Po období miniaturizácie sa opäť vracia slogan "čím väčší, tým lepší" - zväčšovať sa rýchlo začínajú televízory. Na snímke je najväčší plazmový televízor na svete od firmy LG s uhlopriečkou 102 palcov. FOTO - SITA/AP |
Prvou z piatich technológií, o ktoré bude v najbližšom období na vyspelých západných trhoch najväčší záujem, budú podľa expertov digitálne videorekordéry.
Ich základná funkcia je rovnaká ako pri tradičných videách rozšírených v slovenských domácnostiach - ukladať záznam z televízneho vysielania. Namiesto videokazety však záznam ukladajú na DVD (lacnejšie modely) alebo na zabudovaný pevný disk. Vďaka tomu ponúkajú aj množstvo ďalších funkcií - umožňujú napríklad tlačidlom Pause kedykoľvek "zastaviť" aktuálny televízny program (v skutočnosti začať jeho ukladanie) a neskôr kedykoľvek pokračovať v jeho prezeraní, hoci aj s automatickým preskakovaním reklám. V Spojených štátoch má už digitálny videorekordér 10 percent domácností.
V najbližšom roku predajcovia očakávajú aj výrazné otrasy na trhu televízorov a displejov. Nastane výrazný posun záujmu smerom k televízorom s oveľa väčšími obrazovkami a superkvalitným obrazom, vďaka čomu vzrastie priemerná veľkoobchodná cena televízorov na americkom trhu v prepočte z 10 300 na približne 17 000 korún.
Pokračovať bude aj rast predaja domácich robotov. Skorý nástup robotov experti márne predpovedajú už desaťročia a dnes priznávajú, že robot schopný rovnocenne komunikovať s človekom či rovnako pohodlne sa pohybovať po dome je stále vzdialenou budúcnosťou. Pod robotom si dnes treba predstaviť skôr špecializované zariadenia schopné relatívne inteligentne vykonávať mnohé domáce práce. Vysávače schopné vyčistiť celý byt bez asistencie človeka sa už dnes stávajú mimoriadne populárnymi, podľa CEA sa k nim čoskoro pridajú roboty napríklad na triedenie bielizne, umývanie dlážky či ovládanie domácich spotrebičov.
Štvrtým trendom bude exponenciálny rast predaja zariadení umožňujúcich domácu tvorbu videa, vlastnej hudby či spracovanie digitálnych fotografií. Ľudia kreatívne využívajúci nové technológie na tvorbu vlastných diel síce nepredstavujú väčšinu zákazníkov, v obchodoch však míňajú najviac peňazí a volia si najvýkonnejšie technológie.
Poslednou veľkou oblasťou rozvoja pre najbližší rok budú videohry. Microsoft, Sony aj Nintendo na prelome rokov predstavia dlhoočakávané nové herné konzoly, ktoré okrem hrania hier umožnia aj sledovanie filmov v mimoriadnej kvalite či prepojenie s počítačmi či videokamerami.
Správa CEA napokon uvádza aj niekoľko úplne nových technológií, ktoré sa na budúci rok ešte len začnú vo veľkom objavovať v obchodoch, ale majú veľký potenciál zásadne ovplyvniť technologický svet. Pôjde napríklad o "batérie" pre mobilné prístroje fungujúce na tekuté palivo, miniatúrne RFID čipy umožňujúce identifikovať na diaľku ľubovoľný predmet či skenery snímajúce biometrické znaky človeka.
Autor: tb