SME
Nedeľa, 6. december, 2020 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Evil Dead Regeneration - chceme vaše mozgy

Sam Raimi natočil začiatkom 80.rokov kultový horor Evil Dead, v ktorom skupinka mladých ľudí prebudí na chate v odľahlom lese to najväčšie zlo. Kniha mŕtvych sa otvorila a nemŕtvi sa už nedajú zastaviť.

Sam Raimi, dnes známy a uznávaný režisér filmovej adaptácii komiksu Spider-Man, natočil začiatkom osemdesiatych rokov kultový “gore“ horor Evil Dead, v ktorom sa skupinka mladých ľudí vybrala za odpočinkom na odľahlé miesto v lese. Nič netušiaci objavia v pivnici magnetofón s páskou plnou poznámkami akéhosi (pre nich) čudného človeka. Nahrávky však privedú skazu o akej sa im ani vo sne nezdalo. Povestné zlo je späté s knihou mŕtvych (Necronomicon), privádza k životu absurdne sa správajúce bytosti, pri ktorých vám až slzy od smiechu vyhŕknu. Neoddeliteľnou súčasťou filmu je bezpochyby ústredná postava. Ash v podaní Bruce Campbella je spočiatku (približne po záver prvej polovice prvého filmu) tichý, mierumilovný, čiernovlasý mladík.

Skryť Vypnúť reklamu

Všeobecne známa skutočnosť o príšerných herných konverziách potvrdila aj séria Evil Dead. Pred piatimi rokmi vyšla hra s podtitulom Hail to the King . Prvé prevedenie tejto filmovej licencie do hry dopadlo príšerným ovládaním a mizerne volenými uhlami kamier. Ashovým fanúšikov neostávalo nič iné, ako dúfať v lepšie pokračovanie. Žiaľ s príchodom novej generácie konzol sa takmer nič nezmenilo. A Fistful of Boomstick bola v poradí druhá rana, s ktorou sa nejeden priaznivec musel vysporiadať. Časy sa však menia a THQ nám prináša nové dobrodružstvá, snažiace sa o napravenie pošramotenej povesti. Tento krát s podtitulom Regeneration.

Spojitosť medzi jednotlivými dielmi Evil Dead ostáva, len gro základnej dejovej línie je vyrozprávané rôznymi spôsobmi. Potom čo Ash vyjaví polícii príbeh o knihe mŕtvych a záhadných udalostiach, pri ktorých ho napadli vlastný priatelia, následne načo ich musel zabiť, je zadržaný, pretože muži zákona jeho historke akosi nechcú veriť. Je považovaný za psychicky narušenú osobu, preto je dočasne umiestnený v ústave pre pomätených kriminálnikov s názvom Sunny Meadows. Ashova právnička Sally napokon nájde zápisník dokazujúci jeho nevinu. Medzičasom v tajnom laboratóriu doktor pilne skúma knihu mŕtvych. Avšak situácia sa mu vymkne spod kontroly a (ne)chtiac vypustí globálnu skazu. Panika v ústave pohltí snáď každého okrem ľahkomyseľného Asha, ktorého jednou starosťou je nájsť únikový východ. Pri pátraní natrafí na podivuhodného polomŕtveho človiečika menom Sam, s ktorým nakrátko spoja životné príbehy. 

Skryť Vypnúť reklamu

GRAFIKA 5 / 10
Technické spracovanie Regeneration sa konečne oproti predchodcom vyšvihlo o triedu vyššie. Problém je však v samotnej zaostalosti predchádzajúcich titulov. Nakoľko debutujúci diel pre PlayStation 2 vyzeral ako lepšie vytvorená hra pre PS One, nový diel dosahuje aspoň minimum s akým sme sa mali možnosť stretnúť pri launchových tituloch stávajúcej generácie konzol. Inak povedané, kvalitu God of War nečakajte, nehovoriac o prichádzajúcej Resident Evil 4. Svetlé výnimky sa našťastie nájdu, škoda len, že ich počet spočítate na prstoch jednej ruky.

Ashov model sa znateľne približuje prvému filmovému spracovaniu. Detailný výzor hravo prekonáva A Fistful of Boomstick a s kľudným svedomím vám môžem oznámiť, že ide o najlepšie prevedenie Bruce Campbella do videohry. No rovnako ako v prípade prostredí, i tu nemožno hovoriť o prevratnosti. Zmieňované superlatívy sa obmedzujú len na rámec série.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 7 / 10
Zabudnite na inštruktážnu knižku a rozsiahly tutorial. V “optionse“ stačí upraviť podľa osobitného vkusu nastavenia a môžete sa rovno vrhnúť do hry. Úvodní zombíci v krátkej retrospektíve predstavujú tú najlepšiu školu. Oboznámite sa s ukazovateľmi energie, základnými zbraňami a temnou formou inak vtipného Asha. Okrem klasického výberu možností je prítomná i položka s názvom “extras“, do ktorej získavate na základe zobratých útržkov papiera bonusy. 

HRATEĽNOSŤ 6 / 10
Ak ste hrali A Fistful of Boomstick, máte akú takú predstavu o ponúkanom hernom mechanizme. Vo filmoch a hrách s názvom Evil Dead si môžete byť stopercentne istý prítomnosťou dvoch zbraní. Brokovnice a motorovej píly. Oproti príšernému Hail to the King sa tvorcovia priklonili k Devil May Cry. Výrazný rozdiel k lepšiemu pocítite už v úvode. Niekoľko komb, ale hlavne neobmedzený počet nábojov v každej zbrani, plus možnosť používania píly bez strachu z neustále míňajúceho sa benzínu, značne osviežuje herný zážitok. Rovnako tak aj jednoduché (bez zbytočne zdĺhavého navštevovania menu) kombinovanie medzi strelnými a zbraňami na blízko.

Skryť Vypnúť reklamu

Výraznou zmenou oproti predchodcom je prítomnosť (už vyššie spomínaného) Sama. Na rozdiel od hier typu Jak and Daxter, alebo Ratchet & Clank, kde je hlavná postava prehlušovaná malým parťákom, pre Asha neplatí, ten si zakaždým s podobným problémom hravo poradí a neraz sa stane, že siahne aj po drastických praktikách. Tie sú mu dovolené v plnom rozsahu, pretože Sam je obdarený enormnou regeneráciou. Teda ak ho zabijete, o sekundu či dve znova ožije a na vašu adresu poputuje niekoľko nepekných slov. Vďaka tejto schopnosti dokáže byť veľmi užitočný a neraz sa bez neho nezaobídete.

Zakomponovanie takzvaných “finishing move“ predstavuje príjemné spestrenie, s ktorým si užijete extravagantné ukončovanie nepriateľov známe z filmovej predlohy (jedna z prítomných variácii je, chrbtom k nepriateľovi otočený Ash s brokovnicou položenou na ramene, následný efekt doprevádzaný gejzírom krvi si už každý domyslí). Nečakajte však automaticky dostupné techniky. Najprv je potrebné odobrať nepriateľovi časť energie. Ruku k dielu dokáže priložiť i Sam. Čas od času sám vylezie na protivníka a sprístupní jednu z krvavých ukončovacích techník. Taktiež v určitých pasážach narazíte na miesta pripomínajúce save, prostredníctvom ktorých sa môžete doňho prevteliť a dostať sa tak na inak neprístupné miesta. Malým obohatením, aj keď zanedbateľným, je schopnosť kedykoľvek sa zmeniť na temného Asha ala Jak.

Skryť Vypnúť reklamu

Vari najväčším kameňom úrazu je neustále upadanie do stereotypu. Počas prvých zadávaných úloh nadobúdate klamlivý pocit skutočne dynamicky sa odvíjajúcej hry. No zrazu začnete byť konfrontovaný nielen rovnakými úlohami, ale aj protivníkmi. Regeneration je jeden z najlineárnejších titulov, aké mi prešli rukami. Našťastie je príliš krátky nato, aby vám dovolil zaspať pred telkou.

MULTIPLAYER
Hru pre viacerých hráčov hra neobsahuje.

ZVUKOVÉ EFEKTY 8 / 10
Nahovorenia Asha sa znovu zhostil nenapodobiteľný Bruce Campbell. S jeho hlasom vyznie inak aj názov spoločnosti Cranky Pants Games. Spolu sním sa opäť vracajú i tradičné sarkastické poznámky. Dabing ukecaného Sama si zobral na starosť brat režiséra pôvodných filmov a kamarát Brucea, Ted Raimi. Obidvaja odviedli kus dobrej práce, z ktorej záznamy sú zdokumentované formou videí a rozhovorov priamo z pracoviska.

Skryť Vypnúť reklamu

HUDBA 4 / 10
Hudobná kulisa kvalitnému dabingu nesiaha ani po členky. Nehovoriac o tom, že som si pred pár minútami vypočul ústrednú melódiu k hre Shadow of the Colossus. Niečo tak úžasné v spojitosti s hrou nemá obdoby a preto pre dobro nového Evil Deada na ňu radšej zabudnem (aspoň nateraz).

NAROČNOSŤ & INTELIGENCIA 5 / 10
Bez možnosti zmeniť obtiažnosť ste primárne odsúdení náročnosťou optimalizovanou snáď pre kojencov. Môžete byť akokoľvek ľaví na videohry a stále sa vám hra bude zdať triviálna. Spadnete z útesu a Ash vylezie bez straty kvetinky a loadingu naspäť. Nehovoriac o polomŕtvom (nesmrteľnom) Samovi. Odhaliť achilovú pätu bossov taktiež nie je žiaden problém. Jedinou prekážkou sú silné útoky protivníkov, ktoré vás pri neopatrnosti privedú behom niekoľkých sekúnd do hrobu. O umelej inteligencii sa ťažko hovorí, nakoľko ste pernamentne ozbrojený motorovou pílou , ktorá každého v dosahu zbaví končatín.

Skryť Vypnúť reklamu

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 5 / 10
Milovníci Asha a série Evil Dead vôbec, majú dôvod na radosť. Aj napriek mnohým nedostatkom ide zatiaľ o najlepšie prevedenie tejto filmovej trilógie do videohry. Pravdou však je, že v porovnaní s ostatnými killer titulmi pre PlayStation 2, by neobstal ani v prvom kole. Rozhodnutie už nechám na každom z vás, pokiaľ vám tento typ žánru, alebo humoru nesedí, urobíte lepšie ak sa Evil Dead: Regeneration vyhnete. Ostatní si ho užijú do sýtosti a prekonajú zástupy nemŕtvych spolu s potokmi krvi niekoľkokrát.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Judit Polgárová patrila medzi desať najlepších šachistov sveta. Dosiaľ ju neprekonala žiadna žena.
AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vybrané postavy slovenského covidového betlehema (píše Michal Havran)

Všetci vieme, že situácia je náročná.

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Zoja a súmrak sovietskeho mýtu o Veľkej vlasteneckej

Pohodlné pravdy o druhej svetovej vojne sa začínajú rozpadávať aj v Rusku.

Vstup do múzea Zoji Kosmodemianskej v Petriščeve.

Zápas roka? Vémola ho ukončil už v prvom kole

Baba Jaga vydržal iba dve minúty.

Karlos Vémola - Václav Mikulášek. MMA Terminátor vs. Baba Jaga LIVE dnes v Oktagon 19.

Neprehliadnite tiež

Britské letectvo odfotilo najväčšiu ľadovú kryhu na svete

Kryha sa v roku 2017 odtrhla od antarktického ľadovca Larsen-C.

Na Zem sa vrátil vzácny materiál z asteroidu

Kapsula pristála na púšti v južnej Austrálii.

Kapsula so vzorkami sa vrátila na Zem.
Vizualizácia - ClearSpace zachytáva odpadok.

Číňania tvrdia, že dosiahli kvantovú nadvládu

Míľnik dosiahol už druhý stroj na svete.

Ilustračné foto.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 3. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 4. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 5. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 6. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 7. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 8. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 9. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dala deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 881
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 11 404
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 840
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 653
 5. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 457
 6. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 9 418
 7. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu 9 306
 8. Aká je chémia vôní 9 088
 9. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 831
 10. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť 8 733