Chapel Hill 19. februára (TASR) - Anglický vedec, ktorý sa pred piatimi rokmi podieľal na vyklonovaní ovce Dolly, tvrdí, že nemá záujem o stvorenie klonovaného človeka. Takýto jedinec by totiž podľa jeho názoru nemohol žiť slobodne svoj vlastný život.
"Ešte som nepočul dôvod na vytvorenie kópie človeka, ktorý by som mohol podporiť," uviedol Ian Wilmut, ktorý tento týždeň prednáša na University of North Carolina v Chapel Hill.
Problém, tvrdí Wilmut, spočíva v tom, že ľudia by od klonovaných jedincov očakávali, že sa budú správať ako osoby, ktorých genetický kód v sebe nesú. "Od nikoho by sa nemalo vyžadovať, aby bol niečím iným," povedal vedec.
Wilmut však za sľubné považuje prípadné využitie klonovaných ľudských embryí na liečenie ochorení ako Parkinsonova choroba či cystická fibróza, alebo na objavovanie príčin ich vzniku.
Anglický odborník konštatoval, že v súčasnosti sa sústreďuje vo svojom výskume na zlepšenie podmienok v najranejších fázach vytvárania klonovaného embrya, kde, ako je presvedčený, má pôvod väčšina komplikácií.
Wilmut zdôraznil, že iba z jedného až piatich percent vyklonovaných embryí vznikne živý živočích, pričom u jedincov, ktorí prežijú, sa potom vyskytuje obezita, problémy s obličkami či iné komplikácie. Ovca Dolly má artritídu.