SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Týždeň vo vede

(13. - 19. 10. 2005)

FOTO - PHILLIP GIENAPP

Takahiro Šinada z Wasedskej univerzity (Japonsko) s kolegami vytvorili polovodiče s pravidelne usporiadanými dopantami - chemickými "nečistotami" potrebnými na to, aby polovodiče fungovali. A fungujú lepšie ako polovodiče s náhodným rozložením dopantov.

Tím Edwarda Bierhausa z firmy Lockheed Martin (USA) konštatuje na báze Jupiterovho mesiaca Európa, že vek povrchu vesmírnych telies nemožno odvodzovať z hustoty kráterov, lebo mnohé sú druhotné vznikli vyhodením a spätným dopadom látky telesa pri zrážkach.

Martin Medina-Elizalde a David Lea z Kalifornskej univerzity v Santa Barbare (USA) zistili, že dĺžka cyklu dôb ľadových sa v strednom pleistocéne (pred asi 950-tisíc rokmi) zmenila zo 41-tisíc rokov na 100-tisíc rokov zrejme najmä účinkom skleníkových plynov.

Podľa tímu Daniela Nussena z Holandského ekologického inštitútu v Heteren majú sýkorky veľké (na obrázku) vrodenú schopnosť prispôsobiť reprodukčný cyklus klimatickým zmenám, ktoré spôsobujú, že maximum výskytu húseníc, potravy pre mláďatá, nastáva čoraz skoršie.

Tím Amy Maxmenovej z Harvardovej univerzity (USA) pri skúmaní morských pavúkov (pyknogonidov) zistil, že živočíchy-článkonožce pred vyše 500 miliónmi rokov prvý raz získali hlavu tak, že im na prednom segmente tela zakrpateli výčnelky typu končatín.

N. Okamoto a I. Inoue z Cukubskej univerzity (Japonsko) objavili morský mikroorganizmus, ktorý je sčasti predátor, sčasti rastlina. Nazvali ho Hatena (japonsky "záhada"). V prvej fáze životného cyklu loví iné mikróby, v druhej do seba zahŕňa zelenú fotosyntetizujúcu riasu.

Jian-Qiu Wu a Thomas Pollard z Yaleovej univerzity (USA) vyvinuli novú fluorescenčnú metódu, ktorá umožňuje merať v bunkách globálny i lokálny obsah 27 dôležitých bielkovín.

Tím Enza Nisoliho z Milánskej univerzity (Taliansko) zistil, že znížený príjem kalórií predlžuje vek myší tým, že bunky výstelky ich ciev vtedy produkujú viac enzýmu vyrábajúceho signálne molekuly oxid dusnatý a cGMP. Oboje prospieva mitochondriám.

Tím Lucy Osborneovej z Torontskej univerzity (Kanada) identifikoval u chlapca s chybami učenia a reči zdvojenie 27 špecifických génov na chromozóme číslo 7.

Podľa Kylea Jensena a Fiony Murrayovej z MIT (USA) si americké patentové prihlášky nárokujú takmer 20 percent ľudských génov. Z asi 63 percent sú vlastníkmi firmy, z 28 percent univerzity. Z vyše 4-tisíc patentovaných génov má 3-tisíc iba jedného vlastníka.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Miroslav Marček na hlavnom pojednávaní v prípade obžaloby za vraždu Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Petra Molnára začiatkom roka 2020.

Marček si odpykáva 25 rokov.

11 h

Už stihol vydať zásadné nariadenia.

9 h
Marcel Slávik

Sulík naňho podal trestné oznámenie.

14 h

Neprehliadnite tiež

Etna sa znovu zobudila.

Erupciu sprevádzalo dunenie.

20. jan
Ilustračné foto.

Dinosaurus patril medzi sauropodov.

20. jan

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

20. jan