SME

Nokia E61: odpoveď Nokie na jednoduché PDA sa vydarila

Nokia už predáva komunikátor E61 s operačným systémom Symbian a plnohodnotnou klávesnicou, ktorým mieni konkurovať zavedeným PDA s operačným systémom Windows.

Nokia doposiaľ konkurovala manažérskym počítačom do vrecka kombinovaným s mobilom len špičkovým modelom 9500, ku ktorému pridala menší a ľahšie vybavený model 9300. Oba telefóny sa roztvárajú a na bežné PDA sa príliš nepodobajú. To sa mení príchodom modelu E61, ktorý má veľký displej, QWERTY klávesnicu a svojím dizajnom pripomína napríklad podobný tenký komunikátor Motorola Q.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dizajn a klávesnica
Nokia E61 je alternatívou pre PDA s operačným systémom Microsoft Windows 2003 SE a Windows Mobile 5.0. Nokia vybavila svoje zariadenie operačným systémom Symbian 9.1, ktorý tento fínsky výrobca úspešne vyvíja aj s partnermi už niekoľko rokov.
Dizajn digitálnych asistentov má svoju charakteristickú škatuľku a Nokia sa z nej ani len nesnažila vybočiť. Telefón je veľmi široký a pri prižmúrení oka aj tenký. Kryt testovaného telefónu bol v matnej striebornej farbe, klávesnica mala oddelenú numerickú časť výraznou modrou farbou. V porovnaní s predsériovým testovaným kusom prišlo k miernym farebným korekciám krytu.
Na prednej strane Nokii E61 okrem skutočne veľkého displeja s fyzickými rozmermi 57 x 43 mm dominuje plnohodnotná QWERTY klávesnica. Nad displejom je reproduktor, veľká zelená dióda signalizujúca prijaté e-maily a tlačidlo na zapnutie/vypnutie. Displej je zapustený pod povrch krytu, no ani to ho neochráni pred poškriabaním pri nosení vo vrecku. Jednoznačne odporúčame puzdro na opasok. Funkčné tlačidlá sú prispôsobené operačnému systému Symbian a nelíšia sa od bežných smartphonov. Pod displejom sú dve tlačidlá na ovládanie menu, zelené a červené tlačidlo na príjem/ukončenie hovoru, tlačidlo na vstup do menu a špeciálne tlačidlo na rýchly prístup k správam. Spoločne tvoria ucelený blok okolo nezvykle malého joysticku. Ten má hranatý tvar, no prekvapujúco dobre sa ovláda.
Na pravom boku sa nenachádzajú žiadne funkčné tlačidlá, naľavo sú hneď tri – dve na ovládanie hlasitosti a jedno programovateľné tlačidlo. V ľavej vrchnej časti je aj masívny otvor reproduktoru. Vo vrchnej časti zariadenia nič nie je, v spodnej sa nachádza konektor PopPort s novým, tenkým konektorom nabíjačky. Úplne nezvykle je v spodnej časti umiestnený infraport. Na zadnej strane je len kryt batérie, fotoaparát úplne chýba.
Nokia E61 je 117.1 mm vysoká, 69.7 mm široká a hrúbka zariadenia sa pohybuje od 13,3 mm po 17,8 mm, keďže sa smerom od displeja k spodnej hrane zužuje. Zariadenie váži 144 gramov. Rozmery nie sú nijak prehnané, napríklad konkurenčné PDA od HP iPaq hw6500 má 118 x 71 x 21 mm pri váhe 165 gramov. Lepšie parametre má len pripravovaná ultratenká Motorola MotoQ – pri rozmeroch 116 x 63 x 11.5 mm váži len sympatických 115 gramov.
Keďže klávesnica je v spodnej tretine zariadenia, jednou rukou sa neovláda príliš pohodlne. Ak ste však zvyknutí písať obomi rukami, E61 sa výborne drží a na klávesnici sa píše dostatočne pohodlne, aj keď PDA nie je položené na stole. Klávesnica tvorí jeden blok, no jednotlivé klávesy v tvare vysokého obdĺžnika sú samostatné a oddelené škárou.

SkryťVypnúť reklamu

Displej
Veľký displej má rozlíšenie QVGA 240 x 320 bodov a zobrazí slušných 16 miliónov farieb. To je úplne dokonalé na sledovanie videa alebo prezeranie obrázkov, displej sa kvalitou zobrazenia vyrovná štandardným LCD monitorom. Rozlíšenie QVGA poskytuje dostatočne jemnú kresbu a ostrý obraz. Displej je dobre viditeľný aj na dennom svetle, dokonale zobrazuje bielu farbu a poskytuje dostatočne živé zobrazenie farieb. Možno ho teda zaradiť k najkvalitnejším na trhu.

Ovládanie
Operačný systém Symbian sa odlišuje od iných mierne upraveným ovládaním, ktorému dominuje špeciálna klávesa na vstup do menu. Funkčné klávesy pod displejom majú silne pretiahnutý tvar a výborne sa ovládajú aj takými používateľmi, ktorí majú širšie prsty.
Joystick je síce malý, no pevný a s presným smerovým ovládaním.
Umiestnenie funkčnej klávesy hneď vedľa joysticku je výborný krok, Nokia konečne prestala experimentovať a telefón upravila s dôrazom na jednoduchosť a rýchlosť ovládania.

SkryťVypnúť reklamu

Menu a operačný systém
Nokia E61 beží na operačnom systéme Symbian 9.1 s treťou generáciou používateľského prostredia Series 60. Softvér je na drobné detaily zhodný s modelmi E60 či N80.

Funkcie
Zariadenie je primárne určené pre náročného používateľa, ktorý potrebuje byť pripojený kdekoľvek za každých okolností. Výbava je teda nekompromisná – podporu quadbandu v sieťach GSM 850/900/1800/1900 dopĺňa podpora sietí tretej generácie 3G - WCDMA 2100. Pripojiť sa však možno aj k akejkoľvek WiFi sieti na svete v štandardoch IEEE 802.11g, 802.11e, 802.11i a a využiť integrovanú službu VoIP over WLAN (teda telefonovať zdarma alebo za nízky poplatok cez internet).
Keď sme už pri možnostiach pripojenia – v sieti GSM môže zariadenie prenášať dáta cez HSCSD, GPRS triedy 11 a EDGE triedy 11. Nokia E61 je momentálne prvým telefón na trhu, ktorý má integrovaný nový štandard GPRS a EDGE.
S inými zariadeniami možno telefón prepojiť cez USB 2.0 (s rýchlosťou prenosu 12 Mbit/s), Bluetooth 1.2 a IrDA (s rýchlosťou 115 kbps). Telefón podporuje mód Dual Transfer.

SkryťVypnúť reklamu

Správy
Zabudovaný e-mailový klient podporuje okrem POP3, IMAP a SMTP aj MS Active Sync, takže v E61 Nokia predstavuje výsledky svojej spolupráce s Microsoftom. Na prístup k mailom v biznis prostredí si možno vybrať z viacerých riešení - Nokia Business Center, Visto, BlackBerry Connect, GoodLink a Seven Always-On Mail.
E-mailový klient bude podporovať prezeranie a editovanie súborov pre Microsoft Word, PowerPoint a Excel (Microsoft Office 97, 2000, XP a 2003). Kompatibilný je aj s aplikáciami Zip Manager a Adobe Reader.

Hlasové funkcie
S Nokiou E61 môžete komunikovať aj prostredníctvom Push To Talk (telefón ako vysielačka). K dispozícii je hlasové vytáčanie, hlasové príkazy pre skratky v menu, uzamknutie klávesnice a zmenu používateľského profilu.

SkryťVypnúť reklamu

Internet
V zariadení je nainštalovaný internetový prehliadač najnovšej generácie. Browser má v sebe zabudovanú funkciu MiniMap, ktorá zobrazuje na obrazovke priehľadný zmenšený náhľad celej HTML stránky. Používateľ sa tak rýchlejšie zorientuje na stránke, ktorá sa celá nezmestí na displej telefónu a pohodlnejšie sa presunie do želanej časti stránky. xHTML prehliadač podporuje Javascript 1.3 a 1.5, pri spojení bude k dispozícii aj podpora SSL 3.0/TSL 1.0, Nokia IP VPN a WLAN security framework.

Manažérska výbava
Operačný systém Symbian Series 60 ponúka štandardne výbornú manažérsku výbavu, v ktorej nechýba žiadna dôležitá aplikácia.

Multimédia
Vo výbave bude plnohodnotný MP3/AAC prehrávač.

Pamäť
Používatelia majú v telefóne k dispozícii 75 MB internej dynamickej pamäte, ktorú si však môžu rozšíriť prostredníctvom pamäťovej karty miniSD. V základnom balení má pamäť s kapacitou 64 MB.

SkryťVypnúť reklamu

Batéria
Batéria v telefóne vydrží podľa údajov výrobcu 4-7 hodín pri telefonovaní v sieťach GSM alebo WCDMA alebo 9-11 dní v pohotovostnom režime. Pohotovostný režim na úrovni 11 je len zbožným želaním výrobcu. Pri bežnom používaní sme nabíjali približne každé 3 dni, čo je na PDA slušný výkon.

Celkové hodnotenie
Nokia urobila dobre – ponúknuť alternatívu PDA s operačným systémom Symbian sa jej určite vyplatí a toto zariadenie obohatí trh. Dizajn zariadenia i kvalita vyhotovenia sa bez problémov vyrovná konkurenčným zariadeniam. Pri PDA je dôležitá ergonómia ovládania a tú má Nokia E61 na vysokej úrovni. Výbava zariadenia takisto zodpovedá štandardu v tejto triede a je teda len na samotnom používateľovi, či mu je sympatickejší Symbian alebo Microsoft Windows.

SkryťVypnúť reklamu
Fotografie telefónu z predsériovej výroby:
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jeden zo slajdov prezentácie europoslankyne Judity Laššákovej na jej prednáškach po Slovensku.

Niektorí účastníci prednášok po Slovensku ostali zaskočení.


140
Jindřich Šídlo

Na matku zavraždenej študentky sa nalepili opoziční politici.


2
Obranca slovenskej hokejovej reprezentácie Patrik Koch.

Patrik Koch bude na MS v hokeji patriť medzi opory zadných radov Slovenska.


Martin Turčin

Porota ocenila celkovo 42 fotografií.


TASR 2

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 638
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 923
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 150
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 3 775
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 551
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 152
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 016
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 623
SkryťZatvoriť reklamu