SME
Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Nikdy neodchádzať do dôchodku?

"Nikdy neodchádzajte do dôchodku. Aby sme parafrázovali Winstona Churchilla: Nikdy, nikdy neodchádzajte do dôchodku. Zmeňte povolanie, robte niečo úplne iné, ale nikdy neodchádzajte do dôchodku," napísali v knihe Moderná príručka dlhovekosti David Mahoney

FOTO

a Richard Restak.

Ich slovám nahráva výskum, zverejnený v British Medical Journal. Prvým autorom článku je epidemiológ Shan P. Tsai zo Shell Health Services. Cieľom štúdie, ktorá si všímala viac ako 25-ročné osudy 3500 ľudí, ktorí odišli na penziu v 55, 60 a 65 rokoch, bolo overiť iné výskumy, ktoré došli k záveru, že skorší odchod na penziu predlžuje život. Logika skoršieho ukončenia pracovného pomeru bola jasná: starší ľudia sa v zamestnaní priveľmi stresujú, keďže musia splniť aj nároky, kladené na mladších zamestnancov. Ich organizmus dostáva priveľa "zabrať", život mávajú plný ťažkých situácií a s pribúdajúcim vekom prichádzajú zdravotné problémy. To samozrejme skracuje život.

Výsledkom novej štúdie je však opačné zistenie: skorší odchod na penziu je spojený so skoršou smrťou. Prinajmenšom platí pre pracovníkov v texaskom chemickom priemysle.

Po tom, čo texaskí epidemiológovia vylúčili vplyv faktorov ako pohlavie a socioekonomický status, zistili, že odchod na penziu v 55-ich rokoch znamenal v nasledujúcich desiatich rokov zdvojnásobenie rizika úmrtnosti v porovnaní s tými, ktorí zostali v zamestnaní. Ľudia, ktorí odišli v šesťdesiatke, na tom boli rovnako ako tí, čo odišli vo veku 65 rokov.

Záver znie: Aj keď odchod do dôchodku v 55-ich rokoch môže byť spojený s faktom, že títo ľudia sa zle cítia, a preto už nevládzu pracovať, určite nemožno tvrdiť, že skoršia penzia predlžuje život. (ač)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bez lockdownu budú ťažké Vianoce, varujú niektorí experti

Nemocnice sa plnia, trend nie je dobrý, hovoria.

Ulice Starého Mesta v Bratislave počas čiastočného lockdownu.

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.

Jaroslav Haščák v sprievode kukláčov pred Digital parkom.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Haščák sa Gorily nezbavil, dnes už to potvrdzuje aj NAKA

Bolo by skôr prekvapivé, ak by Božie mlyny nezachytili Pentu.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME