SME

Vnútrogrónsky ľadovec hrubne

V posledných rokoch sa objavilo niekoľko výskumov, dokladajúcich roztápanie pobrežných častí ľadovcových štítov v Grónsku i Antarktíde. Príčina: globálne otepľovanie. To, samozrejme, znepokojuje, lebo úplné roztopenie oboch štítov by zvýšilo úroveň hladin

Napriek globálnemu otepľovaniu vo vnútrozemí Grónska ľad pribúda.

FOTO - REUTERS

y svetových oceánov a morí o 70 metrov (63 metrov Antarktída, 7 metrov Grónsko). Čo by to znamenalo pre pobrežné krajiny, netreba zdôrazňovať.

Nič také však zatiaľ nehrozí, lebo príspevok oboch štítov k stúpaniu hladiny je aktuálne mierny. (Nepríjemnejší môže byť fakt, že táto sladká voda ovplyvní oceánske prúdenie a tým aj klímu.) Ba vo vnútri Antarktídy sa globálne otepľovanie zvýšenými zrážkami postaralo naopak o hrubnutie ľadovcov.

To isté teraz doložili vedci z Nórska, Ruska a USA na čele s Olafom Johannessenom z Bergenskej univerzity aj pre Grónsko. Podľa ich správy v online sekcii časopisu Science (Science Express) analýza 45 miliónov meraní prevýšení vo vnútri Grónska, získaných satelitmi ERS-1 a ERS-2 v rokoch 1992-2003, nasvedčuje, že vo vnútrozemí nad 1500 metrov nad morom pribúda 6,4 centimetra ľadu ročne, pod 1500 metrov nad morom naopak ubúdajú dva centimetre ročne. Čistý výsledok je hrubnutie vnútrogrónskeho ľadu v priemere o 5,4 centimetra ročne.

Za 11 rokov meraní to po oprave na izostatický zdvih grónskeho masívu dáva dokopy asi 54 centimetrov. Podľa všetkého je za tým tak, ako v Antarktíde, vplyv globálneho otepľovania na zvýšenie zrážok, konkrétne pôsobením na meteorologický jav označovaný ako Severoatlantická oscilácia. (urb)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu