SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Estónci volili cez internet prví

Celý západný svet o tom už roky hovorí, Estónci to však ako prví uskutočnili: cez víkend mohli obyvatelia tejto pobaltskej krajiny ako prví na svete voliť poslancov cez internet.

Estónsky premiér Andrus Ansip hlasoval v minulotýždňových voľbách zo svojej kancelárie. FOTO - SITA/AP

Bezpečné internetové voľby umožnilo strategické rozhodnutie estónskej vlády, ktorá už pred troma rokmi zaviedla občianske preukazy obsahujúce mikročipy. Estónci tak mohli minulý týždeň voliť starostov a poslancov svojich zastupiteľstiev z ktoréhokoľvek počítača na svete vybaveného čítačkou štandardných čipových kariet. Po vložení občianskeho preukazu do čítačky bolo treba na webovej stránke volebnej komisie už len zadať osobný číselný PIN a zvoliť jedného z kandidátov.

Voľba cez internet ponúkala v porovnaní s tradičnou možnosťou Estóncom viaceré výhody. Voliť bolo možné počas celých troch dní predchádzajúcich nedeli, keď boli otvorené tradičné volebné miestnosti. Volič si navyše mohol počas týchto dní svoje rozhodnutie kedykoľvek rozmyslieť - voliť mohol aj viackrát a započítal sa vždy len posledný hlas.

Hoci podľa prieskumov mala o elektronické voľby záujem viac než pätina Estóncov, v skutočnosti využilo túto možnosť nakoniec len jedno percento voličov, necelých 9500 ľudí. Vláda to vysvetľuje tým, že veľká časť obyvateľov zatiaľ nemá doma čítačky čipových kariet (jedna stojí v prepočte asi 700 korún). Ani samotné občianske preukazy s čipom ešte nemajú úplne všetci obyvatelia, chýbajú asi pätine z milióna registrovaných voličov.

Estónsko napriek tomu považuje experiment za úspešný, keďže internetové voľby prebehli bez najmenších problémov. Cez internet sa tak bude voliť zrejme aj v roku 2007 pri voľbách do celonárodného parlamentu. Vláda dúfa, že internet môže pritiahnuť k voľbám najmä ľudí z vidieka, ktorí majú ďaleko k bežným volebným miestnostiam.

Na otestovanie bezpečnosti internetového hlasovania vyvinutého pod systémom Linux si estónska vláda najala dokonca aj hackerov. Na ich odporúčania napríklad kompletne odpojila jadro systému spočítavajúceho hlasy od internetu a zabezpečila aj policajnú ochranu kľúčových serverov.

Najväčším problémom pred voľbami však bola otázka, ako zabezpečiť, aby voliča nemohol nikto pri jeho vlastnom počítači donútiť odovzdať hlas konkrétnemu kandidátovi. Preto bola zavedená možnosť voliť opakovane a zrušiť predchádzajúci hlas novým. Ľudia voliaci elektronicky zároveň mohli v nedeľu aj osobne navštíviť volebné miestnosti a odovzdaním hlasu na papieri bol zrušený ich predchádzajúci hlas cez internet. Túto možnosť vytvorili aj pre prípad, že by internetový systém zlyhal, alebo bola vážne spochybnená jeho bezpečnosť, k čomu však nedošlo.

Medzi kritikmi zavedenej schémy bol napríklad aj estónsky prezident, podľa ktorého získali "internetoví voliči" možnosťou voliť opakovane, viac práv, ako ostatní. Ústavný súd však túto sťažnosť zamietol.

Cez internet už v minulosti experimentálne volili obyvatelia švajčiarskej Ženevy či niektorých okresov v Spojených štátoch, Estónsko sa však stalo prvou krajinou, ktorá umožnila internetové voľby celonárodne. V posledných troch rokoch pre obavy o bezpečnosť a pochybnosti o prínose hlasovania cez internet niekoľko krajín vrátane USA, Veľkej Británie či Írska svoje plány zaviesť internetové hlasovanie zrušilo či odložilo.

Estónsko je jedinou krajinou na svete, kde je prístup na internet ústavným právom každého občana a pre svoj nadšený prístup k novým technológiám je občas prezývané aj "E-stónsko". Počítač s prístupom na internet majú doma dve tretiny jeho občanov. Vďaka elektronickým občianskym preukazom je bývalá sovietska republika medzi európskou špičkou napríklad v počte ľudí podávajúcich daňové priznania cez internet či vo využití internetového bankovníctva. V uplynulých rokoch tu dokonca prudko klesol počet "kamenných" pobočiek bánk, keď do nich veľká časť klientov úplne prestala chodiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Vláda sa dohodla na celoplošnom skríningovom testovaní (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 222-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 417 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Robert Barca (1993) je slovenským factcheckerom medzinárodnej spravodajskej agentúry AFP, ktorá pre Facebook overuje informácie šíriace sa na sociálnej sieti. V roku 2019 ukončil štúdium medzinárodných vzťahov a medzinárodného rozvoja. Študoval v Česku, Holandsku, Dánsku a Číne. Pracoval ako novinár v slovenskom týždenníku .týždeň a v Denníku N, publikoval vo viacerých slovenských a českých médiách. Ako fotograf pracuje pre agentúru Getty Images. Pre AFP začal pracovať vo februári 2020.
Homáre nórske sa musia na európsky trh dostať do 24 hodín.
Moldava

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.