Everybody´s Golf - vyrážame na green

Povráva sa, že golf je hra pre horných desať tisíc. Niečo na tom istotne bude, ale vychutnať si nóbl hru v teple domova môže takmer každý. Zábavná, či skôr arkádová forma tohto športu sa dovalila na Playstation 2 a nie je nič lepšie, ako stráviť nedeľné p

opoludnie na greene.

Nebudem vás zbytočne zaťažovať pravidlami golfu, Everybody´s Golf totiž nepatrí medzi hardcore simulátory, akých sme sa na PC pred niekoľkými rokmi dočkali hneď niekoľko – v súčasnosti zastupuje golfistov už len Tiger Woods od EA Sports. EG však na to ide úplne inak. Neponúkne vám desiatky skutočných golfových hráčov, reálne ihriská alebo detailný fyzikálny engine. Už samotný názov totiž napovedá, že si stačí sadnúť a zahrá si každý. Jednoznačné plus. Manga postavičky sa tak tešia i smútia ako skutoční ľudia (teda až na nepublikovateľné slovíčka, ktoré by sa vyvalili pri nepodarenom údere z úst nejedného z nás). Na začiatku máme k dispozícií len niekoľko postavičiek, celkový počet 34 kusov bláznivých exemplárov však zasýti každého. Počet ihrísk s pokosenou trávičkou, pieskovými bunkrami a vodnými priepasťami sa vyšplhal až na číslo 13. Jasné, dosť nešťastné numero, avšak ak vezmeme do úvahy, že každé obsahuje 18 jamiek, máme tu riadny kopec zábavy, a hlavne hrateľnej zábavy.

Na začiatku si vyberiete svoje virtuálne ego a môžete sa veselo presunúť do rôznej ponuky módov. Za najklasickejšiu klasiku môžem prehlásiť Turnaj, ktorý sa pokúšate vyhrať v spoločnosti 29 hráčov. Nečakané, všakže? Ďalej tu máme VS mód, v ktorom musíme poraziť protihráča, a ten sa nám potom odomkne ako využiteľná postavička. K tomu si pripočítajme možnosť získania nového oblečenia a začínam sa cítiť ako v simsoidnom nebi. Šat nemá na výkon hráča žiaden vplyv, avšak nové palice a loptičky (zakúpite v obchode alebo vyhráte pri obsadení prvého miesta na turnaji) už áno. Takže kým nám športovec udatne naberá formu, môžeme sa sústrediť na presnosť, hranie na greene a zopár ďalších vecí, ale nič nie je až tak sofistikované, aby arkádoví hráči odvrátili svoj krvavý pohľad. Všetko je jednoduché na vstrebanie a zrozumiteľné na pochopenie. Ak ste totálne golfové lamy, stačí vybehnúť na tréningové ihrisko, na ktorom si vyskúšate odpal, zistíte, ako to vlastne funguje, a potom vbehnete pripravení do prvého turnaja. Oháňať sa virtuálnymi golfovými palicami môže aj viac hráčov, ale o tom neskôr, milé deti. 

GRAFIKA 7 / 10
Roztomilé trávnaté porasty prechádzajú v neupravenú trávičku až v hustý lesík a na okraji nám žblnkoce potôčik, pričom nečakajme reálny odraz na vlnkách priezračnej vody. Nemá to realistický look, ale skôr detskú ťu-ťu-ťu vizáž. Jasné, manga nikomu neublížila a v tomto titule sadne ako zadok na šerbeľ, ale textúr mohlo byť viac. Je síce pekné, ak na oblohe preletí lietadlo, viete odkiaľ vietor duje a zazriete animácie hráčov. Lenže potom zistíte, že diváci sú plochí sťa môj hrudník (ach, chcel by som byť aspoň jeden deň opačným pohlavím, každú chvíľu by som sa pozeral dole a... :), tešiaci sa v jedinej zábavnej póze. Podobne je na tom i váš nosič palíc, ktorý býva často statickým panáčikom. Nechajme to však tak, ide o arkádový a hlavne zábavný šport, ktorý na grafiku vonkoncom nevsádza, preto technické spracovanie označíme ako dostatočné.

INTERFACE 8 / 10
Ak sa budete hrať na veľkých machrov a okamžite vstúpite do turnaja bez znalosti základných zákonitostí, pohoríte behom prvých nepodarených švihov a odpalov do vzdialenosti cca 15 cm. Stačí si však pozrieť systém odpaľovania (klasický trojklik – prvý spúšťanie odpalu, druhým volíte veľkosť sily a tretím presnosť), nastaviť smer loptičky, vziať do úvahy vietor, terén a už sa len tešíte z jednoduchého, no fungujúceho ovládania. Miesto dopadu loptičky si môžete pred odpalom samozrejme pozrieť pomocou voľnej kamery. Pozorne si prezrite detaily povrchu, ktorý dokáže byť zradný. Všetko zvládnete intuitívnym využitím takmer každého tlačidla a ono vám to nepríde ani zložité, takže tradičný problém niektorých spoločenských hier zakliaty v priblblom ovládaní sa vyparil do neznáma a baví sa každý.

HRATEĽNOSŤ 9 / 10
Nemám príliš rád golf. Na prvý pohľad nudná hra, ktorá zaujme bežného smrteľníka až pri famóznych úderoch. EG štýl však donúti každého aspoň vyskúšať pár odpalov. Nie je to nič zložité, preto môžem EG odporučiť ako super zábavu na party. Odpalovanie prebieha jednoducho, počítanie bodov pochopíte behom chvíle a potom sa už len bavíte pri chip-in (odpal do jamky z väčšej diaľky, ak je v nej ešte zástavka), potešíte sa pri birdie (trefa pod par, teda pod počet stanovených úderov) a zanadávate pri niekoľko násobných bogie úderoch (nad par). Zmysel odpálenia loptičky do stanoveného počtu úderov sa stane jasný každému behom zopár sekúnd, ale prevedenie už nie. 

Prekrásny pocit pri nádhernom trafení cez desať metrov po nerovnom povrchu, kedy loptička s dutým plonk spadne do jamky, je neopísateľný. Tesné údery, kedy vám chýba zopár centimetrov (pri týchto momentoch som sa dvíhal z kresla s neidentifikovateľnými citoslovciami na perách a chytaním sa za hlavu), rôzne prekážky, stúpajúca náročnosť odpalov (v piesku máte náročnejšie podmienky a uhrať to presne je takmer nemožné) – jednoducho sa prichytíte pri pocite, že vy to prežívate a tento „detský golf“ hlcete plnými dúškami, akoby šlo o skutočný match na ihrisku. Ak nebeháte aj doma v špeciálnej obuvi, nespávate v štvorčekovej vestičke a nebudíte svojich príbuzných údermi golfovej palice do steny, potom sa určite zabavíte. Je to hrateľné, je to zábavné, i keď je to vlastne nudný šport.

MULTIPLAYER 9 / 10
Ideálna vec pre spoločenstvo ľudí. Už dávno sa dokázalo, že tlupu ľudí najviac rozveselí jednoduchý koncept a primitívna hrateľnosť. Istotne, Gods of War je brutálna pecka a dobre sa na to pozerá, ale ľudia sa pri pohľade na cinického hrdinu začnú nudiť. V tomto momente stačí do PS2 strčiť placku s EG a štvorica kamarátov sa zmení na svorku súperiacich zverov. K hraniu nepotrebujete žiadny ďalší gamepad, budete sa totiž striedať pri jednom a vôbec to nevadí. Je to tak nechutne návyková zábava, že pri tom strávite niekoľko vtipných hodín a nik nebude banovať. Maximálne porazení, ale prežijú len silnejší, nie?

Druhá možnosť multiplayeru spočíva v klasickom online hraní, kde sa môžete zúčastniť turnaja obsadeného až 50 hráčmi! To je pecka, to vyzerá takmer ako naozaj. Môžem pokojne prehlásiť, že Everybody´s Golf je primárne určený pre skupinky hráčov, ale zabavíte sa aj osamotený.

ZVUKOVÉ EFEKTY 6 / 10
Hlásenia postáv pri odpaloch sa po pár minútach začnú opakovať, zvuky však nemusíte vnímať. Orgazmus nedosiahnete ani pri dutých dotykoch palice a loptičky, ktorá cupitá po tráve, či sa zabára do piesku. Zvuky sú priemerné a až na potlesk alebo povzdychnutie obecenstva nenájdete nič prekvapujúce.

HUDBA 3 / 10
Fajn, je to určené pre mladšie publikum. Presne túto vetu si budete zrejme opakovať i vy pri šialene jednoduchých melódiách, ktoré vám pripomenú nádherné chvíle detstva, kedy ste za oslnivú melódiu považovali zúfalé mlátenie do xylofónu. Nedosahuje to dno chorvátskych „bekstrítbojov“, ale počúvať to ešte chvíľu, tak mi niekto doma ublíži za vytrhnuté reproduktory z televízneho prijímača.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 8 / 10
Možno by sa niekomu mohlo zdať, že autor článku si ako bývalý zástupca šéfredaktora mohol dovoliť na greene viac, než normálna verejnosť, veď tento vysoký post mu mal zaručovať výlety na golfové ihriská. Opak je však pravdou. Bývalý boss totiž používal golfovú palicu maximálne tak na mlátenie ma po krížoch za nedostatočné venovanie sa stránke. Teraz si zarobené milióny užíva niekde na pláži v Aténach v náručí opálenej devy – jeho veličenstvo pán Ch. je už preč a môžem si dovoliť tieto kruté slová. Prečo zase odbieham od témy? Milí moji, chcel som sa vám len povedať, že k dosiahnutiu vrcholových výkonov potrebujete trénovať. A teraz nemyslím na mlátenie nosiča loptičiek po lýtkach, ale na sledovanie terénu, fyziky loptičky a podobne. Zo začiatku budete súťažiť s amatérmi, no postupne vás budú súperi zadupávať do zeme a každá chyba bude potrestaná. Treba však podotknúť, že za zlý odpal si môžete sami a nie vyššia procesorová moc. Podmienky majú všetci rovnaké, takže trénovať, trénovať, trénovať.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8 / 10
Pochybujem, že Everybody´s Golf bude na Slovensku úspešný titul. Naša verejnosť vopred ohrnie nos nad jednoduchou zábavou, ktorá však prekonáva mnoho spektakulárnych výbuchov, krvavých úderov a rozplesknutých mozgov na novej maľovke irackej ambasády. Je ťažko veriť tomuto titulu, ale ono to stojí za zahranie. Pobavíte sa hlavne pri väčšom počte osôb a svojim umením si získate srdce najbližšej devy – áno, budete golfový king. To všetko behom pár minút, pár zábavných minút. Everybody´s Golf môžeme považovať za takú rekreačnú „oddychovku“, s ktorou určite nešliapnete vedľa.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.

ŽENA

Dlhodobé vzťahy ničia záujem o sex. U žien skôr než u mužov

Správanie v intímnej oblasti ovplyvňuje aj viera v stereotypné predstavy.

Neprehliadnite tiež

Chobotnice si vybudovali vlastné mesto a správaním prekvapili vedcov

Biológovia objavili neďaleko východného pobrežia Austrálie chobotničie mesto, ktoré pomenovali Oktlantída.

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nabíjanie elektromobilov nemusí byť v budúcnosti zložitejšie ako tankovanie paliva.

Pilot vletel do oka hurikánu. Pozrite si zábery Irmy či Marie z vesmíru

Maria je už druhý hurikán piatej kategórie za posledný mesiac.

Austrália zažila najteplejšiu zimu, prispela k tomu zmena klímy

V správe sa uvádza, že počas zimných mesiacov zaznamenali v krajine viac ako 260 rekordov spojených s teplom a slabými zrážkami.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 2. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 3. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 4. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 8. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 9. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 1. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 8 732
 2. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 8 685
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 221
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 827
 5. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 814
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 795
 7. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 776
 8. Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení 985
 9. Ušetrite až 60 % nákladov na elektrinu využitím slnečnej energie 970
 10. Obchodné centrum Galéria Shopping Košice 684