Cowon iAudio X5 - prehrá filmy, fotky aj audio

Vreckový multimediálny prehrávač súčasnosti už neuspokojí svojho majiteľa iba prehrávaním komprimovanej hudby a MP3 vysielania. Prichádza éra digitálnej fotografie a videa vo vrecku - práve s nimi si iAudio X5 hravo poradí.


FOTO - MILAN GIGEL

Mechanické vyhotovenie prehrávača už na prvý pohľad napovedá, že renomovaný výrobca ani trochu na svojej precíznosti nepoľavil. Ovládacie prvky sú osadené s jedinečnou presnosťou, rovnaká precíznosť sa nesie i s tvarovým vyhotovením a dosadnutím jednotlivých dielcov. Vytýkať nemožno nič ani povrchovej úprave hliníkového tela.


FOTO - MILAN GIGEL

Čelný panel je osadený dominantným LCD displejom, ktorý využíva technológiu farebného TFT zobrazovania. Rozlíšenie displeja dosahuje 160x128 bodov, pričom celkovo je zobraziteľných až 260 tisíc farieb. To je dostatok pre rýchlu prezentáciu fotografií v teréne, či sledovanie komprimovaného videa bez titulkov. Centrálnym ovládacím prvkom je päťsmerový ovládač, ktorý svojou funkcionalitou pripomína malý joystick s možnosťou jeho zatlačenia. Ten slúži ako na priame ovládanie reprodukcie, tak pre navigáciu v prehľadnom menusystéme.


FOTO - MILAN GIGEL

Vrchná časť je osadená indikátorom nabíjania, prostredníctvom ktorého získate prehľad o nabíjacom cykle i bez nutnosti použitia displeja. Dizajnéri sa s netradičným zapustením LED indikátora vyhrali a tak v tmavej miestnosti nemusíte smerovať k prehrávaču, pretože svetlo je reflektované do okolia.


FOTO - MILAN GIGEL

Spodná časť je osadená univerzálnym rozhraním, ktoré je v cestovnom režime prekryté gumovou záslepkou. Konektor slúži pre komunikáciu s PC cez USB port, analógový vstup a výstup audia a pre nabíjanie. Prehrávač sa pomocou neho zasúva do stolnej dock stanice, alebo sa ku konektoru pripája špeciálny cestovný redukčný modul pre periférie.


FOTO - MILAN GIGEL

Zadná časť krytu je prichytená skrutkovaním a aby sa prehrávač pri pokladaní na stôl zošúchal čo najmenej, v rohoch sa nachádzajú vylisované nožičky. Oproti gumovým majú výhodu v tom že sa po čase neodlepia a nestratíte ich, časom však musíte počítať s tým, že sa ich vrcholy jemne oderú. Ak ste si pozorne všimli potlač krytu, už pravdepodobne viete že ide o prehrávač so zabudovaným pevným diskom s kapacitou 30 gigabajtov.


FOTO - MILAN GIGEL

Bočný pohľad jemne naznačuje vnútorné usporiadanie súčastí. Displej s riadiacou doskou plošných spojov je predradený pred pevný disk, ktorý zdieľa priestor s napájacím akumulátorom. Výrobca sa úspešne vyhol tradičnému "krabicovému" dizajnu ktorý pri diskových prehrávačoch používajú ostatní výrobcovia. Prehrávač spúšťa do prevádzky posuvný vypínač kombinovaný so zámkom tlačidiel. Nechýba tlačidlo pre spustenie reprodukcie a záznamu, štrbina zabudovaného mikrofónu a bariérový prístup k tlačidlu RESET pre riešenie kolíznych situácií. Trojica ovládacích prvkov je pohodlne dostupná palcom, pre reštartovanie však musíte použiť nejaký externý nástroj. Je zrejmé, že ovládanie sa koncentruje okolo menu a meniacej sa priamej funkcie multifunkčného ovládača v jednotlivých režimoch. Viac tlačidiel totižto na prehrávači jednoducho nenájdete.


