SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Civilization 4 – Sid Meier strikes back!

John Carmack sa nám minulý rok predviedol s Doomom 3. Peter Molyneux pred krátkym časom vytiahol na stôl hernej scény dva tromfy a to Fable a Black & White 2. Chýbal už len Sid Meier so štvrtou Civilizáciou. Tu ho máme.

John Carmack sa nám minulý rok predviedol s Doomom 3. Peter Molyneux pred krátkym časom vytiahol na stôl hernej scény dva tromfy - Fable a Black & White 2. Svätá trojica herného priemyslu sa v tento deň kompletizuje, pretože sa vracia legenda všetkých herných legiend. Sid Meier sa prediera z hlbokej priepasti zabudnutia a pripomína každému čo jeho meno znamenalo, pripomína každému čo znamenal názov Civilization. „Civka“ sa vracia vo svojej plnej kráse.

Pre mnohých hráčov je to synonymum pre najlepšiu hru všetkých čias, v mnohých rebríčkoch top 100 hier sa objavila na prvom mieste. Pre mňa bola Civilizácia 1 jednou z prvých hier, na ktorej som bol naozaj závislý. Dňom i nocou som sa snažil dostať svoju národ na prvé priečky, dňom a nocou som klikal na „next turn“, aby som videl všetky technológie, aby som si prežil svoje vlastné dejiny. Druhý diel vyvolal podobný rozruch, pretože vrátil civilizáciu naspäť na scénu a potom nastal mierny zmätok. Civilization 3 bola samozrejme dobrá hra, no ničím výrazná, bohužiaľ moja pamäť neslúži práve tak ako by som si želal, takže na všetky rysy si nepamätám. Mnoho fanúšikov Civilizácie žiadnu recenziu nepotrebuje, jednoducho pre nich bude skvelá tak či tak, mnoho ľudí ju však vôbec nepozná. Práve z týchto dôvodov bude táto recenzia o jednej, plne samostatnej hre a nie len výčtom vylepšení, ktorými táto legenda opäť prešla.

Skryť Vypnúť reklamu

Civilization je samo-vysvetľujúci pojem, vyberiete si jednu z civilizácií a budujete ju. Aby som bol presnejší vyberiete si jedného z vodcov, ako napríklad Roosvelt, Washington, Džingischán alebo Mao Ce-tung. Spomenul som dvoch Američanov, pretože niektoré národy sú zastúpene viacerými slávnymi vodcami. Každý z nich má svoje má svoje vlastné črty, ktoré mu dávajú unikátne bonusy. Po tom, čo si vyberiete svojho vodcu, ocitnete sa na zelenej lúke a poďme ho budovať osadníkov, zakladať ďalšie mestá a prosperovať. Pri budovaní mesta si musíte dávať pozor a vybrať vhodné miesto. Je treba si všímať druh terénu, možné suroviny v dohľade, rôzne bonusy atď. Mesto uprostred púšte je určite horším variantom ako mesto pri rieke, s prístupom k slonovine, stádu ošípaných alebo oviec. Nie všetky suroviny sa objavia hneď zo začiatku. Napríklad taká ropa alebo urán sa vám ukážu až po objavení príslušných technológií, takže nikdy neviete, ktorý národ bude mať k týmto kľúčovým surovinám prístup. Naozaj reálne to potom simuluje skutočnosť, najmä v prípade, ak jeden malý slabý národ má jediné zásoby ropy na svete. Zvyšok histórie si viete domyslieť. 

Skryť Vypnúť reklamu

            

Ponaučenie č.1: Vytvoril som si svoju prvú civilizáciu, Alexander Veľký vyzeral byť vhodným kandidátom. Založil hlavné mesto na krásnom miestečku pri rieke, postavil dvoch osadníkov a vydal sa rozširovať svoje hranice. Po chvíľke mi skupinka barbarov a tlupa vlkov ukázala kam patrím. Pri pohľade na mŕtvych osadníkov, mlátiac do klávesnice, začínam novú hru a vypínam barbarov. Ponaučenie, barbari sú nebezpeční.

Aby ste sa v jednotlivých terénoch, surovinách a vôbec vo všetkom v tejto hre vyznali, je pre vás (tak ako aj po minulé dieli) pripravená obsiahla civilopédia, ktorá vám odpovie na všetky dôležité otázky. Na to, aby váš národ prosperoval, potrebuje robotníkov, ktorí budú okolo mesta stavať cesty, vodné a veterné mlyny, predmestia, či lovecké tábory (dokopy 22 rôznych vylepšení terénu). Ľuďom sa však oveľa lepšie žije, ak majú v čo veriť, ak majú nejaké náboženstvo. Ak budete prvým národom na svete, ktorý sa dostane k danej technológií, objavíte s ňou aj jedno zo siedmich náboženstiev. Môžete, respektíve musíte ho síriť po celej vašej ríši a zabezpečiť tak väčšie šťastie po celej krajine. Ak náhodou narazíte na národ, ktorý vyznáva rovnaké náboženstvo ako vy, zlepšia sa vám s nimi vzťahy. A naopak, ak narazíte na niekoho s iným presvedčením, nebude vás mať príliš v láske a bude vás presviedčať, aby ste konvertovali.

Skryť Vypnúť reklamu

Ponaučenie č.2: Druhý pokus už vyzeral o niečo lepšie. Moja civilizácia si stála na čele svetového rebríčka, na moju technologickú úroveň sa nikto nechytal. Dlhoročný mier s okolitými národmi sľuboval tomu nášmu krásnu budúcnosť. No jedného nie veľmi pekného dňa sa spriahli zlí Rusi a zlí Peržania a svojimi hordami rytierov a slonov zničili moje krásne mestá chránené mušketiermi, ktorých bolo bohužiaľ príliš málo. Ponaučenie, mier sa nevypláca (Vopred upozorňujem všetkých moralistov, že ide o vtip. Ide o hru. Ide o zábavu... ja len tak - pozn. kordi).

Ostatné národy a ich vodcovia vás nebudú presviedčať len v otázkach viery. Každú chvíľu od vás budú pýtať technológie, niekedy za inú technológiu a inokedy zadarmo. Budú si chcieť vymeniť mapy alebo dovážať vaše slávne filmy a hudobné hity, poprípade železo. Ak sa niektorému s národov podarí postaviť budovu OSN, začne sa pravá zábava s diplomaciu. Hlasovanie o hlavu OSN a prijímanie alebo odmietanie rezolúcií, ktoré si mimochodom môžete vyberať, ak ste tou hlavou práve vy. Ak sa niektoré rozhodnutie ratifikuje musia ho prijať všetci, ak niekto odmietne, dôsledky si môžete domyslieť z reálneho sveta. Čo sa týka rezolúcií, máte možnosť zakázať jadrové zbrane, prikázať slobodu vierovyznania alebo prejavu atď. Sloboda prejavu a vierovyznania patria pod bohatú politiku, ktorú môžete zastávať. Politika je jednou z najzaujímavejších vecí na novej civilizácii. Máte možnosť vybrať si jednu z piatich možností v piatich oblastiach: obchod, náboženstvo, vláda, právo a pracovná sila. 

Skryť Vypnúť reklamu

           

Ponaučenie č.3: Tretí pokus bol už dopredu naplánovaný, moja pozícia nebola síce úplne najlepšia, no rozhodol som sa zmeniť ju bleskovou vojnou, proti ruskému cárovi (odplata za minulú hru). Moje loďstvo sa vylodilo na západnom brehu ostrovu a začala sa vojna. Po dvoch obsadených mestách mi došli jednotky a o mestá som prišiel. Vojna zabrzdila môj rozvoj, lebo sa ľudom nepáčila. Nakoniec prišiel George Washington a moju vojnou vyčerpanú civilizáciu vymazal z mapy zeme. Ponaučenie, vojna sa nevypláca.

Výskum je asi najdôležitejšou súčasťou civilizácie, pretože s novými technológiami prichádzajú nové budovy, ktoré prinášajú rôzne bonusy a samozrejme aj nové jednotky. Už len malý posun v technológii dokáže priniesť rozhodnutie vo vojne. V neposlednej rade prinášajú nové technológie aj možnosti stavať nové „wonders“, ktoré sa rozdeľujú do dvoch skupín. Jedny sú celosvetové a druhé celonárodné. Prinášajú so sebou rôzne zaujímavé bonusy od možnosti hneď od začiatku zvoliť akúkoľvek formu parlamentu (Pyramídy), cez nové vývozné artikle (Hollywood, Rock N’ Roll), až po ekonomické výhody (Veľký maják, Wall Street).

Skryť Vypnúť reklamu

Načo vlastne všetok ten vývoj, budovanie a vojny? Existuje len jedna jediná odpoveď a tou je víťazstvo. V civilizácii máte možnosť vyhrať vojenskou cestou, vyhubením všetkých ostatných civilizácií. Mierovou cestou, ak získate dostatočnú podporu v rade OSN alebo ak sa vám podarí vyhrať závody o vesmír a ako prvý postavíte vesmírnu loď (potrebujete postaviť niekoľko rôznych komponentov) a vyšlete ju smerom k najbližšej hviezde. Vyhrať môžete aj v prípade, že po roku 2050 (vtedy sa hra končí) budete mať najviac bodov zo všetkých národov. Rôzne ciele, rôzne spôsoby ... o tom bola a aj je hra Civilization.

GRAFIKA  8 / 10
Civilizácia je ťahová stratégia, v ktorej nikdy nešlo o vizuálnu stránku, presne toto som si hovoril predtým, než som hru prvýkrát spustil. Naozaj som nečakal ako dobre bude štvorka vyzerať. Po vkusnom intre, krásnom a dynamickom hlavnom menu až po loading animáciu, ktorá je presne taká istá ako intro z prvej Civilizácie, som sa dostal na povrch planéty, ktorá mala byť kolískou mojej civilizácie. Nádherné hory, lesy, rieky a zvieratká, to všetko tam na mňa čakalo. Moja radosť sa dostávala do neúnosných hraníc, keď som začal stavať prvé budovy a videl ako pribúdajú do mesta. Pyramídy, chrám, to všetko tam bolo vidieť. Rôzne mestá majú dokonca rôzne usporiadané budovy, sú rôzne orientované, takže odpadol ten pocit umelosti. Vybudovanie ktoréhokoľvek divu sveta, je sprevádzané veľmi peknou animáciou, ktorá vám ukáže priebeh stavby. Za zmienku stojí aj fakt, že si môžete mapu odzoomovať do takej miery, že vidíte povrch ako guľu a môžete ňou otáčať ako s glóbusom, naozaj efektné. 

Skryť Vypnúť reklamu

           

Bohužiaľ pri spomínanom prechode do glóbusového módu dochádza občas k miernemu rozpadu grafiky. Druhou kapitolou sú animácie. Tie by pravdupovediac, mohli byť aj o triedu lepšie, pretože niektoré pohyby a hlavne súboje reálne určite nevyzerajú. Projektily, ktoré vylietajú z hlavní tankov vyzerajú ako veľké žlté tyčinky a nie ako projektily a to nehovorím o ich pohybe. Sú to všetko len detaily, no napriek tomu všetkému vyzerá Civilization lepšie ako kedykoľvek predtým. Samozrejme s enginom, ktorý poháňa napríklad Earth 2160 alebo Age of Empires 3sa v tomto prípade o rovnosti hovoriť nemôžeme, no na to čo by ste čakali, je to veľmi dobré.

INTERFACE  9 / 10
Po skoku priamo do hry, bude chvíľku blúdiť každý z vás. Po nie veľmi dlhej chvíľke sa všetko ustáli a človek si začne zvykať a hlavne opäť nájde (alebo prvýkrát objaví) staré dobré možnosti. Onedlho vyjdú na povrch aj šikovné vylepšenia v ovládaní, ktoré nám Sid Meier pripravil, najmä pokiaľ ide o jednotky. Väčšina vecí v hre sa dá plne zautomatizovať, takže aj nováčik môže pomaličky objavovať všetky možnosti hry, po tom čo pochopí fungovanie hry. Všade sú prítomné rady, ktoré vám poradia vhodnú budovu, výskum alebo formu vlády. Na druhej strane neponúkajú vždy najlepšiu voľbu, takže sa hra nehrá sama, sú jednoducho perfektnou pomocnou rukou pre začínajúcich hráčov. Čo viac dodať, interface je výborný.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ  10 / 10
Kameňujte ma, križujte ma, uvaľte na mňa embargá OSN, je to päť hviezdičiek, ani o chlp menej si táto hra nezaslúži. Civilization 4 začnete na určitom stupni náročnosti, s určitými nastaveniami mapy. Hru dokončíte, nezáleží na tom či úspešne alebo neúspešne, jednoducho ju začnete odznova s rôznymi nastaveniami. Zopakujete to niekoľko krát a potom opäť niekoľko krát. Prichytíte samých seba ako sa si hovoríte, že o chvíľu pôjdete spať alebo jesť, odklikávajúc pri tom ďalšie kolo, až nakoniec zistíte, že ste si to hovorili už pred hodinou. Je to jednoducho extrémne nebezpečne návykové, keď máte nejaký veľký plán ako ovládnuť svet a ten sa vlečie jedno tisícročie a vy jednoducho musíte vidieť jeho výsledok, tak si tých tisíc rokov odohráte aby ste to videli. Nakoniec sa vám to o ďalšie tisícročie pretiahne, no vy stále klikáte ostošesť, pretože stále dúfate, pretože všetko je stále na vážkach.

Skryť Vypnúť reklamu

Koncept hry sa v podstate vôbec nezmenil a za to by som ho mohol ako veľmi zlý herný kritik sfúknuť na celej čiare a poslať ku dnu. Mohol by som taktiež namietať, že niektoré spojenia výskumov s budovami sú absolútne nelogické (vynájdete fašizmus a môžete stavať Mt.Rushmoore?!). Taktiež by som mohol namietať, že je len veľmi ťažké spraviť v neskorších fázach hry nejaký obrovský zvrat, všetok váš úspech závisí viac menej na tom čo spravíte v úvode, ako rýchlo sa zorientujete. Ale načo by som to robil? Koncept je síce starý asi ako 486-ka, no vylepšení je vždy dostatočne veľa na to aby to ľudí stále bavilo.

MULTIPLAYER  10 / 10
Mnohé hry sa v dnešnej dobe zdegradovali len na možnosti hry po internete a LAN-e. Na druhú stranu je to pochopiteľné a samozrejmé. Civilization 4 však ide ešte ďalej ako by bolo normálne a ako by ste čakali. Ponúka dnes už archaický mód Hot-seat, v ktorom hrajú viacerí hráči na jednom počítači, odporúčam! A len málo z vás by čakalo, že sa nejaká hra bude dať hrať aj cez email, aj túto možnosť ponúka nová Civilzácia. O hrateľnosti multiplayeru platí v podstate presne to isté čo o hrateľnosti singleplayeru. Mínus väčšia zdĺhavosť a plus väčšia zábava. 

Skryť Vypnúť reklamu

           

ZVUKOVÉ EFEKTY 7 / 10
Klesli sme na najnižšiu možnú úroveň, akú som ochotný tejto hre udeliť. 3 a pol hviezdičky za mierne nadpriemerné zvukové spracovanie hry, ktoré navyše často krát nefunguje úplne stopercentne. Zvuky nie zriedkakedy vypadávajú, najmä pri animovaných sekvenciách. Spočiatku som si myslel, že ide len o problém mojej platformy, no také isté problémy mali aj iní ľudia, takže mám právo si myslieť, že mám pravdu. Ak nie, tak to nebude prvýkrát :).

HUDBA  10 / 10
Málokedy udeľujem hudbe maximálne hodnotenie. No to akým spôsobom ma dostala hlavná zvučka celej hry, som pri hrách už dlho nezažil. Veľmi návyková skladba v etno štýle sa bude hrou niesť, až kým sa nedostanete do klasického obdobia. To som asi ešte nespomenul však? Hudba sa mení v závislosti na tom v akom ste období, samozrejme adekvátne k danému obdobiu a atmosféru budovania civilizácie dopĺňa na výbornú.

Skryť Vypnúť reklamu

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA  8 / 10
Civilization 4 ponúka hneď niekoľko stupňov náročnosti (keď hovorím niekoľko, nemám na mysli 3 ani 4 ani 5), ktoré musia na 100% pokryť požiadavky akéhokoľvek hráča. Top 10 profíka, ako aj absolútneho amatéra. Umelá inteligencia je na tom pomerne slušne. Pokiaľ ide o počítačom ovládané národy, bol som milo prekvapený, keď sa dokázali proti mne spojiť a spoločnými silami ma zničiť. Američania reagovali na to, že som sa až príliš rozťahoval smerom k ich územiu okamžitým vyhlásením vojny a pod. Ostatné civilizácie s vami v pohode obchodujú, no je len veľmi ťažké od nich získať niečo len tak zadarmo, no na druhú stranu oni vám podobné návrhy dávajú každú chvíľu. Pokiaľ ide o umelú inteligenciu na vašej strane, tak nemôžem hovoriť o tom, že by bola dokonalá. Vylepšenia a automatické budovanie by som si vedel predstaviť aj o niečo lepšie ako to robí za vás počítač zautomatizovane. 

Skryť Vypnúť reklamu

          

ZÁVEREČNÝ VERDIKT  9 / 10
Civilization je jednou z najlepších hier všetkých čias, Civilization 4 je presne taká istá, len o niečo vylepšená. Ak ste ešte nikdy nehrali žiadnu z Civilizácií , tak ste asi boli veľmi dlho vo väzení, ústave alebo dovolenke, aby sa nikto neurazil tak ste o ňu možno nikdy nemali záujem. Ale to je veľká chyba, treba s ňou začať čo najskôr! A práve teraz máte jedinečnú príležitosť.

Vy čo ste pravidelnými fanúšikmi tejto série žiadne moje slová nepotrebujete, hru už máte dávno doma a určite neľutujete peniaze, ktoré ste za ňu minuli. Ani nikdy nebudete.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Krízový štáb rokuje o lockdowne, podľa Naďa výrazne stúpa úmrtnosť (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 35 330. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 115 obetí.

Minister obrany Jaroslav Naď.

Zasadá krízový štáb: Nemocnice sú potemkinove dediny, vravia lekári zo zasadnutia

Politici rokovanie odmietajú komentovať, kým sa neskončí.

Tlačová konferencia po mimoriadnom zasadnutí vlády.
Cynická obluda

Deľba práce v Slovane

A zatiaľ čo hráči vypadli odvšadiaľ odkiaľ sa dalo, fanúšikovia organizovali demonštráciu s výtržnosťami.

Dnes píše Matúš Ritomský

Tak vzniká toxická pena dní

Vnímať Igora Matoviča s rezervou, tak vyzerá návod na zachovanie duševnej rovnováhy.

Publicista Matúš Ritomský.

Neprehliadnite tiež

Umelecká predstava o putovaní ženy s batoľaťom cez územie, ktoré je dnes v Národnom parku White Sands. Jej stopy sa zachovali viac ako desaťtisíc rokov, vedci ich teraz podrobili detailnej analýze. KLIKNITE PRE ZVÄČŠENIE.
Vedátorský podcast

Vďaka akému princípu lietajú lietadlá?

Ako vyzerá fyzika lietania.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. Päť chýb pri zateplení strechy
 3. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 4. Vitajte v postapokalyptickom svete
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 3. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 6. Úprava osobného motorového vozidla
 7. Important information for Brazilians living in Slovakia
 8. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 9. Vitajte v postapokalyptickom svete
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 324
 2. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 16 390
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 135
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 596
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 883
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 894
 7. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 9 656
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 517
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 440
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 226