Siemens využíva do poslednej kvapky všetko potenciál nového radu 75. Už dva roky po sebe uvádza na trh podarené odolné telefóny v triede M. Viac ako rok starý model M65 bol prekvapujúco veľmi moderne riešený – jeho mohutná konštrukcia mala módne tvary a aj farebné kombinácie boli pre tento druh telefónu neobvyklé. Aj tento rok Siemens prekvapil – nový model M75 je úplným protikladom M65. Je to vari najhranatejší a najobyčajnejší mobilný telefón, aký tento rok prišiel na trh a jeho dizajn skôr osloví príslušníkov armády, ako módnych expertov. Nadštandardná výbava modelu M75 však presvedčí aj tých, ktorým dizajn telefónu nič nehovorí. Nástupca Siemensu, BenQ sa bystro rozhodol využiť úspech lacného modelu C75, ktorý má veľmi podarený dizajn manažérskeho telefónu. Na trh prichádza model ME75 – síce slabšie vybavený, no veľmi dobre vyzerajúci telefón do terénu a sťažených podmienok pre používanie.
Dizajn a klávesnica
Dizajn modelu ME75 je inšpirovaný telefónom C75. Na prvý pohľad zaujmú čisté línie, dobre zladené farby a kvalitné spracovanie. Zatiaľ čo céčko má elegantný strieborný kryt, kryt model ME75 tvorí drsnejší matný plast v kombinácii s mäkčeným plastom imitujúcim gumu. Telefón sa bude predávať v dvoch farebných kombináciách, my sme testovali slušivú šedo-zelenú.
Reproduktor nad displejom tvorí len úzka štrbinka, menší displej opticky zväčšuje tmavý rám okolo. Funkčné tlačidlá s joystickom tvoria jeden celistvý blok. Klávesnica je usporiadaná tradične – každé tlačidlo je umiestnené na povrchu samostatne a klávesnica je nezvyčajne umiestnená až úplne na spodnej hrane bez akejkoľvek rezervy.
Na bokoch nie sú žiadne tlačidlá, na ľavej strane je len infraport. Vo vrchnej časti sa nachádza otvor na uchytenie v držiaku auto handsfree sady, naspodu je štandardný konektor charakteristický pre modelový rad 65 a vyššie.
V zadnej časti je na úplne plochom kryte, ktorý zakrýva celé telo telefónu odvrchu až dole len šošovka fotoaparátu a vedľa nej otvor na externú anténu.
Všetky otvory v telefóne sa dajú zakryť gumenými záslepkami – ide o systémový konektor a očko fotoaparátu v jednom bloku s konektorom externej antény. Gumené časti sa len nasúvajú a predovšetkým krytku systémového konektora určite čoskoro stratíte – je skutočne ťažké takéto súčiastky ustrážiť. BenQ by sa mohol inšpirovať v Samsungu, ktorý má uchytenie podobne riešených krytiek vymyslené oveľa lepšie.
Rozdiel je aj v otváraní zadného krytu – v C75 stačí stlačiť tlačidlo na falošnej pružinke, v ME75 treba pootočiť aretačným krúžkom.
Zaujímavé je, že sa BenQ spolieha na presne lícujúce hrany krytu a jeho okraje neizoluje gumeným tesnením.
Nemali sme možnosť testovať odolné vlastnosti telefónu, no už na prvý pohľad je jasné, že model M75 dokáže zlým podmienkam odolávať lepšie a ME75 preberá len časť jeho vlastností. Telefón nemá robustný rám, ktorý by ho dobre chránil pred silným mechanickým tlakom. Zabezpečenie pred vlhkosťou už vyzerá lepšie. Veríme, že ešte dostaneme príležitosť dôkladne otestovať tieto vlastnosti telefónu.
Displej
Displej poznáme z ostatných modelov radu 75. Má rozlíšenie 132 x 176 bodov a zobrazuje 65000 farieb. Je dobre čitateľný na slnku a okrem vysokého rastra a mierne skresleného zobrazenia bielej mu nemožno nič vyčítať.
Ovládanie
Hlavným ovládacím prvkom je oblý joystick v strede súboru štyroch funkčných tlačidiel (dvomi sa ovláda menu, zelené a červené slúži štandardne na prijatie a ukončenie hovoru). Funkčné tlačidlá sú vyriešené dobre – sú presné a nahmatáte ich bez problémov. Joystick je príliš zapustený do šachty a okolo neho nechali dizajnéri málo miesta, no nám sa ovládal celkom pohodlne. Ak si nájdete správnu polohu prsta, joystick reaguje na pohyb veľmi presne.
Menu telefónu
Zoznámiť sme sa zatiaľ mohli s testovacou verziou telefónu, ktorá ešte nemá definitívnu verziu softvéru. Už na prvý pohľad je však jasné, že vychádza z modelu C75. Keďže úplná väčšina funkcií je s modelom C75 zhodná, zopakujeme niektoré pasáže recenzie na C75 doplnené o naše postrehy v modeli ME75.
Rovnako ako v C75 je aj v ME75 grafické prostredie najvydarenejšie zo všetkých telefónov radu 65 a 75, ktoré sme testovali. Príjemné farby a dobre zladené ikony sú významným krokom vpred.
Základnú ponuku tvorí 9 ikon: telefónny zoznam, register hovorov, web/zábava, fotoaparát, správy, organizér, nastavenia, moje súbory a doplnky.
Systém ovládania i grafické prostredie vnorených menu je úplne rovnaké ako v iných modeloch radu 65 a 75 – všetky submenu sú textové v riadkoch pod sebou.
Funkcie telefónu
Siemens ME75, samozrejme, má čo ponúknuť. Čerpá z už známych vlastností celého modelového radu 75.
Kontakty
Telefónny zoznam pracuje buď s internou pamäťou alebo pamäťou SIM karty, naraz sa pamäte využívať nedajú. Jednoducho však môžete nastaviť, ktorá z nich je prioritná. V telefóne je viacpoložkový zoznam s 20 pozíciami a jeho kapacita je 1000 miest.
Zoznam podporuje 8 skupín volajúcich, ku kontaktom si môžete priradiť obrázok volajúceho.
Kontakty sa dajú poslať všetkými spôsobmi vrátane e-mailu, pri správnom nastavení oceníte aj filter hovorov.
V telefóne je výborná správa hovorov. V podrobnom výpise nájdete telefónne číslo alebo meno z adresára, dátum a čas hovoru i jeho dĺžku. Číslo v zázname sa dá vytočiť, uložiť do telefónneho zoznamu, zmazať a čo je najdôležitejšie, jedným kliknutím naň môžete odoslať esemesku alebo ememesku.
Správy
ME75 podporuje SMS a MMS, milo prekvapí štandardne predinštalovaný e-mail.
Spojené SMS podporujú maximálne 760 znakov, pri písaní sa priamo na dispeji odpočítavajú. Pamäť na prijaté SMS má kapacitu 100 správ, ďalšie však možno presúvať do archívu využívajúceho dynamickú pamäť telefónu. Ani v ME75 nechába slovník T9. Funkcia lupa dokáže zobraziť 6 alebo 11 riadkov textu.
MMS editor je štandardný, jednoduchý a prehľadný. To isté platí aj pre e-mailového klienta. V ňom môžete používať päť účtov, vie pracovať aj s prílohami. Ďalšie funkcie patria k štandardu: podporuje protokoly POP3, IMAP4 a SMTP, dokáže sťahovať okrem celých mailov aj hlavičky.
Manažérske funkcie
Manažérske funkcie sú integrované v zložke Organizér, v telefóne je kalendár, pripomienkovač, poznámky, úlohy, zmeškané udalosti, diktafón a časové pásma.
V pekne graficky spracovanom kalendári nastavujete zobrazenie po dňoch, alebo týždňoch, do pamäte sa zmestí 1000 poznámok.
V kalendári môžete uložiť 6 rôznych druhov udalostí. Nastaviť sa dá aj to, akou hodinou sa začína váš pracovný deň, ktorým dňom chcete začať pracovný týždeň, ktoré dni chcete označiť ako „víkendové“, alebo či vás má kalendár upozorniť na sviatok vašich blízkych.
Pripomienkovač využíva rovnaký spôsob pridávania udalostí ako kalendár, v podstate to je len rýchlejší spôsob ukladania dát do kalendára.
V úlohách sa dá okrem dátumu a informácií uložiť aj priorita a aktuálny stav plnenia.
Poznámky majú viac možností využitia, suplujú napríklad funkciu elektronickej peňaženky – záznam si môžete diskrétne ochrániť heslom.
