SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Vláda určila termíny pre e-služby

Od augusta budúceho roka sa zníži priestor na korupciu pri verejnom obstarávaní, pretože štát bude nakupovať služby prostredníctvom internetovej aukcie. Do konca roku 2006 si bude možné vybaviť prídavky na dieťa aj cez internet a o pol roka neskôr zmiznú

V možnosti vybavovať úradné záležitosti cez internet Slovensko výrazne zaostáva, zlepšenie nás do volieb nečaká. ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA/AP

Od augusta budúceho roka sa zníži priestor na korupciu pri verejnom obstarávaní, pretože štát bude nakupovať služby prostredníctvom internetovej aukcie. Do konca roku 2006 si bude možné vybaviť prídavky na dieťa aj cez internet a o pol roka neskôr zmiznú aj rady spred dopravných inšpektorátov, pretože auto sa bude dať prihlásiť aj elektronicky. To sú niektoré z úloh, ku ktorým sa vláda zaviazala minulý týždeň schválením cestovnej mapy zavádzania služieb verejnej správy.

Dokument konštatuje, že Slovensko patrí v rozvoji elektronických služieb k najzaostalejším členom Európskej únie. V počte aspoň čiastočne digitalizovaných služieb sú na tom horšie už len Poľsko a Lotyšsko. Znamená to, že Slováci čakajú v radoch na úradoch aj kvôli záležitostiam, ktoré už obyvatelia okolitých krajín môžu pohodlne vybaviť z domu cez internet.

Vláda už v minulosti schválila Politiku informatizácie Slovenska, Stratégiu informatizácie aj Akčný plán informatizácie, žiaden z dokumentov však nepriniesol viditeľné zlepšenie v oblasti e-governmentu. Nová správa konštatuje, že zatiaľ ešte neboli splnené ani základné predpoklady na to, aby sa elektronické služby vôbec mohli začať budovať: jednotlivé rezorty si medzi sebou prakticky vôbec nedokážu vymieňať informácie elektronickou formou a každý si buduje vlastný systém bez ohľadu na jeho možnosti spolupráce s ostatnými.

V prvej fáze programu chce preto vláda do konca tohto roka definovať aspoň štandardy pre výmenu dát medzi inštitúciami a vytvoriť systém prepojenia databáz rôznych ministerstiev a úradov. V polovici budúceho roka má vzniknúť platobný portál, ktorý umožní firmám a občanom platiť štátu za služby cez internet. Ďalšie úlohy sú naplánované až na roky 2006-2008. K zjednoteniu všetkých služieb rôznych inštitúcií do jedinej webovej stránky, z ktorej bude možné vybaviť akýkoľvek úradný úkon tak, ako to už dnes funguje v mnohých západných krajinách, by napríklad malo dôjsť až v decembri 2008.

Prvých praktických služieb, ktoré umožnia vybavovať niektoré úradné záležitosti cez internet, sa občania majú dočkať najskôr koncom budúceho roka - ak bude nová vláda pokračovať v plnení programu tej predchádzajúcej.

http://tinyurl.com/da2hn

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rozprávky SME

Či za dobré sa treba dobrým odmeniť (číta Robert Roth)

Klasické rozprávky (nielen) pre vaše deti.

Rozprávky

Jankovská by chcela Vianoce na slobode. Vylúčené to nie je

Rozhodnúť môže sama prokurátorka alebo na žiadosť aj súd.

Monika Jankovská.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Jankovská povedala len toľko, čo musela

S týmto sa vyšetrovatelia neuspokoja.

Peter Tkačenko
Mads Mikkelsen.