FOTO - MILAN GIGEL

Na ľavej bočnici sa nachádza 3,5mm jack konektor pre pripojenie slúchadiel, štvorvodičový konektor pre voliteľný diaľkový ovládač s displejom a komunikačné USB rozhranie, ktoré umožňuje komunikáciu s USB perifériami. V prípade, že ku konektoru pripojíte ľubovoľné zariadenie typu USB Mass Storage akým je napríklad USB kľúč, digitálny fotoaparát či externý pevný disk, máte možnosť prehrávať pomocou súborového manažéra dáta medzi zabudovaným diskom a externým médiom. Tým sa prehrávač v teréne stane fotobankou pre digitálny fotoaparát, alebo naopak máte možnosť kdekoľvek v teréne podeliť sa s nahrávkami so svojim okolím, alebo si do prehrávača nahrať komprimovaný zvuk z iného prehrávača alebo dáta z USB kľúča. Samozrejme bež použitia PC. To už za to stojí. Výrobca použil miniaturizovanú verziu konektora ku ktorému pribalil konverzný USB káblik.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač je napájaný Li-Pol akumulátorom, ktorý dokáže poskytnúť energiu na 14 hodín prevádzky na jedno nabitie. Pre nabíjanie v teréne budete potrebovať priložený pulzný adaptér a cestovnú redukciu. Ak ste si však kúpili rozšírenú zostavu v domácnosti vám poskytne svoje služby stolný dock.


FOTO - MILAN GIGEL

Cestovný adaptér, ktorý je súčasťou štandardnej dodávky obsahuje navyše USB 2.0 konektor pre pripojenie k PC, a dvojicu 3,5mm jack konektorov pre analógový audio-vstup a výstup. Systémový konektor je pevný a odolný, zaiste však nie je nezničiteľný. Podobné konektory však používajú i výrobcovia mobilov a frekventované problémy známe nie sú.


FOTO - MILAN GIGEL

Neodmysliteľnou súčasťou prehrávača je i jeho príslušenstvo. Pre nosenie do terénu pribalil výrobca kožené puzdro s priezorom pre displej a otvormi pre ovládacie prvky a konektory. Puzdro je pomerne robustného charakteru a tak môže prehrávač chrániť pred poškodení pri nárazoch a pádoch.


FOTO - MILAN GIGEL

Možné je nosiť ho i na opasku. Uzatváranie je realizované suchým zipsom, takže nemusíte mať obavy, že prehrávač z puzdra vykĺzne a poškodí sa.


FOTO - MILAN GIGEL

Pribalené štupľové slúchadlá Cresyn sú dobrým štartom a možno ich zaradiť do vyššej triedy. Káblik je pružný a ohybný, konektor je pre lepší kontakt pozlátený. Pri vystavení chladu však bužírka tuhne a slúchadlá sa stávajú horšie ovládateľnými. Nechýbajú ani penové hygienické krytky.


FOTO - MILAN GIGEL

Okrem manuálu však nájdete v balení i prepojovací jack káblik, USB kábel pre pripojenie k PC, káblovú USB redukciu pre periférie a CD nosič s podporným softvérom. Keďže však ide o zariadenie triedy USB Mass Storage, bez problémov si do prehrávača jeho obsah nahráte i pod alternatívnymi operačnými systémami.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač vás hneď pri štarte prekvapí príjemnou a atraktívnou grafikou, ktorá naznačuje že prehrávač si hravo poradí s ľubovoľným videom vo formáte MPEG4 so snímkovaním do 15 FPS. Žiarivé farby hovoria v prospech prezerania digitálnych fotografií a rýchlosť odozvy displeja naznačuje, že ambície výrobcu sú kdesi ďalej. Na pevnom disku sú nahraté reklamné videá na prehrávače spoločnosti, avšak pri troche šikovnosti si do požadovaného formátu skonvertujete ľubovoľné video a dokážete si tak skrátiť hoci dlhé cestovanie autobusom.


Menu prehrávača je prehľadné a doplnené o animované ikony. Krátky prehľad funkcií prezrádza, že okrem multimediálneho prehrávača a FM tuneru je k dispozícii prehrávač videa, prehliadač fotografií, prehliadač textových súborov, súborový manažér podporujúci prácu s externými USB úložiskami či diktafón.


Prehrávanie hudby ponúka prehľadné používateľské rozhranie a funkcie, ktoré by ste u prehrávača tejto triedy očakávali. Pracovať je možné s nahrávkami vo formátoch AAC, MP3, WMA a OGG Vorbis, nechýba kodek ani pre hudbu s bezstratovou konpresou FLAC. Základné nastavenia sú jednoducho dostupné, nechýba práca s časom a budíkom. Trochu zamrzí že používateľské rozhranie zatiaľ nie je lokalizované, je však možné že sa časom lokalizácia objaví, ako u iných prehrávačoch tohto výrobcu.


Pri prehrávaní skladieb môžete zobrazovanie informačných tagov doplniť o zobrazovanie textov piesní. Omnoho dôležitejšie však je, že výrobca použil DSP čip, ktorý ponúka 5 pásmový grafický ekvalizér, funkcie zvýraznenia basov, priestorovú virtualizáciu, funkcie SRS/WOW a možnosť filtrovania akustických fragmentov, ktoré vznikli pri stratovej kompresii. Každý používateľ má možnosť prispôsobiť zvukový výstup svojmu vkusu i pripojeným slúchadlám. Pomocou 6 korekčných funkcí je rôznymi nastaveniami možné dosiahnuť až 1,2 triliónu rôznych kombinácií.


Pri riadení reprodukcie je možné pracovať s adresármi, používať playlisty a definovať ďalšie doplnkové pravidlá opakovaní. Playlisty je možné vytvárať i editovať priamo v prehrávači, takže v tomto prípade získavajú i svoj význam. K dispozícii sú i vychytávky, akými je prelínanie skladieb a podobne.


Zabudovanému FM tuneru chýba podpora RDS, avšak jeho ciltivosť presahuje vlastnosti ostatných modelov. Posluch staníc je možný i v prípade, že zájdete do podchodu alebo železobetónovej stavby. So selektivitou je to o čosi horšie, avšak situácia nie je neakceptovateľná. Ide o FM tuner, ktorý je možné skutočne použiť. Automatické vyhľadávanie staníc a ukladanie predvolieb je absolútnou samozrejmosťou. Nechýba ani možnosť záznamu, ktorý je možné realizovať i automaticky načasovaním budíka.


Súborový manažér poskytuje pri práci pohodlie i napriek tomu, že používa jediné okno. Bočné tlačidlo záznamu však pohotovo prepína zobrazenie stromu externého USB zariadenia a interného disku, takže kopírovanie či prenos súborov nie je komplikovaným. Jednotlačidlové zálohovanie fotografií z pripojeného digitálu by ste však hľadali zbytočne.


Samostatnú pozornosť je potrebné venovať funkcii diktafónu, ktorý je pri bežných prehrávačoch skôr nepoužiteľným doplnkom ako profesionálnym riešením. V tomto prípade zodpovedá záznam profesionálnej kvalite diktafónov a citlivosť mikrofónu je skvelá i pre použitie v posluchárňach.

Pevný disk je používaný spolu s vyrovnávajúcim pamäťovým bufferom, aby bola spotreba optimalizovaná. Antivibračný systém dokáže kompenzovať až 12 minútový výpadok dát, takže je zrejmé že výrobca na pamäti v žiadnom prípade nešetril.

Prehrávač je možné zaradiť medzi špičku na trhu plnú technologických vychytávok a možností. K precíznemu vyhotoveniu, dlhej výdrži a vysokej kapacite pevného disku patrí i kvalitný displej, možnosť pripojenia externých USB zariadení a prepracovaný firmvér, ktorý je neustále aktualizovaný novými funkciami a nastaveniami. Výrobca neustále pokračuje v rýchlom tempe vývoja a rozširuje možnosti predchádzajúcich modelov míľovými krokmi. Kórea je jasným technologickým lídrom v tomto semgente. Keďže prehrávač skutočne prekvapil svojim výkonom i vlastnosťami rozhodli sme sa zariadeniu udeliť ocenenie "Tip Redakcie denníka SME"

Dostupnosť: http://www.emgeton.com/product43.htm
Orientačná cena:

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

EKONOMIKA

Prečo sa Juhoafričan teší, keď si môže poslať životopis cez SMS (rozhovor)

Na zemi žije viac ľudí bez fyzickej adresy než s adresou.

KOMENTÁRE

Mihál opúšťa Sulíka. Máme na viac?

Predseda SaS je výraznou osobnosťou, ktorá ľudí rozdeľuje.

PRIMÁR

Ako začať plávať v zrelom veku a neublížiť si

Spevní vám chrbát, posilní srdce a naučíte sa poriadne dýchať. Zbytočnými chybami si však začiatočníci zaťažujú kĺby a chrbticu, najmä v jej krčnej časti.

Neprehliadnite tiež

Vytvorili prvú farbu na vlasy, ktorá dokáže meniť odtiene

Farby sa testujú pre komerčné použitie.

V Číne začínajú používať robotických policajtov

Kde treba šikovné oko a nie ruky pre zásah, tam hliadkujú roboty.

Mrzne vám mobil alebo počítač? Príčinou môže byť kozmické žiarenie

Častice z vesmíru zasahujú do technológií viac, ako sme ochotní pripustiť.

NASA má v stredu ohlásiť dôležitý objav, detaily zatiaľ tají

Americká vesmírna agentúra zverejní nové poznatky o planétach mimo slnečnej sústavy.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 2. Medzinárodná súťaž FIRST LEGO League na Fakulte informatiky PEVŠ
 3. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 4. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 6. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 7. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 8. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 9. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 366
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 7 478
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 6 719
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 242
 5. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 6 006
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 984
 7. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 4 905
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 700
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 496
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 898

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop