SME

Sony Ericsson Z520i: Testovali sme konečne rýchle véčko!

Na redakčnom stole sa nám po dlhšom čase objavil otvárací telefón z dielne švédsko-japonského výrobcu Sony Ericsson.

Ide o model, ktorý bol predstavený ešte pred letnými prázdninamu a ktorý sa na trh dostáva pod označením Z520i. Hoci ide o mobil, ktorý je na prvý pohľad veľký, jeho bohatá výbava by mohla byť pre tento model silnou devízou v porovnaní s konkurenciou. Po softvérovej stránke je Z520i vybavená podobne ako K750i či W800i a preto odporúčame prečítať si podrobnú recenziu K750i.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dizajn a klávesnica
Sony Ericsson Z520i vyzerá na prvý pohľad ako mladší brat staršieho modelu Z600. Ide však len o prvý dojem, ktorý rýchlo vyprchá, keď si používateľ začne všímať detaily. Svojimi oblými tvarmi a anténou v tvare uška má podľa výrobcu zaujať najmä mladú generáciu. Rozmery telefónu 83 x 46 x 24 mm sú pri veľkosti jeho displeja prijateľné, no telefón sadne skôr do väčšej dlane. Nejde teda o model určený výhradne pre zástupkyne nežnejšieho pohlavia.
Výmenné kryty, ktoré boli v balení, sú vďaka zrnitému povrchu s imitáciou brúsenej kože príjemné na dotyk a zároveň na nich neostávajú odtlačky prstov ako je tomu v prípade leštených povrchov. V balení, ktoré sme dostali na testovanie boli dva farebné varianty krytov – oranžový a sivý.
Prednej strane zatvoreného telefónu dominuje vonkajší displej a oko objektívu fotoaparátu. Objektív mierne vytŕča nad povrch telefónu a aj kvôli tomu nemá pevnú ochranu ako modely W800i alebo D750i. Na ľavej bočnej strane je tlačidlo spúšte fotoaparátu, ktoré slúži aj na jeho spustenie. Vedľa spúšte je ovládanie hlasitosti reproduktora, ktoré v zatvorenom stave telefónu slúži aj na zobrazenie informácií o telefóne a aktuálnych schôdzok na vonkajšom displeji. Ďalšou funkciou tejto dvojice tlačidiel je ovládanie zoomu fotoaparátu vtedy, keď je telefón zatvorený.
Po otvorení telefónu sa naskytne pohľad na hlavný displej a klávesnicu s ovládacími tlačidlami. Pod klávesnicou je tlačidlo na zapnutie telefónu a rýchle spustenie wapového prehliadača. Klávesnica je vynikajúco spracovaná. Samotné klávesy majú optimálny zdvih aj tuhosť. Vďaka zatváracej konštrukcii telefónu sú všetky klávesy okrem tlačidla na zapnutie telefónu a tlačidla na spustenie wapového prehliadača veľké. Hlavným ovládacím prvkom je štvorsmerné tlačidlo s potvrdzovaním v uprostred. Podsvietenie klávesnice je modré a je dostatočne silné. Po okraji klávesnice sú umiestnené svetelné diódy, ktoré upozorňujú na prichádzajúci hovor.

SkryťVypnúť reklamu

Displej
Hoci výrobcovia v súčasnosti prechádzajú na displeje, ktoré zobrazia 262 tisíc farieb, displej modelu Z520i zobrazí len 65 tisíc farieb. Výrobca použil rovnaký displej ako u modelu T630, ktorý má rozlíšenie 128 x 160 bodov. V porovnaní s modelom K750i sú okraje zobrazovaných objektov kostrbaté. Typickým problémom TFT displejov, ktorým trpí aj tento model, je horšia čitateľnosť na priamom slnečnom svetle. Vonkajší displej je pasívny a zobrazí len 4 tisíc farieb na ploche 101 x 80 bodov. Aj na takto malej ploche však zobrazí množstvo informácií ako sú dátum, čas, sila signálu, stav batérie či ikony, ktoré sa zvyknú zobrazovať v hornom stavovom riadku na hlavnom displeji.

Ovládanie
Na štýl ovládania telefónov Sony Ericsson si treba chvíľku zvykať, keďže je iný ako u ostatných značiek. Funkcia dvoch kontextových klávesov sa mení podľa potreby a je vypísaná na displeji, zvyčajne však pravé slúži na výber a ľavé na prístup k ďalším možnostiam. Ďalšiu dvojicu kláves tvorí tlačidlo „o úroveň späť“ a tlačidlo na vymazávanie. Podržaním tlačidla „o úroveň späť“ opustí používateľ menu.
Na pohyb v menu slúži štvorsmerné tlačidlo, ktorého funkcie v základnej obrazovke sa dajú nastaviť. Zaujímavý je smer hore, ktorý otvorí ďalšie trojmenu, kde sú nové udalosti, vlastné skratky a záložky pre wapový prehliadač.
Aj napriek odlišnosti v ovládaní oproti iným výrobcom nie je mu čo vyčítať a po pár dňoch si už používateľ ani nespomenie, že sa telefóny ovládajú aj inak.

SkryťVypnúť reklamu

Softvér a menu telefónu
Najväčším problémom starších modelov z dielne Sony Ericssonu boly pomalé odozvy v menu a pri písaní esemesiek. Pomalé reakcie odrádzali mnoho používateľov, no zlepšenie predsa len prišlo. U tohoročných modelov je vidieť výrazný posun v tejto oblasti. Rýchlosť animovaného menu u Z520i je však o niečo pomalšie ako v prípade K750i alebo W800i. Na ostatných úrovniach a pri písaní textu je však rýchlosť porovnateľná. Telefón tak môžeme odporúčať aj náročnejším používateľom, ktorí boli zvyknutí na rýchlosť konkurenčných telefónov. Menu je bližšie popísané v recenzii modelu K750i.

Funkcie telefónu
Výbava telefónu je na vysokej úrovni a v porovnaní s K750i chýba Z520i len FM tuner. Nižšia je aj kapacita vnútornej pamäte, pričom jej veľkosť nie je možné rozšíriť pamäťovými kartami.

SkryťVypnúť reklamu

Kontakty
Adresár telefónnych čísel je v nových modeloch Sony Ericssonu veľmi dobre prepracovaný a jedinou jeho chybou je počet kontaktov, ktorých je 500. Oproti konkurenčným modelom v tejto triede je to len polovica a nie každému môže tento obmedzený počet vyhovovať. Telefón nevie pracovať súčasne s pamäťou v telefóne a v SIM karte, čo môže byť u niektorých používateľov problematické. V prípade bežného telefonistu s jednou SIM kartou je však tento nedostatok zanedbateľný.
O správe hovorov a adresári sme podrobne písali v recenzii modelu K750i.

Správy
Telefón si tak ako prevažná väčšina nových modelov poradí s krátkymi SMS správami, EMS, MMS a s e-mailmi. Pri písaní je k dispozícii aj slovenský slovník T9. Veľkým nedostatkom je, že pri písaní správy telefón ukazuje počet ostávajúcich znakov len keď už ostáva iba 20 do konca. Navyše sa nezobrazuje ani maximálny počet znakov v spojených správach. Editor na MMS správy ponúka dobrý štandard. Maximálna veľkosť jednej správy je 300 kB, pričom fotografie v telefóne si editor zmenší na požadovanú veľkosť.
Prehliadač e-mailov je komfortný a práca so správami je intuitívna.
Komplexnejší popis možností a nedostatkov pri tvorbe a prezeraní správ sme uverejnili v recenzii K750i.

SkryťVypnúť reklamu

Manažérske funkcie
Aj keď nejde o telefón, ktorý by bol primárne určený pre manažérov, funkcie tejto kategórie v ňom nájdeme. Je tu dobre prepracovaný kalendár, ktorý je funkčne aj vzhľadovo rovnaký ako v modeloch K750i a W800i.
Zvláštnosťou je, že úlohy nie sú prepojené s kalendárom a naopak. Naplánovaný telefonát sa teda v prehľade udalostí v kalendári nezobrazuje.
Nechýbajú ani časové funkcie ako budík, stopky či odpočítavanie a samozrejmosťou je jednoduchá kalkulačka. Telefón podporuje aj synchronizáciu cez GPRS, ktorú však zatiaľ ponúka len Orange v rámci služby biznis mail. Synchronizácia cez Bluetooth alebo kábel je rýchlejšia a najmä lacnejšia.
Samozrejmosťou sú profily zvonení, ktoré umožňujú jednoduchým spôsobom prispôsobiť telefón aktuálnej situácii. Poslednou použiteľnou funkciou je ovládanie hlasom, ktorým môže používateľ vytočiť kontakt z adresára či prijať telefonát hlasom.

SkryťVypnúť reklamu

Aplikácie
V pamäti telefónu sme našli len jednu Java aplikáciu, ktorá zobrazuje svetový čas. K výbave však patria programy, ktorými sa dajú upravovať videá, obrázky a zvuky – VideoDJ, PhotoDJ a MusicDJ – ktoré ponúkajú len základné nástroje na editáciu. Aplikáciu Play Now, ktorá má vlastnú ikonu hneď v hlavnom menu je na Slovensku nevyužiteľná, keďže operátori ju nepodporujú. Sony Ericsson však pripravil pre slovenských zákazníkov niekoľko zvonení zdarma.

Java hry
Vďaka výkonnému 3D grafickému procesoru sa dajú v mobile hrať kvalitné 3D hry, samotný výrobca sa však veľmi neukázal. V testovanom Z520i sme našli dve hry – QuardaPop a New York Nights. V QuadraPop ide o skladanie rovnakých symbolov k sebe a keď sa nazbierajú štyri tak zmiznú a hráč získava body. Druhá hra je adventúra, ktorej cieľom je byť obľúbený medzi ostatnými postavičkami v hre.

SkryťVypnúť reklamu

Súborový manažér
Štruktúra pamäti v telefónoch Sony Ericsson sa veľmi nemení. Aj v tomto prípade sú tu adresáre: obrázky, videá, zvuky, témy, webové stránky, hry, aplikácie a iné. Používateľ zároveň nemá možnosť pridávať nové adresáre k týmto hlavným, ale len ako ich podadresáre.
Súbory sa dajú označovať po jednom alebo všetky naraz a cez menu sa dajú posielať prostredníctvom Bluetooth, MMS, e-mailu a infračerveného portu. Okrem toho sa dajú presúvať medzi adresármi a premenovávať. Obrázky, animácie a zvuky sa dajú priamo cez súborové menu nastaviť na pozadie alebo ako vyzváňací tón.

Multimédiá
Na rozdiel od modelov K750i alebo W800i nie je tento telefón vybavený FM rádiom. Má však zabudovaný jednoduchý prehrávač hudobných a video súborov. Hudobné súbory sa dajú prehrávať po poradí alebo náhodne a dá sa nastaviť aj ich opakovanie. Ekvalizér ponúka štyri nastavenia a funkciu MegaBass, ktorá zvýrazní najmä hlboké tóny. Prehrávač môže bežať aj na pozadí a používateľ tak môže s telefónom normálne pracovať. Pamäť telefónu je však malá – len 16 MB – a tak sa do nej veľa skladieb nevojde.
Vďaka podpore MP3 sa zvonenia neobmedzujú len na midi súbory ale majiteľ telefónu si môže zvoliť ako zvonenie aj „empétrojku“.

SkryťVypnúť reklamu

Personalizácia
Čo by to bol za telefón pre mladých bez podpory tém? Farebné témy sa dajú sťahovať zadarmo z internetu, ale aj za poplatok priamo v Sony Ericssone alebo od operátora. Priame sťahovanie z internetu do mobilu je však možné len v prípade ak má používateľ http prístup cez mobil.
Na jednotlivé smery štvorsmerného tlačidla sa dajú nastaviť rôzne funkcie podľa ľubovôle používateľa.
Na displeji sa dá nastaviť len jas a aktivácia úsporného režimu, ktorá kontroluje dĺžku podsvietenia a jej optimalizáciou predlžuje výdrž batérie.

Dáta
Podpora GPRS sa už stala štandardom, no podpora rýchlych dát cez EDGE aj tomuto modelu z dielne Sony Ericssonu chýba. Pri vytáčanom spojení je k dispozícii CSD a HSCSD. Na pripojenie k počítaču poslúži infraport a Bluetooth, ktoré ponúkajú všetky štandardné možnosti. K telefónu je možné pripojiť aj USB kábel, ktorý však nie je v balení.
Prehliadač internetu si poradí aj s HTML stránkami, no dátovo náročné stránky ako napríklad WWW.SME.SK nezvládne. S bežnými stránkami pre wap si však poradí.

SkryťVypnúť reklamu

Pamäť telefónu
Interná pamäť telefónu pojme 16 MB, čo je pre telefón tejto triedy postačujúce. Pamäť nie je možné rozšíriť o karty.

Fotoaparát
Fotoaparát modelu Z520i nie je na úrovni vyšších modelov a ponúka len rozlíšenie VGA – 640 x 480 bodov. Pri tomto rozlíšení je zoom len dvojnásobný a nie je plynulý ako v prípade nižších rozlíšení, pri ktorých je navyše štvornásobný. Telefón sa pri fotení neotáča ako je tomu u K750i. Tlačidlami na ovládanie hlasitosti sa dá nastaviť svetlosť obrázku. Aj napriek nízkemu rozlíšeniu fotoaparát dobre zachytí text, ktorý je pri bežnej vzdialenosti 30 – 40 centimetrov čitateľný. Okrem statických fotiek vie fotoaparát v Z520i zachytávať aj video vo formáte 3GP a v rozlíšení 176 x 144 bodov.

Batéria
Zdrojom energie je pre telefón Li-Pol batéria s kapacitou 900 mAh. Batéria vydrží pri používaní Bluetooth a aktívnom telefonovaní približne jeden deň. Tento parameter je však závislý od mnohých faktorov ako je sila signálu či dĺžka jednotlivých hovorov a dátových prenosov. Pri šetrnom používaní vydrží batéria aj tri až štyri dni.

SkryťVypnúť reklamu

Celkové hodnotenie
Sony Ericsson Z520i je pekný telefón s vydareným dizajnom, ktorý je vybalansovaný funkciami. Pozitívne hodnotenie si zaslúži aj za rýchlosť, ktorá je oproti starším modelom krokom vpred. Telefón na nás zanechal dobrý dojem, hoci nemá displej K750-tky a ani podporu pamäťových kariet.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 975
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 10 076
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 982
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 960
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 044
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 010
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 367
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 604
SkryťZatvoriť reklamu