V telefóne nájdete aj praktický doplnok, ktorý zhromažďuje všetky „prešvihnuté“ termíny.
Kapacita diktafónu je po novom obmedzená len veľkosťou dostupnej pamäte. Záznam sa dá z telefónu odoslať cez MMS, e-mail, alebo infraport. Mikrofón je citlivý a reproduktor dostatočne výkonný, aby ste si záznam mohli komfortne prehrať.
Poslednou aplikáciou v organizéri sú časové pásma, ktoré využijete hlavne pri cestovaní.
Doplnky
Budík má pokročilé nastavenia: môžete si vybrať čas a dni, kedy zazvoní. Bohužiaľ, nastaviť sa dá iba jeden čas zvonenia.
Medzi ďalšími doplnkami je záznamník zvuku na zvonenie, kalkulačka, prevodník veličín, stopky a aplikáciu na synchronizáciu dát.
V testovanom telefóne sme nenašli aplikáciu Push To Talk, no práve v tomto odolnom telefóne je veľký predpoklad, že funkciu napokon v predajnej verzii nájdeme.
Súborový manažér
S dátami v telefóne možno ľubovoľne pracovať – presúvať ich, kopírovať, vytvárať adresáre, atď.
Java hry
V telefóne sme našli hry Brick Challenge a Tourican 2004. Vo finálnej verzii sa však ponuka môže zmeniť.
Aplikácie
To isté platí aj pre aplikácie – v testovanom telefóne boli štyri, no v predajnej verzii sa ich ponuka môže zmeniť.
Personalizácia
Telefón si môžete prispôsobiť wallpapermi a screensavermi, ktoré dopĺňajú podarené farebné témy. Rovnako ako C75 ani ME75 nepodporuje MP3 zvonenia, vystačiť si musíte len s 40-tónovými polyfonickými. Je to chyba, pretože napríklad Motorola a Sony Ericsson integrovali MP3 zvonenia aj do lacných mobilov v rovnakej triede.
Dáta
Na internet sa dostanete cez WAP 2.0 a GPRS triedy 10. Súčasťou výbavy je infraport. Telefón možno synchronizovať s počítačom.
Synchronizácia
Aj keď to Siemens nikde neuvádza, softvér telefónu by mal podporovať kompletnú synchronizáciu kancelárskych aplikácií s PC prostredníctvom dátového kábla.
Pamäť
Siemens deklaruje pamäť s kapacitou 10,2 MB.
Príprava do auta
Rovnako ako C75 má aj odolný model ME75 integrovanú podporu pre autosady.
Fotoaparát
V ME75 nájdete integrovaný VGA fotoaparát so základnými funkciami. Nastaviť sa dá len rozlíšenie, vyváženie bielej a jas. Využiť môžete aj 5-násobný digitálny zoom, ktorý pri VGA kvalite fotoaparátu veľké opodstatnenie nemá.
Cez fotoaparát sa dá snímať aj video, v ktorom sa dá nastaviť len dĺžka, vyváženie bielej a jas.
Kvalita záznamu je priemerná a zodpovedá štandardu VGA fotoaparátov v mobiloch.
Batéria
V Siemense ME75 je použitá výkonnejšia batéria Li-Ion s kapacitou 1000 mAh. Keďže vám prinášame len prvé dojmy z testovacej verzie telefónu, kapacitu batérie je ešte predčasné hodnotiť. V prípade modelu C75 sme boli príjemne prekvapení lepšou správou energie a dlhšou výdržou, preto môžeme v modeli ME75 s výkonnejšou batériou očakávať ešte viac. K testu batérie sa v budúcnosti ešte vrátime.
Celkové hodnotenie
Siemens ME75 nadväzuje na úspech veľmi dobre vyzerajúceho korunového modelu C75 (o úspechu svedčí aj fakt, že sa dostal do vianočnej ponuky oboch operátorov). Má podobný, no robustnejší dizajn a pri porovnaní s modelom M75 je na prvý pohľad jasné, ktorý model možno označiť za krásku a ktorý za zviera. Uvidíme, akú cenu BenQ stanoví pre tento telefón. Na trhu totiž nemá veľa konkurentov – v podstate len dopredávajúci sa model M65, lepšie vybavený model M75 a zastaranú Nokiu 5410i.