Kompletná dedičná informácia parazita Plasmodium falciparum sa skladá z 25 miliónov párov báz, resp. z 5600 génov, informoval denník New York Times. Vedci dúfajú, že rozlúštenie genómu pôvodcu malárie urýchli vývoj lieku proti tejto zákernej chorobe.
Po šiestich rokoch práce, ktorá pohltila viac ako 20 miliónov dolárov, mohli Malcolm Gardner z Institute for Genomic Research v Rockville, štát Maryland, a Neil Hall a Bart Barrell zo Sanger Center v Cambridge (Británia) zahlásiť hotovo.
Plasmodium falciparum je vlastne jednobunkový prvok, jeho genóm sa však podobá genómu baktérií. "Komplexnosť je dôležitá vzhľadom na rôzne podoby prvoka počas jeho života," povedal Malcolm Gardner. Plasmodium falciparum viackrát mení svoju formu, výzor a správanie. Práve tieto skutočnosti sťažujú efektívny boj proti pôvodcovi malárie.
Daniel Goldberg z Washington University v St. Louis už dlhší čas študuje enzýmy, ktorými parazit rozkladá ľudský hemoglobín. Je to dôležité pre pochopenie spomínanej premenlivosti parazita.
Sekvencovaním genómu sa však práca neskončila. Toto leto chcú vedci začať s čítaním genetickej informácie na 14 chromozómoch prvoka. Doteraz prečítali iba štyri sekvencované chromozómy.
Čas vedcov tlačí. Aj keď sa v Európe a USA malária zatiaľ nešíri, prípadov úmrtia v tropických oblastiach Afriky a Ázie pribúda. Najčastejšou príčinou je neúčinnosť používaných liekov.