšením). LCD televízory neraz ponúkajú i možnosť priameho pripojenia k počítaču či notebooku. Nepleťte si ich však s LCD monitormi s TV tunerom - obraz televízneho vysielania je omnoho vyfiltrovanejší a dokonalejší ako pri lacných náhradách.

6. Pri kúpe plazmového televízora sa nenechajte nachytať na špeciálne zvýhodnené predaje starých modelov. Nielenže farebnosť zaostáva za dnešným štandardom, ale aj životnosť panelu je omnoho kratšia. Ak bol navyše prijímač nonstop zapnutý v predajni, môžete čakať ešte viac komplikácií.

7. Pri televíznych prijímačoch so spätnou projekciou uvážte, či nie je lepším a cenovo výhodnejším riešením použiť projektor, ktorý vám poskytne väčšiu uhlopriečku (avšak za cenu nutného zatemnenia miestnosti). Z pohľadu pomeru ceny a komfortu ide o najdrahšiu technológiu na trhu.

8. Spravte si prehľad o konektorových vstupoch a výstupoch prijímača a skúste si vopred navrhnúť schému pripojenia k domácej technike. Neberte do úvahy iba aktuálny stav a rozmýšľajte i o budúcnosti. Priemerná morálna životnosť televízora je desať rokov, a tak je pravdepodobné, že vaše nároky na kvalitu prepojenia s technikou budú narastať. Zvážte možnosti prepojenia nielen obrazu, ale i zvuku.

9. Ak vlastníte domáce kino, výkon reproduktorov vás príliš zaujímať nemusí. Ak však uvažujete i o sledovaní televízneho vysielania cez zabudované reproduktory, neprehliadnite existujúce rozdiely medzi rôznymi prijímačmi.

10. Zvážte, aký má pre vás význam teletext a rýchlosť jeho načítavania. Kým lacné prijímače dokážu do pamäti pre rýchle prezeranie vložiť iba desiatku stránok, iné si poradia so stovkami či tisíckou. Čím viac stránok sa z vysielania teletextu dokáže uložiť priebežne do internej pamäti, tým je jeho čítanie rýchlejšie a pohotovejšie. Nezabudnite si však overiť, či sú správne zobrazované diakritické znaky.

11. Preverte si, aké sú ponúkané funkcie zobrazovania, najmä z pohľadu dvojice programov či vstupov. Mnohé dnešné prijímače vám umožnia pri sledovaní televízie zobraziť v rohu obrazu napríklad pohľad vašej kamery pred dom alebo dokonca pri dvojici tunerov i druhý televízny program. Dostupných býva viacero režimov zobrazenia, napríklad oba obrazy vedľa seba (to oceníte napríklad pri hudobných kanáloch).

12. Skontrolujte si rýchlu dostupnosť funkcií na diaľkovom ovládači, aby ste pre triviálne prestavenie zvukovej alternatívy alebo režimu zobrazenia nemuseli hlboko siahať do menu. K niektorým televíznym prijímačom sú dodávané iba základné diaľkové ovládače s malým počtom tlačidiel, ktoré však možno nahradiť inteligentnejšími ovládačmi ponúkanými samostatne ako príslušenstvo.

13. Ak je televízor centrom domácnosti, mal by mať zabudované hodiny, aby vám umožnil ranné vstávanie pri televízii či automatické zapnutie na požiadanie pre sledovanie konkrétnych programov. Nie všetky zabudované hodiny sú však dostatočne presné a nie každý televízny prijímač vám umožní mať aktuálny čas neustále zobrazený na obrazovke.

14. Zvážte i možnosti montáže. Televízory s plochou obrazovkou sa v mnohých prípadoch dajú namontovať i na stenu, samozrejme, s použitím špeciálnej montážnej sady, ktorá sa dodáva samostatne (nezabudnite na to, že k prijímaču stále musia viesť káble). Rovnako sú v ponuke rôzne stoly a podstavce, ktoré vám umožnia dosiahnuť dizajnovú harmóniu. Neraz je možné využiť špeciálne zľavy pri kúpe sady.

15. Čierna alebo strieborná? Všetko je vec vkusu, zdá sa však, že éra striebornej sa blíži ku koncu a prichádza opätovný nástup čiernej farby televízorov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu