SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Systém PayPay bol deravý

Závažnú chybu v platobnom systéme PayPay objavil minulý týždeň jeden z jeho používateľov: jednoduchým zásahom do existujúcich formulárov bolo možné previesť na vlastný účet peniaze ostatných klientov. Stačilo uložiť stránku s formulárom na platobné ...

Záber zo systému PayPay pri prvom pokuse o prevod peňazí z cudzieho účtu na vlastný. Systém vyhlásil chybu, pretože na náhodne zvolenom cudzom účte bolo menej než 50 korún, ktoré sa užívateľ pokúsil previesť.

Závažnú chybu v platobnom systéme PayPay objavil minulý týždeň jeden z jeho používateľov: jednoduchým zásahom do existujúcich formulárov bolo možné previesť na vlastný účet peniaze ostatných klientov. Stačilo uložiť stránku s formulárom na platobné príkazy a pozmeniť jej obsah. "Potom si už len otvoríte upravený formulár a posielate - nie však zo svojho konta, ale z konta obete. Peniaze pritom môžete pokojne umiestniť aj na svoj vlastný účet," hovorí o chybe internetista vystupujúci pod prezývkou Doodeetoo.

"Spomínaná chyba sa vyskytla v poslednom update PayPay pri jednom type platobného príkazu, ktorý sa neoprávnenou úpravou dal zneužiť," vysvetľuje správca systému PayPay Oskar Ďuriš. Dodáva, že systém kontroluje trasu peňazí, a preto ani pozmenený formulár automaticky neznamená, že peniaze možno neoprávnene previesť.

Napriek tomu Doodeetoo na ukážku na svoj účet previedol z náhodného konta 10 korún. O chybe potom informoval prevádzkovateľa, ktorý chybu vzápätí opravil. "Pohyb, ktorý ste uskutočnili na účte iného užívateľa, bol zrušený," píše sa v odpovedi z PayPay.

Doodeetoo si myslí, že situáciu bolo možné zneužiť, keby sa informácia bola dostala do nesprávnych rúk. Renomé spoločnosti PayPay podľa neho naštrbujú aj ďalšie chyby, ktoré svojho času internetisti zneužívali, napríklad v rámci služby umožňujúcej odosielanie SMS správ. "Povedal by som, že prevádzkovateľ mal šťastie, že som na chybu narazil ja," dodáva.

PayPay, platobný systém spoločnosti WorldClearing, na Slovensku funguje od novembra 2003, v súčasnosti má niekoľko tisíc používateľov. Sústreďuje sa najmä na uskutočňovanie transakcií pomocou mobilu a e-mailu, medzi doplnkové služby patrí napríklad odosielanie lacných SMS správ.

Na Slovensku PayPay podniká bez licencie Národnej banky Slovenska. "V súčasnosti sa PayPay riadi zákonmi platnými v krajine materskej spoločnosti (Veľká Británia - pozn. red.) a na poskytovanie služieb v ďalších krajinách, v ktorých pôsobí, má vypracovaný odborný právny posudok," tvrdí Ďuriš.

Bez licencie Národná banka z nedostatočného zabezpečenia systému nemôže vyvodzovať žiadne sankcie. "Keďže sme už podobné tlaky zaznamenali, rozhodli sa pre požiadanie o licenciu. Zatiaľ však nie je rozhodnuté, v ktorej z krajín," povedal Ďuriš.

Nedôveru k systému v mnohých internetistoch vyvoláva aj fakt, že firma nemá príliš priehľadné pozadie - v minulosti bola financovaná spoločnosťou sídliacou v daňovom raji na Seychelských ostrovoch, na Slovensku má napriek evidentnému záujmu o trh v súčasnosti iba organizačnú zložku.

V sídle slovenskej pobočky WorldClearingu, ktorá má byť podľa webovej stránky kontaktom pre "Európu a zvyšok sveta" (okrem USA), chýba zvonček, na internetovej stránke nenájdete ani telefónne číslo. V neoznačenej kancelárii sedia traja zamestnanci. Firma prevádzkujúca platobný systém zdieľa sídlo s ďalšími spoločnosťami. Jednou z nich je Pohotovosť známa poskytovaním rýchlych pôžičiek za vysoké úroky - obe firmy spája podľa výpisu z obchodného registra osoba spolumajiteľa Ľubomíra Baloga.
FOTO - AUTOR
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Boris Kollár leží po autonehode s obručou okolo hlavy v Nemocnici sv. Michala v Bratislave.

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.

Moniku Jankovskú odvážajú z NAKA v Nitre.
Dobré ráno

Dobré ráno: Zvoliť generálneho prokurátora je len prvý krok

Vypočutia trvali 36 hodín, voľba mala byť už v tieto dni.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Kam až siaha rodina Borisa Kollára?

Predseda parlamentu zase raz nevyužil možnosť vyskúšať si, ako štát funguje pre jeho voličov a voličky.

Zuzana Kepplová

Neprehliadnite tiež

Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.

Vyskúšali sme, ako sa hrá na jednej z najrýchlejších grafických kariet

Počítačové hry sa konečne dočkajú filmovej grafiky, aj vďaka herným konzolám.

Európska noc výskumníkov bude tento rok online

Čo zaujímavé je pripravené pre mladých a čo pre všetkých nadšencov vedy?

Európska noc výskumníkov bude prebiehať online