ných vydavateľstiev možné označiť za navádzanie k pirátstvu, napísala agentúra AFP.
Minulý týždeň sa asociáciou združujúcim veľkým hudobným nakladateľstvám ako Universal, Sony-BMG, EMI či Warner Music podarilo na súde dosiahnuť uzavretie webu Grokster. Server nebol tak obľúbený ako napríklad Kazaa, a mesačne ho navštívilo niekoľko desiatok tisíc užívateľov oproti niekoľkým miliónom u niektorých iných. Napriek tomu však na stránke prebiehali nelegálne aktivity, ktoré vydavateľstvám spôsobili škody za 50 miliónov dolárov (1,2 miliárd korún).
Grokster nie prvou obeťou ofenzívy nahrávacích firiem. I niektoré ďalšie weby, WinMx, eDonkey či eMule, rovnako prerušili distribúciu programov pre zdieľanie nahrávok, ktoré potom umožňujú sťahovanie hudby z cudzieho počítača.
"Program WinMx už nie je dostupný," je možné čítať na stránkach winmx.com. Nahrávacím spoločnostiam sa tak podarilo priamo či nepriamo uzavrieť asi sedem stránok, ktoré umožňovali bezplatnú výmenu hudby či jej sprostredkovanie. Hlavnú úlohu pravdepodobne hrali možné súdne spory.
Vedľa týchto serverov existujú platené a autorizované internetové servery, na ktorých je možné si hudbu za určitý poplatok sťahovať. Ide napríklad o iTunes, Rhapsody, WalMart.com, Sony Connect, Yahoo! Music a ďalšie.