stných zákazníkov. Zatiaľ ale nieje jasné, ako dlho zostane rozhodnutie v platnosti.
"V rámci preventívnych opatrení spoločnosť Sony BMG prechodne zastavuje výrobu kompaktných diskov s technológiou XCP," píše sa v správe vydavateľa.
Náhle rozhodnutie má úplne konkrétny dôvod. Vo štvrtok sa totiž po prvýkrát objavil vírus, ktorý využíva protikopírovacieho softvéru Sony BMG na to, aby sa nepozorovane zabýval v počítači a potom ho poškodil.
Pred pár dňami sa objavil prípad, kedy jeden z hackerov rozoslal veľké množstvo e-mailov s príponou, na ktorú keď sa klikne, nainštaluje do počítača malware. Ten funguje ako trójsky kôň. Vyzerá ako žiadúci program, ale po jeho inštalácii sa v počítači umiestni iný softvér, väčšinou škodlivý. Malware vyradí z činnosti firewall počítača a dovolí tak, aby sa do neho dostal hacker. Sony BMG na incident zareagovala tím, že vydala opravný program, ktorý je možné stiahnuť z jej webových stránok www.sonybmg.com.
Sony BMG je spoločným podnikom japonského koncernu Sony a nemeckej mediálnej spoločnosti Bertelsmann AG. Svoju technológiu XCP firma využíva pri mnohých dielach, vrátane albumov od najznámejších interpretov. Hovorkyňa Sony BMG neprezradila, na koľkých nosičoch je protikopírovací softvér nainštalovaný, ale vraj ide o obmedzený počet. Softvér proti pirátskemu kopírovaniu sa po spustení CD sám nainštaluje, avšak nie vždy. Nespúšťa sa na počítačoch Macintosh, ušetrené sú i prehrávače CD a DVD. Sony BMG je ale kvôli tomuto softvéru pod paľbou kritiky, pretože niektorí ľudia používajú CD na počítačových zostavách.
Kritici väčšinou upozorňujú na to, že človek, ktorý si CD kúpi, má právo si robiť kópie a obsah kompaktu umiestiť na svojom počítači a pracovať s ním. Na počítačoch s operačným systémom Windows je však použitie CD so softvérom proti kopírovaniu značne obmedzené.
Nespokojní zákazníci minulý týždeň na spoločnosť Sony podali v Kalifornii hromadnú žalobu. Rozhorčilo ich zistenie, že softvér proti kopírovaniu sa nainštaluje v koreňovom adresári počítača a v ňom skryje i všetky príbuzné súbory. Odstránenie softvéru je potom veľmi nebezpečné. Sony o tom spotrebiteľov nikde neinformuje. Britský výrobca antivírusových programov Sophos ponúkol, že ľuďom dodá technológiu, ktorá protikopírovací softvér Sony BMG vyradí z činnosti. Proti nežiadúcim vplyvom softvéru ponúkla ochranu tiež spoločnosť Check Point. Sony BMG si za technológiou stojí a naďalej ju chce využívať údajne ako účinnú ochranu hudobných diel.