FOTO
a Richard Restak.
Ich slovám nahráva výskum, zverejnený v British Medical Journal. Prvým autorom článku je epidemiológ Shan P. Tsai zo Shell Health Services. Cieľom štúdie, ktorá si všímala viac ako 25-ročné osudy 3500 ľudí, ktorí odišli na penziu v 55, 60 a 65 rokoch, bolo overiť iné výskumy, ktoré došli k záveru, že skorší odchod na penziu predlžuje život. Logika skoršieho ukončenia pracovného pomeru bola jasná: starší ľudia sa v zamestnaní priveľmi stresujú, keďže musia splniť aj nároky, kladené na mladších zamestnancov. Ich organizmus dostáva priveľa "zabrať", život mávajú plný ťažkých situácií a s pribúdajúcim vekom prichádzajú zdravotné problémy. To samozrejme skracuje život.
Výsledkom novej štúdie je však opačné zistenie: skorší odchod na penziu je spojený so skoršou smrťou. Prinajmenšom platí pre pracovníkov v texaskom chemickom priemysle.
Po tom, čo texaskí epidemiológovia vylúčili vplyv faktorov ako pohlavie a socioekonomický status, zistili, že odchod na penziu v 55-ich rokoch znamenal v nasledujúcich desiatich rokov zdvojnásobenie rizika úmrtnosti v porovnaní s tými, ktorí zostali v zamestnaní. Ľudia, ktorí odišli v šesťdesiatke, na tom boli rovnako ako tí, čo odišli vo veku 65 rokov.
Záver znie: Aj keď odchod do dôchodku v 55-ich rokoch môže byť spojený s faktom, že títo ľudia sa zle cítia, a preto už nevládzu pracovať, určite nemožno tvrdiť, že skoršia penzia predlžuje život. (ač)