UMTS na Slovensku klope na dvere

Aj keď sú podľa licenčných podmienok slovenskí mobilní operátori povinní spustiť prevádzku UMTS až v 1. štvrťroku 2006, Orange aj T-Mobile už siete 3. generácie intenzívne budujú a testujú.

Prvý z menovaných otvoril testovaciu prevádzku dokonca pompéznou tlačovou konferenciou, na ktorej sa údajne uskutočnil prvý slovenský videohovor v sieti UMTS. Stalo sa tak 16. septembra. Na to podráždene reagoval T-Mobile, ktorému sa v poslednom období darí utajovať nové a pripravované technológie tak úspešne, že o nich netuší nielen verejnosť, ale ani väčšina jeho zamestnancov. V uvedenej reakcii zverejnil generálny riaditeľ T-Mobilu R. Chvátal strohú informáciu, že okrem UMTS, ktorého testy sú už u tohto operátora rutinnou záležitosťou, pripravuje aj svetovú novinku v oblasti mobilných dátových sietí.

Internet cez mobil nadobúda nový rozmer

V tejto súvislosti sa špekuluje o nasledovaní českej cesty, kde Eurotel Praha spustil už v polovici roku 2004 na frekvenciách starej analógovej NMT digitálnu sieť 3. generácie. Použil pritom CDMA2000 1x EV-DO, ktorá je populárna najmä v Amerike a v Ázii. Druhou možnosťou, ktorá by prichádzala do úvahy je technológia amerického Flarionu označovaná ako FLASH-OFDM. Tú síce T-Mobile testoval v Holandsku, ale doteraz ju nikde neaplikoval v komerčnej prevádzke a aj samotný Flarion sa stále nachádza v akejsi predkomerčnej fáze využitia svojich výskumov. Jeho nedávna akvizícia s firmou Qualcomm, ktorá produkuje čipsety a technológiu pre konkurenčné CDMA tiež vniesla do budúcnosti Flarionu dávku neistoty. FLASH-OFDM nie je totiž štandardizovaný organizáciou 3GPP a nepatrí do rodiny štandardov IMT2000, zahrňujúcich mobilné technológie 3. generácie vrátane UMTS a CDMA2000, ako ich definovala medzinárodná telekomunikačná únia (ITU). Na druhej strane dôvodom odmietania je skôr lobbing silných hráčov, ako nedostatky na strane Flarionu, pretože FLASH-OFDM, či jeho vylepšená verzia Flexband je pre ostatné 3G technológie minimálne rovnocenným súperom.

Ak by teda slovenský T-Mobile použil rýchle dáta od Flarionu, bola by to nielen najväčšia svetová referencia tohto výrobcu, ale aj obrovská senzácia. Či to bola oná svetová novinka, ktorú spomenul v tlačovom vyhlásení R. Chvátal, bude už v čase publikovania tohto príspevku známe. Pred uzávierkou vydania sa nám informáciu stále nepodarilo stopercentne potvrdiť, aj keď kuloárne informácie naznačujú, že skutočne pôjde o unikátnu sieť od Flarionu.

UMTS - nielen videotelefónia

Nezávisle od dátových sietí tu ale budeme mať aj dve siete 3G - ako sme spomenuli, testujú ich obaja naši mobilní operátori - určené hlavne pre telefonovanie (v oboch prípadoch pôjde o verziu s frekvenčne deleným duplexom, UMTS FDD) a multimédiá. Čo nám UMTS prinesie a bude pre zákazníkov zaujímavé novými službami, alebo budú rozdiely oproti GSM minimálne? Veľa otázok, na ktoré nie je dosť overených odpovedí.

Keďže komerčné siete UMTS pribúdajú vo svete už od prelomu tisícročí, operátori, výrobcovia, ale aj zákazníci s nimi majú pomerne bohaté skúsenosti. V tomto prípade je oneskorený štart slovenského UMTS skôr konkurenčnou výhodou, pretože začiatky týchto 3G sietí boli neľahké a pre mnohých znamenali hlboké rozčarovanie. Prvá UMTS špecifikácia označovaná ako R99 priniesla dátové rýchlosti maximálne 384 kbit/s pre sťahovanie dát a 64 kbit/s pre ich odosielanie, čo je menej ako pri EDGE. Reálne rýchlosti UMTS boli však podstatne nižšie (pod 200 kbit/s), niekedy dokonca klesali na úroveň GPRS. To UMTS ako sieť určenú na rýchle dátové prenosy vo veľkej miere diskvalifikovalo - dvojmegabitové rýchlosti v budovách zostali len súčasťou fantázie tvorcov tohto štandardu. V krajinách, kde je klasické ADSL a internet cez káblovú televíziu bežným a využívaným štandardom, sa stalo drahé a nespoľahlivé UMTS ťažko predajným artiklom.

Nedostatok vhodných telefónov a dátových terminálov mu na popularite tiež nepridal. A akoby toho nebolo dosť, prvé UMTS telefóny boli oproti GSM prístrojom o polovicu ťažšie, robustnejšie a s neúnosne krátkou výdržou batérií. Tridsaťminútová dĺžka hovoru na jedno nabitie pristala možno analógovým NMT telefónom, niet divu, že v 21. storočí zákazníci takéto telefóny odmietli. Návratnosť mnohomiliardových licenčných poplatkov sa stala otáznou. Operátori sa vzniknutú situáciu snažili riešiť rôzne. Napríklad Vodafone a T-Mobile spustili UMTS siete bez hlasových služieb, klientom dodávali spočiatku len dátové karty pre notebooky. Iní (napr. Hutchison, známy pod logom "3") začali získavať klientov dumpingovými cenami za telefonovanie v UMTS. Toho všetkého budú slovenskí zákazníci ušetrení a s UMTS k nám príde naozaj zrelá technológia. Detské choroby UMTS sú už minulosťou, dnes jeho pokrytie a zákaznícka základňa rastie rýchlejšie ako vo svojich počiatkoch GSM. Za prvých osem mesiacov roku 2005 sa počet UMTS telefónov vo svete zvýšil o 100 % na 33 miliónov. Zatiaľ to predstavuje mizivý (asi 1,5 %) podiel na globálnom dvojmiliardovom trhu mobilov, ale prognózy sú neúprosné. Koncom desaťročia UMTS zatlačí dnešnú dominantnú technológiu GSM do defenzívy.

Okrem atraktívnych telefónov a zaujímavých multimediálnych služieb k tomu prispejú aj nové špecifikácie UMTS Release 5. Tie predstavujú vysokorýchlostnú nadstavbu UMTS známu pod skratkou

HSDPA / HSUPA (High Speed Downlink/Uplink Packet Access).

Čo prinesú? Zjednodušene povedané 2 Mbit/s priamo do mobilu - to je totiž reálna predpokladaná rýchlosť HSDPA. Maximálna rýchlosť sťahovania dát má byť dokonca až 14,4 Mbit/s. Je reálne očakávať, že HSDPA (prípadne HSUPA) zavedie väčšina UMTS operátorov, niektorí ho už dnes testujú. Nemecký T-Mobile napríklad prezentoval svoj zámer spustiť komerčnú prevádzku počas jarnej výstavy CeBIT v Hannoveri. Očakávame, že rok 2006 sa ponesie v duchu hromadného nasadzovania HSDPA vo svete. To sme už ale zašli do oblasti tzv. sietí 3,5. generácie, takže nepredbiehajme.

Nové aj "staronové" služby

Napriek tomu, že siete GSM (hlavne ich GPRS/EDGE nadstavba) ponúkajú viaceré multimediálne služby pôvodne plánované pre 3. generáciu mobilných sietí, má UMTS stále čo ponúknuť. Medzi služby "ukradnuté" GSM operátormi z portfólia 3G patria napr. správy MMS (a s nimi súvisiace fotomobily), komunikácia push-to-talk ("stlač a hovor", testuje ju aj T-Mobile), mobilný e-mail, prezeranie WWW stránok priamo na displeji mobilu, sťahovanie audio a videoklipov a podobne. UMTS prinesie okrem vylepšenia už známych služieb napríklad videotelefóniu. Tá je považovaná za kontroverznú službu, na ktorú verejnosť ešte nie je celkom zrelá, ale to isté platilo donedávna aj o MMS správach. Používanie videotelefónu na verejnosti oberá komunikáciu o diskrétnosť - predstavte si, že budete telefonovať napríklad v MHD v hlasitom režime držiac telefón pred sebou. Svoje miesto tu zohrajú zrejme aj etické princípy.

Ani cenová politika operátorov videotelefóniu zatiaľ príliš nepopularizuje, minúta videohovoru je často dvojnásobne a viac drahšia oproti bežnému telefonátu. To sa však pravdepodobne zmení a pokiaľ paušály zahrnú voľné minúty na videotelefonovanie, ľudia budú novú službu skúšať minimálne pre zábavu. UMTS telefóny by mali priniesť aj novú kvalitu lokalizačných služieb, ktoré budú prostredníctvom internetu previazané s poskytovateľmi informácií, prípadne zadávateľmi reklamy. Zákazníkovi to umožní nájsť najbližšiu reštauráciu, alebo predajňu, či hotel, ale spoľahlivá lokalizácia pomôže napríklad aj záchranárom, policajtom a požiarnikom pri núdzovom volaní. Význam poskytovateľov obsahu v sieťach UMTS podstatne vzrastie - nebudú to len "zábavky" typu zvonenia a pozadia na mobil, alebo hry. Priekopníkom takto poskytovaného obsahu je japonský operátor NTT DoCoMo, ktorý svoju koncepciu služby s názvom i-mode exportuje aj do Európy.

Veľkým prínosom - najmä vo veľkých mestách sa stane zväčšenie

prenosovej kapacity UMTS v rámci jednej bunky oproti možnostiam GSM. Preťažená sieť by sa tak mohla stať minulosťou. Nevýhodou je naopak ťažšie budovanie pokrytia signálom UMTS, preto môžeme očakávať "ostrovčekovú" topológiu pokrytia v okolí miest a väčších obcí. Siete GSM a UMTS každého z našich operátorov však budú navzájom spolupracovať tak, že si dokážu odovzdať hovor (handover) bez toho, aby to zákazník spozoroval. Cieľom je dosiahnuť podobný stav ako je v dnešných sieťach GSM 900 a GSM 1800. Bežný užívateľ nemá možnosť zistiť, cez ktorú sieť komunikuje. Isté obmedzenie prinesie prechod na základňovú stanicu GSM účastníkovi UMTS len videotelefonovanie, prípadne kapacitne náročné dátové prenosy. GPRS/EDGE je predsa len pomalšie ako UMTS, má dlhšiu odozvu a negarantuje tzv. kvalitu služby. Aby sa táto koncepcia stala skutočnosťou musí však byť na trhu dostatok duálnych telefónov komunikujúcich v rámci oboch technológií - UMTS aj GSM. Výrobcovia už zdá sa pochopili, že UMTS a GSM sa ešte roky nezaobídu jeden bez druhého, preto takýchto telefónov, ba aj dátových kariet ponúka trh nepreberné množstvo. Počet ponúkaných UMTS zariadení prekročil stovku. Už onedlho sa na ne môžu tešiť aj slovenskí zákazníci. n

Juraj Procházka

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Čím viac hlasov, tým ľahšie rozhodovanie o kandidatúre, tvrdí konšpirátor a bývalý minister spravodlivosti. Zneužitia svojich údajov sa nebojí.

Neprehliadnite tiež

LG V30 je skoro dokonalý smartfón pre milovníkov multimédií

Špičkový výkon, skvelý fotoaparát a množstvo ďalších superlatív. Aký je nový smartfón od LG v skutočnosti?

DETSKÁ RUBRIKA

Krahulcom ublížili postreky. Z poškodených vajec sa mladé nikdy nevyliahli

Pôsobením chemikálií sa škrupina na vajíčkach stenčila a nasledoval smutný koniec. Keď si nádejná mama sadla na znášku, vajíčka pod ňou popraskali.

Prekvapivé príslušenstvo: Nintendo spojilo kartónové hračky a hraciu konzolu

Postavte si vlastný klavír, auto na diaľkové ovládanie či robotický oblek.

Prekonáva všetky limity. Nový fotoaparát má 400 megapixelové fotky

Jedna fotografia zaberie 2,4 gigabajtu úložného priestoru.

Môže ukrývať mayské tajomstvá. Našli najväčšiu zatopenú jaskyňu sveta

Potápači našli prepojenie dvoch jaskynných systémov, spolu sú dlhé 347 kilometrov.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 3. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 4. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 5. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 8. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 9. Kam do tepla v januári?
 10. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 4. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 5. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 6. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 7. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 8. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 9. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 10. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 1. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 6 320
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 041
 3. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 850
 4. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 3 091
 5. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 2 691
 6. Kam do tepla v januári? 2 544
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 288
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 214
 9. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 1 577
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 1 551