SME

Týždeň vo vede

(20. - 26. 10. 2005)

FOTO - PETER WALSH/PLOS BIOLOGY


* Tím Bena Feringa z Groningenskej univerzity (Holandsko) vyvinul "molekulárny motor", molekulu lipnúcu k tuhému povrchu, ktorá po osvetlení či zahriatí rotuje iba jedným smerom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Carl Murray z Londýnskej univerzity (Veľká Británia) s kolegami objavil, že Saturnov malý mesiac Prometheus vytvára pri 14,7-hodinovom obehu svojou gravitáciou v prstenci F kanály a prachový pás, ktorý ho spája s prstencom.

* Bernard Wood z Macquarieovej univerzity (Austrália) a Alex Halliday z Oxfordskej univerzity (Veľká Británia) dospeli k záveru, že kovové jadro Zeme sa utvorilo približne 75 miliónov rokov po vzniku Slnečnej sústavy, a teda aj našej planéty pred 4,55 miliardy rokov.

SkryťVypnúť reklamu

* Podľa Toma Simoniteho z časopisu Nature sťahovavé vtáky v horizonte týždňov zanesú vírus vtáčej chrípky H5N1 aj do východnej Afriky. Zdravotné a ekonomické škody na hydine tam zrejme budú ešte väčšie ako v juhovýchodnej Ázii, stúpne tiež riziko ľudskej pandémie.

* Tím Petera Walsha z Ústavu Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu (Nemecko) zistil, že epidémie vírusu ebola kmeňa Zaire (na obrázku), ktoré v Gabune a Kongu zabili stovky ľudí a desaťtisíce goríl a šimpanzov, nevznikajú oddelenými nákazami. Vírus sa šíri ako vlna.

* Tím Roberta Shadwicka z Univerzity Britskej Kolumbie (Kanada) zistil, že žraloky druhu Lamna ditropis, žijúce v aljašských vodách, majú "červené" plávacie svaly, ktoré pripomínajú cicavčie a fungujú pri teplote až 26 stupňov Celzia, 20 stupňov nad teplotou morskej vody.

SkryťVypnúť reklamu

* Benjamin Loppin z Univerzity Clauda Bernarda (Francúzsko) s kolegami zistil, že kľúčové procesy prvých 15 minút po splynutí spermie s vajíčkom kontroluje gén HIRA. Síce pri muške drozofile, no tieto procesy sú rovnaké pri všetkých sexuálnych živočíchoch vrátane ľudí.

* Podľa tímu Ronalda Trenta zo Sydneyskej univerzity (Austrália) nadanie k vytrvalostným a šprintovým či krátkodobým atletickým výkonom predurčujú dve odlišné alely génu EPAS1, ktorý kóduje prepisový faktor, "prepínajúci" pri nízkom obsahu kyslíka typy metabolizmu.

* Tím Freda Gagea zo Salkovho ústavu (USA) odhalil, že zrod nových neurónov z kmeňových buniek hipocampu - oblasti mozgu, súvisiacej s pamäťou - u dospelých potkanov regulujú bielkoviny rodiny Wnt. Ich utlmenie ho zablokovalo, posilnenie naopak rozhojnilo.

SkryťVypnúť reklamu

* Tím Görana Roosa z Umeaskej univerzity (Švédsko) zistil, že dĺžku telomér, končekov chromozómov, ktorá asi súvisí s počtom bunkových delení a dĺžkou života, dedíme po otcoch.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Šéf zboru poradcov premiéra, Erik Kaliňák v relácií Ta3 Kráľ na ťahu

Smer vyslal čoraz odvážnejšiemu šéfovi SNS pri transakčnej dani signál.


1
Umelecká vizualizácia exoplanéty K2-18b.

Na potvrdenie sú potrebné ďalšie údaje.


ČTK 6
Matúš Ritomský

Izolovaný od zvyšku Európy nedokáže priniesť vlastnej krajine nič.


21
Brankár Patrik Rybár (Slovensko), Michal Laurenčík (Slovensko) a Tim Brunnhuber (Nemecko) počas prípravného zápasu pred MS 2025.

Zápas sledujeme online.


SkryťZatvoriť reklamu