SME

Tlačiarne prezrádzajú majiteľov

Farebné laserové tlačiarne vkladajú na každý vytlačený papier mikroskopické značky, vďaka ktorým môže americká vláda ľahko vystopovať, kedy a kým bol dokument vytlačený. To nie je najnovšia bláznivá konšpiračná teória, ale fakt, ktorý sa podarilo minulý

Takýto miniatúrny obrazec obsahujú miliardy strán vytlačených z počítačových tlačiarní najväčších svetových výrobcov - poskytuje informácie o presnom čase vytlačenia a identifikáciu konkrétnej tlačiarne (žlté bodky boli zvýraznené, v skutočnosti majú menej než milimetrový priemer). FOTO - EFF

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Farebné laserové tlačiarne vkladajú na každý vytlačený papier mikroskopické značky, vďaka ktorým môže americká vláda ľahko vystopovať, kedy a kým bol dokument vytlačený. To nie je najnovšia bláznivá konšpiračná teória, ale fakt, ktorý sa podarilo minulý týždeň preukázať známej americkej organizácii na ochranu "elektronických práv" občanov Electronic Frontier Foundation (EFF).

SkryťVypnúť reklamu

Tajné kódy v každom výtlačku

Vkladanie tajných kódov na každú stranu, ktorá vyjde z niektorých typov tlačiarní, už pred niekoľkými rokmi potvrdili ich výrobcovia aj americká tajná služba. Doteraz však nebolo jasné, aké informácie záhadné žlté značky obsahujú.

Expertom EFF sa však teraz podarilo rozlúštiť kód, ktorý na papier vkladajú niektoré typy tlačiarní od firmy Xerox. Žlté bodky s priemerom menším než jeden milimeter sú tu umiestnené do obdĺžnika 15 x 8 bodov a ich umiestnenie obsahuje zakódované informácie o presnom dni, hodine a minúte, kedy bola konkrétna strana vytlačená. Kód zároveň obsahuje jedinečné výrobné číslo tlačiarne, ktorá stranu vytlačila. EFF na svojej stránke zverejnila aj program, ktorý majiteľom tlačiarní umožňuje tieto údaje dešifrovať na ľubovoľnej vytlačenej strane. Žlté bodky so zakódovanými informáciami sú prakticky neviditeľné voľným okom, dajú sa však odhaliť pri pohľade cez mikroskop alebo lupu a osvetlení modrým svetlom.

SkryťVypnúť reklamu

"Zatiaľ sme prelomili len kód pre tlačiarne DocuColor od Xeroxu," povedal výskumník EFF David Schoen. "Myslíme si však, že ďalšie modely od iných výrobcov kódujú do bodiek presne tie isté osobné informácie."

Ochrana proti falšovateľom

Výrobcov tlačiarní k vkladaniu kódov do výtlačkov nenúti žiaden zákon, na dohodu s americkou vládou pristúpili dobrovoľne. Označovanie výtlačkov z tlačiarní má slúžiť na jednoduchšiu identifikáciu autorov falošných bankoviek, ktoré by mohli byť na kvalitných farebných tlačiarňach vytlačené.

"Ide čisto o protiopatrenie na predchádzanie nelegálnym aktivitám, falšovaniu peňazí," povedal denníku Washington Post v reakcii na správu EFF hovorca americkej tajnej služby Eric Zahren. "Slúži to na ochranu našej meny a na ochranu ťažko zarobených peňazí ľudí."

SkryťVypnúť reklamu

Firmy Xerox a HP minulý týždeň takisto potvrdili, že sú "zapojené do opatrení proti falšovaniu bankoviek", ktorých súčasťou sú aj skryté kódy, odmietli však poskytnúť bližšie detaily. Kódy aspoň do niektorých modelov svojich tlačiarní umiestňujú aj výrobcovia ako Canon, Dell, Epson, Minolta, Kyocera, Lexmark či Toshiba.

Podľa EFF však neexistujú žiadne právne normy upravujúce, akým spôsobom môže tajná služba používať informácie získané z kódov na výtlačkoch z tlačiarní (na rozdiel napríklad od údajov získaných z odpočúvania), preto nie je ťažké predstaviť si, že sa kódy používajú aj na identifikáciu autorov rôznych iných dokumentov, nielen falošných bankoviek. Nie je pritom jasné, či skryté kódy už niekedy skutočne viedli k odhaleniu falšovateľov dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Tajný kód prelomený za týždeň

Výrobcovia tlačiarní doteraz tvrdili, že súkromie ich zákazníkov nie je v ohrození, pretože kódy dokáže prečítať len americká tajná služba. EFF však predviedla, že v skutočnosti je veľmi ľahké rozlúštiť ich. Organizácia dlhší čas zbierala výtlačky z tlačiarní od dobrovoľníkov z celého sveta a po nazbieraní niekoľkých stoviek vzoriek dokázal jeden jej pracovník kód rozlúštiť za necelý týždeň.

Podľa EFF tak môžu tajné americké kódy využívať aj nedemokratické vlády kdekoľvek na svete na odhaľovanie šíriteľov nepohodlných myšlienok. Značkovanie výtlačkov z tlačiarní organizácia prirovnáva k "povinnému poskytovaniu vzoriek písma z každého písacieho stroja za čias Sovietskeho zväzu".

"Hnutia za demokraciu, ktoré využívajú letáky s politickou či náboženskou tematikou, potrebujú mať možnosť tlačiť papierové dokumenty anonymne, ale táto technológia vládam identifikáciu takýchto disidentov výrazne uľahčuje," povedal právnik EFF Lee Tien. "Čo je ešte horšie, ukazuje, že vláda a veľké firmy robia zákulisné dohody a ohrozujú naše súkromie zásahmi do takých bežných zariadení, akými sú tlačiarne. Logickou otázkou preto je: aké ďalšie dohody boli uzavreté, vďaka ktorým nás naša vlastná technika špehuje?" Hoci informácia o kódoch na výtlačkoch laserových tlačiarní bola oficiálne potvrdená až teraz, v tlačiarňach sa používajú najmenej desať rokov, zistila EFF.

SkryťVypnúť reklamu

Doteraz najznámejším podobným prípadom dohody vlády s technologickou firmou bol kód v softvéri od firmy Adobe, ktorý v programoch ako Photoshop znemožňuje napríklad otvoriť snímky zobrazujúce niektoré typy dolárových a euro bankoviek.

www.eff.org/Privacy/printers/

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu