S nástupom tmy zapadne aj jasný Arktur zo súhvezdia Pastier. V priebehu večera ich nahradia nedávne ozdoby letného neba, ktoré sú nad južným (hneď po zotmení) alebo neskôr nad západným obzorom: Labuť (v zenite) , Lýra a Orol (priamo na juhu). Neskôr kulminujú Pegas, Androméda , Ryby . Dopĺňa ich menší Baran (na snímke) a Trojuholník .
Nižšie k obzoru sa presunie Kozorožec , Vodnár a Veľryba vrcholí uprostred noci. Jej začiatkom nám Perzeus a Povozník na severovýchode až východe ohlasujú krásne súhvezdia: prichádzajú Býk, Blíženci a Orión predchádzaný Eridanom. Zenit po Labuti vyplní Kasiopeja.
Po polnoci nad JV a južným obzorom začne prehliadka zimných súhvezdí, ktorú nadránom na východe uzavrie Lev nasledovaný Pannou . Upúta jasný Sírius z Veľkého psa . Menej nápadné súhvezdia sú Jednorožec a Rak. Medzi veľkými súhvezdiami sa však nestratia ani menšie či úplne malé. Niektoré z nich sú milé i nápadné. Z letných súhvezdí tak postupne odchádzajú Delfín , Líštička , Šíp a Štít . Zaujmú nastupujúci Zajac i Malý pes , pripojí sa Havran . Počas noci opíše Veľký voz veľký oblúk pod Polárkou zo SZ nad SV. Za ním klesá Cefeus a ani skrútený Drak už nepúta veľkú pozornosť. Pred svitaním - už druhýkrát počas noci - zbadáme Pastiera, tentoraz nad východným obzorom. Noci začínajú byť ozaj dlhé.
Veľká nádej na pozorovanie Merkúra nie je, Venuša bude v rovnakej situácii. Uvidíme ju však vďaka vyššej jasnosti večer nevysoko nad JJV obzorom. Určite si ju všimnite 5. 11., keď s trojdňovým kosáčikom Mesiaca vytvoria pútavú blízku dvojicu.
Mars je naopak jasný, nápadný a pozorovateľný takmer celú noc, pretože vychádza pri západe a zapadá dve hodiny pred východom Slnka. Pekná bude konjunkcia Marsu s Mesiacom deň pred splnom (15. 11.)
Jupiter medzi Váhami a Pannou sa zatiaľ nesmelo vynára spoza Slnka, uvidíme ho ráno pred jeho východom nízko nad východným obzorom. Saturn bude takmer celonočným objektom, vychádza neskôr večer. Pritiahne pozornosť ako jasný objekt v inak chudobnom Rakovi (medzi Levom a Blížencami). Urán a Neptún sú na pozorovanie málo jasné. Záujemca vyzbrojený triédrom ich po zotmení nájde na juhu v susedných súhvezdiach Vodnár a Kozorožec. Kulminujú s odstupom jednej hodiny a niekoľko večerných hodín (zapadajú pred polnocou) ich uvidíme na juhozápade.
Od roku 1998 pozorne sledujeme pravidelný meteorický roj Leonidy . Po šiestich rokoch ich zvýšenej aktivity bola vlani už normálna (5-15 meteorov za hodinu). Teraz sa očakáva podobný priebeh v období 14.-20. 11., s maximom 17. 11. okolo obeda (aj v prípade priaznivého počasia bude nočné pozorovanie rušiť Mesiac deň po vysokom splne). Radiant Leoníd je v "hlave" súhvezdia Lev .