SME

Ako si vybrať ideálne domáce kino

Ak radšej sledujete filmové trháky vo svojej obývačke než v tradičnom kine, potom by vám nemalo chýbať kvalitné domáce kino. Viete, ako si vybrať správny model?

Ak sa nevyznáte v spleti konektorov domáceho kina, zavolajte si radšej niekoho na pomoc.

Ak radšej sledujete filmové trháky vo svojej obývačke než v tradičnom kine, potom by vám nemalo chýbať kvalitné domáce kino. Viete, ako si vybrať správny model?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Naučte sa správne rozlišovať označenia jednotlivých prístrojov. Stolový DVD prehrávač je prístroj, ktorý dokáže z CD a DVD nosičov prehrávať digitálny obsah a zobrazovať ho na pripojených zariadeniach, napríklad televízore. Ide vlastne o jednoduchý počítač určený pre multimediálnu zábavu. Ak k takémuto prehrávaču pridáte sadu priestorových reproduktorov so zosilňovačom (ktorý môže byť zabudovaný priamo v jednotke prehrávača), hovoríme o domácom kine. Zväčša nechýba ani zabudovaný AM/FM (rozhlasový) tuner s funkciou RDS. Kým niektorí výrobcovia ponúkajú pre jednoduchosť hotové škatuľové sady, iní vám umožnia skombinovať z ich ponuky rôzne reproduktorové systémy s rôznymi prehrávačmi. Ak však chcete okrem zvuku i obraz, nesmiete zabudnúť na televízny prijímač alebo projektor. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že hotové riešenie v boxe je lacnejšie a v plnej miere vyhovie bežnému používateľovi.

SkryťVypnúť reklamu

2. V prvom rade sledujte podporované formáty. Čím viac ich prehrávač dokáže spracovať, tým skôr si budete môcť okrem DVD nosičov prehrávať aj multimédiá zo svojho počítača. Značka prehrávača vám pritom vo výbere nepomôže, naopak, značkoví výrobcovia sú zväčša konzervatívnejší a ponúkajú menej možností, ako firmy s menej zvučným názvom. Ubezpečte sa, že si prehrávač poradí s nasledovnými formátmi:

MPEG2 - využívajú ich DVD médiá a staršie disky VCD a SVCDMPEG4 - umožní prezerať filmy komprimované pre PC v najbežnejších formátoch DivX a XviDMP3 - umožní prehrávať hudbu z počítačaJPEG - umožní prezerať digitálne fotografie z počítača.Ak chcete vo formáte MPEG4 sledovať cudzojazyčné filmy, ubezpečte sa, že prehrávač dokáže spracovať aj súbory s titulkami s diakritikou. Najľahšie si podporu formátov overíte tak, že do predajne prídete s kolekciou vlastných multimédií napálených na DVD nosiči. Príjemným doplnkom môže byť podpora videoformátov WMA a WMV či hudobného OGG. Ak chcete sledovať i najnovšie tituly komprimované pre počítače, overte si, či je podporovaný i kodek QPEL.

SkryťVypnúť reklamu

3. Zabudovaný AM/FM tuner s funkciou RDS je neoceniteľným bonusom. Funkcia RDS zabezpečí jednoduché naladenie staníc s priradením ich názvov zobrazovaných na displeji a odbremení vašu obývačku od starej audiotechniky. Pre počúvanie hudobných CD nosičov a rozhlasového vysielania tak už nebudete potrebovať žiadne iné zariadenia.

4. Niektorí výrobcovia pridávajú i funkcie navyše. Orava DVD Game 505 napríklad obsahuje aj emulátor televíznej hernej konzoly, ku ktorému sú priložené stovky starých populárnych hier. S dvojicou herných ovládačov sa tak zabaví celá rodina i vtedy, ak sa v požičovni zabudnete zastaviť pre filmovú novinku.

5. Špecializované prehrávače môžu byť vybavené i bezdrôtovým WiFi alebo káblovým ethernet rozhraním. Tie môžu úplne nahradiť optickú mechaniku, pretože multimédiá môžu byť prehrávané priamo z internetu alebo z disku domáceho počítača. Niektorí výrobcovia radi pridávajú aj USB rozhrania alebo sloty pre pamäťové karty, aby zjednodušili prezeranie digitálnych fotografií.

SkryťVypnúť reklamu

6. Všimnite si, či je vypínač na čelnom paneli mechanický alebo elektronický. Mechanické vyhotovenie vám umožní šetriť elektrickú energiu úplným vypnutím prístroja. Oplatí sa navštíviť aj webovú stránku www.videohelp.com/

dvdhacks - tu získate zoznam servisných kódov, ktoré vám pomôžu zdolať niektoré ochrany a blokovania, poskytnú vám informácie o dobe používania a podobne.

7. Pozornosť venujte i možnosti prepojenia so zvyškom domácej techniky. Keďže ozvučenie bude slúžiť i pre televízne vysielanie, digitálny satelit a ďalšiu aparatúru, ktorú vlastníte, preskúmajte možnosti vstupov a výstupov, aby ste neboli nemilo sklamaní. Digitálne prepojenia sú vždy zárukou kvality bez šumu, nie všetka technika v domácnosti ich bude schopná využiť, niektoré zariadenia potrebujú analógové.

SkryťVypnúť reklamu

8. Pri spôsobe pripojenia televízora hrá úlohu i spôsob, akým prehrávač obraz vykresľuje. Vyhýbajte sa menej kvalitnému prekladanému vykresľovaniu a voľte prehrávač s funkciou progressive scan. Obraz bude ucelenejší, bez "rozpásikovania" pri dynamických scénach. Z pohľadu kvality obrazového výstupu je najmenej kvalitným kompozitný jednozložkový výstup, lepšie je na tom dvojzložkový S-Video a najlepšie trojzložkový komponentný, respektíve SCART RGB.

9. V prípade, že budete obraz sledovať na projektore alebo televízore s veľkou uhlopriečkou, výhodou je, ak je prehrávač vybavený i funkciou filtrovania obrazu, ktorá z komprimovaného záznamu odstráni artefakty vzniknuté na plochách s farebnými prechodmi. Obraz sa tak javí omnoho kvalitnejší, bez defektov.

SkryťVypnúť reklamu

10. Všetky súčasné systémy vám ponúknu 6-kanálový zvuk. Je však dôležité, aby okrem podporovanej dvojice štandardov Dolby Digital 5.1 a DTS existovala možnosť zapojiť do prehrávania stereofónnych nahrávok i zadné efektové reproduktory (hoci i zrkadlením čelného páru.)

11. Pri výbere sa nenechajte uchvátiť výkonom reproduktorovej sústavy a uvažujte triezvo. Zhodnoťte prostredie v ktorom žijete, myslite na susedov a nepreplácajte za výkon, ktorý nikdy nevyužijete. Neznamená to, že sa máte uspokojiť so zvukom "plážového rádia". Subwoofer však bude tým, čo budete musieť v panelovom dome najviac utlmiť. Tým sa podstatne zmení i charakteristika zvuku, ktorý bude podstatne závislý od kvality ostatných reproduktorov. Nechajte si preto zvuk predviesť i s vypnutým subwooferom. Vo všeobecnosti kvalita reproduktorov s ich deklarovaným výkonom stúpa, ak sú však odlišnosti malé, neklaďte na výkon pri výbere veľký dôraz.

SkryťVypnúť reklamu

12. Pri kúpe nezabúdajte na to, že pre zapojenie v domácnosti budete potrebovať rôzne káble, ktoré nie sú súčasťou dodávky, a že reproduktory budete možno montovať na steny alebo si k nim dokúpite stojany. Premyslite si i to, kam schováte kabeláž. Tá môže byť pri zadných efektových reproduktoroch neraz problematická. Horlivé vybaľovanie prehrávača spod vianočného stromčeka sa tak môže skončiť fiaskom a sprevádzkovanie budete musieť odložiť na inokedy.

13. Zobrazenie by malo byť v rovnováhe so zvukom. Gigantický zvuk a malá obrazovka televízneho prijímača nejdú k sebe a rýchlo budete mať pocit, že čosi nie je v poriadku. Ak máte starý televízny prijímač s uhlopriečkou 55 cm, utlmte svoju vášeň pri výbere ozvučenia alebo naplánujte výmenu TV za novší, s väčšou uhlopriečkou. Ak stojíte pred problémom, ako dosiahnuť maximálnu veľkosť obrazu za čo najmenej peňazí, nezabudnite na projektory. Sú podstatne lacnejšie ako televízne prijímače s veľkoplošnými obrazovkami.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré domáce kiná môžu poslúžiť aj na hranie hier. FOTO - AUTOR

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Našli sme päť obcí, kde počet obyvateľov pred voľbami stúpal.


3
Boris Zala

V čom tkvie optimizmus Borisa Zalu ohľadne vývoja v Amerike?


13
Europoslankyňa Ľubica Karvašová.

Čerpanie peňazí preveríme, hovorí Lucia Yar.


6
Peter Schutz

Legislatívne predpisovať národu čo môže a čo nemôže je krajnosť.


14
SkryťZatvoriť reklamu