SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Týždeň vo vede

(20. - 26. 10. 2005)

FOTO - PETER WALSH/PLOS BIOLOGY

* Tím Bena Feringa z Groningenskej univerzity (Holandsko) vyvinul "molekulárny motor", molekulu lipnúcu k tuhému povrchu, ktorá po osvetlení či zahriatí rotuje iba jedným smerom.

* Carl Murray z Londýnskej univerzity (Veľká Británia) s kolegami objavil, že Saturnov malý mesiac Prometheus vytvára pri 14,7-hodinovom obehu svojou gravitáciou v prstenci F kanály a prachový pás, ktorý ho spája s prstencom.

* Bernard Wood z Macquarieovej univerzity (Austrália) a Alex Halliday z Oxfordskej univerzity (Veľká Británia) dospeli k záveru, že kovové jadro Zeme sa utvorilo približne 75 miliónov rokov po vzniku Slnečnej sústavy, a teda aj našej planéty pred 4,55 miliardy rokov.

* Podľa Toma Simoniteho z časopisu Nature sťahovavé vtáky v horizonte týždňov zanesú vírus vtáčej chrípky H5N1 aj do východnej Afriky. Zdravotné a ekonomické škody na hydine tam zrejme budú ešte väčšie ako v juhovýchodnej Ázii, stúpne tiež riziko ľudskej pandémie.

* Tím Petera Walsha z Ústavu Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu (Nemecko) zistil, že epidémie vírusu ebola kmeňa Zaire (na obrázku), ktoré v Gabune a Kongu zabili stovky ľudí a desaťtisíce goríl a šimpanzov, nevznikajú oddelenými nákazami. Vírus sa šíri ako vlna.

* Tím Roberta Shadwicka z Univerzity Britskej Kolumbie (Kanada) zistil, že žraloky druhu Lamna ditropis, žijúce v aljašských vodách, majú "červené" plávacie svaly, ktoré pripomínajú cicavčie a fungujú pri teplote až 26 stupňov Celzia, 20 stupňov nad teplotou morskej vody.

* Benjamin Loppin z Univerzity Clauda Bernarda (Francúzsko) s kolegami zistil, že kľúčové procesy prvých 15 minút po splynutí spermie s vajíčkom kontroluje gén HIRA. Síce pri muške drozofile, no tieto procesy sú rovnaké pri všetkých sexuálnych živočíchoch vrátane ľudí.

* Podľa tímu Ronalda Trenta zo Sydneyskej univerzity (Austrália) nadanie k vytrvalostným a šprintovým či krátkodobým atletickým výkonom predurčujú dve odlišné alely génu EPAS1, ktorý kóduje prepisový faktor, "prepínajúci" pri nízkom obsahu kyslíka typy metabolizmu.

* Tím Freda Gagea zo Salkovho ústavu (USA) odhalil, že zrod nových neurónov z kmeňových buniek hipocampu - oblasti mozgu, súvisiacej s pamäťou - u dospelých potkanov regulujú bielkoviny rodiny Wnt. Ich utlmenie ho zablokovalo, posilnenie naopak rozhojnilo.

* Tím Görana Roosa z Umeaskej univerzity (Švédsko) zistil, že dĺžku telomér, končekov chromozómov, ktorá asi súvisí s počtom bunkových delení a dĺžkou života, dedíme po otcoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Vďaka akému princípu lietajú lietadlá?

Ako vyzerá fyzika lietania.

Na Mesiaci má byť 4G sieť. Vybuduje ju Nokia

Zariadenie vynesú koncom roka 2022.

Vizualizácia práce astronautov na Mesiaci. NASA a telekomunikačný výrobca Nokia sa spojili, aby na našej družici poskytli prvú bezdrôtovú sieť 4G.
Koľko známych vesmírnych objektov na fotke nájdete? Fotka Tomáša Slovinského sa už tretíkrát za posledný rok stala Astronomickou snímkou dňa NASA.