SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Dlhá honba za potkanom

Skúsenosť z Nového Zélandu ukázala, ako ťažko znovu chytíte potkana, keď ho pokusne vypustíte do nového prostredia.

Potkany dokážu plávať medzi ostrovmi. FOTO - NATURE

Invázie potkanov hnedých (Rattus norvegicus) na ostrovy v Tichomorí v nejednom prípade vážne zasiahli tamojšiu faunu i flóru, čo narúša úsilie ochranárov. Hoci ich možno na ostrovoch vyhubiť, invázie sa často opakujú. Aj v malom počte vedia potkany spôsobiť obrovské škody. Od roku 1980 sa to stalo najmenej na jedenástich ostrovoch pri Novom Zélande. James Russell z Aucklandskej univerzity (Nový Zéland) a traja kolegovia sa preto rozhodli preskúmať invazívne schopnosti týchto hlodavcov v prostredí malých ostrovov oddelených stovkami metrov mora. Výsledky opísali v časopise Nature.

Neobývané zalesnené ostrovy Noises - Motuhoropapa a Otata ležia pri severovýchodnom pobreží Nového Zélandu. V rokoch 1981 až 2002 na ne potkany podnikli najmenej šesť invázií, no v roku 2004 už boli zhruba dva roky bez potkanov. V novembri 2004 bádatelia odchytili dospelého potkana na inom neobývanom a zalesnenom ostrove Pakihi, ktorý leží 30 kilometrov juhovýchodne. Dali mu obojok s vysielačkou a odobrali mu vzorku DNA, aby bol identifikovateľný. Potom ho vypustili na pláži Motuhoropapy, ostrovčeka s plochou 9,5 hektára.

Potkan najprv prešiel celý ostrov a po štyroch týždňoch sa usadil na asi jednom hektári. No keď sa ho vedci ďalšie štyri týždne usilovali chytiť či aspoň priamo pozorovať, nepodarilo sa im to, hoci používali pestrý repertoár konvenčných spôsobov - od pascí až po vycvičených psov. Po desiatich týždňoch sa stratil aj rádiový signál. No čerstvé stopy potkana zachytili viacerými spôsobmi na ostrove Otata (plocha 21,8 hektára), ležiacom 400 metrov od Motuhoropapy. Genetická analýza trusu potvrdila, že ide o toho istého. Ďalšie štyri týždne sa ho vedci všelijako pokúšali chytiť na Otate, kde navštívil mnohé miesta. Podarilo sa im to však celkove až po 18 týždňoch od vypustenia, keď uhynul v pasci s návnadou čerstvého mäsa tučniaka, položenej tam, kde psy našli koncentráciu potkanieho pachu.

Potkan údajne prepláva 600 metrov, no toto je prvý raz, keď sa preukázalo, že zdolá stovky metrov cez otvorené more. Hoci mal na Motuhoropape dosť potravy, na iný ostrov asi plával pri hľadaní spoločnosti iných potkanov. Pokus ukázal, ako ťažko sa čelí jednotlivým potkaním votrelcom, ktorí najmä pri ochrane biologicky zvlášť cenných ostrovných ekosystémov vyžadujú intenzívny špecifický prístup. (urb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vodičské preukazy si tu asi kupujú. Havárie vidí každý deň

Libor Hudáček hovorí o KHL aj o živote v Rusku.

Libor Hudáček v drese HC Neftechimik Nižnekamsk.

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Areál voľného času Vojenský dvor
CYNICKÁ OBLUDA

Najväčší Kollárov problém

Krajniak povedal, že za Kollárom do nemocnice nechodili žiadne mladé priateľky, ale výhradne "dámy v rokoch".

Neprehliadnite tiež

Pohľad na nočnú oblohu pri teleskope VLT v Čile. Zelenú žiaru pri horizonte spôsobuje svetelné žiarenie atmosféry, zvané aj airglow.
Ilustračné foto.
Podcast Klik

Klik: Vianoce 2020, toto sú naše tipy na technologické darčeky

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.