Civilization 4 – Sid Meier strikes back!

John Carmack sa nám minulý rok predviedol s Doomom 3. Peter Molyneux pred krátkym časom vytiahol na stôl hernej scény dva tromfy a to Fable a Black & White 2. Chýbal už len Sid Meier so štvrtou Civilizáciou. Tu ho máme.

John Carmack sa nám minulý rok predviedol s Doomom 3. Peter Molyneux pred krátkym časom vytiahol na stôl hernej scény dva tromfy - Fable a Black & White 2. Svätá trojica herného priemyslu sa v tento deň kompletizuje, pretože sa vracia legenda všetkých herných legiend. Sid Meier sa prediera z hlbokej priepasti zabudnutia a pripomína každému čo jeho meno znamenalo, pripomína každému čo znamenal názov Civilization. „Civka“ sa vracia vo svojej plnej kráse.

Pre mnohých hráčov je to synonymum pre najlepšiu hru všetkých čias, v mnohých rebríčkoch top 100 hier sa objavila na prvom mieste. Pre mňa bola Civilizácia 1 jednou z prvých hier, na ktorej som bol naozaj závislý. Dňom i nocou som sa snažil dostať svoju národ na prvé priečky, dňom a nocou som klikal na „next turn“, aby som videl všetky technológie, aby som si prežil svoje vlastné dejiny. Druhý diel vyvolal podobný rozruch, pretože vrátil civilizáciu naspäť na scénu a potom nastal mierny zmätok. Civilization 3 bola samozrejme dobrá hra, no ničím výrazná, bohužiaľ moja pamäť neslúži práve tak ako by som si želal, takže na všetky rysy si nepamätám. Mnoho fanúšikov Civilizácie žiadnu recenziu nepotrebuje, jednoducho pre nich bude skvelá tak či tak, mnoho ľudí ju však vôbec nepozná. Práve z týchto dôvodov bude táto recenzia o jednej, plne samostatnej hre a nie len výčtom vylepšení, ktorými táto legenda opäť prešla.

Civilization je samo-vysvetľujúci pojem, vyberiete si jednu z civilizácií a budujete ju. Aby som bol presnejší vyberiete si jedného z vodcov, ako napríklad Roosvelt, Washington, Džingischán alebo Mao Ce-tung. Spomenul som dvoch Američanov, pretože niektoré národy sú zastúpene viacerými slávnymi vodcami. Každý z nich má svoje má svoje vlastné črty, ktoré mu dávajú unikátne bonusy. Po tom, čo si vyberiete svojho vodcu, ocitnete sa na zelenej lúke a poďme ho budovať osadníkov, zakladať ďalšie mestá a prosperovať. Pri budovaní mesta si musíte dávať pozor a vybrať vhodné miesto. Je treba si všímať druh terénu, možné suroviny v dohľade, rôzne bonusy atď. Mesto uprostred púšte je určite horším variantom ako mesto pri rieke, s prístupom k slonovine, stádu ošípaných alebo oviec. Nie všetky suroviny sa objavia hneď zo začiatku. Napríklad taká ropa alebo urán sa vám ukážu až po objavení príslušných technológií, takže nikdy neviete, ktorý národ bude mať k týmto kľúčovým surovinám prístup. Naozaj reálne to potom simuluje skutočnosť, najmä v prípade, ak jeden malý slabý národ má jediné zásoby ropy na svete. Zvyšok histórie si viete domyslieť. 

            

Ponaučenie č.1: Vytvoril som si svoju prvú civilizáciu, Alexander Veľký vyzeral byť vhodným kandidátom. Založil hlavné mesto na krásnom miestečku pri rieke, postavil dvoch osadníkov a vydal sa rozširovať svoje hranice. Po chvíľke mi skupinka barbarov a tlupa vlkov ukázala kam patrím. Pri pohľade na mŕtvych osadníkov, mlátiac do klávesnice, začínam novú hru a vypínam barbarov. Ponaučenie, barbari sú nebezpeční.

Aby ste sa v jednotlivých terénoch, surovinách a vôbec vo všetkom v tejto hre vyznali, je pre vás (tak ako aj po minulé dieli) pripravená obsiahla civilopédia, ktorá vám odpovie na všetky dôležité otázky. Na to, aby váš národ prosperoval, potrebuje robotníkov, ktorí budú okolo mesta stavať cesty, vodné a veterné mlyny, predmestia, či lovecké tábory (dokopy 22 rôznych vylepšení terénu). Ľuďom sa však oveľa lepšie žije, ak majú v čo veriť, ak majú nejaké náboženstvo. Ak budete prvým národom na svete, ktorý sa dostane k danej technológií, objavíte s ňou aj jedno zo siedmich náboženstiev. Môžete, respektíve musíte ho síriť po celej vašej ríši a zabezpečiť tak väčšie šťastie po celej krajine. Ak náhodou narazíte na národ, ktorý vyznáva rovnaké náboženstvo ako vy, zlepšia sa vám s nimi vzťahy. A naopak, ak narazíte na niekoho s iným presvedčením, nebude vás mať príliš v láske a bude vás presviedčať, aby ste konvertovali.

Ponaučenie č.2: Druhý pokus už vyzeral o niečo lepšie. Moja civilizácia si stála na čele svetového rebríčka, na moju technologickú úroveň sa nikto nechytal. Dlhoročný mier s okolitými národmi sľuboval tomu nášmu krásnu budúcnosť. No jedného nie veľmi pekného dňa sa spriahli zlí Rusi a zlí Peržania a svojimi hordami rytierov a slonov zničili moje krásne mestá chránené mušketiermi, ktorých bolo bohužiaľ príliš málo. Ponaučenie, mier sa nevypláca (Vopred upozorňujem všetkých moralistov, že ide o vtip. Ide o hru. Ide o zábavu... ja len tak - pozn. kordi).

Ostatné národy a ich vodcovia vás nebudú presviedčať len v otázkach viery. Každú chvíľu od vás budú pýtať technológie, niekedy za inú technológiu a inokedy zadarmo. Budú si chcieť vymeniť mapy alebo dovážať vaše slávne filmy a hudobné hity, poprípade železo. Ak sa niektorému s národov podarí postaviť budovu OSN, začne sa pravá zábava s diplomaciu. Hlasovanie o hlavu OSN a prijímanie alebo odmietanie rezolúcií, ktoré si mimochodom môžete vyberať, ak ste tou hlavou práve vy. Ak sa niektoré rozhodnutie ratifikuje musia ho prijať všetci, ak niekto odmietne, dôsledky si môžete domyslieť z reálneho sveta. Čo sa týka rezolúcií, máte možnosť zakázať jadrové zbrane, prikázať slobodu vierovyznania alebo prejavu atď. Sloboda prejavu a vierovyznania patria pod bohatú politiku, ktorú môžete zastávať. Politika je jednou z najzaujímavejších vecí na novej civilizácii. Máte možnosť vybrať si jednu z piatich možností v piatich oblastiach: obchod, náboženstvo, vláda, právo a pracovná sila. 

           

Ponaučenie č.3: Tretí pokus bol už dopredu naplánovaný, moja pozícia nebola síce úplne najlepšia, no rozhodol som sa zmeniť ju bleskovou vojnou, proti ruskému cárovi (odplata za minulú hru). Moje loďstvo sa vylodilo na západnom brehu ostrovu a začala sa vojna. Po dvoch obsadených mestách mi došli jednotky a o mestá som prišiel. Vojna zabrzdila môj rozvoj, lebo sa ľudom nepáčila. Nakoniec prišiel George Washington a moju vojnou vyčerpanú civilizáciu vymazal z mapy zeme. Ponaučenie, vojna sa nevypláca.

Výskum je asi najdôležitejšou súčasťou civilizácie, pretože s novými technológiami prichádzajú nové budovy, ktoré prinášajú rôzne bonusy a samozrejme aj nové jednotky. Už len malý posun v technológii dokáže priniesť rozhodnutie vo vojne. V neposlednej rade prinášajú nové technológie aj možnosti stavať nové „wonders“, ktoré sa rozdeľujú do dvoch skupín. Jedny sú celosvetové a druhé celonárodné. Prinášajú so sebou rôzne zaujímavé bonusy od možnosti hneď od začiatku zvoliť akúkoľvek formu parlamentu (Pyramídy), cez nové vývozné artikle (Hollywood, Rock N’ Roll), až po ekonomické výhody (Veľký maják, Wall Street).

Načo vlastne všetok ten vývoj, budovanie a vojny? Existuje len jedna jediná odpoveď a tou je víťazstvo. V civilizácii máte možnosť vyhrať vojenskou cestou, vyhubením všetkých ostatných civilizácií. Mierovou cestou, ak získate dostatočnú podporu v rade OSN alebo ak sa vám podarí vyhrať závody o vesmír a ako prvý postavíte vesmírnu loď (potrebujete postaviť niekoľko rôznych komponentov) a vyšlete ju smerom k najbližšej hviezde. Vyhrať môžete aj v prípade, že po roku 2050 (vtedy sa hra končí) budete mať najviac bodov zo všetkých národov. Rôzne ciele, rôzne spôsoby ... o tom bola a aj je hra Civilization.

GRAFIKA  8 / 10
Civilizácia je ťahová stratégia, v ktorej nikdy nešlo o vizuálnu stránku, presne toto som si hovoril predtým, než som hru prvýkrát spustil. Naozaj som nečakal ako dobre bude štvorka vyzerať. Po vkusnom intre, krásnom a dynamickom hlavnom menu až po loading animáciu, ktorá je presne taká istá ako intro z prvej Civilizácie, som sa dostal na povrch planéty, ktorá mala byť kolískou mojej civilizácie. Nádherné hory, lesy, rieky a zvieratká, to všetko tam na mňa čakalo. Moja radosť sa dostávala do neúnosných hraníc, keď som začal stavať prvé budovy a videl ako pribúdajú do mesta. Pyramídy, chrám, to všetko tam bolo vidieť. Rôzne mestá majú dokonca rôzne usporiadané budovy, sú rôzne orientované, takže odpadol ten pocit umelosti. Vybudovanie ktoréhokoľvek divu sveta, je sprevádzané veľmi peknou animáciou, ktorá vám ukáže priebeh stavby. Za zmienku stojí aj fakt, že si môžete mapu odzoomovať do takej miery, že vidíte povrch ako guľu a môžete ňou otáčať ako s glóbusom, naozaj efektné. 

           

Bohužiaľ pri spomínanom prechode do glóbusového módu dochádza občas k miernemu rozpadu grafiky. Druhou kapitolou sú animácie. Tie by pravdupovediac, mohli byť aj o triedu lepšie, pretože niektoré pohyby a hlavne súboje reálne určite nevyzerajú. Projektily, ktoré vylietajú z hlavní tankov vyzerajú ako veľké žlté tyčinky a nie ako projektily a to nehovorím o ich pohybe. Sú to všetko len detaily, no napriek tomu všetkému vyzerá Civilization lepšie ako kedykoľvek predtým. Samozrejme s enginom, ktorý poháňa napríklad Earth 2160 alebo Age of Empires 3sa v tomto prípade o rovnosti hovoriť nemôžeme, no na to čo by ste čakali, je to veľmi dobré.

INTERFACE  9 / 10
Po skoku priamo do hry, bude chvíľku blúdiť každý z vás. Po nie veľmi dlhej chvíľke sa všetko ustáli a človek si začne zvykať a hlavne opäť nájde (alebo prvýkrát objaví) staré dobré možnosti. Onedlho vyjdú na povrch aj šikovné vylepšenia v ovládaní, ktoré nám Sid Meier pripravil, najmä pokiaľ ide o jednotky. Väčšina vecí v hre sa dá plne zautomatizovať, takže aj nováčik môže pomaličky objavovať všetky možnosti hry, po tom čo pochopí fungovanie hry. Všade sú prítomné rady, ktoré vám poradia vhodnú budovu, výskum alebo formu vlády. Na druhej strane neponúkajú vždy najlepšiu voľbu, takže sa hra nehrá sama, sú jednoducho perfektnou pomocnou rukou pre začínajúcich hráčov. Čo viac dodať, interface je výborný.

HRATEĽNOSŤ  10 / 10
Kameňujte ma, križujte ma, uvaľte na mňa embargá OSN, je to päť hviezdičiek, ani o chlp menej si táto hra nezaslúži. Civilization 4 začnete na určitom stupni náročnosti, s určitými nastaveniami mapy. Hru dokončíte, nezáleží na tom či úspešne alebo neúspešne, jednoducho ju začnete odznova s rôznymi nastaveniami. Zopakujete to niekoľko krát a potom opäť niekoľko krát. Prichytíte samých seba ako sa si hovoríte, že o chvíľu pôjdete spať alebo jesť, odklikávajúc pri tom ďalšie kolo, až nakoniec zistíte, že ste si to hovorili už pred hodinou. Je to jednoducho extrémne nebezpečne návykové, keď máte nejaký veľký plán ako ovládnuť svet a ten sa vlečie jedno tisícročie a vy jednoducho musíte vidieť jeho výsledok, tak si tých tisíc rokov odohráte aby ste to videli. Nakoniec sa vám to o ďalšie tisícročie pretiahne, no vy stále klikáte ostošesť, pretože stále dúfate, pretože všetko je stále na vážkach.

Koncept hry sa v podstate vôbec nezmenil a za to by som ho mohol ako veľmi zlý herný kritik sfúknuť na celej čiare a poslať ku dnu. Mohol by som taktiež namietať, že niektoré spojenia výskumov s budovami sú absolútne nelogické (vynájdete fašizmus a môžete stavať Mt.Rushmoore?!). Taktiež by som mohol namietať, že je len veľmi ťažké spraviť v neskorších fázach hry nejaký obrovský zvrat, všetok váš úspech závisí viac menej na tom čo spravíte v úvode, ako rýchlo sa zorientujete. Ale načo by som to robil? Koncept je síce starý asi ako 486-ka, no vylepšení je vždy dostatočne veľa na to aby to ľudí stále bavilo.

MULTIPLAYER  10 / 10
Mnohé hry sa v dnešnej dobe zdegradovali len na možnosti hry po internete a LAN-e. Na druhú stranu je to pochopiteľné a samozrejmé. Civilization 4 však ide ešte ďalej ako by bolo normálne a ako by ste čakali. Ponúka dnes už archaický mód Hot-seat, v ktorom hrajú viacerí hráči na jednom počítači, odporúčam! A len málo z vás by čakalo, že sa nejaká hra bude dať hrať aj cez email, aj túto možnosť ponúka nová Civilzácia. O hrateľnosti multiplayeru platí v podstate presne to isté čo o hrateľnosti singleplayeru. Mínus väčšia zdĺhavosť a plus väčšia zábava. 

           

ZVUKOVÉ EFEKTY 7 / 10
Klesli sme na najnižšiu možnú úroveň, akú som ochotný tejto hre udeliť. 3 a pol hviezdičky za mierne nadpriemerné zvukové spracovanie hry, ktoré navyše často krát nefunguje úplne stopercentne. Zvuky nie zriedkakedy vypadávajú, najmä pri animovaných sekvenciách. Spočiatku som si myslel, že ide len o problém mojej platformy, no také isté problémy mali aj iní ľudia, takže mám právo si myslieť, že mám pravdu. Ak nie, tak to nebude prvýkrát :).

HUDBA  10 / 10
Málokedy udeľujem hudbe maximálne hodnotenie. No to akým spôsobom ma dostala hlavná zvučka celej hry, som pri hrách už dlho nezažil. Veľmi návyková skladba v etno štýle sa bude hrou niesť, až kým sa nedostanete do klasického obdobia. To som asi ešte nespomenul však? Hudba sa mení v závislosti na tom v akom ste období, samozrejme adekvátne k danému obdobiu a atmosféru budovania civilizácie dopĺňa na výbornú.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA  8 / 10
Civilization 4 ponúka hneď niekoľko stupňov náročnosti (keď hovorím niekoľko, nemám na mysli 3 ani 4 ani 5), ktoré musia na 100% pokryť požiadavky akéhokoľvek hráča. Top 10 profíka, ako aj absolútneho amatéra. Umelá inteligencia je na tom pomerne slušne. Pokiaľ ide o počítačom ovládané národy, bol som milo prekvapený, keď sa dokázali proti mne spojiť a spoločnými silami ma zničiť. Američania reagovali na to, že som sa až príliš rozťahoval smerom k ich územiu okamžitým vyhlásením vojny a pod. Ostatné civilizácie s vami v pohode obchodujú, no je len veľmi ťažké od nich získať niečo len tak zadarmo, no na druhú stranu oni vám podobné návrhy dávajú každú chvíľu. Pokiaľ ide o umelú inteligenciu na vašej strane, tak nemôžem hovoriť o tom, že by bola dokonalá. Vylepšenia a automatické budovanie by som si vedel predstaviť aj o niečo lepšie ako to robí za vás počítač zautomatizovane. 

          

ZÁVEREČNÝ VERDIKT  9 / 10
Civilization je jednou z najlepších hier všetkých čias, Civilization 4 je presne taká istá, len o niečo vylepšená. Ak ste ešte nikdy nehrali žiadnu z Civilizácií, tak ste asi boli veľmi dlho vo väzení, ústave alebo dovolenke, aby sa nikto neurazil tak ste o ňu možno nikdy nemali záujem. Ale to je veľká chyba, treba s ňou začať čo najskôr! A práve teraz máte jedinečnú príležitosť.

Vy čo ste pravidelnými fanúšikmi tejto série žiadne moje slová nepotrebujete, hru už máte dávno doma a určite neľutujete peniaze, ktoré ste za ňu minuli. Ani nikdy nebudete.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Komisia ukáže nové pravidlá pre dopravcov.

DOMOV

Viedol spor aj s Babišom. Koalícia chce šéfa ÚPN odvolať

Ondrejovi Krajňákovi vyčítajú autoritatívne správanie.

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor aj Andrejom Babišom.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.

Neprehliadnite tiež

Boli sme naivní, povedala NASA, keď videla prvé fotky podbruška Jupiteru

Nové fotografie pólov Jupitera od sondy Juno rozbili doterajšie teórie o fungovaní plynných obrov.

Bielenie Veľkej koralovej bariéry je ešte horšie, než sa čakalo

Koraly predstavujú živobytie nielen pre ľudí, ale aj pre milióny živočíchov.

Koniec latrín a chemických záchodov, nová toaleta odpad prefiltruje a spáli

Akademici sľubujú vyššiu hygienu pre chudobné kúty sveta.

Do mobilu pozeráme čoraz viac. V Brazílii aj päť hodín denne

Vybaviť hovor a prečítať správu - to je mobilná história, ktorá bola len skromným začiatkom dnešných dní.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 7. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Slováci sa hojne stávajú majiteľmi nehnuteľností v cudzine
 2. Prečo mamy lákali deti na mobil, kľúče či diaľkové ovládanie?
 3. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 4. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 5. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 6. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 7. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 8. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 9. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 10. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 17 737
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 16 290
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 7 883
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 153
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 829
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 515
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 5 797
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 995
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 879
 10. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov 3 048