Regensburg 21. februára (TASR) - Nemeckí vedci z univerzitnej kliniky v Regensburgu dosiahli veľký úspech pri hľadaní génu pre srdcový infarkt. V rámci najrozsiahlejšieho výskumu svojho druhu sa im podarilo v ľudskom genóme identifikovať oblasť, v ktorej ležia gény pre zvýšené riziko srdcového infarktu.
Už dlhšie sa hovorí o tom, že srdcovým chorobám nahrávajú nielen rizikové faktory ako cukrovka, fajčenie alebo vysoký krvný tlak, ale v hre je aj dedičná dispozícia. Podľa profesora medicíny Heriberta Schunkerta sa takáto oblasť nachádza u človeka na chromozóme 14. "Súvislosť medzi týmto úsekom chromozómu a vznikom srdcového infarktu je nezávislá na všetkých známych rizikových faktoroch," povedal Schunkert.
Schunkertov vedecký tím, ktorého členmi sú aj americkí odborníci z Medical College Wisconsin v Milwaukee, lokalizoval skupinu asi 150 génov. Vedci chcú identifikovať presne ten gén, ktorý je zodpovedný za srdcové infarkty, informuje februárové číslo časopisu Nature Genetics.
V rámci šesťročnej štúdie sledovali vedci 513 rodín z celého Nemecka. Najmenej dvaja členovia z každej rodiny mali do svojho 59. roku života vážne problémy so srdcom. Takto sa preskúmali gény viac ako 1400 ľudí. Získané poznatky pomôžu pri vývoji preventívnych liečebných metód proti infarktom.
Izraelskí vedci informovali už v máji 2000 o objavení génovej mutácie, ktorá spôsobuje srdcový infarkt u mladých ľudí. Vedci z Beilinsonovej nemocnice v Petach Tikvah zistili, že táto mutácia vyvoláva značný nárast koncentrácie aminokyseliny homocysteín v krvi. Homocysteín môže poškodzovať cievy, následkom čoho rastie riziko tvorby trombóz.