SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Amazonské pralesy sú na tom horšie

Nová analýza satelitných snímok amazonských dažďových pralesov v Brazílii priniesla alarmujúce informácie. Podľa nej je miera odlesňovania tejto najväčšej súvislej oblasti dažďového pralesa na Zemi, rozprestierajúcej sa na ploche niekoľkých miliónov ...

Požiar v amazonskom dažďovom pralese. FOTO - REUTERS

Nová analýza satelitných snímok amazonských dažďových pralesov v Brazílii priniesla alarmujúce informácie. Podľa nej je miera odlesňovania tejto najväčšej súvislej oblasti dažďového pralesa na Zemi, rozprestierajúcej sa na ploche niekoľkých miliónov kilometrov štvorcových, dvojnásobne vyššia, ako sa doteraz podľa oficiálnych údajov predpokladalo. Toto zistenie podporilo ekológov vo viere, že rýchle ničenie vzácnych pralesov prispelo k tohtoročnému suchu v oblasti, najhoršiemu za posledných 50 rokov. Suchá okrem iného spôsobili masový úhyn vodných živočíchov, napríklad jazero Rey zamorilo viac ako 100 ton mŕtvych rýb.

Dierovaná mozaika

Na doterajších snímkach zo satelitov sa dali rozoznať iba veľké odlesnené oblasti. Tam, kde sa používala iba selektívna ťažba cenných druhov, napríklad mahagónu, prales vyzeral ako neporušený. Väčšina správ o takejto nelegálnej ťažbe pochádzala skôr od miestnych obyvateľov, než zo spoľahlivejších satelitných údajov.

Výskumníci z Carnegieho inštitútu v americkom Stanforde v spolupráci s brazílskymi vedcami problém vyriešili kombináciou snímok z troch satelitov NASA. Vďaka tomu uvideli "dierovanú mozaiku v lesnom poraste", ako o nej v časopise New Scientist hovoril Gregory Asner, hlavný autor štúdie. Aj keď často ide o malé medzery, stačia na to, aby prepustili slnečné žiarenie a naopak, aby umožnili unikanie vlhkosti, ktorú za normálnych okolností zachytí porast.

Príčina požiarov?

V postihnutých častiach pralesa sa vytvorí čosi ako virtuálne kresadlo. Zdá sa, že práve tento mechanizmus pomohol rozpútať nedávne veľmi veľké množstvo lesných požiarov, čo viedlo brazílsku vládu k vyhláseniu 16-ich miest za oblasti postihnuté katastrofou. Podľa Asnera môže podobná situácia vzniknúť aj inde, napríklad v Indonézii, Peru a Bolívii. Aj tu hrá selektívna ťažba významný podiel na miestnej ekonomike.

Táto správa nepridáva na optimizme najmä v súvislosti s vývojom odlesňovania v Amazónii; posledné tri roky boli totiž najhoršie, pokiaľ ide o plochy vyrúbaného pralesa. Každý rok z Brazílie zmizla plocha pralesa veľká približne ako Belgicko, a spolu s ňou aj tisíce nenahraditeľných rastlinných a živočíšnych druhov. Mnohé z nich ešte neboli ani objavené a mohli by pomôcť napríklad pri hľadaní nových liekov na najrozšírenejšie choroby.

Tento rok by odlesnená plocha mala byť nižšia vďaka opatreniam vlády proti nelegálnej ťažbe, akciám Greenpeace či Priateľov Zeme. Mnohí sa však nazdávajú, že kľúčovým je dočasný pokles ceny sóje a hovädzieho mäsa na svetových trhoch, čo znižuje dopyt po dreve ako platidle. (der)

Mŕtve ryby na rieke Parana de Manaquiri v povodí Amazonky. Brazília prežíva najhoršie suchá za posledné polstoročie. FOTO - REUTERS

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.
Dobré ráno

Dobré ráno: Špeciálny prokurátor Kováčik defacto skončil

Slovenská justícia sa otriasa v základoch.

Podcast Dobré Ráno.
Minister financií Eduard Heger na tlačovej konferencii o národnom reformnom pláne.
Od soboty sa ulice vyprázdnia.

Neprehliadnite tiež

Kanadsko-americký bývalý iluzionista James Randi, ktorý podstatnú časť kariéry strávil vyvracaním tvrdení o nadprirodzene, zomrel vo veku 92 rokov.

Dávne stopy naznačujú príbeh nebezpečnej púte

Stopy majú viac ako desaťtisíc rokov.

Umelecká predstava o putovaní ženy s batoľaťom cez územie, ktoré je dnes v Národnom parku White Sands. Jej stopy sa zachovali viac ako desaťtisíc rokov, vedci ich teraz podrobili detailnej analýze. KLIKNITE PRE ZVÄČŠENIE.