SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Týždeň vo vede

(20. - 26. 10. 2005)

FOTO - PETER WALSH/PLOS BIOLOGY

* Tím Bena Feringa z Groningenskej univerzity (Holandsko) vyvinul "molekulárny motor", molekulu lipnúcu k tuhému povrchu, ktorá po osvetlení či zahriatí rotuje iba jedným smerom.

* Carl Murray z Londýnskej univerzity (Veľká Británia) s kolegami objavil, že Saturnov malý mesiac Prometheus vytvára pri 14,7-hodinovom obehu svojou gravitáciou v prstenci F kanály a prachový pás, ktorý ho spája s prstencom.

* Bernard Wood z Macquarieovej univerzity (Austrália) a Alex Halliday z Oxfordskej univerzity (Veľká Británia) dospeli k záveru, že kovové jadro Zeme sa utvorilo približne 75 miliónov rokov po vzniku Slnečnej sústavy, a teda aj našej planéty pred 4,55 miliardy rokov.

* Podľa Toma Simoniteho z časopisu Nature sťahovavé vtáky v horizonte týždňov zanesú vírus vtáčej chrípky H5N1 aj do východnej Afriky. Zdravotné a ekonomické škody na hydine tam zrejme budú ešte väčšie ako v juhovýchodnej Ázii, stúpne tiež riziko ľudskej pandémie.

* Tím Petera Walsha z Ústavu Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu (Nemecko) zistil, že epidémie vírusu ebola kmeňa Zaire (na obrázku), ktoré v Gabune a Kongu zabili stovky ľudí a desaťtisíce goríl a šimpanzov, nevznikajú oddelenými nákazami. Vírus sa šíri ako vlna.

* Tím Roberta Shadwicka z Univerzity Britskej Kolumbie (Kanada) zistil, že žraloky druhu Lamna ditropis, žijúce v aljašských vodách, majú "červené" plávacie svaly, ktoré pripomínajú cicavčie a fungujú pri teplote až 26 stupňov Celzia, 20 stupňov nad teplotou morskej vody.

* Benjamin Loppin z Univerzity Clauda Bernarda (Francúzsko) s kolegami zistil, že kľúčové procesy prvých 15 minút po splynutí spermie s vajíčkom kontroluje gén HIRA. Síce pri muške drozofile, no tieto procesy sú rovnaké pri všetkých sexuálnych živočíchoch vrátane ľudí.

* Podľa tímu Ronalda Trenta zo Sydneyskej univerzity (Austrália) nadanie k vytrvalostným a šprintovým či krátkodobým atletickým výkonom predurčujú dve odlišné alely génu EPAS1, ktorý kóduje prepisový faktor, "prepínajúci" pri nízkom obsahu kyslíka typy metabolizmu.

* Tím Freda Gagea zo Salkovho ústavu (USA) odhalil, že zrod nových neurónov z kmeňových buniek hipocampu - oblasti mozgu, súvisiacej s pamäťou - u dospelých potkanov regulujú bielkoviny rodiny Wnt. Ich utlmenie ho zablokovalo, posilnenie naopak rozhojnilo.

* Tím Görana Roosa z Umeaskej univerzity (Švédsko) zistil, že dĺžku telomér, končekov chromozómov, ktorá asi súvisí s počtom bunkových delení a dĺžkou života, dedíme po otcoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.