Evil Dead Regeneration - chceme vaše mozgy

Sam Raimi natočil začiatkom 80.rokov kultový horor Evil Dead, v ktorom skupinka mladých ľudí prebudí na chate v odľahlom lese to najväčšie zlo. Kniha mŕtvych sa otvorila a nemŕtvi sa už nedajú zastaviť.

Sam Raimi, dnes známy a uznávaný režisér filmovej adaptácii komiksu Spider-Man, natočil začiatkom osemdesiatych rokov kultový “gore“ horor Evil Dead, v ktorom sa skupinka mladých ľudí vybrala za odpočinkom na odľahlé miesto v lese. Nič netušiaci objavia v pivnici magnetofón s páskou plnou poznámkami akéhosi (pre nich) čudného človeka. Nahrávky však privedú skazu o akej sa im ani vo sne nezdalo. Povestné zlo je späté s knihou mŕtvych (Necronomicon), privádza k životu absurdne sa správajúce bytosti, pri ktorých vám až slzy od smiechu vyhŕknu. Neoddeliteľnou súčasťou filmu je bezpochyby ústredná postava. Ash v podaní Bruce Campbella je spočiatku (približne po záver prvej polovice prvého filmu) tichý, mierumilovný, čiernovlasý mladík.

Všeobecne známa skutočnosť o príšerných herných konverziách potvrdila aj séria Evil Dead. Pred piatimi rokmi vyšla hra s podtitulom Hail to the King. Prvé prevedenie tejto filmovej licencie do hry dopadlo príšerným ovládaním a mizerne volenými uhlami kamier. Ashovým fanúšikov neostávalo nič iné, ako dúfať v lepšie pokračovanie. Žiaľ s príchodom novej generácie konzol sa takmer nič nezmenilo. A Fistful of Boomstick bola v poradí druhá rana, s ktorou sa nejeden priaznivec musel vysporiadať. Časy sa však menia a THQ nám prináša nové dobrodružstvá, snažiace sa o napravenie pošramotenej povesti. Tento krát s podtitulom Regeneration.

Spojitosť medzi jednotlivými dielmi Evil Dead ostáva, len gro základnej dejovej línie je vyrozprávané rôznymi spôsobmi. Potom čo Ash vyjaví polícii príbeh o knihe mŕtvych a záhadných udalostiach, pri ktorých ho napadli vlastný priatelia, následne načo ich musel zabiť, je zadržaný, pretože muži zákona jeho historke akosi nechcú veriť. Je považovaný za psychicky narušenú osobu, preto je dočasne umiestnený v ústave pre pomätených kriminálnikov s názvom Sunny Meadows. Ashova právnička Sally napokon nájde zápisník dokazujúci jeho nevinu. Medzičasom v tajnom laboratóriu doktor pilne skúma knihu mŕtvych. Avšak situácia sa mu vymkne spod kontroly a (ne)chtiac vypustí globálnu skazu. Panika v ústave pohltí snáď každého okrem ľahkomyseľného Asha, ktorého jednou starosťou je nájsť únikový východ. Pri pátraní natrafí na podivuhodného polomŕtveho človiečika menom Sam, s ktorým nakrátko spoja životné príbehy. 

GRAFIKA 5 / 10
Technické spracovanie Regeneration sa konečne oproti predchodcom vyšvihlo o triedu vyššie. Problém je však v samotnej zaostalosti predchádzajúcich titulov. Nakoľko debutujúci diel pre PlayStation 2 vyzeral ako lepšie vytvorená hra pre PS One, nový diel dosahuje aspoň minimum s akým sme sa mali možnosť stretnúť pri launchových tituloch stávajúcej generácie konzol. Inak povedané, kvalitu God of War nečakajte, nehovoriac o prichádzajúcej Resident Evil 4. Svetlé výnimky sa našťastie nájdu, škoda len, že ich počet spočítate na prstoch jednej ruky.

Ashov model sa znateľne približuje prvému filmovému spracovaniu. Detailný výzor hravo prekonáva A Fistful of Boomstick a s kľudným svedomím vám môžem oznámiť, že ide o najlepšie prevedenie Bruce Campbella do videohry. No rovnako ako v prípade prostredí, i tu nemožno hovoriť o prevratnosti. Zmieňované superlatívy sa obmedzujú len na rámec série.

INTERFACE 7 / 10
Zabudnite na inštruktážnu knižku a rozsiahly tutorial. V “optionse“ stačí upraviť podľa osobitného vkusu nastavenia a môžete sa rovno vrhnúť do hry. Úvodní zombíci v krátkej retrospektíve predstavujú tú najlepšiu školu. Oboznámite sa s ukazovateľmi energie, základnými zbraňami a temnou formou inak vtipného Asha. Okrem klasického výberu možností je prítomná i položka s názvom “extras“, do ktorej získavate na základe zobratých útržkov papiera bonusy. 

HRATEĽNOSŤ 6 / 10
Ak ste hrali A Fistful of Boomstick, máte akú takú predstavu o ponúkanom hernom mechanizme. Vo filmoch a hrách s názvom Evil Dead si môžete byť stopercentne istý prítomnosťou dvoch zbraní. Brokovnice a motorovej píly. Oproti príšernému Hail to the King sa tvorcovia priklonili k Devil May Cry. Výrazný rozdiel k lepšiemu pocítite už v úvode. Niekoľko komb, ale hlavne neobmedzený počet nábojov v každej zbrani, plus možnosť používania píly bez strachu z neustále míňajúceho sa benzínu, značne osviežuje herný zážitok. Rovnako tak aj jednoduché (bez zbytočne zdĺhavého navštevovania menu) kombinovanie medzi strelnými a zbraňami na blízko.

Výraznou zmenou oproti predchodcom je prítomnosť (už vyššie spomínaného) Sama. Na rozdiel od hier typu Jak and Daxter, alebo Ratchet & Clank, kde je hlavná postava prehlušovaná malým parťákom, pre Asha neplatí, ten si zakaždým s podobným problémom hravo poradí a neraz sa stane, že siahne aj po drastických praktikách. Tie sú mu dovolené v plnom rozsahu, pretože Sam je obdarený enormnou regeneráciou. Teda ak ho zabijete, o sekundu či dve znova ožije a na vašu adresu poputuje niekoľko nepekných slov. Vďaka tejto schopnosti dokáže byť veľmi užitočný a neraz sa bez neho nezaobídete.

Zakomponovanie takzvaných “finishing move“ predstavuje príjemné spestrenie, s ktorým si užijete extravagantné ukončovanie nepriateľov známe z filmovej predlohy (jedna z prítomných variácii je, chrbtom k nepriateľovi otočený Ash s brokovnicou položenou na ramene, následný efekt doprevádzaný gejzírom krvi si už každý domyslí). Nečakajte však automaticky dostupné techniky. Najprv je potrebné odobrať nepriateľovi časť energie. Ruku k dielu dokáže priložiť i Sam. Čas od času sám vylezie na protivníka a sprístupní jednu z krvavých ukončovacích techník. Taktiež v určitých pasážach narazíte na miesta pripomínajúce save, prostredníctvom ktorých sa môžete doňho prevteliť a dostať sa tak na inak neprístupné miesta. Malým obohatením, aj keď zanedbateľným, je schopnosť kedykoľvek sa zmeniť na temného Asha ala Jak.

Vari najväčším kameňom úrazu je neustále upadanie do stereotypu. Počas prvých zadávaných úloh nadobúdate klamlivý pocit skutočne dynamicky sa odvíjajúcej hry. No zrazu začnete byť konfrontovaný nielen rovnakými úlohami, ale aj protivníkmi. Regeneration je jeden z najlineárnejších titulov, aké mi prešli rukami. Našťastie je príliš krátky nato, aby vám dovolil zaspať pred telkou.

MULTIPLAYER
Hru pre viacerých hráčov hra neobsahuje.

ZVUKOVÉ EFEKTY 8 / 10
Nahovorenia Asha sa znovu zhostil nenapodobiteľný Bruce Campbell. S jeho hlasom vyznie inak aj názov spoločnosti Cranky Pants Games. Spolu sním sa opäť vracajú i tradičné sarkastické poznámky. Dabing ukecaného Sama si zobral na starosť brat režiséra pôvodných filmov a kamarát Brucea, Ted Raimi. Obidvaja odviedli kus dobrej práce, z ktorej záznamy sú zdokumentované formou videí a rozhovorov priamo z pracoviska.

HUDBA 4 / 10
Hudobná kulisa kvalitnému dabingu nesiaha ani po členky. Nehovoriac o tom, že som si pred pár minútami vypočul ústrednú melódiu k hre Shadow of the Colossus. Niečo tak úžasné v spojitosti s hrou nemá obdoby a preto pre dobro nového Evil Deada na ňu radšej zabudnem (aspoň nateraz).

NAROČNOSŤ & INTELIGENCIA 5 / 10
Bez možnosti zmeniť obtiažnosť ste primárne odsúdení náročnosťou optimalizovanou snáď pre kojencov. Môžete byť akokoľvek ľaví na videohry a stále sa vám hra bude zdať triviálna. Spadnete z útesu a Ash vylezie bez straty kvetinky a loadingu naspäť. Nehovoriac o polomŕtvom (nesmrteľnom) Samovi. Odhaliť achilovú pätu bossov taktiež nie je žiaden problém. Jedinou prekážkou sú silné útoky protivníkov, ktoré vás pri neopatrnosti privedú behom niekoľkých sekúnd do hrobu. O umelej inteligencii sa ťažko hovorí, nakoľko ste pernamentne ozbrojený motorovou pílou , ktorá každého v dosahu zbaví končatín.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 5 / 10
Milovníci Asha a série Evil Dead vôbec, majú dôvod na radosť. Aj napriek mnohým nedostatkom ide zatiaľ o najlepšie prevedenie tejto filmovej trilógie do videohry. Pravdou však je, že v porovnaní s ostatnými killer titulmi pre PlayStation 2, by neobstal ani v prvom kole. Rozhodnutie už nechám na každom z vás, pokiaľ vám tento typ žánru, alebo humoru nesedí, urobíte lepšie ak sa Evil Dead: Regeneration vyhnete. Ostatní si ho užijú do sýtosti a prekonajú zástupy nemŕtvych spolu s potokmi krvi niekoľkokrát.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Chcete hypotéku? Banky zlacňujú, ale pomýliť sa dá ľahko

Ešte pred začatím jari, kedy sa predáva najviac hypoték, spustili banky akciové úroky.

KOMENTÁRE

Mihál opúšťa Sulíka. Máme na viac?

Predseda SaS je výraznou osobnosťou, ktorá ľudí rozdeľuje.

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Danko sa nás na nič nespýtal, hovorí šéf EPH.

KOMENTÁRE

Čo sa stane, keď krajinu ovládnu svorky pedofilov

Nezvládame chrániť ani deti, nieto sa ešte nachystať na zložitejšie výzvy.

Neprehliadnite tiež

Nahneval vás mobil alebo počítač? Na vine môžu byť energetické častice z vesmíru

Kozmické častice zasahujú do behu technológií viac, ako sme ochotní pripustiť.

NASA má v stredu ohlásiť dôležitý objav, detaily zatiaľ tají

Americká vesmírna agentúra podrobnosti nových poznatkoch o exoplanétach zatiaľ tají.

Skutočný Happy Feet: Ako dokáže tučniak vydržať mrazy a víchrice

Tučniak cisársky hniezdi v oblastiach s najkrutejšími klimatickými pomermi na Zemi.

Palubné počítače áut môžu ovládať aj ich starí majitelia

Múdre autá nedokážu vymazať párovacie kľúče, ktoré im v minulosti boli pridelené.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 2. Medzinárodná súťaž FIRST LEGO League na Fakulte informatiky PEVŠ
 3. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 4. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 6. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 7. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 8. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 9. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 654
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 7 260
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 6 464
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 187
 5. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 6 054
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 827
 7. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 5 064
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 718
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 523
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 924

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop