SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Výskum z Harvardu: Opičiu trpezlivosť diktuje ekológia

Vedci preskúmali, od čoho závisí trpezlivosť, respektíve impulzívnosť v správaní dvoch druhov malých opíc. Jednoznačne rozhodujú okolnosti zháňania potravy. V najnovšom čísle časopisu Current Biology to napísali Jeffrey Stevens, Alexandra Rosatiová, ...

Kosmáč bieločelý.

Vedci preskúmali, od čoho závisí trpezlivosť, respektíve impulzívnosť v správaní dvoch druhov malých opíc. Jednoznačne rozhodujú okolnosti zháňania potravy. V najnovšom čísle časopisu Current Biology to napísali Jeffrey Stevens, Alexandra Rosatiová, Kathryn Rossová a Marc Hauser z Harvardovej univerzity (USA).

Pri výskume vyšli z klasickej situácie, ktorú dobre poznáme aj my, ľudia - voľbou medzi okamžitým malým ziskom a neskorším väčším. Zvyčajne nad trpezlivosťou zvíťazí impulzívnosť, keďže jednotlivec nevie odolať rýchlemu uspokojeniu. Aké okolnosti o tom však rozhodujú?

Stevens s kolegami porovnal správanie dvoch opičích druhov, ktoré majú veľmi odlišné stratégie zberu potravy. Ukázalo sa, že ich sklony k trpezlivosti alebo naopak impulzívnosti závisia od kontextu, v ktorom sa rozhodujú. Konkrétne, či treba do odmeny investovať časovo (čakať na ňu) alebo priestorovo (zájsť si po ňu).

Skúmané opice, tamaríny pinčie (Saguinus oedipus) a kosmáče bieločelé (Callithrix jacchus), pochádzajú z Nového sveta. V minulosti o nich iní bádatelia zistili, že sa správajú najmä impulzívne, na trojnásobné množstvo potravy vyčkajú iba 8 až 20 sekúnd. No súčasne sa v týchto skorších pokusoch prejavil výrazný rozdiel oboch druhov. Kosmáče čakali na väčšiu odmenu takmer dvakrát dlhšie ako tamaríny. To zodpovedá spôsobu ich obživy. Kosmáče sa živia najmä rôznymi výlučkami stromov, čo od nich vyžaduje trpezlivosť, kým miazga vytečie, zatiaľ čo tamaríny hmyzom, čo zasa vyžaduje rýchle, impulzívne konanie.

Stevensov tím teraz skúmal, či tieto dva druhy konajú impulzívne aj v priestorovom kontexte, tak ako v časovom. Išlo opäť o voľbu medzi menšou odmenou blízko a väčšou vzdialenou odmenou.

Výsledok: tamaríny boli ochotné zájsť ďalej ako kosmáče. Z toho vyplýva, že tamaríny konajú impulzívnejšie v čase, kým kosmáče v priestore. Tak ako pri časovej impulzívnosti, odráža to podrobnosti ekológie druhu. Tamaríny sa pri honbe za hmyzom pohybujú cez väčšie vzdialenosti, kým kosmáče cez kratšie - stromy s chutnou miazgou predstavujú koncentrovanejší zdroj. (urb)

Tamarín pinčí. FOTO - JEFF STEVENS, MARC HAUSER

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Návštevníci u sv. Michala a spev Moniky (týždeň podľa Schutza)

Z radu kajúcnikov je exštátna tajomníčka zrejme vôbec najvýbušnejší materiál.

Ústavnoprávny výbor vypočúva kandidátov na generálneho prokurátora.
Pavol Jarčuška počas tlačovej konferencie k aktuálnej pandemickej situácii.
Miesto atentátu na jadrového vedca.
Mária Kolíková

Neprehliadnite tiež

Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.

Vedátorský podcast

Čierne diery sú sochármi vesmíru

Rozhovor s Norbertom Wernerom.

Astronautka: Byť prvou ženou na Mesiaci by bolo ohromné

Jeanette Eppsová bude na Noci výskumníkov.

Astronautka Jeanette Epps.