
FOTO - EUROTEL
av Mikuš a riaditeľ pre stratégiu a reguláciu Globtelu Ivan Marták.
Predstavitelia mobilných operátorov sa zhodli na tom, že k zlepšovaniu ich služieb ich bude aj po liberalizácii stále nútiť najmä konkurencia zo strany druhého operátora, nie prípadní noví hráči, ktorí vstúpia do oblasti pevných liniek. „V mobilnej komunikácii už reálna liberalizácia nastala,“ povedal J. Barta.
Ivan Marták: „Na Slovensku je 42- až 44-percentná penetrácia mobilov a do konca roka sa zvýši asi na 60-64 percent. Neviem o inej krajine na svete, kde by len dvaja operátori zabezpečili 60-percentnú penetráciu.“
Jozef Barta: „Existuje množstvo nezávislých názorov, podľa ktorých je taký konkurenčný boj medzi mobilnými operátormi, aký prebieha na Slovensku, na svete nevídaný. Ak porovnáme cenovú úroveň služieb, je málo trhov na svete, kde by ceny za mobilnú komunikáciu boli také nízke.“
Napriek slovám o tvrdej konkurencii však prebiehala výmena názorov medzi zástupcami Eurotelu a Globtelu v priateľskom duchu: Ivan Marták z Globtelu pochválil nové programy Eurotelu Viac a ubezpečil prítomných, že tento krok Eurotelu „nezostane bez odpovede“.
Obaja operátori takisto s uspokojením prijali informáciu, že v pripravovanom návrhu novely telekomunikačného zákona sa nepočíta so zakotvením povinnosti umožniť prenositeľnosť čísla aj pre mobilných operátorov. Túto povinnosť ukladá novela len pevnému operátorovi. Od roku 2005 teda budú môcť zákazníci Slovenských telekomunikácií zmeniť svojho telefónneho operátora bez toho, aby museli zmeniť telefónne číslo.
Naopak, medzi Globtelom a Slovenskými telekomunikáciami sa v otázke pripravovanej novely telekomunikačného zákona zaiskrilo. Globtel sa ako člen Asociácie telekomunikačných operátorov stavia za čo najrýchlejšie vytvorenie vhodných podmienok na reálne pôsobenie ďalších poskytovateľov hlasových služieb cez pevné linky - sám chce totiž tiež na tento trh od budúceho roku vstúpiť.
Slovenské telekomunikácie naopak upozorňujú na riziká predčasného uvoľnenia trhu a žiadajú oddialenie deregulácie v niektorých bodoch. „Liberalizácia je nevyhnutná,“ povedal L. Mikuš, „to, či je aj dobrá, uvidíme v roku 2003.“ (rha)